Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ankety Buckfast - dovoz, chov
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Nevím, jak Vás kdo podvádí zdá se všichni ulehčení Vašeho svědomí před koncem roku to pouze dokazuje. F1 Singer se oplodnila až u Vás ve Vašem chovu, zásluhy mají trubci Vaši nebo z okolí.
Děláš v tom, Jindřichu, tak trošku bordel a mícháš hrušky s jabkama. Rozumím tomu, že jsi "anti" za každou cenu, neb víra ...
Neberu ale to, že uhýbáš a lámeš logiku, jen abys nemusel vzít v úvahu realitu.
Dobrá, terminologii si doplníš.
Co je špatného na tom, že BF se stále testuje a pracuje se na zlepšení určitých vlastností? To je přeci normální. Kdyby tomu tak nebylo, pak by to tepre bylo špatně.
Jiří
(19.05.2016 20:14)Jindřich Meduna napsal(a): [ -> ]...K BF jak jsem se dočetl na VF,ale i z telefonatu s chovatelem BF, dozvedel jsem se že BF je stále šlechtěna, a proto se stále jeji stav mění...

Na rozdíl od jiného plemene, které se také stále šlechtí, ale jeho stav se neměníHuh.
Myslíš Kraňku?
Jirko ono je s tebou na dluhe lokty, Problemy se zodpovednými a osvicenymi včelařemi(jak bys napsal a jistě ještě dodal nekomunistami a nečleny ČSV),kteří si koupily matky, když vsadily na reklamu. Dnes i oni vědí, že to byla slepa ulice.
Uvědom si že včela není kralik a nezavřeš ji doma v kralikarně, abys neovlivnoval ostatní včelaře.
Uvědom si že kranka je základní plemeno, a BF je michanice několika plemen(a to ještě od každého chovatele nestejná).

Takže šlechtěni v ramci jednoho plemene je daleko lepší než křížit, plemena včel ,která se k sobe diky podnebným pasum nemohou setkat jak tomu je u BF.
Ale chápu tě Jirko, že TY i PSNV musejí stat zasadně v opozici proti všemu a hlavně proti ČSV. A když jsem i toto nakousl, Tak věz, že něco zrušit je daleko jednodušší než něco napravit. Byt v opozici je jednodušší než se bojovat za napravu. A hned každého osočit z čehokoliv než ho pochopit a hledat společné základní kameny a potom budovat vztah....

NB1 nevim,ale pokud si koupil matky a nejsi spokojen, vrat produkt, a stěžuj si. Možna i na ty co kolem tebe rozchovavaji ty včelky se žlutým pupikem. Zde některe najdeš
Ty jsi fakt vtipnej,,,,uz jsi nekdy vracel matku???myslis stezovat si tam kde se podvadi a lze tak samozrejme jako ze vyjde slunce??nebo tech kauz bylo porad malo??proste vedeni CSV je dlouhodobe plne zlodeju velkeho razeni a za nima stoji stado beranku v poctu 45 000 clenu..ty snesou vsechno.nejsem clenem zadneho spolku ale vazim si lidi podle toho jaci jsou ne podle toho co chovaji za vcelu.kdo je tu vcelar vime vsichni nechci jmenovat abych na nekoho nezapomel ale oni nepotrebuji dohadovat se protoze vcelari vcelam se venuji a rozumi a jsou ochotni stale dokola pomahat a radit jen u toho nekteri hooodne kouri ale budiz jim jejich slasti prano aspon usetri troud v kuraku....Big GrinBig GrinBig Grin
Mě to přijde, že jde o cílené zhuntování kraňky na takovou úroveň, že když budete chtít za pár let čistou Kraňku, tak za ní zacálujete majlant a pojedete do tramtárie. Když jsem vybíral plemeno slepic, tak hybridy jsem zavrhl. Jel jsem 200 kiláků pro Rýnskou... Dokážu si představit tu bezmoc, když se někdo léta snaží zušlechtit "naší" kraňskou a do sousedství se mu nakýbluje maník s BF... Kdo neumí včelařit, nepomůže mu ani BF nakřížená s netopýrem, aby lítala i v noci.
Kdo se tady v ČR proboha snaží zušlechtit kraňku?

