Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelí pastva a pesticidy
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Už ho nechte,sobol holt uvěřil,že bez chemie to nejde a nemůže fungovat.... Nemůže za to , vždyť o tom samém je přesvědčeno 70% včelařů, že se u včel bez chemie neobejdou, natož někde jinde...
potrefená husa se ozvala,že ?

Tak se pochub co pěstuješ ,Kafko.Brusinky na státním?

(30.01.2020 11:38)Tom-Z napsal(a): [ -> ]
(29.01.2020 13:42)sobol napsal(a): [ -> ]Tak znovu-"Kdo z vás,zelenopalečníků ,si pěstuje vlastní potraviny?"

JÁ.... Chceš vyjmenovat vše, co si vypěstuji a tedy v obchodech celý rok nekoupím?
Netvrdí, že jsem soběstačný, to snad ani v dnešním světě nejde. Ale jde omezit na minimum kupování všeho co má "neznámý původ". Je to hodně práce a stojí to hodně času, nejde to dělat "jen tak", musí tě to i bavit. Je to malinko "jiná cesta" v dnešní době.Wink

Tak jmenuj Tome Z....co pěstuješ,čím ošetřuješ,aby ti to nesežrali škůdci a čím hnojíš...
Drahý hlupáčku z Krakonošova, neumíš správně ani napsat moje jmeno,tak si ho neber do huby Anonime.My nepotrebujem pestovat na statnim vis,na to mame vic jak 6tis.m2 vlastniho a do toho co kdo prstuje tobě vubec nic nejni,sam davas cerveny palce za Buckfatku a kolik jsi jich mel ty že dáváš jejimu chovu červený palce??My hnojime hnojem od souseda kterej ho ma tolik ze pohnoji svoje pole a jeste zbyde na nas a jsi mimo tema tak zalez do nory Kádrováku z Hor ...
Tak už to z nich leze jak z chlupate deky. Veselé roky stříkaný postrik řepky Nurelle D s účinnou látkou chlorpyrifos degeneruje mozek detem.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/za...nomika_fih

V potravě u těhotných dokáže intoxikovat matku(lidskou) i plod:

https://tn.nova.cz/clanek/postrik-repky-...mozek.html

Jaké mají tihle zemědělci svědomí?
Nezlob se na sebe sobol, ale moc se tu předvádíš.
To co pěstuju, to by byl dlouhý seznam, ale psát ti to ve tvém zájmu nebudu, budeš závidět a večer neusneš. A čím hnojím, to je jednoduché a mnohé to přivede k úžasu a neuvěří, že to funguje, nebo už to vůbec neznají. Představ si, že je to hnůj a úplně to stačí. Víš vůbec ty co to je?
Změny Rostlinolékařské ho zákona:
- snižuje se vzdálenost na kterou mají hlásit postřiky z 5 na 2km,
- ruší se povinnost hlásit pouziti smesy bezpečných postřiku, dříve automaticky razenych jako nebezpečné pro včely, pokud mají na obale napsáno směs
- velké firmy odpovědné za postřiky u cizích zemědělců, nejsou odpovědné za hlaseni
Co se stalo a co se stane, když nezahlásí?
Ten kdo jedná za včelaře rozumí včelám asi tak jako já volejbalu.
Když nezahlásí a včelař vidí jak to pere za dne do květu jak to dělali loni, tak ty ho kontrolovat nemůžeš, ale můžeš si to vyfotit a s podezřením na oslabení (otravu) případně na nenahlášení nebezpečného postřeku nahlásit na linku pro otravy KVS. Pak nastupuje ÚKZÚZ, který je se všemi zemědělci jedna ruka. Agronom "prokáže" postřik, který není nebezpečný pro včely, protože u knih o aplikaci POR bylo agrolobby zrušeno evidování času postřiku. No a nic se nestane.

