Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Melecitóza - zkrystalizovaný med v plástu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Přátelé potřebuji radu. Zkrystalizoval mi med v plástech. Jako úplný začátečník (včelky mám od začátku května) jsem neodhadnul kdy ho mám vytočit-jednalo se převážně o řepku, nebyla zavíčkovaná ani čtvrtina plástu (lang3/4) tak jsem stále čekal až jsem dnes zjistil že med už uvnitř plástů krystalizuje. Následný pokus o vytočení znamenal destrukci plástů a stejně v nich vše zůstalo-medomet mám tangenciální. Nakonec nezbylo než med vylisovatSad Mám pro příště dva dotazy:
  1. Dá se nějak med ztuhlý v plástu rozpustit aniž bych zničil plást? Nebo nezbývá než nechat jako zásoby(dokáží vůbec včelky zkrystalizovaný med využít)?
  2. Jak přesně vypadá zkouška zralosti medu trhnutím plástu?
Můžeš ho nechat znovu včelkami přepracovat.
Zbav rámek všech víček,připrav si k úlu kýbl s vlažnou vodou.Otevři včelky a dolů do plodiště vlož mezi plod po dvou rámcích které před tím s citem ponoříš na pár vteřin do vlažné vody.Včelky to přepracují a odnosí nahoru do medníku aby udělali matce místo na kladení.Něco spotřebují sami ale většinu ti upraví.
Jakmile to zpracují můžeš dát další.
Zkouška zralosti medu trhnutím je ta základní,osvědčená ale nikoli přesná.Další optická pomůcka je když se med skládá do síta při vypouštění medometu.Nemusí moc ale nesmí téct.
Manželka ač nevčelařka ale perfektní pomocnice při měření refraktometrem už dokáže poznat při roztírání medu na sklíčko refraktometru jestli je med dobrý a nebo ještě řídký.
Chce to trošku praxe a bude to.
Děkuju moc za radu. Skládání medu vím, to si pamatuju ještě od dědy, ale trhnutí plástem nějak ne.. Můžeš upřesnit jak ho držet kam škubnout a co sledovat? nejlépe popis pro úplně blbéhoWink Refraktometr nemám a tady na fóru jsem se dočetl že to měření je taky dost subjektivní.. Tak nevím, jestli ho mám koupit.. No ale při tom co jsem předváděl dneska by se mi asi vyplatil..
Tak tvrdit, že měření refraktometrem je subjektivní, je velký omyl. Je to měření jako každé jiné. Záleží na kalibraci a kvalitě přístroje. Pak už jen zbývá přečíst hodnotu na stupnici.
Zkouška hustoty medu trhnutím by se dala zjednodušeně popsat takto: Pokud v libovolném směru provedete prudký pohym (trhnutí) rámkem nedojde k vystříknutí medu z rámku.
Po lopatě.
Chytnu rámek za ouška oběma rukama a nad ostatními rámky v medníku s ním prudce škubnu a snažím se při tom setřást i včely.Když vidím že vystříkla sladina na rámky pod ním tak je to řídké.Pokud nic nekape může to být dobré ale jen může.
(20.06.2011 21:30)Mario napsal(a): [ -> ]Refraktometr nemám a tady na fóru jsem se dočetl že to měření je taky dost subjektivní..

