Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Trubcokladná matka nebo trubčice
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Obcas se to v predjari, nebo v casnem jaru stava. Zrovna dnes jsem v jednom peknem vcelstvu nalezl hrboplod. Matka lonska znacena, velke zakladene plochy a otevreny plod, co bylo zavickovane-samy hrboplod (cca 5 dm2). Matku jsem zamackl a pripojil oddelek s mladou ,matkou ze stejne serie, jako byla ta trubcokladna. Loni jsem nalezl trubcokladne matky u tri vcelstev. Jedna byla jednoleta a dve dvoulete. Je zajimave, ze tyhle nalezy mam posledni 3 roky. Mohlo by to byt tim, ze prave tri roky jsou na uly v zime zalitane sykorky a vcelstva rusi, proti tem potvaram nic nepomaha...
Tomáš, dobré opatrenie pomáha, npr. ja dávam pred letáče volierky kovové šesťuholníkové siete s okami 3 cm. Včelám to nevadí a sýkorky odradí, tie sa vracajú len na tie včelnice, kde včelár zabudol na skoré opatrenie. Ak sa sýkorky dostali na letáči len k jednej mŕtvej včely, neustále sa na letáče vracajú.

Príčinou hrboplodu je neoplodnená matka, pravdepodobne došlo ku strate M ešte pred zimou, včelstvo na plode vychovalo náhradnú M, ktorá sa pre nedostatok trúdov v tejto dobe, prípadne nebolo už vhodné počasie, sa oplodnila.
Nedávno jsme to probírali s kolegou ... Zejména matky z divného jara 2009 mají problémy, asi se špatně oplodnily. Měl jsem také jednu takovou, přestala klást v nejnevhodnější chvíli, vloni v podletí, ale tak blbě, že se mi už nepodařilo vychovat novou matku. Vloni taky nebylo jaro nic moc ...
(28.03.2011 20:14)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]... Mohlo by to byt tim, ze prave tri roky jsou na uly v zime zalitane sykorky a vcelstva rusi, proti tem potvaram nic nepomaha...

Zkus před úly pověsit na provázky pár cédéček. Skoro pořád se pohybují a "házejí prasátka". to většinu ptáků dost ruší.
Nejvíc se bojí instalaček win. vista Tongue
A nebo se domluvit....

[Obrázky: Podzim_2010_002.jpg] [Obrázky: Podzim_2010_035.jpg] [Obrázky: Podzim_2010_034.jpg]
Na jednom stanovišti pářím jen matky první série pak se vylíhnou vlaštovky a jsou schopny matky vyletující na spáření pochytat neodradí je vůbec nic dokonce sem pověsil dle zaručeného recepro vycpaného dravce nad včelnici a vlaštovky jen kus popolétly stranou a vesele lovily dál.Smile
Tak to se mám na co těšit. Sýkorek plná zahrada, vlaštovky na půdě, strakapoudi taky sem tam zabrousí . . .
No neslo o neoplodnenou matku, ale o radne rozkladenou F1, znacena s cislem, v podleti krasne plochy plodu.... Proste byla spatne oplodnena. Matkam z tehle serie trvalo i dele nez se rozkladly, bylo spatne pocasi, takze snubni prolety byly oddalene.
Krome siti mam na ty potvory vyzkousene vsechno. Sousedka je celou zimu vydatne krmi, maji co zrat celou zimu a presto vcelky jsou pro ne lakave. Ja mam pocit, ze se sem natahly sykorky z celeho okoli, kdyz je sousedka nekrmila, tak se sykorkama nebyl problem..
Tu sit budu muset casem poridit... Stejne budu menit stanoviste, takze me ceka poradne zabezpeceni ulu, nejen vuci okridlenym renegatum... Big Grin Ti dvouruci jsou mnohdy horsi pohroma...
Na sýkorky platí kočičák. To pak nikde blízko země nepoletují, ale drží se pěkně visutých krmítek Smile
Jo kdyby kocicak fungoval... Vsichni okolo stanoviste maji kocky, ale sykorky si z nich nic nedelaji Smile
Kolikrat, kdyz mam rozebrane vcelky, tak mi sedi u nohou a koukaji co delam-skoro jako pesSmile
Ono to možná funguje, ale kočky jsou na rozdíl od psů čistotné a nenechávají za sebou lejna jen tak ležet, ale způsobně si to zahrabou. Ale je fakt, že když náš kocour, který je doma pouze přes zimu to nestihne ( nebo my spíše pozdě reagujeme na jeho úpěnlivé mňoukání ) a vykoná potřebu do kočičího záchodu, tak to je strašný puch, to by odradilo i kondora Smile.
Také já jsem dnes objevil také trubcokladnou matku.Teť řeším co ze včelstvem,mám jedno dost slabé tak je asi spojím.Horší je ale to že je to matka z loňského roku a je již druhá z deseti od jednoho PROFI VČELAŘE,který je zapsán v cechu a tvrdí to o sobě.Rámky hrůza,trčí s nich dráty,rámk.míra 39x17 nechal vystavět na 39x24 a spousta dalších.Sem velice zklamán z takového jednání.(28.03.2011 20:14)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Obcas se to v predjari, nebo v casnem jaru stava. Zrovna dnes jsem v jednom peknem vcelstvu nalezl hrboplod. Matka lonska znacena, velke zakladene plochy a otevreny plod, co bylo zavickovane-samy hrboplod (cca 5 dm2). Matku jsem zamackl a pripojil oddelek s mladou ,matkou ze stejne serie, jako byla ta trubcokladna. Loni jsem nalezl trubcokladne matky u tri vcelstev. Jedna byla jednoleta a dve dvoulete. Je zajimave, ze tyhle nalezy mam posledni 3 roky. Mohlo by to byt tim, ze prave tri roky jsou na uly v zime zalitane sykorky a vcelstva rusi, proti tem potvaram nic nepomaha...