Pro zemědělce od té doby budeš problemový včelař, kvůli kterému by mu mohli sebrat několik % z dotací a dá si kolem tvého stanoviště bacha co a kdy stříká. A to se počítá. Navíc těch agronomů v okolí není tolik a navzájem si to řeknou. Tvé hlášení a činnost obou úřadů se eviduje do statistik, podle kterých pak stát určuje míru nebezpečnosti POR pro včelaře v republice. Z té pak plynou porotiopatření proti postřikům. Když se nic nehlásí, bere se to tak, že je všechno ok.
Evropská unie zakázala nejpoužívanější insekticidy v Česku. Jsou toxické
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/za...zdroj=mail
Nejasejme predcasne.Dnesni agropodnikatel v siroke kravate prisaty na dotacich jeste nerekl posledni slovo.Tezko odlozi slajfku,vyhrne rukavy a s rodinkou pujde skubat do sirych lanu plevel nebo sbirat mandelinku,lidi na praci uz davno nepotreboval a nejsou,dobytek nema,staci parek traktoristu.Bude premyslet,jak se praci vyhne.A neco urcite tihle precizni sberatele dotaci vymysli,to strach nemam.
(30.01.2020 14:10)KTM napsal(a): [ -> ]Drahý hlupáčku z Krakonošova, neumíš správně ani napsat moje jmeno,tak si ho neber do huby Anonime.My nepotrebujem pestovat na statnim vis,na to mame vic jak 6tis.m2 vlastniho a do toho co kdo prstuje tobě vubec nic nejni,sam davas cerveny palce za Buckfatku a kolik jsi jich mel ty že dáváš jejimu chovu červený palce??My hnojime hnojem od souseda kterej ho ma tolik ze pohnoji svoje pole a jeste zbyde na nas a jsi mimo tema tak zalez do nory Kádrováku z Hor ...

ty jsi schizofrenik?
Už do SZ jsem ti napsal co si o tobě myslím a nehodlám tady osobníma výpadama otravovat ostatní.Dostal jsi otázku a skáčeš jak papírovej čertík.Ty máš 6tis svýho,já 50tis.
Vím,je to pro tebe těžký,plivat jed a mít okolo sebe jen pitomce.
Jo,pardon,jsi Kavka.

Pro Toma Z,nabídl ses tak jsem se zeptal.Takže jen mlátíš prázdnou slámu?
já jsem klidný moderátore,výtku směřuj v rámci objektivity i jinam.Ještě jednou dík.
Koukám že se diskuze celkem rozběhla Smile, To že se nadává na zemědělce je sice hezké ale oni v tom jsou částečně nevině. Aby se uživili tak se bez chemie neobejdou. To že berou dotace není úplně v pořádku, ale bez dotací by nebili schopní vůbec fungovat a rovnou by to zavřeli. Zároveň bez dotací by se zdražili potraviny natolik, že by lidi měli problém je zaplatit. Bohužel evropa dotace zavedla aby si francie a německo udrželi zemědělství a zbytek se už musel přidat aby si nezlikvidoval vlastní zemědělství.
S chemií se to samozřejmě přehání, stačili by mnohem menší dávky které by nebyli škodlivé. Jenže každý farmář chce mít jistotu hlavně v dnešní době kdy mu úrodu ohrožuje sucho aby si vydělal a zaplatil účty. Sám používám absolutní minimum abych zastavil plevel v obilí stačí jedna dávka a ještě minimální.
Co se týče zeleniny vše si vypěstujeme doma samy a hnojivo samozřejmě hnůj od skotu vlastního.
Naštěstí jsem v oblasti kde se řepka téměř nepěstuje. Naposledy jsem jí měl v dosahu před 5 lety. Faktem je to že rok poté jsem měl problém u několika úhyny. Je možné že v tom byla jistá souvislost, jenže to už dnes nikdo nezjistí.
Takže nenadávejte na farmáře hlavní problém je v systému jako takovém. Bez farmářů si nedovedu představit jak by vypadala naše krajina. A co si budem povídat kdo by to za ně dnes dělal, stačí se podívat na jejich výplaty, či čisté příjmy. Kdyby šly do fabriky měli by mnohdy podstatně větší příjmy.
Jsem rád, že patříte k těm zemědělcům co se snaží najít si cestu. Rovněž vidím, že máš otevřené oci co se týče dotaci. Zásadním problémem z minulosti je to, že Tělíčka v přístupových dohodách k EU nevyjednal výjimky a dotace pro české zemědělství. Když se pak o proti subvencovanemu masu Poláků, zemědělským produktům Francouzů, Holanďanů a Němců začalo pokládat naše zemědělství vymyslela se štědre dotovaná řepka a bioslozky v palivech. Místo jídla pěstuje CR řepku a půdu i ekosystém na dekády let dopředu ničí postřiky.

