Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelí pastva a pesticidy
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Dimoxystrobin - PICTOR - řepka - rušení ploch plodu, včelstva nejdou do síly - nález při masivním úhynu v Šenově
Boscalid - řepka - nález při masivním úhynu v Šenově
Thiacloprid - CALYPSO 480 SC - řepka - neonikotinoid - narušení přenosu impulsů uvnitř nervového systému hmyzu
Acetamiprid - MOSPILAN 20 SP - řepka - neonikotinoid
Azoxystrobin - MAKLER 250 SE - řepka

atd.
Díky Frey, a jsme u toho po mém upozornění že stříkají řepku v plném květu v poledne mi bylo řečeno že je to jen proti plísni že se o včely nemusím bát, prý jim to nijak neublíží. No včely nešly do síly a teď jsou to žebráci.
Kde stříkají řepku v plném květu v poledne?
Na Kyjovsku.
Ten Thiacloprid měl hodnotu 95, norma je 0,2 pro med.
A ve Vcelarstvi si prectete odu na propracovany system osetrovani rostlin.Pritom Svaz by jako nejvetsi spolek mel byt prvni,kdo bude protestovat proti pesticidum,ale zrejme si chodi na MZe jen ponizene skemrat o dotace a lobovat za zajmy sebe sama...Tahle aktivita smerem od spolku vuci MZe je vesmes nulova....
(25.10.2019 23:55)pavell napsal(a): [ -> ]Na Kyjovsku.

Dík, dej si to do profilu ať se nemusím ptát Rolleyes
Stagnaci vcelstev jsem zaznamenal i po postriku obili proti plisni,kdy vcely za snuskou proletaly pres lan obili,na kterem vytvarel traktor oblak za postrikovacem a to nastesti moc nefoukalo.Kdovi,kolik letavek tam zustalo,kolik vcel se vratilo s postrikem v kozisku do ulu.Tihle jedari nas jednou pozabiji vsechny..
Josefe už nás zabíjejí, pomalu ale jistě.
A to je to o čem se snažím celou dobu mluvit.Muzete vybirat a chovat odolna vcelstva,delat selekci odsora odspoda,ale kde je jistota ze tohle vsechno za dva tri roky neznici moderni agrosmejd?Bez jasne priciny a dukazu,ale prapuvod bude v zasahu vcel chemikaliema??
Rado se narodu rika,ze bez nich by jsme umrely hlady tak se radsi nechame pomalu potichu zabijet..
Včely se nam to snaží říct,moc je neposlouchame a hledame dalsi cesty coz je pravda snazší,ale pokud se neodstrani prapůvod toho problemu je to vse k ničemu.
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochr...KjiCyIuFHM

Velmi problematická jsou rezidua neonikotinoidů: thiaklopridu a acetamipridu. Zejména thiakloprid se vyskytoval až v 95 % vzorků pylu a ve 100 % vzorků medu. Rovněž množství bylo poměrně velké, v mnoha vzorcích se pohybovalo mezi 0,1–0,2 mg/kg pylu nebo medu. Acetamipridu bylo zjištěno výrazně méně a pouze ve 3 vzorcích v obou letech překročili hodnoty 0,1 mg/kg. Tyto látky jsou záměrně aplikovány pěstiteli do kvetoucích porostů všech plodin, zejména řepky, protože uvedené neonikotinoidy nejsou klasifikovány z hlediska toxicity pro včely a není za ně prakticky náhrada. Velmi často se používají i při neprofesionální aplikaci, protože jsou prodávány v maloobchodním balení. Skutečně tyto látky nevykazují přímou toxicitu pro včely, ale přibývají studie o nepříznivém vlivu jejich reziduí na všechna vývojová stadia včel v úlu. Subletální nežádoucí účinky neonikotinoidů na včely byly popsány v laboratorních studiích (Aliouane et al., 2009, Laurino et al., 2011, Schneider et al. 2012). Celosvětové monitorování reziduí neonikotinoidů ukázalo také acetamiprid (účinnou látku Mospilanu 20 SP) ve velkém množství vzorků medu z Evropy, Asie a Jižní Ameriky (Mitchell et al., 2017).

Vysokého podílu dosáhla účinná látka tau-fluvalinát zejména v pylu (až 53 % vzorků), obvykle však v malém množství. Tomuto podílu neodpovídá jejich použití jako insekticidu v polních podmínkách, ale tento akaricid je používán i jako léčivo pro včely proti roztoči Varroa destructor. V malém množství se v pylu a medu v roce 2016 objevily i další akaricidy používané jako léčiva včel.

Při odbourávání reziduí hraje hlavní roli přítomnost kyslíku, vody a zásadní je nestabilita na světle (na světle je poločas rozkladu v řádu hodin, ve tmě až v řádu let). Díky tomu mohou rezidua neonikotinoidů přetrvávat v přirozených zásobách potravy včelstva. Zásoby medu i plástového pylu jsou díky vysokému obsahu monosacharidů redukčním prostředím. Jelikož med obsahuje velmi nízký celkový obsah vody (15–20 %) a plástový pyl navíc enzymaticky spotřebovává kyslík ze svého okolí, tak dochází k jeho stabilizaci, ale také ke stabilizaci reziduí cizorodých látek včetně neonikotinoidů (Titěra a Kamler, 2013).
V Brazilii uhynulo pres pul miliardy vcel. predseda brazilskych vcelaru prohlasil: Smrt vsech techto vcel je signalem, ze jsme vsichni traveni.

https://imgup.cz/images/2019/11/08/clanek.jpg

Brazilie je podobnou bananovou republikou jako CR, spada vsak do americkeho dvorecku. Firma Monsanto, zde jiz pred 20 lety zacala testovat GMO plodiny.
Kdy konečně odbočíme ze slepé cesty (I)
http://www.halonoviny.cz/articles/view/52445300
Neviem ci to tu uz niekto daval,este sa da stihnut podpisat ...

https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/
Dnes jsem nasel ve schrance reklamu "Pravda" o Agrofertu a pochopitelne i pindani o nejedovatosti postriku repky."Soucasna technologie pestovani repky nema negativni vliv ani na kvalitu medu ani na vcelstva." No Coment!!! Okamzite to letelo do popelnice.
(14.11.2019 14:13)gusto napsal(a): [ -> ]Neviem ci to tu uz niekto daval,este sa da stihnut podpisat ...

https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/

Už jen jeden den ( do 15.11. ). Už chybí jen necelé 4.000 podpisů do 50tisíc. Včelaři tady z toho fora by měli mít stejný zájem jako ornitologové či myslivci. Nechceme přece zlikvidovat zemědělství, ale jde to i jinak. My máme ztráty, oni zisky. M.M.
Však už jsem taky včera podepsal
Podepsáno
JH
Už mě opouští i poslední zbytky naděje na lepší svět. Ti mocní a bohatí, kteří o nás rozhodují, se asi nezastaví před ničím.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's