Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Hlášení o trvalém stanovišti včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
(08.02.2012 0:20)Václav Brothánek napsal(a): [ -> ]V naší základní organizaci podáváme hlášení o trvalém stanovišti včelstev až na výroční schůzi, které se koná vždy koncem února. A jelikož náš pan předseda je zároveň místostarostou obce, není co řešit. Hlášení vybere od všech a je vše v pořádku.

U nás to máme podobně, předseda ZO je radní a starosta obce je člen Smile U nás máme výročku vždy do půlky února a odevzdáváme měl i hlášení...
(08.02.2012 15:14)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]... A když nepošlete ani hlášení Hradištku, asi Vás za to bude nikdo nebude stíhat. ...

Problém nastane minimálně ve chvíli, kdy se dostanete do ochranného pásma MVP. Pak se o vás nedozví KVS a můžete mít problém, protože se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že v důsledku nesplníte něco z vyhlášených MVO... To není teorie, ale loňský zážitek z praxe...

(08.02.2012 15:14)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]... Pokud nepošlete hlášení Obecnímu úřadu, nebo nepodáte žádost o dotaci, opět to není přestupek, pouze holt tu dotaci nedostanete a když se bude stříkat něčím pro včely nebezpečným, ten postřikář se nedozví, že někde v jeho rajonu má někdo včely. ...

Machová někde uváděla příklad, kdy včely splašily koňský potah, došlo k nějaké nehodě/škodě a snad i úhynu koní. Včelař by byl zcela z obliga - kdyby byly včely nahlášené na OÚ. Což nebyly. Nakonec to šlo nějak do ztracena, bo žalující strana prošvihla lhůty, ale...Přijde mi, že se dělá z komára velbloud... Kdo má doma byť jen pár ovcí, má s tím výrazně víc papírování vůči Hradištku, než včelař s pár sty včelstvy (ušní známky, hlášení jehňat, porážek, ztracených známek; stájový registr ... ... ...). Taky na to chodí kontroly - na včely se to snad ještě nestalo. Hradištko se o nás stará jak o vlastní - samo posílá předtištěný papír k doplnění/opravě. Který jiný úřad to dělá...? Změnu stavu hlásíme jednou ročně, ne když nastane.
Formulář pro OÚ je vždycky ve Včelařství anebo už také porůznu na internetu.

Tak mi to remcání na úředního šimla nepřijde úplně na místě...
Citace: Hradištko se o nás stará jak o vlastní - samo posílá předtištěný papír k doplnění/opravě. Který jiný úřad to dělá...? Změnu stavu hlásíme jednou ročně, ne když nastane.
Formulář pro OÚ je vždycky ve Včelařství anebo už také porůznu na internetu.

Malinko pro upřesnění. Hradištko samozřejmě posílá papír na upřesnění, stačí doplnit a vrátit zpět. Operace trvající 5 minut a 10 Kč za známku. Pro ty šetřivější lze poslat i mailem - funguje to, vlastnoručně mnohokráte odzkoušeno. Např. uevcely@cmsch.cz
Je dobré poslat toto hlášení při jakékoli změně - stanoviště (kočování), počet včelstev apod. Je to proto, že když se stane a je např. vyhlášeno pásmo MVP a u Vás nedej bože cokoliv najdou, je evidence z Hradištka docela důležitá. Podle ní se totiž přidělují náhrady. Nemáš hlášeno, včely jsi tedy neměl, nic nedostaneš. Máš hlášeno 5 včelstev, fakticky spáleno 15, náhrada bohužel pouze za nahlášených 5. Je mi líto. Lhostejno co se spálilo. Prostě Ti "jenom" nesedí evidence.
No a hlášení na obecní úřad? Kdyby mnozí ti co o tam tady tak složitě diskutují věnovali čas na poslání, nebylo by ani o čem psát. To není o tom, že nějaký úřední šiml.... To je o tom, že každý zemědělec by si měl vyžádat na příslušném obecním či městském úřadě, kde jsou případná stanoviště včel kvůli postřiku. A teď si představte, že (náš případ) pole jsou pronajata firmě vzdálené cca 100 km a my jsme z jiné organizace. Navíc, oni to mnohdy ani nedělají sami, raději si kvůli přejezdům zjednají, třeba zemědělce z Horní Dolní. A teď mi vysvětlete, kde má kdo sehnat potřebné informace o umístění včelstev.....
iRP
(08.02.2012 20:20)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]A teď mi vysvětlete, kde má kdo sehnat potřebné informace o umístění včelstev.....