Skutočne Ti verím, že si začiatočník! Big Grin Refraktomer je cenovo prijateľné a presné meradlo. Nesprávnosť merania môže vzniknúť (beriem v úvahu, že je v poriadku) pri odoberaní vzorky z plásta. Ale to vyrieši odber z viacerých miest. Pokiaľ máš med len pre vlastnú potrebu, stačí Ti odhad ako to popisuje Míra.P. To hranie sa s percentami vody je hlavne pre výkupcov a obchodníkov. Pokiaľ Ti nezačína med kvasiť, tak je to všetko v poriadku. Opäť je to o "gustu" zákazníka. Niekto rád hustejší med a niekto redší... Mimochodom, pridaním do čaju alebo výrobou "limonády" sú percentá vody úplne v .....
Med chci jen pro sebe a pro známé, ale bál jsem se právě toho zkvašení, abych to nerozdal a pak nebyl za blbceWink Každopádně děkuju všem za ochotu poradit.Smile
Ahoj, dnes jsem točil melecitózu (Trutnov). Pro případné čitatele dále hlásím, že kolega objevill melcitózu v Pilníkově a také ve Starých Bukách (vše okres Trutnov). Na kolegův popud jsem mrknul do včel a co myslíte? No měl ho tam. Zakalené buňky, proti sluníčku dobře viditelné (platí pouze pro panenské dílo) na ochutnání je na jazyku cítit jemný písek, asi jako křemíkový z pojistek, ale hned se rozpouští.
Zaplaťpánbůh podchyceno včas, plásty byly zaplněny cirka z 40%.....včera jsem problém identifikoval, dnes jsem točil. Med černý jako bota (přitom v plástu by to člověk neřekl), ve dvou skupenstvích; buď řídký jako voda, nebo už zkrystalizovaný. Nic mezi tím. Do medometu to hezky bubnovalo jak lítaly krystalické špunty, skrz síto se tomu moc nechtělo, bylo potřeba pomoci mícháním. Většinu se podařilo vytočit, v plástech nějaké špunty zůstaly, ale dá se říci, že se záchrana díla podařila.
Med je voňavý a naprosto výborný, už ho zkouším pastovat.
Tímto děkuji kolegovi Jiřímu Hrůzovi za hlášku o melecitózní situaci, neboť já osobně bych tutově usnul na vavřínech. Ať se daří, Libor V.

Připojuji 2 fotografie, na kterých jsou kalné buňky celkem dobře vidět:

[attachment=428][attachment=429]
Chystám se taky točit, tak snad to bude v klidu. Díky za informaci!!!
Ještě jsem opomněl podotknout, že ve čtvrtek do včel znovu mrknu a očekávám, že se to bude muset znovu vytočit.....v pátek, max v v sobotu. Jakmile to zavíčkujou, tak je s plástama ámen......Libor.
Ve čtvrtek jsem potkal na Domažlicku kolegu včelaře a ten říkal že to vypadá že mají cementovej med.
Včera jsem potřeboval něco odtočit a mám ho také!
Naštěstí asi z 55 točených rámků bylo "jen" 9 s melecitózou.Na rámku zůstat třeba jen střed a ostatní se odstředilo ale i tak to pěkně házelo s medometem a musel jsem točit pomalu.
Namočil jsem je pak při vracení do vody a rozdělil do dvou medníků.Nechtělo se mi dolů do plodiště a tak jsem zvědavej co s tím udělají.
Takže jak je vidět tak to řádí všude po republice.Sad
Jejda přátelé nestrašte . Včera jsme se díval a v medníku postupně odchází zavíčkovaný plod a okamžitě zanášejí medem. plásty jsou zavíčkovány minimálně ze 2/3. V pátek mám odjíždět na týden pryč tak asi udělám dopoledne ještě kontrolu a doufám že to nebudu muset na honem vytáčet. Bude to moje první vytáčení, tak bych u toho rád měl drobánek klid.

V okolí kvetou lípy, ale mě se zdá že ty moje holky se naučily od začátku lítat k lesu a nějak se jim tam zalíbilo. ( aspoň co dokážu odhadnout kterým směrem odlétají a dkud přilétají )
Na druhou stranu jsem při vyndavaní plástu přetrhnul asi 3 přechodové mostky a z pod narušených víček byl vidět med světlé konzistence tak uvidím bud v pátek nebo příští týden

