Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Boj s vosami a jinou havětí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Goro, jak se ten Tvůj boj s touto havětí slučuje s Tvým heslem: ži a nechaj žiť?
Nech je žít. Stejně to mají tak do VOSR Tongue.
JK
Píše že se mu pletou pod nohama. Kdysi jsem taky musel vyhubit jednu vosí noru. Vykopaly si ji v místě kde jsem potřeboval zapustit sloupek pro plot.
Jinak je boj s vosami kokotina.
Jozef ja viem že zimuje len matička, ale zasa má kohout pravdu, nebyť toho ,že pri každej návšteve včelnice mi vyletujú z chodníka pod nohy by ma netrápili...
V živote mi osy "nevylúpili žiadne včelstvo", dokonca tohoto roku ako píše gusto ich je skutočne menej...

A haveď (nielen ľudskú) mám celkom rád, na jednej včelnici mám polmetrové mravenisko a radšej až k nemu nekosím aby som im neublížil...Wink
Je to rok od roku.
Loni mi vosy zlikvidovali slabší oddělek snad přímo před očima. Ani jsem nemusel řešit jak s nimi naložit. Ty vosy nešlo jak zastavit. Byly dvojí, jedny menší a jedny větší z tekým tělíčkem. V jednu chvíli se jich vrhlo na ten ležan no min. kilo i víc, byl úplně obalený. Ani včel jsem neměl uvnitř co venku vos. Docela velký roj, a zlikvidovali oddělek i z dílem do druhého dne. Rozkousali je i s dílem na padrť. Jak z hororu. A taky bylo sršňů. Neměl jsem ssbebů foťák, bych to sem hodil.
A letos je obou jen pomálu, přiměřeně. Zase se mi objevilo pod úly hejno ještěrek. Před úly je teď od jara čisto jak v sednici. Paráda.
Vosy v přírodě plní i úlohu zdravotní policie. Nebylo to o síle toho oddělku, nýbrž o ochotě se bránit. I vosy si řeknou kde je zdarma papů. Zde byla patrně příčina ve zdravotním stavu oddělku. Což může být choroba (např. virózy nebo nosemóza ...) či vadná matka. V každém případě to je poučení pro včelaře.
Vše dobré JK
Letos je vos a sršní nějak málo, zatím jsem jich moc neviděl Surprised
snad u toho zůstane i v září...Shy
Dnes na grilovačke okolo stola za 5 hodin ani jedna osa..to si nepamataju na začiatku augusta ani najstarsí pamatníci..Milane,ale taká zejma jak behom par hodin prisla poobede,tak ta by ti urobila urcite radost.. Desat stupnov dole,a vsetci natlačení pri ohni..co si na zaciatku augusta tiez nik nepamatal Cool
Osi sú a dosť ich je, aspoň u nás. Najviac ich je v obci. U nás sú hlavne v bútlavých vŕbach na rybníku.
Poučení pro včelaře - souhlas s J. Křapkou. No v ten okamžik mě to nenapadlo. Ale momentální moje reakce byla, když jsem viděl to obléhání (jako Švédi pod Špilberkem), že je to nechám vyřešit. Na zahradě a ssebů kromě kuřáku a rozpěráku stejně nic nemám a zavřít je? Jak je otevřu, stejně si je v mžiku opět najdou. Druhý den jsem vše vysypal do sudu s ohněm, úl přejel plamenem a teď je v něm oddělek na sedmi plástech + MK a ještě staví. No, možná sem do nich mohl kapnout benzinu, zavřít je, umrtvit, až teprve pak spálit s případnou infekcí.
A jen pro zajímavost, teď poslední rozdělaný plást co staví (už má celou polovinu), je ze tmavého vosku. Mám jen volnou stavu, snad rozebírají trubčinu uvnitř plodiště či co, je-li to možné.
Tak jsem tam dnesky tu mršku, co mi z nory pod včelama vynosila půl kýble písku načapal. Tu je.
Vosy minulý týden nikde nebyly vidět. Za jediný týden jsou v hejnech všude a otravují a otravují...

