Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak usadit roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
To tesat do kamene a několikrát jsem o tom i zde psal. Průšvih je ale v tom, že vosy přicházejí později až když krmíme, nebo s krmením končíme. Chceme li odhalovat včelstva, která mají problémy nebo ta, která to nedají, musíme nic moc včelstva odhalovat o dost dříve a hned jednat. Ke konci července je ve většině včelstev rozhodnuto. Zdraví R. S.
tak místo prohlížení podložek a kontroly zimní měli budem chovat na každém stanovišti jedno hnízdo vos.
Jo, je to podstatně efektivnější.
Průšvih je, že včelaři těmto věcem nevěnují pozornost. V červenci je rozhodnuto u těch, co vidí jako hlavní problém vosy.
V přírodě je vše dobře a důmyslně vymyšleno - je potřeba to s pokorou přijmout, ne s ní bojovat. Kdyby to tak všichni včelaři pochopili.

Letos mám na jednom stanovišti zvýšenou aktivitu sršní. Pokaždé je pozoruji, co dělají. Lítají i kolem česen, ale včely neloví. Loví mravence, co lozí po stěnách úlů.
Vědí, že jejich čas nastane, mají čas. Mravenci jsou často předvoj, ve zdravých včelstvech nejsou. Doporučuji opakovaně KM
Já jsem včera mezí sítem a podložkou objevil sršní hnízdo....ale už bylo prázdné. Jinak u nás letos vosy prakticky nejsou proti jiným rokům.....

[Obrázky: Whats-App-Image-2021-08-20-at-14-10-34.jpg]

[Obrázky: Whats-App-Image-2021-08-20-at-14-10-45.jpg]
No oni ti mravenci lozí do polystyrenu pod plechovým víkem. To by snad signalizovat problém ve včelách nemělo. Do úlú se neodváží.
ja si taky myslim, ze mravenci nejsou automaticky problem....ja jich mel v lete na jednom stanovisti asi v 5 ulech ze 7 v rade, lezli na podlozky, kde jich bylo plno....sice se mi z te rady ulu vyrojily skoro vsechny (mozna ze je stvaly ti mravenci...Wink...) ale ze by nejake vcelstvo padlo, to nevim. a pak samozrejme lezou do stropnich krmitek na sirup, ale to tezko bude signalizovat nejakej problem ve vcelach...mozna tak netesnici stropni folii na krmitku.
Roj sa usadzuje hlavne bez zásobných plástov. Tie sa dávajú až keď je roj usadený a nie je znáška. Zásobné plásty roj odpudzujú. Ja usádzam roje väčšinou na nové rámiky s medzistienkami alebo len pásikmi medzistienok vo vydrôtovaných rámikoch.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's