Jiří Šilhán
Senior Member
   
Příspěvků: 366
Připojen(a): 08.08.2010
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
Letos jsem jedno stanoviště taky přesypával na mezistěny. Neměl jsem kule na to, abych od přemetených včel plod nějak zahubil. Tak jsem je dodával do jednoho včelstva.
Představa ničení plodových rámků, kde je i množství pylu a medu, je teoreticky snadná, ale v praxi - když držíte ty nádherné rámky, se do toho ani trošku nechce. Takže, kdo touto metodou chce příště jít, tak si už teď musí představit jak ten plod likviduje. Já na to kule neměl, přiznávám.
ad. zachlazení plodu - jsem u nich taky pozoroval, je to přeci jen nálož plodu a pro včelstvo je to určitě stres a ne vše se podaří zachránit. Je pravdou, že nemám zateplené nástavky.
Pokud však znáte přednášku pana Klímy, ale i jiných odborníků víte, že nejjistější je kompletní likvidace nevylíhlého plodu. To je poměrně drsná věc, tak s tím počítejte.
včelařský nadšenec z podkrkonoší 490mnm - optimal/dadant
|
|
| Hlasování: | Louky (+1), Bej (+1), Pavel Holub (+1) |
| 20.12.2020 17:22 |
|
Pavel Holub
Posting Freak
    
Příspěvků: 3.940
Připojen(a): 08.11.2009
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
S tím plodem mám podobné zkušenosti, jako Louky, jen jim dám už hotový matečník. Říkám tomu oddělku "koncentrák". Kdo chce odsát i ty foretické roztoče, tedy více než těch 60%, co odsaju jednorázově, tak zkuste to, co jsem popsal v MV 2015/4/15. Po zkušenostech se to dá ještě zjednodušit, ale i přesto je to dost pracné.
Zajímavé je ne tom to, že v tom koncentráku je pak roztočů stejně, jako v ostatních včelstvech. Příčinu neznám.
Jak už tu více z vás psalo, také nemám na to, abych zahodil plod slepicím.
Dezorganizovaný.
|
|
| Hlasování: | Louky (+1) |
| 20.12.2020 18:29 |
|
Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
(20.12.2020 17:14)TomasK1 napsal(a): dobre. takze to neni uplne bez vcel a ty matky vychovaj a matecniky narazej ty nesmetene dospele delnice ktere na tech ramcich zustanou. kdyby ty vcely byly ometene do posledni vcely tak by z tech vajicek ci larvicek matecniky nemel kdo udelat. ted mi je tenhle moment uz jasnej, nesmi se omest vsechny vcely, to na pocatku popisu tehle metody nebylo uplne jasne receno.
Ne nechápeš to. 40 rámků plodu je cca od 5-6 včelstev to znamená, že se ti tam do 24h vylíhne 10 tisíc včel.....víš kolik to je? nějakých 20 co tam zbyde moc parády neudělá....navíc ty matečníky tam byly až po týdnu čerstvě založené a né že ho dělají hned druhý nebo třetí den.....
(20.12.2020 18:32)Zdeněk Barnat napsal(a): Je to furt do kolečka do kola. Proč nevylikvidovat brouky nyní bez plodu dokonale ???? A v létě brouka budete těžko hledat a nemusíte v plné sezoně vymejšlet a dělat tolik zbytečné práce.. Já to prostě nechápu.
To by bylo určitě ideální, kdyby to tak fungovalo....tobě na horách v tenkostěných to možná zatim funguje...ale to neznamená, že to funguje všem ostatním....já jsem třeba loni ošetřoval přes zimu sublimací štavelky 4x....jednou na štědrý den...a přesto jsem měl kleštíka v červnu tisíce....pro mě je zimní ošetřování to nejméně účinné a musí se toho tam nalejt a nastříkat o to víc, aby to jakš takš něco pochytilo....tobě to možná nevadí nalejt do úlu tolika pesticidů, ale komu to vadí, dá si radši tu práci a udělá to více EKO....tak to prosím pochop a nenut ostatním svojí pravdu a zkus pochopit, že pro někoho je ta pravda jinde.
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.12.2020 21:05 od Louky.)
|
|
| Hlasování: | |
| 20.12.2020 21:02 |
|
Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
Nezkoušel, bohužel k ní taky nemám důvěru...to že se může použít jednou za život včel je pro mě odrazující....ono u 150 včelstev se těžko monitoruje, které včelstvo ploduje a které ne....tam musí bejt jednotná metodika pro všechny stejná, jinak bych se z toho vokotil.
|
|
| Hlasování: | Albert Gross (+1), patko79 (+1), goro (+1) |
| 20.12.2020 21:39 |
|
Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
Klíma tvrdil, že ho můžeš vyzkoušet odvézt jinam.......neříkal jednoznačně likvidovat, naopak je to velice cená zkušenost, když víš jakou nálož si tam měl. Pokud ti to přežije jako mě, tak tam ještě tolik virů nebylo, pokud ti to padne, tak víš, že tam byla sakra nálož.
A i to jsem si letos potvrdil. Všechen ten plod jsem odebíral na přelomu července a srpna a žádný z těch oddělků nepadl, ale......když jsem u některých a těch samých včelstev odebíral plod podruhé o měsíc později, už jsem neměl rámky kam dát, tak jsem udělal dva komíny po 70 rámkách a tyhle včelstva padla....po 5 dnech co jsem je otevřel tak začaly prakticky hned kolabovat, tisíce včel před těma komíny v trávě.....to jen dokazuje, jak za to "nemůže" kleštík....jaktože z těch samejch včelstev jeden oddělek nepadne a druhej už jo? a to včelstvo ne.....na to si odpovězte sami a hlavně ti co říkaj, jak hynou včelstva bez kleštíků....
|
|
| Hlasování: | |
| 21.12.2020 1:24 |
|
JosPr
Posting Freak
    