Ale k tvému prispevku. Je blbost co píšeš, že v tom jsou částečně nevině - každý ma své svědomí a já nevidím moc těch co uvažuji jako ty, že s chemii se to přehání - nepřehání, používá se jí naopak méně, ale je díky hybridními osivu (větší zisk) a vnucené řepce je více sofistikovana (neonikotinoidy) jedovata. Dále píšeš, že si nedovedes představit jak by bez farmářů vypadala naše krajina. Pokud tim myslíš péči o krajinu, tak u nás se za 20 let na pronajatých polích neobjevil jedinny nový remízek, stromy, aj.. teď běžel v tv průzkum, kdy zemědělci v péči o krajinu (půdu) svalovali odpovědnost na stat co, který jim má za toto platit. "Nikdo z nás to nebude dělat zadarmo, to je role statu." Co se týče jejich mezd opet nesouhlasím, dvacet let brečí každý rok, přitom jim stát subvencuje skody, jezdí s traktory z dotací za desítky milionů, maji neuveritelny přístup k dotacím v programech mladý zemědělec (90%), rozvoj venkova atd.., půdu levne nabitou z PFondu prodávají developerem za miliony a vliv její lobby otáčí ministry..

Takže za mě, je to verbez co kvůli zisku krmí vládní lidi i vlastní děti jedy (glyfosáty), devastuje bezohledne pronajatou krajinu a je neuvěřitelně drzá k světu.
Nie som polnohospodar ani ziadny znalec v tejto oblasti, ale!!!:
mama ako stara skola (myslene ako poklona k nej) ma vinohrad a aj v skoro 70ke sa proste musi o to starat lebo tak to bolo po desatrocia.... v tom nevidim nic zle.... dlhe roky az destarocia dozadu to davala do opatery "druzstvu" ti jej to postriekali oborali, zaorali ale ide hlavne o ten pocet striekani ... neviem kolko ich bolo ale nie malo. Teraz posledne roky si povedala ze uz nebude tlacit neviem ci nie aj 300EUR rocne za obrobenie a nechala vinohrad vinohradom.... postriha to krstny otec ... tusim 2x to postriekal u cuduj sa svete 3. rok po sebe uroda ako uz davno pred tym vsetko cez 1t, dokonca v 2017 mala cca 1,4t a ked sa "starali" alchimisti o to tak bola dlhe roky uroda okolo 600-700kg. Ja mam ten pocit ze keby ten vinohrad mohol tak jej ruky nohy vybozkava ze ho odlahcila od tej chemie a on sa jej odmenil vybornou urodou.
Ono by asi ozaj chcelo aby sa jednoducho prestalo chemizovat lenze to vyrobcovia chemykalii nedovolia.... z coho by zili....polnohospodar nema cas rozmyslat nad tym o co BASF a inym ide.... on chce velku urodu ..... BASF a im podobny zase chcu velky predaj svojich sraciek... len pokial to vsetko zajde az sa nieco zmeni.... raz to urcite pride, len aku to bude mat cenu nikto nevie.... kolko zivotov bude musiet vyhasnut na tu zmenu....
Nejsi zemědělec podle řeči, kdyby jsi měl někdy v ruce nůžky a uměl stříhat, tak by jsi došel nato, že se nestříhá při kvalitní produkci na výnos ale na únosnost jedince.

