Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak usadit roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Jsem včelařský začátečník, a proto se chci zeptat, jestli by nebylo lepší:
  1. nástavek s mezistěnami podstavit?
  2. přidat druhý nástavek a do něj převěsit alespoň dva plodové plásty a k nim dorovnat mezistěny?
  3. varianta b) a na první nástavek dát mateří mřížku?
Honza
Já těch zkušeností také moc nemám. Byly roky bez rojů, ze začátku jsem to "zkoušel na souše", teď na mezistěny. V loni šel jedinný roj do medné krávy. Tam vystavěl asi 6 plástů. Nepřežil listopad, nechci s nimi nic dělat. Kráva nebo dutina stromu, zajímá mě jak si včely poradí. Letos do ní šel 2,5kg roj. Neměl snahu uletět, ačkoli šel na dílo loňského roje. Letošní první roj měl 4kg a šel na 9mezistěn a jednu souš. Za tři dny měla matka souš zakladenu a včely tvrdě stavěly. Ten samý den dostaly 2kg cukru 1:1 a za další dva dny opět. To odebraly za tři dny a dostaly další nástavek mezistěn. Byl podstaven, protože ten původní byl kompletně vystaven, zaplodován a uloženy zásoby. Po deseti dnech byl vystaven a částečně zaplodován i on. Před 14 dny dostaly třetí nástavek (souše po vytočení) a jeden stavební. V sobotu při kontrole, matka ploduje na souších. O stavební již nemají zájem, nestaví, první nástavek plný zavíčkovaného medu a posledního vybíhajícího plodu. V prostředním 7 rámků plodu a zásoby, ve spodním 3 rámky plodu. V prostředním nástavku
4 zavíčkované matečniky. A to jde o loňskou matku. No bude s ní i oddělek. Příští týden dostanou 4 nástavek. Letos jsem se přesvědčil jak cukr roji pomůže. Sice včely odletí napakované zásobami, ale to stačí jen na rozjezd roje, a ten je nejnáročnější. Ta jedna souš také pomůže, matka začne neomezeně klást a včely mezi tím stačí pro ni stavět. Dobrá zkušenost i když v přírodě jim tyto podmínky nikdo nezařídí.
Dle mých zkušeností je lepší nástavek s mezistěnama nasadit. Když do něj převěsíš výměnou za mezistěny dva plodové plásty, včely ho rychleji obsadí. Mřížku nedávej jen ať matka ploduje v obou nástavcích.
Zeptám se má ještě cenu jim teď nasazovat nástavek mezistěn?? A druhá otázka když včely větraj nemám ji o kousek pootevřít česno??
Pokud mají stávající prostor obsazen klidně jim nástavek dej, podmínkou je snůška, nebo přikrmovat, jinak nebudou stavět. Budeš-li krmit nech raději užší česno, jinak může být v tuto dobu naplno otevřené. Pokud je zasíťované dno, netřeba příliš široké česno.
Mohl bych už teď začít krmit květnové roje na zimu?? Nebo je to ještě brzo?? Lípy tady odkvetli cca před týdnem.
A není nějaký ochotný včelař z okolí, který zná místní snůškové podmínky?
Těžko poradí včelař z druhého konce republiky. Opravdu bych se rozhlédl po někom z okolí. Hodně štěstí a myslím to upřímě.
JK
(04.07.2011 17:55)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Mohl bych už teď začít krmit květnové roje na zimu?? Nebo je to ještě brzo?? Lípy tady odkvetli cca před týdnem.

Pokud bude počasí pořád takové jako je ta se velice brzo budou muset přikrmovat nejen rojeSmile
No, abych pravdu řekl, já už přikrmuji. Snůška prakticky nulová, jen pyl. Zásoby jen tak tak a zdálo se mi, že matky omezily kladení. Tak jsem jim přidal ...
Potřeboval bych něco vysvětlit. Mám víc jak měsíc usazené roje, každý má vystavěno po 12-ti mezistěnách 39x30 a jsou ve dvou nástavcích, v každám po 6-ti plástech. Mezistěnu jsem vždy přidával k okraji plodového hnízda a vždy jí matka zakladla. Dnes jsem ale při přidávání dalších mezistěn zjistil, že ty naposledy přidané jsou z většiny zanesené pylem a trochou medu a matka do nich neklade. Snůška ještě nějaká je, mezistěny ještě vytahují.
Díky Honza
Matka má zřejmě dost prostoru po vylíhlém plodu.Matky také již pomalu začnou omezovat kladení v závislosti na zkracování se dnů a na snůškovích podmínkách a bude nutností pomoct jim včasnym přikrmením.Brzo nastane čas kdy si včelstvo bude spíše upravovat hnízdo tedy stěhovat zásoby blíže k plodu obzvláště pokud nebude snůška.Někde už jsou snůšky tak slabé že včelstvo spotřebuje více zásob než přinese.Pokud nebudou mít práci tak se budou nudit a vylehávat na česnách.Očekávají se spíše nárazové snůšky z plevelů,slunečnice nebo se zblázní les to pak bude honička.Sezona se pomalu ale jistě blíží do finále.