Příspěvků: 4.283
Připojen(a): 04.02.2016
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
Az na to, ze v cervnu, cervenci tim ochranim(skokove) zimni generaci vcel,ktera teprve prijde,no a v rijnu uz je davno vylihla. To je asi ten nejvetsi rozdil.
Kdyby podzimni osetreni fungovalo za predpokladu, ze ve vcelstvu neni plod (spousta vcelaru se o to nezajima),vcely se uz nenavstevuji (litaji mnohde jeste v listopadu) a je jistota, ze je lecivo VYSOCE ucine(rezistence), pak to zrejme nebude znamenat, ze budou v lete opet tisice roztocu ve vcelstvu,ac je v zimni meli 0.
|
|
| Hlasování: | Louky (+1) |
| 21.12.2020 9:48 |
|
Louky
Banned
Příspěvků: 4.923
Připojen(a): 21.05.2014
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Úhyny včelstev 2020/2021
Zdenku asi špatně čteš nebo přeskakuješ. Takže ještě jednou a čti pozorně.
Rozhodl jsem se odstranit plod, protože jsem už viděl kleštíka na včelách. Všechen plod jsem odstranil a vložil do úlu houbičku s KM s domění, že ta mi shodí foretické roztoče. Podle toho co jsem kdy četl, tak by měla být většina roztočů v plodu a na včelách jen nějakých 10-20%? nevim.....po KM padlo tak 50-100 roztočů, tak jsem to dál neřešil a říkal jsem si, jak mám včelstva očištěný. Jenže za měsíc jsem zjistil, že už jsou zase roztoči na včelách, tak jsem udělal podruhé to samé, odstranil jsem plod a tentokrát přeléčil varidolem a ejhle....podložky byly uplně poseté roztočema uplně u všech včelstev.....tak si sám spočítej kolik toho roztoče tam muselo bejt, když už jsem jednou velkou část odstranil v plodu a podruhé v plodu a stejně na podložce tisíce roztočů.....no a právě z toho podruhé odstraněného plodu už ty oddělky padly ačkoliv kmenový včelstvo ani jedno. Všechny ostatní oddělky jsem dělal stejným způsobem a nepadlo z nich žádný, tak si klidně můžeš myslet, že to je vodou vzduchem nebo čímkoliv jiným. Už zase zpochybnuješ něco co jsi viděl maximálně z rychlíku. Víc ti k tomu nemám co říct.
(21.12.2020 7:57)Zdeněk Barnat napsal(a): A jaký by byl problém zrušit včelstvům plod v říjnu a proléčit?
žádný ale já se radši ve včelách vrtám v létě než v říjnu...efekt to má skoro stejný....akorád kdybych to chtěl dělat letos, tak bych v říjnu už neměl komu co odstranovat a jen bych uklízel prázdný úly a možná bych se dostal i na Novu, když bych chtěl, aby mě lidi politovali.
(21.12.2020 9:17)bohemia.gall napsal(a): Pokud by ještě bylo co "léčit", tak žádný.
předběhl si mě
(21.12.2020 9:48)JosPr napsal(a): Az na to, ze v cervnu, cervenci tim ochranim(skokove) zimni generaci vcel,ktera teprve prijde,no a v rijnu uz je davno vylihla. To je asi ten nejvetsi rozdil.
Kdyby podzimni osetreni fungovalo za predpokladu, ze ve vcelstvu neni plod (spousta vcelaru se o to nezajima),vcely se uz nenavstevuji (litaji mnohde jeste v listopadu) a je jistota, ze je lecivo VYSOCE ucine(rezistence), pak to zrejme nebude znamenat, ze budou v lete opet tisice roztocu ve vcelstvu,ac je v zimni meli 0.
Ano ano ano....pokud příští rok na jaře udělám to samé co jsem udělal letos v létě, tak se mi už nikdy nemůže stát, že bych viděl roztoče na včelách. A pokud by to Zdenkovi fungovalo jak píše, tak při první fumigaci mu nepadá tisíc roztočů. Ale on radši ještě přidá pár léčení a vytvoří si tak větší a větší rezistenci.
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.12.2020 21:39 od Louky.)
|
|
| Hlasování: | BOBC (+1) |
| 21.12.2020 21:21 |
|