Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Desinfekce úlů
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Tak konečně třeba získáme nějaké relevantnější informace, výzkumák prolomil hráz mlčení: http://www.beedol.cz/2014/novinka-dezinfekce-bee-safe/
Váž. priatelia včelári.

Včelárim zo záľuby v 5 - 10 úľoch viac ako 40 rokov. V dvojročných cykloch (rotujú) dezinfikujem úle horúcim hydroxidom samozrejme po dôkladnom mechanickom očistení. Posledné roky využívam aj roztok sava (tak ako je popísane vyššie) a po opláchnutí dažďovou vodou a preschnutí opálim plynovým horákom (aj používané náradie). Staré úľove zostavy som postupne vymenil sa úle s varoa dnom (zasieťovaným). Boj s VD - ten nie len decimuje včely, ale aj prenáša choroby.
Samozrejmosťou Je že v jeseni prekopem pôdu pred letáčmi a povápnim.
Klasické drevené rámiky po vytavení v účinnej slnečnej voskotopke vyvarím v roztoku popísanom vyššie. Spravidla po treťom cykle čo je zhruba 3 - 6 rokov) sú likvidované ohňom. Tak ma naučili moji predkovia a zatiaľ sa to osvedčuje.
Môže byť prídu na trh účinnejšie dezinfekčne prostriedky, ale musia sa zodpovedne overiť, najmä ich neškodnosť pre včely a ľudí, pretože špekulantov je v súčasnosti príliš veľa.
Pre hygienu je podľa mňa veľmi dôležitá výmena diela aspoň každé 2 - 3 roky aj keď sa tvrdí, že je to na úkor výnosu medu (výnos nebude, keď budú choré včely). Jednoznačne v priestore plodiska nemajú čo hľadať tmavé plasty (optimum žemľové) a najchutnejší med je z novo vystavaných plastov.
Nie, že by som vaše starosti o dezinfekciu neuznával, ale ja som ešte ani jeden úľ za 55 rokov nedezinfikoval a choval som i 75 včelstiev. Včely som žil pod dojmom, že včely si svoj príbytok vedia ošetriť zázračným propolisom, preto som im do toho nemiešal. Možno som mal šťastie a nič sa také na mojej včelnice nestalo, istotne by som bol smutný a nešťastný a dúfam, že sa tak ani nestane. Držte mi palce.
Tak či tak,každý by mal možné riziko svojho okolia a svojej včelnice poznať! A ak to podceńuje... V roku 2012 mi jedno stanovište napadla nozéma,tak to som sa našúroval až až... No ale to bola daň za kočovanie( podľa mňa), keď som mal jedno stanovište, niečo podobné som nezažil!ConfusedWink
Pro dezinfekci chci použít germicidní zdroj (UVC). Jsou to lampy, které se používají ve zdravotnictví pro dezinfekci.
Mám připravený 11W zářič kterým nasvítím z bezprostřední blízkosti vnitřní povrch oškrábaného nástavku.
Myslím že expozice v řádu 10minut na vzdálenost několika cm by mohla stačit. Bude UVC záření účinkovat i na spory moru?

Můj důvod proč germicidní lampu.
  1. když jí nepoužívám, nezabere téměř žádné místo při skladování.
  2. energeticky je málo náročná o proti kotli na vyvařování nástavků.
  3. výroba je za pár peněz (do 500,-)
  4. včelařím u domu a mám k dispozici 230V. Avšak pro použití v terénu není problém modifikace na napájení z akumulátoru.
Tak už jen fundovanou informaci zda usmaží krom upírů i spory moru.Shy
Podle všeho to působí i na viry, někde jsem četl, že se používá ve vojenských laboratořích k zabránění kontaminace prostor laoratoří po testech s biologickýma látkama,....... pravděpodobně nepřežijí ani spory MVP, které budou vystaveny přímému záření.....ale chtělo by to někoho fundovanějšího k zodpovězení této otázky.
Kdybych chtěl desinfikovat uteplené úly, mám tedy stejné možnosti jako u tenkostěnných úlů?
určitě to zlikviduje spóry při přímém zásahu. pokud je jenom trochu kryta, vrstvička vosku, nečistoty, dřevo, tak nikoliv.
Tak jsem dnes složil germicidku do rámku a nablikal do nástavků.


a takhle krasne to pracuje

zajímavé a dostupné řešení, jen je nutno dávat pozor na osvit lidí a zvířat, germicidní světlo je škodlivé
(27.01.2014 13:48)Mlha napsal(a): [ -> ]V časopise Včelařství je reklama na dezinfekci úlů prostředkem Bee-safe.
Znáte někdo tento přípravek? Nevíte kolik stojí a kde se dá koupit?