Vím o Kv.Čermákovi. Pak ještě Havlín, blahé paměti. Ještě někdo?
Sem s nimi. Fakt bych měl rád čest s chovateli co zušlechťují kraňku.

Bohužel - neznám. Jen zlatokopy co dovážejí z ciziny (Rakouska) a množí to tady za dotace.
Tady nejde jen o formáty jako byl třeba Havlín. Tady jde o včelaře, kteří se snaží vyselektovat v rámci svého včelaření své Kraňky. Čím déle tady bude Kraňka tím silněji by tu měla být zakořeněná na úkor včely tmavý. No a teď se to nabourá tímhle hybridem a výsledek bude mišmaš, že nikdo nebude mít ani Kraňku, ani "čistýho splácance BF". Takže jestli dneska je cena matky u nás nějakých 700, tak to za prověřený materiál za pár let vyletí na 100 éček. No a o to přece jde. Z včel se stane ten správný busines... Neříkám, že to je dobře, nebo špatně. Já jenom říkám, že si myslím, že to takhle dopadne. Když jsem před pár lety začínal včelařit, tak můj mentor mi říká. Hochu, jestli začneš včely přepočítávat na peníze, tak jsi v prdeli... No a dokazuje to dění na svazu. Tam je zřejmé, jestli to počínání je o včelách, nebo o penězích.
Ono možná ani nejde o čistotu Kraňky....Podle mě je to jen o selekci. Takže když se selekce nedělá u včel - není čemu se divit. Jestli chceš vyselektovat "zabijácký včely"- věřím, že během 5-ti let jsou na světě. A to vše ze standardního včelstva, ke kterému můžeš jít dnes v tričku ....CoolBig GrinBig Grin

Ta BF asi pomůže - ona je opravdu nerojivá...a to je úspora času jako blázen. To ostatní už si musí "podělat" sám včelař.Big Grin Nadruhou stranu - TO nevyvrací tvrzení, že kdo neumí včelařit s Kraňkou - nenaučí se to ani s BF.

Je otázka jestli si chci každý rok kupovat inseminovanou BF....a stále nikdo neodpověděl, jak se chovají včelstva s matkami v generacích F2-F3 a následně v mateřské linii. S tím co chovám nemusím nic dovážet a i v generaci F4 je to super. Takže výsledek je ten, že pokud kupujete matky Kraňky od našich chovatelů z uznaných chovů - podporujete dotační systém, což si nejsem jistej, jestli je to to pravý - ale jste závislí na těchto chovatelích, na jejich cenové politice atd. Dodgy..Pokud budete muset kupovat z ciziny - inseminované BF....nevím, jestli je to správně, ale zase jste na něčem závislí....Ale při chovu toho, co tu mám, nejsem na nikom závislej. A že to jde jsem se přesvědčil. A to je pro mě právě ta "SVOBODA".
(20.05.2016 5:18)Jindřich Meduna napsal(a): [ -> ]Jirko ono je s tebou na dluhe lokty...
Takže šlechtěni v ramci jednoho plemene je daleko lepší než křížit, plemena včel ,která se k sobe diky podnebným pasum nemohou setkat jak tomu je u BF.
Ale chápu tě Jirko, že TY i PSNV musejí stat zasadně v opozici proti všemu a hlavně proti ČSV. A když jsem i toto nakousl, Tak věz, že něco zrušit je daleko jednodušší než něco napravit. Byt v opozici je jednodušší než se bojovat za napravu. A hned každého osočit z čehokoliv než ho pochopit a hledat společné základní kameny a potom budovat vztah...

Když ono je to, Jindřichu, s Tebou na dlouhé lokte ...
Co do toho pleteš PSNV a své utkvělé frustrace z toho, že v oboru už to není jako dřív?
Pokud vím, tak tahle debata se rozběhla poté, kdy sem kolega KTM dal odkaz na to BF inseminování v Bavorsku. A tam jede Titěra. A ten, pokud vím, zatím není v PSNV ... Big Grin
Teď jsem zmatenej. Kde on to vlastně je? Wink
Jiří
Už tady z mnoha lidí nemůžu.
Musím souhlasit s Milanem Havelkou, Ať si každý chová co chce, pokuď mu vyhovuje to co má, tak ať se snaží přesvědčit okolí, že je to to nejlepší a rozdává matky na potkání, případně má v úlech hodně svých trubců a přetluče tím všechno v okolí.
Jestli chce nakupovat pořád jen inseminovaný matky, ať si je kupuje a je jedno co, poleze mu to jen do peněz a stejně bude nespokojený. Ale je to jeho volba.