Chci se ještě zeptat,jestli jsi nechal chvíli včelstvo osiřet,nebo jsi provedl spojení ihned po odstraňení matky?
Trubcokladná matka je jen menší zlo než trubčice u trubcokladné matky lze včelstvo ještě použít u trubčic akorát tak zrušit.Jen doporučuji přesvědčit se před spojením že ve včelstvu je opravdu trubcokladná matka v případě že jsou tam trubčice mohlo by nás potkat nemilé překvapení že z jednoho bezmatečného včelstva máme i druhé kde nám tak krásně kladla matkaSmile
Tak teť jsi mi řádně zamotal hlavu.Sem teprve v začátcích.
Předně co je trubcokladná matka?To je matka která buď není oplozená nebo je oplozená málo a již vykladla oplozená vajíčka a nyní klade jen neoplozená valíčka jak je popsáno víše v příspěvku.Ve včelstvu je jen jedna pokud jí najdeš zlikviduješ tak bez problému spojíš včelstvo s jiným kde je kladoucí matka.

Trubčice je včela dělnice která po ztrátě matky ve včelstvu začne také klást neplozená vajíčka ve včelstvu jich můžou být stovky takže je těžko poznáš a už vůbec nevychytáš.Největší problém je že pokud se oběví v takovémto včelstvu normální matka tak jí včelstvo nepřijme z čehož plyne že že včelstvu kde kladou trubčice nejde zpravidla přidat jakákoli matku a ani s matečníkem neuspěješ.Toď velmi zjednodušeně pro pochopení.
Zamackl jsem matku a po chvili spojil s oddelkem. Pro jistotu semje trochu pocoudil,ale takhle brzy neni treba se niceho bat. Cim driv se na trubcokladnou matku prijde tim lepe... Vcelky by jinak plytvaly energii na vychovu hrboplodu a postupne by vcelstvo slablo..
(30.03.2011 22:21)Josef Skala napsal(a): [ -> ]Předně co je trubcokladná matka?To je matka která buď není oplozená nebo je oplozená málo a již vykladla oplozená vajíčka a nyní klade jen neoplozená valíčka jak je popsáno víše v příspěvku.Ve včelstvu je jen jedna pokud jí najdeš zlikviduješ tak bez problému spojíš včelstvo s jiným kde je kladoucí matka.
Trubčice je včela dělnice která po ztrátě matky ve včelstvu začne také klást neplozená vajíčka ve včelstvu jich můžou být stovky takže je těžko poznáš a už vůbec nevychytáš.Největší problém je že pokud se oběví v takovémto včelstvu normální matka tak jí včelstvo nepřijme z čehož plyne že že včelstvu kde kladou trubčice nejde zpravidla přidat jakákoli matku a ani s matečníkem neuspěješ.Toď velmi zjednodušeně pro pochopení.

Díky za rady a máš úplnou pravdu.Ve včelstvu sem matku nenašel,tak teť co s ním?Mám je vyhodít ven a zdravé včely se někam přidají?Co s těma trubčicema,včely je nepříjmou?
Mooc díky za rady.
Josefe, co potom s takovým včelstvem, kde je trubčice?
Vloni jsem je měl a věru to bylo vleklé, přidanou matku zlikvidovaly, tak šly na deku do trávy. Trubčice na dece zůstaly, ostatní včely si našly cestu zpět, pak jsem je spojil s oddělkem s kladoucí matkou a byl klid ... Ale jinak byly jaksi zaťaté ... Big Grin
To jestli jsou v úle trubčice se pozná podle několika vajíček v buňce (viz foto z vigorbee.cz. Píšu to proto, aby jsi (ale i ostatní) nestrácel čas hledáním trubcokladné matky.

Jaký zákrok provést? Ríká se vysypat všechny včely z celého úlu za potok. Trubčice údajně nemohou létat a proto voda slouží jako bariéra. Nevím ale co je na tom pravdy.
Já bych to udělal následovně. Úl bych postavil stranou. Setřásl bych včely do prostoru. Ony se bezpečně vloudí do ostaních úlů. Původní úl bych dočasně postavil na jiné místo. Dílo bych roztřídil dle potřeby.
Nic složitého.
Honza
[Obrázky: trub_ice.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's