Ještě nám pěkně zatopí...zužuji česnaDodgy
Dnes jsem na zahradě objevil pavouka. Nevíte někdo co to je za potvoru?

[Obrázky: DSC02175-1.jpg]


[Obrázky: DSC02176-2.jpg]
JK
(16.08.2019 15:31)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Dnes jsem na zahradě objevil pavouka. Nevíte někdo co to je za potvoru?

Križiak pásavý
Pepo Křižák vosí. Taky je tu mám. 100 metrů ode mne se našla minulý měsíc zápřednice. Undecided
Díky kolegové.
Pepa
Vážení přátelé,

letošní gradace hrabošů pozitivně ovlivnila hnízdní úspěšnost mnoha druhů dravců a sov. U sýčků byla zaznamenána snůška se sedmi mláďaty(!), na Moravě zahnízdilo více než 50 párů kalousů pustovek a po čtyřiceti letech opět vyhnízdila poštolka rudonohá. O to více je kancelář ČSO znepokojena krokem Ministerstva zemědělství, které prostřednictvím svého Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského povolilo trávení hrabošů, a to nejen vkládáním do nor, ale v množství okresů i plošným rozhozem.

Obáváme se, že takováto masivní aplikace rodenticidů (tedy jedů na hlodavce) může ohrozit i řadu dalších živočichů, kromě jiných hlodavců pak zejména ptáky, kteří se hraboši a jinými hlodavci živí (zejména dravci a sovy, ale také čápi, volavky , ťuhýci ad.). Přesto, že zemědělci uvádějí, že sekundární otravy jsou v případě použitého prostředku Stutox II pouze vyjímečné, považujeme plošné trávení za krajní a nebezpečné řešení.

Přečtěte si podrobnosti v naší tiskové zprávě na webu ČSO https://www.birdlife.cz/zemedelci-budou-...t-hrabose/

Rádi bychom vás proto poprosili, choďte v přírodě s očima otevřenýma a narazíte -li na poli na uhynulé ptáky (nebo třeba i zajíce, ti jsou dokonce ohroženější) s podezřením na otravu, hlaste to do ČSO. Může se ovšem také jednat o otravu nebezpečným karbofuranem, proto určitě na nic nesahejte a konzultujte nález buď s psovodkou ČSO Klárou Hlubockou tel: 606 412 422 nebo přímo s ředitelem ČSO Zdeňkem Vermouzkem, tel: 773 380 285.

Současně je nyní ideální příležitost, jak v terénu kontrolovat, zda zemědělci aplikují přípravek v souladu s nařízením nebo zda chemii úplně zneužívají. Mají za povinnost rozptylovat granule Stutoxu II rovnoměrně, nikde nesmějí být hromádky. Stejně tak mají za povinnost odstraňovat uhynulé hraboše. Pokud zjistíte, že na poli leží hromádky granulí nebo tam jsou uhynulí hraboši, vyfoťte to prosím a pošlete na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz. Na ÚKZÚZ můžete hlásit i větší úhyny zajíců a dalších živočichů na polích.

Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz.

Situaci sledujeme a snažíme se jednat s odpovědnými orgány. Jakékoli informace z terénu určitě pomohou. Děkujeme.

S pozdravem,

Lucie Hošková

zástupkyně ředitele ČSO
Komu mám volať, keď na jar nájdem uhynuté, podhryzené jablone ?
U nás to hlásime na staničnú lampáreň...Wink
(to je taká miestnosť na železničnej stanici, kde sa odkladajú lampy, keď prestanú svietiť..)
..no a potom sadime stromky do jamy, ktorú vystelieme
"zajačím/králičím pletivom"
Jak sa premnožia,tak aj vykapu za chvílu..tzv kolaps populácie..v čase ked kulminujú treba dat lepve dosky pod stromy,šlopce s navadzacim tunelom..prípadne mačky,alebo psa..ja mam mix mamka bígel x tatko jack russel..tomu som nemusel ani naznacit co s hrabosom alebo myšou..akurat obcas padne za vlastnaj jasterica..ale tych mame na zahrade v biorežime jak maku..
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Referenční URL's