Dneska ho u nás Titěra nabízel za 98,-. Rozprašovač s 30 ml koncentrátu k dolití vodou z kohoutku.
A pak kartonovou krabici s údaji 700 a 600 ml asi za 530,- nebo tak nějak. Mluvil o tom jako o soupravě. Zřejmě bude v krabici rozprašovač s lahví koncentrátu. Pár lidí si to koupilo.
Dol už k tomu v piatok zverejnil cenník Bee-safe
ak má niekto viac informácií, napíšte prosím viac - v čom je účinok proti MVP a pod. Ja viem zatiaľ len toto http://www.evansvanodine.com/shop/product/223-R021CEV/

aha, už vidím, čo je to za roztok Bee-Safe ale to by sa predsa malo dať namiešať aj v takom primitívnejšom domácom labáku, nie?
xaon - parada.

Ale ako uz bolo spomenute posobi to len na povrchu.

Neskusali ste niekto ozon - ozonizator? (doma vyrobeny)

http://buymarijuanaseeds.com/community/t...or.108301/

http://www.bigclive.com/ozone.htm


To by mohlo ucinkovat aj hlbkovo.
Jedine ak by si ho aplikoval vo vakuovej komore presne v takej ako sa napúštajú tel. stľpy alebo podvaly dechtom, toby možno šlo.
Ešte k tomu BeeSafe: na tých zahraničných propagačných materiáloch uvádzajú ,že je účinný proti hnilobe plodu, nehovoria priamo, že aj proti MVP. Bee-Safe

Ale tiež neviem, prečo ho máme považovať za zázrak. Samozrejme, jód je super antiseptický, ale ide o dosť drahý špás. A okrem toho, existujú aj osvedčené výrobky vyrábané u nás.
Napr. Batur je myslím účinný aj proti spóram MVP. /činná látka: Alkyldimethylbenzyl amonium chlorid mni. 150 g/l, Pentándial min. 32 g/l, Propán -2-ol. A stačí pôsobenie 30 minút. Buď ponoriť alebo postriekať - aj plásty. Dáva sa 10 ml/l vody - to je 1 %-tná koncentrácia a používa sa v studenom stave. Určite to je ekonomickejšie. A Barex Nitra vyrába aj ešte silnejší Batur pod názvom Batur EX 8,30€ za 1 lit.
Zuzka, skúšala si ho?
nie, práveže by som chcela, aby sa ozval niekto, kto to používa.
Ja používam parafínovač.
Bee-Safe
V přípravku je celkově 25% jódu, kyseliny fosforečné a sírové + smáčedlo. Po naředění 20ml/l se koncentrace roztoku sníží na 0,5%. Roztok této koncentrace asi těžko zničí MP. Jak správně poukazuje ZuzanaJ, na:
http://www.evansvanodine.com/shop/product/223-R021CEV/
se uvádí, že je účinný proti EFB. Čili proti Melissococcus pluton. Ten se ale na našem území nevyskytuje. V návodu se nepíše o asanaci kontaminovaného chovatelského vybavení, ale jen o prevenci. 600ml za 543,- Kč? Připadá mi, že je to past na naše peněženky. Šanci na zapracování do metodiky tlumení MP to ale má. V porovnání s levným parafínem (který má prokázané účinky na MP) je toto šíleně předraženéSurprised.
Na mor plodu je desinfekce desinfekčními roztoky nedostatečná. Tam je nutné provést sterilizaci, nebo likvidaci spálením. Ostatní patogeny je možné likvidovat desinfekcí. Zatím zde nikdo nezmínil použití par kyseliny mravenčí. Použití je jednoduché, levné a především účinné. KM je také snadno dostupná. KM používám léta k ochraně plástů před zavíječem. Současně se tím provede zničení všech škůdců. Spolehlivě ničí nosemu a zvápenatění.
Jak postupovat:
Na základ, který je v mém případě standardní úlové dno položím vnitřní víko a folii. Na to naskládám nástavky s plásty. Nahoru dám jeden prázdný nástavek. Vzniklý komín obalím strečovou folií:
http://www.zbozi.cz/?typ=produkty&q=stre...t=produkty
Do prázdného nástavku dám misku s houbovou utěrkou na nádobí. Třeba tuto:
http://www.zbozi.cz/vyrobek/uterka-houbo...x-15-5-cm/
Utěrka se ve středu zatíží a zalije KM. Vzniklý komín se zakryje víkem. Takto lze levně skladovat a zároveň desinfikovat plásty a nástavky dlouhá léta. Pokud sestavu zakryjeme i vnějším víkem, je možné ji mít venku na včelnici. Pokud sestavu uskladníme v budově, měla by být místnost větraná. KM má korozivní účinky, proto je nutné pro drátkování použít nerezový drátek. Občas je také třeba zkontrolovat odpařovač, popřípadě dolít KM. Před použitím stačí nechat nástavky krátce vyvětrat.
Použití desinfekčních roztoků na desinfekci dřevěných částí včelařského vybavení vidím příliš komplikované. Pokud to někdo uvažuje použít, je k dispozici vyzkoušený a levný louh + Savo.
Možná by bylo zajímavé vyzkoušet, jak snáší původce MP Paenibacillus larvae pobyt v parách KM.

Pro lepší představu přikládám foto sestavy.

[Obrázky: Desinfekce.jpg]
GuPa myslím jednou předkládal k diskusi své pozorování že po rozšíření takto usklaněnými soušemi to šlo s VD míň z kopce.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's