Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak usadit roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
(23.05.2011 9:52)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]tak já sem byl včera chytat roj.. bala to taková moje malá premiéra a docela se to pvedlo Smile takže teď už mám roje tři Big Grin... no a usazoval sem je pokaždý stejnym způsobem.. jelikož nemám souše a nechtěl se je dávat jenom na meistěny tak sem si pokaždé došel pučit souše od kolegů v oklí.... do každého úlu dal doprostřed tři souše 39x24 a doplnil mezistěnama 42x17... nasadil litrovou flašku s roztokem pul flašky cukr a dolitý vodou.... a celkem se jim daří Smile

Lukáš, dovolím si niekoľko mojich postrehov a rád z mojej praxe. Roj ak je so starou (čo je staré je relatívne), teda plodujúcou M, môžeš osadiť už po hodine do úľa, ak je to poroj, tam je vždy risk, že so spievajúcou mladou M z úľa odletí a je jedno či ho dáme na súše alebo medzisteny. Až sa presvedčíme, že včely sú v rojnici v stave robiť dobrotu, tak ho môžeme osadiť natrvalo do úľa.

Je chybou nevyužiť obnovu včelieho diela medzistenami a dávať ho na súše, rojové včely rady stavajú včelie dielo a zvlášť ak je v tom čase znáška, ak nie je včelár musí použiť na podnietenie rýchlej stavbe cukrový roztok! v pomere 1:1 a to minimálne každý večer aspoň týždeň, ale i viac, ak chceme aby stavba bola kompletná. To však záleží i od sily roja. Takže pre roj nikde nie súše ale medzisteny, súše len v tom prípade ak chcem rojové včely využiť jednorazove na získanie medu, ak je v tom čase primeraná znáška. Anton
Tak přesne tak pane Turčáni. Dneska jsem dělal prohlidku roje ktery jsem usadil před 14 dny bez kapky roztoku. Mají krásně vystavěnejch 14 rámků z toho 12 mezistěn panenskym dílem a minimalně z pulky je plna sladiny a a tak ze třetiny už zavičkovana .. vzal jsem jim dva plasty dal do oddělku a přidal dvě mezistěny. Řepka ješte tak týden bude dokvétat ... takže nosit budou dost ještě týden a pak šup na álej lípy Smile
aha.. takže já si vlastně přidělal práci Sad myslel sem že jim musim dát nějakou souš aby se jim v úle líbilo a hlavně aby měla matka kam klást a tak trochu jim ušetřil práci.... nejorší že sem neměl souše 42x17 tak sem jim dal 39x24 na delších loučkách.... kdybych věděl že roj mužu sesipat na mezistěny tak bych to udělal hned... a ušetřil bych si práci s odnímáním 39x24... ptal sem se včelařu z okolí a ty mi řikaly ať tam dám raději jednu nebo dvě souše...
Tak jsem dnes sundaval svůj druhý roj. Jenže je to roj z neoplozenou matkou. Nemám zrovna po ruce prázdný úl ale mám oddělek starý asi tří týdny. Můžu spojit roj s odělkem? Popřípadě jakou matku mam nechat?
Dnes jsem dělal něco podobného. Spojoval jsem roj s neoplozenou matkou (poznal jsem to podle toho, že nemá značku, ačkoliv v úle ze ktereho vylítla značená byla). Z roje jsem matku zamáčkl a nasadil ho přes noviny na oddělek kde matka již asi týden klade. Doufám, že si včelky na sebe zvyknou až se k sobě prokoušou....
A dával jste je za jak dlouho po odchytu?
Tak jsem to byl zkusit pres noviny a zjistil sem že najít v roji matku prostě nejde. Byl sem tam do ted a s baterkou v puse to proste nejde uz vubec Angry dostal sem jich 10 takze ruku mam jak mischelin Big Grin nemá nekdo radu jak ji najit vice mene rychle aby mi neuletel celej roj =)
Jedině prosít přes mateří mřížku.
Toho jsem se bal ze to napisete Big Grin tak ja to rano risknu a uvidim Big Grin
Dnes, pozdě odpoledne, jsem usadil včerejší roj. Celý den jsem je nechal v rojáku chladit ve sklepě. Včera se s nimi nedalo pracovat. Už nevěřím tomu, že roj nebodá. Dnes už to byla jiná práce. Byly tak semknuté, že jsem je přendaval po třech rámcích najednou. Zbytek přesypal na vrch nástavku (OPTIMAL) a pozoroval jak se krásně vtáhly mezi rámky. Potom jsem mrknul zezadu do dna. Bylo jich tolik, že chudinky visely až na pletivo dna. Abych je nestresoval další manipulací tak jsem nad ně přidal ještě jeden nástavek, snad se do rána přesunou do horního nástavku, když tam mají nachystanou sváču. Očka zavřená, česno zúžené, dno zavřené.
(26.05.2011 22:06)Kolmi napsal(a): [ -> ]Tak jsem to byl zkusit pres noviny a zjistil sem že najít v roji matku prostě nejde. Byl sem tam do ted a s baterkou v puse to proste nejde uz vubec Angry dostal sem jich 10 takze ruku mam jak mischelin Big Grin nemá nekdo radu jak ji najit vice mene rychle aby mi neuletel celej roj =)

