Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Pastovací zařízení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Honzo asi 2x jsem to ohřátí před plněním využil, protože jsem přepastovaql - bylo to znát při plnění do sklenic Smile
Pri pastovaní práve nie je dobrá príliš rýchla kryštalizácia. Keď som začínal s pastovaním, tak som našiel na nemeckom webe recept údajne od najväčšieho francúzskeho výrobcu. Miešať 3-5 x za deň, 5-7 dní a po celý čas držať teplotu na 30°C. Tak sa dosiahne najjemnejšia štruktúra kryštálikov. Takto však tiež vyrábajú len malý zlomok svojej produkcie pre fajnšmekrov za fajn cenu. Ostatná produkcia je priemyselnešie spracovávaná, rýchlejšie, ale teplotu dodržiavajú. Dal som si priniesť tento priemyselnejší a aj tak bol to najlepšie z pastovaných medov čo som ochutnal.
Ahoj Honzo, mám pastovačku s ohřevem Mineli a je to spíš uděláno na dekrystalizaci medu, nebo jak píšeš, když prošvihneš dobu, kdy stáčet pastový med, tak mírně ohřeješ a rychle stočíš do sklenic. Každopádně mírně zahřátý med se mnohem rychleji plní do sklenic a ušetří to dost času.
Moje zkušenost
Pastujeme cca 100 kg najednou, pastování po přidání cca 1 kg starteru (pastovaného medu z minula) trvá cca 72 hodin (3 dny). Pastovali jsme i várky po 140 kg, ale pro velkou zátěž převodovky na pohonu (rozpálená, že nešlo udržet ruku) jsme od toho upustili.
Režim je zhruba po 4 - 5 hod. 15 minut míchání. Dáno minutovým časovačem.
např. https://www.kamody.cz/elektrobock-zs10-m...142-171790
Poté je vloženo do termoboxu, kde se nahřeje na cca 35 st. C., opět za míchání časovačem při stejném rožimu. Dosáhneme tak rovnoměrného prohřátí celého obsahu medu.
Pozor - při vyšší teplotě je nebezpečí opětovného rozpuštění medu.
Pak se plní do sklenic.
Prodejnost medu je cca 20 - 30 % z prodaného medu celkově (vedu podrobné statistiky již od r. 2014)
Nemít pastovač, prodeje medu se sníží o oněch cca 20 - 30 %. A to medu hůře prodejného, tedy květového.
Není výjimkou, že přijde zákazník s požadavkem pouze na pastovaný med. Co bychom mu asi dali?
iRP
Já mám Rosťo podobnou zkušenost s prodejem pastového medu.
K tomu ohřevu, zatím jsem při plnění neměl potřebu ohřívat, ale asi do programu dám možnost zapnutí ohřevu s nastavenou teplotou při konci procesu.
Když to tam dáš i přesto že to nebudeš využívat tak se nic nestane ne, je lepší být připravený pokud ti to nedělá nějaký velký náklady.
Honzo jakou topnou rohoží jsi vybavil pastovačku ? Já jsem přemýšlel nad přilepením na nádobu topnou fólii, něco kolem 70-100W.
Nechal jsem si dělat na míru v Číně, výkon musím dohledat v papírech. Počítali mi to na ohřev na cca 60 °C. V pastovačce dělám sirup za tepla.
Jak píše Emer....když pastuju v pokojové teplotě a nedávám startér, tak pastuju klidně týden, když pastuju v medárně přes zimu, kde mám 13-15 stupnů, tak je to kolikrát za dva dny hotové....a každý ten med je určitě jinak pastovaný.
Nad nějakým pastovacím zařízením za mnoho tisíc na ubohej pár kilo, tomu se fak jen chechtám. Big GrinBig GrinBig Grin
Zdenku ty si dneska zase pil?
Když Čiňané postavili nemocnici za deset dní byl to skoro zázrak :huh:Když Sancez začne stavit medárnu začatkem února a už má napastováno tak to je velký zazrak Exclamation No a potom o vlákno výš napíše: Merkuri se diví, že jsem si ho zablokoval na facebooku Smile stačí mi ty jeho povídačky číst tady. Tak nevím jestli by některé příspěvky neměly jit tady do anekdot Aťse daří Zdeněk
Pastuju v tisici litrové plastové cisterně za 1000kč a přidělal jsem si k ní nožovou plastovou výpust. Pastuji míchadlem na stavební hmoty a pastuju 800-1400kg na ráz. Sklínkujem jeden den od rána do noci a je pokoj na celej rok. Co je lepší vymívat jednou cisternu a nebo 12x pastovačku. A co je lepší ztratit s tím 12 půldnú a nebo jeden den a to celé za pár šupú.