Takto před skoro deseti lety to chtěl řešit ved. odboru živ. protředí v Hostinném. GISem.

Právě když jsem tam byl hlásit stanoviště (měl jsem u toho mapku - to se mu líbilo) mi ukazoval souhrn co měl od ZO. Vy u toho máte alepoň mapku. Ale co já dostanu z toho seznamu za informace?

A předvedl mi jejich GIS (geografický inf. systém) - Zatáhl myší a ono mu to vyjelo všechny zdroje vody či cokoli v dané oblasti.

Povídal: "Co mám proboha dělat, kdyby mi se nějaký zemědělec opravdu přišel se zeptat kdo má včely v doletu jeho pole."

Takže doporučuji otestovat smysluplnost a funkčnost tohoto hlášení. Zajdětete si na úřad a řekněte si o stanoviště, že chcete něco stříkat na své zahrádce a ať vám dají seznam včelařů do 1km od vaší zahrady.

Za jak dlouho to jsou schopni z toho šanonu vyvalit.


V dnešní době bych očekával, že vyhláška bude vyžadovat GPS souřadnice stanovišť atd. A elektronickou formu hlášení atd.
(08.02.2012 22:18)KaJi napsal(a): [ -> ]V dnešní době bych očekával, že vyhláška bude vyžadovat GPS souřadnice stanovišť atd. A elektronickou formu hlášení atd.

..... Nejlépe do centrální evidence v Hradištku, aby to zloději měli jednodušší. Nezapomeňte na kolonku úlového systému, rámkové míry, kmene včel a statusu, o jaký typ chovu jde......
Nevím, nevím, to by asi nebylo to nejlepší. Z hlediska případného úniku informací to má zloděj naservírové na stříbrném podnose. Protože drtivá většina včelstev je v současné době po vesnicích, kde skoro každý každého zná, musí být každému starostovi při případém dotazu jasné, o koho jde. Alias jinak, pokud se kdokoli bude dotazovat, bude ho znát. Pokud to bude místní zemědělec, buď ta stanoviště rovnou zná, nebo ho zná ten starosta. Pokud to bude neznámý člověk, bude už svým charekterem dotazu podezřelý. Samozřejmě situace u větších měst je asi složitější. Nikdy nic nebude tak, aby to vyhovovalo všem. Ale v tuto chvíli jsem jednoznačně pro zachování stávajícího stavu. Alespoň do doby, než se přestane takhle bezostyšně krást, zloději bude systémem vlastně chráněni, data budou skutečně zabezpečená a nebo orgány k tomu určené budu svoji práci dělat tak, jako v jiných zemích.
Pro ostatní - zkuste na podobné téma podrobně nastudovat vlákno "opatření proti krádeži včelstev".
iRP
Liberecký kraj už to má - i veřejně přístupné. Dá se vyčíst číslo chovatele a stanoviště, ostatní asi po mejlu, to jsem nezkoušel... Ale přesnost polohy je velká...

http://maps.kraj-lbc.cz/mapserv/php/maps...opiskyobci

Osobně mi to jako výhra v loterii nepřijde...
Souhlasím, čím přesnější pro zemědělce, kteří to zas tak často nevyužijí, tím lepší pro nezvané návštěvníky. A medvědy tím nemyslím.
Zase z pohledu včelaře je příjemné vidět včelstva v okolí svého potencionálního stanoviště. Nemuselo by díky tomu docházet k přehnaně vysokému zavčelení.
Ta Liberecká mapa je neaktualizovaná a v tomto stavu je asi 2 roky, bez aktualizace. Alespoň z toho co vim. KOlega včelaří asi 3 roky a jeho stanoviště tam dosud není evidováno, ale projekt se mě docela líbí
(08.02.2012 12:10)RadimO napsal(a): [ -> ]Mailem dostanu jen potvrzení, že jim přišla nějaká zpráva - a potom dokazuj, co jim vlastně šlo. Uloženou odeslanou zprávou z datové schránky mám zafixovaný i nezpochybnitelný obsah, co jsem posílal. Je to stejně dobré, jako orazítkovaná kopie podané zprávy, ale nezabírá to žádné místo v šanonech a v počítači se mi to lépe hledá. A obsluha datové schránky je jen nepatrně složitější, než e-mailové.