Rojovou matku nemusíš za každou cenu likvidovat. Jednoduší je dát nad oddělek mateří mřížku, noviny a do horního nástavku usadit roj. Jako když v podletí spojuješ včelstva. Včely už si vyberou, která matka jim více vyhovuje. Ani mateří mřížku nemusíš za každou cenu dávat, ale riskuješ, že může být výtězná matka soubojem poškozena.
(26.05.2011 22:14)Petr L napsal(a): [ -> ]Jedině prosít přes mateří mřížku.

Petře, jak to prakticky udělat? Dát do prázdného úlu rámek s plodem, MM, a nad roj? Že to funguje u včelstva na včelnici, o tom není pochyb. Jsem velmi zvědav, zda dokáže plod přetáhnout roji všechny včely? Doufám, že Kolmi poreferuje. Nebo máš na mysli jiný fígl?
Do plodiska vložím prázdne rámiky, materská mriežka a do medníku nasypem včely - samozrejme na tú mriežku. Malo by to fungovať. Wink
Ja bych ji ani třeba nechtěl zabít jen mam problém stím že je to matka neoplozena Sad
Pudu to zkusit dat noviny mřížku a uvidim =) prostě pokus Big Grin věčer napišu stavSmile
(27.05.2011 7:31)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]
(26.05.2011 22:14)Petr L napsal(a): [ -> ]Jedině prosít přes mateří mřížku.

Petře, jak to prakticky udělat? Dát do prázdného úlu rámek s plodem, MM, a nad roj? Že to funguje u včelstva na včelnici, o tom není pochyb. Jsem velmi zvědav, zda dokáže plod přetáhnout roji všechny včely? Doufám, že Kolmi poreferuje. Nebo máš na mysli jiný fígl?

Dno, nástavek, mřížka, nástavek. Do horního N na mřížku vysypeš roj, včely zpravidla ochotně přechází do temnoty nástavku, lze mírně zatřást, M zůstane na mřížce. Když chci třeba posílit oddělek, nebo včelstvo, dám otočené vnější víko úlu, nástavek, mřížku, nást., po prosátí a odstranění matky sklepnu včely na víko, vytáhnu nástavky a hromada včel z víka se pak snadno přesype kam je potřeba.
Párkrát jsem připojoval poroj k oddělku. Matku jsem ani nehledal, ale oddělek jsem dal s celým nástavkem uplně nahoru,pod něj nástavek do kterého jsem dal mezistěny a souše, pod něj mateří mřížku a pak teprve dno. Poroj sem v rojaku porosil vodou a vysypal na náběh. Včelky se stahli do úlu a rano jsem měl zespodu mřížky porojovou matku s trochou včel.
Roj zásadně usazuji přes náběh do připraveného "vystrojeného" úlu. Přijde mi to přirozenější a neochudim se přeci o tu užasnou podívanou, když začnou holky hromadně cestovat do úlu.
Co se týká bodavosti rojových včel... Učinil jsem zkušennost s tím, že pokud je roj vyletlý první den, je syty-plná medná volátka, tak včelky bodají minimalně. Horší je to v případě, že již roj nějaký ten den vysí na místě-to už jsou ostražitější.
(26.05.2011 23:44)Beekeeper napsal(a): [ -> ]Rojovou matku nemusíš za každou cenu likvidovat. Jednoduší je dát nad oddělek mateří mřížku, noviny a do horního nástavku usadit roj. Jako když v podletí spojuješ včelstva. Včely už si vyberou, která matka jim více vyhovuje. Ani mateří mřížku nemusíš za každou cenu dávat, ale riskuješ, že může být výtězná matka soubojem poškozena.

pokud bych dal mezi oddelek a roj krome novin jeste materi mrizku.....nemuze
mi vzniknout dvojmatecne vcelstvo?Huh
tak dnes další kolo usazování - tak doufám, že se jim u mě bude líbit a ty první se tam už nebudou chuděry bát samy Wink

http://www.truhlmark.cz/vcely/P6010334.jpg

http://www.truhlmark.cz/vcely/P6010337_1.jpg

http://www.truhlmark.cz/vcely/P6010342.jpg

http://www.truhlmark.cz/vcely/P6010344.jpg
Hele, kdyz vidim tve fotky, tak si rikam, jak to asi budes mit pohodlne za nimi stat a divat se do ulu nebo jake to bude, kdyz ti budou litat pres celou zahradu a jak se na to asi budou tvarit sousede.
se sousedama je to domluvený Wink táta majitelky je včelař

za úlama je cca půl metru mezera na manipulaci zezadu

naši sou poučený - pokud by se ale objevil problém je možnost je kousek přestěhovat a dát tam zvedací zástěnu = ale tohle místo je na zahradě to nejlepší Wink
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's