Když si budu chovat to co mám ve svých úlech, případně si jednou za čas taky něco koupím a tam kde mi to nebude vyhovovat budu měnit matky za moje z vyzkoušených včelstev, tak co je komu do toho. Navíc časem ty včely co budou z jednoho místa si snad víc zvyknou a přizpůsobí-se, než když pořád budu jen dovážet něco co je úplně odjinud.
Chovám ze svého, asi 5 let jsem snad nekoupil matku do chovu, letos si něco koupím pro porovnání atd.
Ale abych řekl pravdu je mi jedno jestli je to kraňka.
Já to neposílám na výstavu jako králíky atd.
Takže nechápu jak někdo může řešit zda se mu okolo neobjeví BF. Žluté proužky od koupených matek znám ještě ze sociku a to tady BF určitě nikdo nepropagoval.
A pokud někdo řeší čistotu svého chovu a kraňku, když neinseminuje - proč? Proč to řeší místo toho aby se naučil inseminovat když si chce říkat chovatel?
A je někde nějaká zkušební stanice pro chov v ČR která by mu dávala body za barvu zadečku?


Když bude někde dobrý chovatel určitě málokdo v okolí bude tahat matky odjinud pokud si k němu může přijít pro matečníky a nebo matky.
A pokud takový někdo pro své okolí materiál nemá, tak co na to říct? A že prý takoví jsou. Možná si stěžují nejvíc.
Milane tak F2 včera vyletela....Z 11 včelstev F2 zatím jeden roj...

Mě stále zajímá názor na to proč ČSV potajmu pomáhá BF chovům???Co se za tím zkrývá?????A srovnání že kdo se nenaučil včelařit s krankou ani s BF se to nenauci je asi tak srovnatelne jako ze kdo se nenauci jezdit s Oktávkou nenaučí se to ani s Golfem(jen pro rejpaly je to shodna trida vozu schvalne jsem nepsal jeden koncern a druhej luxusnejsi karu...

Milane budu si muset zacit delat poznamky bo nekteré tvé nazory by chtely tesat do Mramoru....
Tady se rozchovává Kraňka od šedesátých let. A začala se rozchovávat protože se tady nakřížila origo tmavá s různým mixem ze zahraničí a chovatelům to dělalo bordel. - viz. Čermák.

A teď jsme přesně v tom bodu, že tu máme skoroorigo Kraňku a začíná se sem tahat hybrid. Jak to asi dopadne?

Jasně, ať si každej rozchovává co chce. Ale je tu situace taková, že ať chová co chce, tak je to furt převážně Kraňka.
S mixem BF od vedle už to tak prostě nebude.
Problém je v tom, že tady máme ten silný jednotný Svaz a tomu jsou takové "drobné problémy včelařů" putna. Klidně si zřídil i Uznané chovatelské sdružení včely tmavé. A v podstatě to sám nalomil.
Co mu brání aby se tady legislativně nastavila nějaká jasná pravidla atd.

Bylo by to možná jednodušší to prosadit než podobné věci jako včely do věznic, provize z 1D a vše co se mu "povedlo" dojednat pro včelaře se státní sporávouSmile)
Jenže z tohoto nekapají žádnéí prachy, a o tom to je.

Tohle je jen o chovu včel a ne o moci a to je nezajímá. Tak co se rozčilujete a hledáte zástupné viníky?
Kdo jiný by to měl řešit než ten kdo si zaštituje zájmy včelařů a chovatelů?????

Takže to je pdoel všeho drobný problém.

A bodavost asi nebude tak velký problém - bodavcost je i zKraňky, pokud včelař nešlechtí tak jak nešlechtili naši předci.
A 10-50% současných včelařů.