Pastovat se dá v plastových sudech o velikost konkrétní potřeby a obyčejnou vrtačkou.
(05.02.2020 19:56)Medak napsal(a): [ -> ]Když Čiňané postavili nemocnici za deset dní byl to skoro zázrak :huh:Když Sancez začne stavit medárnu začatkem února a už má napastováno tak to je velký zazrak Exclamation No a potom o vlákno výš napíše: Merkuri se diví, že jsem si ho zablokoval na facebooku Smile stačí mi ty jeho povídačky číst tady. Tak nevím jestli by některé příspěvky neměly jit tady do anekdot Aťse daří Zdeněk

Co si to zase domotal? To že jsem začal obkládat medárnu neznamená, že tam snad loni nestála ne? Tohle byla specialita kohouta, ale ted mu zdárně konkuruješ....

(05.02.2020 20:38)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Co je lepší vymívat jednou cisternu a nebo 12x pastovačku.


Nevim jak ostatní, ale já mám jeden kýbl s výpustí na pastovaný med a po nalití do sklenic ho nevymejvám a příště v něm pastuju znova a to co mi zůstane na dně funguje jako startér....
Nesmíš točít videa a potom to poustět do éteru nebo si pamatovat co jsi natočíl a co jsi o tom referovalBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinAť se daří Zdeněk
Tuhle "medárnu" jsem měl v roce 2019 první rok a žádné video z ní jsem netočil....a jelikož se mi osvědčila, tak jsem jí začal ted obkládat a zavádět tam vodu. Nevim proč se tu pořád snažíte hledat nějaké výmysli, abyste mě nachytali, že si snad něco vymejlšlím....nechápu co bych z toho měl....píšu svoje zkušenosti a pokud ti to vadí, tak si mě dej do ignorace, ale nevynášej tu lži o tom, že lžu.
99 hodin je malo. Pastovanie prebieha aj 2 tyzdne.
Ty stavební míchadla a vrtačky na pastování není dobrý nápad. Uvolňuje se s nich při chodu uhlík a kam asi padá. Moje pastovačka - nerezová na 200 kg medu samo domo vyšla na necelých 8000Kč. Pastuji cca. 2 t řepky ročně
Tak to pastovací zařízení jsme pořídili v roce 2007.
Ročně na něm zpastujeme cca 600 kg, prodáváváme pastovaný med o cca 30 kč-, dráž, než květový. Prodal se zatím všechen.
Pastovací zařízení nás stálo odhadem 20 000,- Kč. Vlastní pohon jsem měl, tj. motor s převodovkou. Požadavek na dodavatele zněl, že musí vyrobit plášť tak, aby se do něj vešel 4 - rámkový koš na medomet. Tato varianta ale nebyla nakonec použita. Doplněn byl pouze časovač. Vzhledem k tomu, že motor je 3 - fázový o výkonu 380 W, je celé zapojení triviálně jednoduché.
A teď ekonomika.
Uvažuji roční zpastování cca 600 kg medu x rozdíl ceny mezi květovým a pastovaným medem 30,- Kč = 18 000,- Kč.
Za tu dobu si vydělalo pastovací zařízení (12 let) zhruba 200. 000,- Kč. Nehledě na to, že pomohlo k odbytu tak problematického květového medu (alespoň podle některých "takyvčelařů"). Další náklady jsou mizivé, ty nepočítám (elektřina).
Je potřeba si uvědomit, že to je zařízení nesmrtelné, doslova na celý život. Ať se podle toho každý zařídí.
iRP
(05.02.2020 20:38)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Pastuju v tisici litrové plastové cisterně za 1000kč a přidělal jsem si k ní nožovou plastovou výpust. Pastuji míchadlem na stavební hmoty a pastuju 800-1400kg na ráz. Sklínkujem jeden den od rána do noci a je pokoj na celej rok. Co je lepší vymívat jednou cisternu a nebo 12x pastovačku. A co je lepší ztratit s tím 12 půldnú a nebo jeden den a to celé za pár šupú.

Pastovat se dá v plastových sudech o velikost konkrétní potřeby a obyčejnou vrtačkou.

Zdeňku tohle si tak nějak nedokážu představit, jaký máš to michadlo a jak dlouho to pastuješ a v jakých intervalech?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's