Podatelna úřadu neposílá obyčejné potvrzení o přečtení jak je zvykem u obyčejných e-mailů , ale regulérní potvrzení jaký dokument přijala a případ dostane i číslo jednací. To stačí. Osobní zkušenost. Datovou schránku bych do toho moc nemontoval, pro obyčejného občana je spíš na obtíž. Navíc uložená zpráva po vypršení platnosti el.podpisu asi nebude moc průkazná, pokud ji nebudeš mít z Czechpointu vytištěnou a ověřenou ( za penízky).
Stanoviště včelstev promítané do vrstvy v nějakém GISu jsou sice pěkné pro oko, ale pro zemědělce to asi moc významu mít nebude, spíš pro zloděje , takže taková vrtva by měla být přístupná "jen pro vnitřní potřebu" úřadu. Spousta hospodářů vůbec Internet nepoužívá.
Dnes jsme při brouzdání webem ČSV zjistil, že je modifikované hlášení (obsah kolonek) satnovišť včelstev.

Odkaz pouze se změnami. Formulář je na poslední stránce
odkaz kompletní znění vyhlášky o ochraně rostlin
Takže co - naklusat znovu na obecní úřad? Vypadat jako blbec, který neumí vyplnit správně formulář? A co tedy platí - nový formulář, o kterém se v článku píše NEBO formulář, který je na oficiálních stránkách ČSV v sekci formuláře pod kolonkou Hlášení o trvalém stanovišti včelstev?! Exclamation Už mě ta laxnost začíná lézt krkem. Že to nestihli změnit do uzávěrky březnového čísla časopisu, to jsem ochoten tolerovat, ale lajdáctví na stránkách, které by právě měly být AKTUÁLNÍ, to mě vytáčí a pění mi krev v žilách. Angry Angry
(04.03.2012 22:37)Bobr napsal(a): [ -> ]Dnes jsme při brouzdání webem ČSV zjistil, že je modifikované hlášení (obsah kolonek) satnovišť včelstev.

Odkaz pouze se změnami. Formulář je na poslední stránce
odkaz kompletní znění vyhlášky o ochraně rostlin

Udělal jsem tedy nový formulář dle vzoru Mgr. Machové.
Koukám, že vypadl počet včelstev na stanovišti - ani vyhláška jej nezmiňuje.
Asi bude vhodné do kontaktů přidat i číslo na mobil, pro případný rychlý kontakt.

Prosím někoho o otestování, zda je formulář funkční.

EDIT: 28. 1. 2013 - uložena nová verze. Díky Karlu Retikovi za připomínku.
taky by mě zajímalo jestli teda mám jít znova na obecní úřad s novým formulářem nebo ne
Včelařské vtipy mají svoje vlastní vlákno. Big Grin
No vzhledem k tomu, že v Praze žádný zemědělec nic ošetřovat nebude a na chalupě také ne, tak novou verzi nechám až na příští rok.
(05.03.2012 0:02)PetrM napsal(a): [ -> ]Prosím někoho o otestování, zda je formulář funkční.

Ano, funkční, díky moc!
(05.03.2012 0:02)PetrM napsal(a): [ -> ]Udělal jsem tedy nový formulář dle vzoru Mgr. Machové.
Koukám, že vypadl počet včelstev na stanovišti - ani vyhláška jej nezmiňuje.
Asi bude vhodné do kontaktů přidat i číslo na mobil, pro případný rychlý kontakt.

Prosím někoho o otestování, zda je formulář funkční.

ad počet včelstev: taky jsem si toho všimnul - bud na to zapoměli nebo už to na nic nepotřebují
ad kontaktt: šlo by tedy do formuláře vetknout i tento řádeK? klidně bych ho pojmenoval "Rychlý kontakt". Ale na druhou starnu jestli to není zbytečná práce navíc
ad funkčnost: jede to Wink
Doplnil jsem text ", případně telefon". Nechtěl jsem dělat separátně položku telefon, aby to nevyznělo, jako že to je povinná položka. Někdo by se mohl cítit krácen na svých svobodách.
Soubor jsem aktualizoval v původním příspěvku.
Já si myslím, že vzhledem k tomu, že je to kvůli postřikům, tak je celkem jedno kolik je tam včelstev, jestli jedno nebo sto. Jde o to, že na této parcele jsou včely.
A zajímá to vůbec nějakého zemědělce? Tak trochu mám pocit, že hlášení je jen pro úředníky, aby vykazovali činnost.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's