Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Hlášení o trvalém stanovišti včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Chtěl bych se zeptat, jak je to s hlášením trvalého stanoviště u vás v praxi? Povinnost je nahlásit to na obecní úřad, takže vyplním formulář a odnesu ho na obec. Kopii, nebo nějaké potvrzení, že jsem to nahlásil, nedostanu. Co když se to na obecním úřadě "ztratí"? Já už pak nemám možnost to nijak prokázat, že jsem to nahlásil.

Jak to chodí u vás? Dostáváte nějaké potvrzení?
tak jim to dej na podatelnu a nech si potvrdit převzetí, ale je to hlavně kvůli postřikum rostlin, kdy zemědlec by měl jit a zjistit kde jsou včely.... A pokud dojde k otravě tak cifršpioni hned běží a kontroluji jestli jsme to na uřad dali....
Zdravím vás.
Jednoduchá rada.Donesu si na podatelnu originál + kopii a nechám si tam dát denní razítko - přijato dne a podpis.
Tak mám pojištěno , že se nic neztratí.
Z vlastní zkušenosti vím, že na malém OÚ si s tím nevědí rady, ale založí si to, ale prakticky si to nedovedou představit.
Jednou mně podle jejich seznamu vyhledal agronom - pak že mezi nimi nejsou hodní lidé - a řekl mi, že jsme tam evidovaní tři včelaři.

Jak by jste si takové varování v praxi představovali? Obecním rozhlasem?
Smile
Ale to nemluvím o malé obci s rozlehlými přilehlými samotami.

A ve městě to často končí na odboru živ. prostředí - tam kdysi u nás vznikla myšlenka dát souřadnice do jejich GISu (geogr. inf.syst.) Tak aby si referent mohl v případě hlášení vytáhnout včelaře ze zájmové oblasti.
To bylo ještě v dobách kdy na seznamu.cz nebyly mapy atd.
V podstatě to tehdy z hlediska místní samosprávy nebyl problém - dokonce ani na Kraji - tam měli krajský gis na webu a zněj se dali odečíst souřadnice. Jako dnes na mapy.seznam.cz
DOtazoval jsem dalš uživatele - už tehdy mě zajímala možnost mapovat napadení VD - ale tehdy jsem ještě věřil vypovídací hodnotě zimního vyšetření - tak jsem debatil s Dolem. Tam mi vysvětlili jak to chodí. Paní to napíše do papíru a někdo posčítá nuly na seznamu a zaznaná tato dvě čísla Kolik nul z kolika stanovišť. Smile
A SVS prý má svá dostatečně přesné evidence a programy- o tom jsme se přesvědčili za pár let, kdy jí trvalo dva roky, než zjistila že ochranné pásmo moru překročilo hranici ZO. Smile

Takže to od té doby hlášení někdy posílám, ale tato evidence je v podstatě jen podmínkou pro "odškodnění" při otravě včel postřikem.

Jenže to by musel zmedělec jít na OÚ se zeptat - schválně se zeptejte zda tam někdo někdy byl.
A pak by jste museli dokázat, že vám otrávil vaše včely. Což nepamatuji, že by se kdy stalo s vyjímkou jendoho co se do kamery přiznal Smile

Takže toto je taky takový legsilativní folklor a tradice.