To co popisuješ jako že velký výnos jako nikdy, je výsledkem řezu a ten bývá když se s vinohradem loučíš tzv. "na smrt". To se volí plánovitě než se vinohrad vykluče nebo když chceš mít co největší násadů květů a je ti jedno jeho osud, protože s takovou úrodou se ničí.

Prostě necháš více oček a tak přetěžuješ schopnosti rostliny. Vnímáš to totiž přesně opačně než je skutečnost, proto reaguji.
Nemyslim si ze by to krstny strihal napr 20 rokov inak a teraz posledne roky inak....nie ze by to nebolo mozne ale som si isty ze nie....

To co pises robil sused zamnou.... jeden natiahol tak ze urobil vodorovne 4m "drevo" a teraz pred zimou to cele vyklcoval aj so stlpikmi. Urcite vsade hovori ze ten vinohrad uz nestal za nic ale aka je pravda podla toho co opisujes ja neviem, no verim ze mozes mat pravdu v tom co pises. No vinohrad mojej mami do toho urcite nepatri.... robia vsetko rovnako uz cele desatrocia.... v niecom to moze byt vyhoda a v niecom zase nie. Stareho cloveka na dochodku uz inym metodam ako robil cely zivot nenaucis aj keby boli sebelepsie.
Hodně se zde kritizují zemědělci a jejich chemický přístup k produkci. Ale to se vůbec neliší od včelařů. Ti to dělají taky a jen málo si jich troufne chemii opustit. Stejně tak je málo zemědělců kteří opustili ten chemický kolotoč a pustili se do ekopodnikání nebo dokonce jdou cestou vlastní - změnou svých pozemků do podoby podle jejich představ a pestré produkce. A také je málo nejen včelařů, ale i myslivců, ornitologů, ... kteří místo křiku si vezmou zpět svůj kus rozoraného pole, třeba mez uprostřed lánu, dávno zaniklý remízek vyznačený v katastru a neprovede zde vlastní obnovu porostu podle vlastního uvážení. Většinou ani za tyto rozorané kousky velcí zemědělci nic neplatí a někdy je ani nemají ve smlouvách. Časem totiž i o ty v katastru namalované ale rozorané meze úplně přijdeme i papírově. Jak je to možné?

Když začal tlak ekologů a EU na rozmanitost krajiny a proti lánům s monokulturou, zavedly se dotace na krajinné prvky. Ty co byly ještě neporušené se zakreslily a jsou nyní evidovány a chráněny. To však bylo možné převážně u zemědělců kteří se dosud nesnažili drancovat krajinu pro větší výměru a vyšší dotace. Ti co prvky a meze rozorali se asi začali obávat, že začne tlak na to, aby tyto prvky zas dali do původní podoby. Jinak si neumím vysvětlit, na čí popud katastrální úředníci začali provádět změny zařazení těchto zlikvidovaných prvků podle stávajícího stavu.

Takže třeba rozoraná mez vedená jako "ostatní plocha způsob využití mez , stráň" je po zásahu katastru změněna na TTP nebo ornou. Podle sousední plodiny. Napadá mě pouze jeden důvod komu tato aktivita katastru slouží. Agrární lobby jejímž megalomanským členům by časem hrozilo že by museli poškozenou krajinu na vlastní náklady vracet do původního stavu. Mají to většinou v pachtovní smlouvě. Jiný důvod mě nenapadá. A kdo jiný je tak mocný, že dokáže nastartovat úředníky na takovouto akci.

Proč asi stát provádí tyto nákladné změny zařazení, když za to pak ve výsledku dostane nižší daně z nemovitostí? M.M.
"Proč asi stát provádí tyto nákladné změny zařazení, když za to pak ve výsledku dostane nižší daně z nemovitostí? M.M. "

Jedním důvodem je umělé navyšování objedmu orné pro zvýšení objemu dotací.
A druhým,kompenzace úbytku orné po zastavění průmyslem,aby ten pokles nebyl tak markantní.

Jinak,jsem rád,že jste napsal tento příspěvek,zejména první odstavec.Nic není černobílé,i když to spousta/většina/včelařů tady na VF tak vidí.A kvitují jednostranné příspěvky.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's