Jak jsem psal, farma bere oboje (1000 kraněk a300BF ročně) a bodavost pro ně není problém.
(19.05.2016 21:14)JAREK255 napsal(a): [ -> ]Nevím, jak Vás kdo podvádí zdá se všichni ulehčení Vašeho svědomí před koncem roku to pouze dokazuje. F1 Singer se oplodnila až u Vás ve Vašem chovu, zásluhy mají trubci Vaši nebo z okolí.

Já nepsal, že jsem inseminovanou matku pořídil loni a oči mi slouží dobře a tak poznám (i podle nalepeného čísla a zastřiženého křídla), že líhnoucí se dělnice musely být od zakoupené inseminované matky a né F1 oplodněná trubci vlašky nebo BF od mých nebo trubců z okolí.

Citace:NB1 nevim,ale pokud si koupil matky a nejsi spokojen, vrat produkt, a stěžuj si. Možna i na ty co kolem tebe rozchovavaji ty včelky se žlutým pupikem. Zde některe najdeš

Mé příspěvky nejsou stížnosti - říkají jak to bylo v mém případě vždy u ins. Singer.
Inseminovaná Singer...Big Grin To je zase nějaká česká specialita? Můžeš prozradit zdroj matek?
(20.05.2016 15:07)KTM napsal(a): [ -> ]Mě stále zajímá názor na to proč ČSV potajmu pomáhá BF chovům???Co se za tím zkrývá?????

Nic .
Nepomáhá BF chovům , nikdy nic takového nezaznělo , ani se nedělo .
Poskytuješ a podsouváš nesprávnou nepravdivou informaci , bez uvedení zdroje .Vytváříš klamný obraz .Uveď zdroj a jméno .
Protiřečíš si - s tím, že jednou prý svaz po BF šlape a po potom zase PRÝ pomáhá. Uměle vytváříš rozpor tam kde žádný není .

Já jsem se po Holubově zkreslené informaci , že údajně členové republikového výboru někteří prý chovají BF, zajímal a nemají ho . Poskytujete nepravdivé informace .
Pouze jeden , a je to přez 20 let pořád jeden a ten sámý stále stejný , má k pokusným a výzkumným důvodům 5 či 7 včelstev a musel si to celá dlouhá léta obhájit , byl pod drobnohledem .
Kromě toho ale uvádí , že má asi 70 svých inseminek kraňky , také má k dispozici chov 200 včelstev odkud si bere a inseminuje a dává materiál - kraňku . Taky co přežije úhyny v republice - kraňka , z toho roky bere , chová , zkouší .
Jinak tam nikdo o BF ani nedutá a svaz ji tiše nepodporuje .

Pan Titěra a jeho výjezdní inseminační akce jsou známy dlouhé roky , bylo to i v časopise včelařství před léty . Není drahý ,tak že si ho obědnávají u nás, ale hlavně s přístrojem dlouhodobě jezdí po Rakousku , teď už asi i Německu.

Před asi 7 lety skupina českých včelařů byla u Dr. Liebiga a poprosili ho , jestli by nebyly nějaké matky na prodej . Odpověděl jim , že pokud chtějí takovéhle pěkné a mírné včely , tak si je musejí , vyšlechtit .
Čili slušně jim sdělil , ať táhnou .
Myslím , že pokud si pan Titěra svoji prací otevírá dveře do Německa či jinde , dělá si dobré vztahy , zlepšuje si přístup k informacím , hlavně těm praktickým zkušenostem ze způsobů šlechtění atd , že to je pro včelaře jen dobře a není třeba za tím nic hledat . O věci okolo BF se zajímal vždy a že ji jezdí inseminovat ? Proč by nejel na výlet , skamarádit se ?
Včelaři se scházejí a potkávají . To dravá spodina se hádá .
(20.05.2016 17:42)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Inseminovaná Singer...Big Grin To je zase nějaká česká specialita? Můžeš prozradit zdroj matek?

Už jsem tady jeden zdroj psal, že jsem objednával třeba inseminovanou Singer z Jabloňan (tedy alespoň v nabídce na webu to tvrdili - dnes koukám, že už takovou nabídku nemají).

A druhý tvrdí o inseminovaných Singer zde a PV Zubří http://www.pvzubri.cz/matky.htm

ale je to mimo téma BF.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's