Je to roj který byl 1.6 usazen na 2 nástavky 39*24 před týdnem jsem jim přehodil jeden násatvek plný zavíčkovaného plodu nahoru a podložil nástavkem z mezistěnama - staví a nosí jak o život
Pokud se vyskytne melecitóza která už nejde vytočit dám na vč. nástavek s pěti soušemi ve středu , zbytek mezistěny (42/17) a na to celý nástavek odvíčkovaných plástů s "cementem", které předem porosím vodou (lze namočit). Včely během týdne tento tvrdý med přepracují, krystalky vynesou a tekutou část uloží do plástů a ještě postaví nějakou tu mezistěnu. Z celého nástavku (11 plástů) bylo předloni asi 4-5 plástů s tekutým, zbytek vynesly, nebo spotřebovaly? Tento přepracovaný med už netuhne. U nás na vysočině jsem letos zatím melecitózu nezaznamenal.
Na severu Moravy rovnez hlasim melacitozu, podarilo se dostat 85 % ven, zbytek snad nejak vcely smichaji s pohankou, ktera se prave rozjizdi a vydatne meduje.Ta me zachranila. Nechtel jsem mit med zamichany s pohankou a zaroven pohanku pak co nejcistsi.
Ale chutove neni ta melacitoza spatna, vzpominam na prednasku J. Kolomeho, jak se da dobre prodavat melacitozni med. Poradne rozehrat ( takze mysleno asi tak na 50 st. a vice a pak 1:1 smichat s repkovym medem. Vysledek je pry uzasny.

P.
Melecitózní med
dostal jsem se asi do problému s melecitózním medem. Minulí týden čtvrtek a pátek jsem vytáčel med, který byl chuťově výborný medovicový, a šel ještě vytočit. Dnes jsem šel vytáčet znovu, další úly-včelstva které jsem nestihl, a med nejde vytočit. Plástve nejdou ani pořádně odvíčkovat, trhají se, med i víčka se lepí na vidličku a v medometu se plástve trhají a bortí. Vytočím jen zlomek obsahu, většina zůstává v plástvích a to co vytočím, dnes asi 25 kg, jsem cedil přes šest hodin. Hustota asi jako čerstvá smola ze stromu. Mám tímto zacpáno asi šest včelstev.
Můžete někdo poradit co s tím?
Nechá se na tom vyzimovat?
Dá se tento med normálně použít ke konzumaci - prodeji?
Díky Radek
Melicitozní med je sice také med ovšem velice problematický.Pokud se podaří vytočit a není okamžitě smíchán s květovými medy(i tam dělá neplechu) a nechá se zkrystalizovat je problém na světě.Tento med má velmi tvrdé krystaly které připomínají písek(je to jedna přirozených vlastností tohodo medu).Velice špatně se rozpouští je potřeba vysokých teplot které med znehodnotí.
Někdo si myslí že má melicitozní med a posuzuje podle toho že zkrystalizoval v buńkách ale nemusí tomu tak být,opomenutý řepkoví med či jiné květové medy krystalizují také poměrně brzo a nejdou vytočit včely si s tímto jevem poradí z melicitozou těžko.Je spousta rad jak si s melicitozním medem poradit já tvrdím sice to jde ovšem velice těžko obzvláště pokud je to čistá melicitoza.
U Sedláčka nemohu najít co to prodává: !Vytočení !!! komplet rámků !!! s melecitózním medem v našem separátoru vosku a medu."

V e-shopu jsem to nenašel.

Ale právě jsem přemýšlel, že by se to dalo zpracovat v tom lise co se sním odděluje vosk z víček od medu. Možná je to ono. Má někdo praktické zkušenosti?

Mám dost plásů s plast. mezistěnou - to by se dalo seškrabat. A panenských a s volnou stavbou. Ty by šly sešmelcovat taky.

Ž to včely neztráví jsem se dočetl. A co kvasinky - jak mají rády melecitozu?
Stěžejní otázka. Přeci to nenechám včelám vynosit v prášku. Smile


[Obrázky: CIMG1374.jpg]


Jako bych to byl tušil, letos zkouším volnou stavbu bez vydrátkovaných rámků.
Tedy u 448*300mm, u většiny jsem dal doprostřed výztuhu do horní a dolní drážky. Takže jestli toto nepůjde vytočit, zanáší i plodiště, tak kudla a půjde to i s voskem.
Vyvařit a prokvasit. Smile Však ony si včely postaví nové dílo, jak je znám.
Separátor najdeš na druhé stránce Dotace z EU - zboží na něž lze uplatnit dotaci.
Je to mezi produkty na ktere lze cerpat dotaci- strana 3 - separator vosku a medu.

Jinak ten sedlackuv postup je dobry, ale je to predevsim reklama na jeho vyrobky a jeho farmu.

P
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Referenční URL's