Možná to má smysl - ale to není podle zákona - , když místní ZO každé jaro strčí na OU aktualizovanou mapku stanovišť a kontaktní osobu, ale to je mimo zákoný rámec.
Tak mě napadá myšlenka, co dělat, když podle seznamu včelařů místní agro družstvo upozorní, že bude provádět postřiky, které mohou uškodit včelám. Dám jim domácí vězení? V parném létě by to asi nebylo to pravé ořechové. K čemu tohle tedy je, kromě byrokracie. Nebo naopak díky tomu zákon zakazuje v dané oblasti používat látky škodící včelám?
Především kryješ sám sebe tys oznámil kde máš včely a teď je na tahu zemědělec Pokud budeš uplatňovat náhradu škody tak první co bude na tobě žádáno tak je právě to hlášení nenahlásils máš smůlu i když pozdější dokazování kdo je viník taky není procházka růžovim sadem.Také máš pravdu že včela není králík abys je pozavíral.Ale pokud je rozumný zemědělec tak stříká při počasí kdy včely létají minimálně nakonec vždyť má z tvých včel prospěch.
Děkuji za odpověď. I když se hlásí zimovaná včelstva, tak by bylo vhodné nově vzniklé stanoviště nahlásit, abych byl v případě nějaké pohromy krytý. Oddělky budou sice až v 05-06, ale budou tam a bylo by nepříjemn o ně přijít díky nenahlášenému stanovišti.
Já hlášení posílal po dohodě s úřady e-mailem v PDFku.
V Praze 10 mají elektronickou podatelnu, tak mi přišlo zpátky i potvrzení o přijetí.
Můžete být klidní, dokázat otravu při postřiku je nadlidský víkon. Kdo se stím už setkal ,ví o čem mluvím.
Nás to postihlo 2x ,v.r 1998 a 2000. ( uhyn z 95 %)
Nikdy se nic nedokázalo ani neprokázalo,i když se apsoluhovala kolem toho celá ta mašinérie (policie,rostlinolékař- odběry,předseda zo).Jen to stálo spoustu peněz (rozbory).- Na žádné náhrady jsme neměli nárok. Hlášení o trvalích stanovištích jsme prováděli každoročně.
Znám jediný případ na Břeclavsku, kde se dotičný sadař k tomu sám dobrovolně přiznal.Byl jeden z mála slušných a uhradil škody.
I kdyby zjistili postřik na rostlinách z otrávených včelstev,mohli by jste se soudit v tomto státě klidně dálších 10 let se zemědělcem a dokazovat mu u soudu otravu svých včelstev- vše z nejistým výsledkem.
Hlášení o trvalích stanovištích už nehlásím,s toho jsem už vyrostl :) naivity v tomto směru bylo víc než dost...
tušim, že je to v zákoně o rostlinolekařské peči..., ale stejnak taky myslim, že v dnešní době je to šaškarna... jaky by byl problem aby si mohl zemědělec zavolat do hradištka??? Tady Agro jesenice ma pole na několik obcí a už vidím jak agronom lita a schání na ou papiry...
Loni jsem se ptal na několika OU. Někde ani nevěděli, že mají nějaká hlášení dostávat, jinde to matně tušili. Každopádně všichni shodně tvrdili, že nepamatují, aby se na stanoviště včel někdo ptal. Takže to hlášení je jen takové alibi pro včelaře, kdyby se náhodou něco stalo a ještě větší náhodou se k tomu nějaký zemědělec přiznal.
Ptal jsem se i pojšťoven, zda jsou schopni pojistit zemědělce pro případ otravy cizích včel, nebo včelaře, pro případ otravy vlastních. Možná by tu smlouvu sepsali, ale předem řekli, že by nikdy nevypltili pojistné pro neprokazatelnost.
Hele dříve byly látky, které opravdu ničily vše žive ve vzduchu, na zemi i pod ní (DDT), teď se samozřejmě musí firmy snažit, aby to zasahlo jen toho leskňačka, jen tu mandelinku. Mají v předpisech, že při postřiku nesmí být víc než tolik včel na ploše. Ty látky i tak vě většině funguji, ale problém většinou nastane, když se zemědělec začne hrát na malého chemika (eee trošku podobný hoodne včelařum) a řekne si proč bych měl 2 prostředky stříkat 2x, když to zmixuji, ušetřim naftu, čas a prd se stane...
Tak to namicha a namixuje a je z toho 50x silnější sračka než kdyby se držel navodu.... A pruser je na světě....

Takhle se to stalo a vyprávěl nám Vašek Ducháč.... Taky se soudily přes dva roky....
(21.02.2011 10:41)Madra napsal(a): [ -> ]tušim, že je to v zákoně o rostlinolekařské peči..., ale stejnak taky myslim, že v dnešní době je to šaškarna... jaky by byl problem aby si mohl zemědělec zavolat do hradištka??? Tady Agro jesenice ma pole na několik obcí a už vidím jak agronom lita a schání na ou papiry...

ano,máš pravdu paragraf 51 odst.8 :)
Vešla v platnost novela vyhlášky č. 327/2004 Sb., o ochraně včel,...prováděcí zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské
péči, týkající se povinného hlášení stanovišť včelstev na obec. Takže asi budou nutné nové formuláře...Cool
V čem je to pro včelaře odlišné proti hlášení v minulých letech?
Předpokládám, že přibylo identifikační číslo.
Ale nevím, zda má jít o číslo občanky nebo stačí registrační číslo chovatele.
Na Praze 15 mají i kolonku telefon, což není tak hloupý nápad.

Citace:§ 6a

a) identifikaci chovatele
1. jméno, popřípadě jména, a příjmení, adresu bydliště, datum narození nebo identifikační číslo, bylo-li přiděleno, jde-li o fyzickou osobu
V citaci je datum narození nebo identifikační číslo. Obecní úřady nemají k dispoisici včelařská identifikační čísla z Hradištka, proto udávám jen datum narození.
Nepoužívám formulář, napíši to takto.
Adr. Obecní úřad v Horní Dolní
Hlášení stanoviště včelstev
Včelstva mám umístěna na parcele 3586 a to 250 m jihovýchodně od č.p.54 v Horní Dolní. Počet včelstev 36.

V Horní Dolní 15.2.2012 Jeroným Úlotřas, 5.1.1947 Horní Dolní 54
tel 876 543 210

Číslo parcely má každý včelař na kopii hlášení do Hradištka. Možno doplnit jednoduchým náčrtem místa, nebo zakreslením stanoviště do mapy.
A musí tam bejt i ten počet nebo ne?? Já sem si stáhnul už loni a tam počet psanej nebyl tak sem to letos poslal zase bez počtu.
Já to posílám do datové schránky. Je to zadarmo a je to na 100% prokazatelné, že to dostali, každý obecní úřad musí datovou schránku mít, je z ní i doručenka, kterou nemusím zakládat do šanonu, ale mám ji uloženou na disku v počítači. Počet včelstev neuvádím, ono by to nemělo smysl, protože v průběhu roku se to mění. Pro jistotu se snažím aspoň na některých stříškách mít výrazné označení, když už zemědělec nedorazí na úřad, tak aby ho to aspoň ťuklo na místě. A doufám, že i ti zemědělci mají ze včel prospěch a nebudou je ohrožovat.
(02.02.2012 8:31)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]A musí tam bejt i ten počet nebo ne??

Obávám se, Lukáši, že letos a v této chvíli je údaj o počtu včelstev pro následující sezonu roven údaji vyčtenému z křišťálové koule či z kávové sedliny nebo z jater obětního zvířete ... Big Grin
Jiří
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's