V příspěvku 70 jsem psal, že roje jsou na 6+6 plástech. Nyní jsou na 7 plástech ve spodním a na 7 plástech v horním nástavku. Dnes jsem oba nástavky prohlížel, abych zjistil, jak včelstva ještě staví, kde ja matka, kolik mají zásob a pylu.
Závěr je:
- horní nástavek, zleva - zásobní plást, 5 plodových plástů (z toho tři oboustranně čerstvě zakladené) a zásobní plást, je zde matka a klade, je zde plod všeho stáří
- spodní nástavek, zleva - pylová deska, 2x prázdná souš, 2x plást s několika vajíčky u horní loučky a 2x plást s trochou pylu a medu, jinak spodní nástavek působí dojmem nástavku plástů po vytočení
Potřebuji poradit, jestli provést nějaký zásah a jestli začít krmit nebo podněcovat. Nějaká snůška ještě trochu je, jsou hodně na jeteli plazivém a nosí hodně pylu z kukuřice. Medovice tady asi není.
Děkuji všem za rady, Honza.
Mám usazené letošní roje, nyní na 7+7 plástech ve dvou nástavcích nad sebou na r.m. 39x30. Měnil jsem u nich matky. Když jsem dělal kontrolu přijetí a kladení matek, zjistil jsem, že včelstva plodují a matky stále kladou v horních nástavcích. V horních nástavcích mají většinou 4 plodové a další 3 zásobní plásty. Dole potom většinou napůl suché a napůl se zásobami.
Před nedávnem jsem tomu moc nevěnoval pozornost, ale chtěl bych je už začít krmit, a tak se chci zeptat, jestli bych neměl udělat nějaké jiné uspořádání plástů v nástavcích?
Nebo to mám nechat na přírodě?
Díky JK
Letos mám v plánu dělat rojo chytače... už sem to probíral se včelaři tady ve vsi a nikdo roje nechce ani když budou jejich vlastní.... vím co se říká roje neznámého původu bla bla bla.... nekamenujte mne tady za to nejsme v ochraném pásmu MVP a ani nikde v okolí 6km žádný ochraný neni. Jediný co s rojem budu dělat a to pokaždý naordinuju jim výpary 65% KM. A teď ta otázka za jak dlouho po odstranění matky z roje můžu včely spojit s jiným dříve usazeným rojem?? Můžu hned přes vrstvu novin nebo je mám nechat den osiřet??
Nejdřív se připrav na dlouhé hledání matky.Pokud ji najdeš dřív než začne klást a nepoužiješ nějaký způsob jak oddělit matku od včel tak to bude spíše velká náhoda ostatně i po rozkladení to není žádný med pokud není označená.Včely v roji jsou na sebe jakoby přilepené teprve po určité době se jakoby rozlezou.Pak můžeš teoreticky spojovat.Můžeš taky pod noviny použít mateří mřížku a prostě tam nechat obě matky a po spojení rojů vyndat mřížku a nechat to na včelách.Nic tím netratíš spojuješ dva roje tedy dvě rojové matky tak to vyplynulo z dotazu.
(05.03.2012 16:30)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Letos mám v plánu dělat rojo chytače... už sem to probíral se včelaři tady ve vsi a nikdo roje nechce ani když budou jejich vlastní.... vím co se říká roje neznámého původu bla bla bla.... nekamenujte mne tady za to

Proč by tě někdo kamenoval, když to budou roje z vaší vesnice, tak to nejsou neznámé roje Big Grin
Nejlepší způsob jak usadit roj je přes náběh. Při troše cviku se dá najít neznačená matka a označit.
Nebo mě napadlo dát na česno MM a matka neproleze a označí se. Mě jde o to že když třeba potom naplnim kapacitu úlů, že bych třeba další rojem posílil nějakej slabší, už usazenej roj. S tim že bych jednu matku musel zrušit protože bych neměl další úl.
Lukáši, obávám se, že vymýšlíš vymyšlené a chceš se škrabat za uchem přes rozkrok. Zbytečně si včelaření nekomplikuj a v těchto praxí ověřených postupech si nech poradit.
Proto se ptám jetli to jde posílit usazený roj jiným rojem. Matky ani neznačím stačí mi když vim že tam někde je teda zatim mi to stačí. Hlavně mne zajímá jestli když už se mi poevede matku v roji najít a vychytit jestli můžu hned zbylé včely spojit nebo je nechat osiřet? A jak je spojit? přes náběh jak píše tomáš nebo přes noviny?Až teď sem pochopil co Tomáš myslel tím označením matky na náběhu. Když si označím každou matku kterou budu usazovat do úlu třeba jen bílou barvou aby byla vidět tak potom při spojování vychytím tu označenou a pak bych je spojil s rojem ve kterém matka je.Díky za rady
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's