Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelí pastva a pesticidy
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Moje tak do týdne.
Ještě jeden symaptický článek o gylfosátech:
RoundUp: studie ukázala, že glyfosáty zvyšují riziko rakoviny o 41%

Hybridní osivo F1 pocházející z inbreedingu - bez možnosti množení řádnou reprodukcí. V Evropě zatím nemodifikované (díky Gusto), zato často smáčené, v USA modifikované či křížené s modifikovanými druhy. Poměrně děsivé data z prodejů všech semen v Eu z roku 2015. Co se stane až zmizí klasické plodiny a budeme odkázáni na semínka z pytlíku?
Našťastie sa ludia chytajú rozumu a existuje vela skupín kde sa zhromažďujú a komunikujú pestovatelia plodín nehybridných osív,vymieňajú/predávajú/kupujú tieto semená navzájom..aj česká rajčina vo svete mimoriadne oblubena a pestovana vo velkom je nehybridná - stupické polní ranné ,alias tomato stupice ,možem len odporučiť..
Nehybribní semínka brambor se dají objednat u Gengelu.
Dnes jsem se bavil s agronomem, ktery mi osvetlil jak to funguje s hybridnim osivem.

Pry si nikdo ze zemedelcu nemuze schovavat osivo na dalsi rok protoze neni certifikovane tzn. nikdo by od nej nevykoupil urodu dalsi rok. Musi tedy kupovat certifikovane hybridy co uz dalsi rok nemuze nasadit bo nevzkluci. Tyto hybridy jsou pry slechtene nejen na spesl vlastnosti, ale i na spesl postriky a hnojiva od dcerinych firem vyrobcu hybridnich jednoletych semen.

Dal jsme se bavili o glyfosatech (Roundap). Pry castecny zakaz plosneho dosusovani plodin prosel pres zemedelskou lobby do legislativy jen proto, ze Nemci maji nove pristroje, ktere delaji rozbory dovazene psenice a jecmene a zrno s glyfosatem uz nechteji. Udajne se do lonskeho roku plosne randapovala nejen svazenka, ale i obili aby ho suche mohli pekne sklizet.

Zna pry spoustu kolegu, co maji vlastni mala policka na jidlo pro sebe a rodinu.
Ahoj, dnes jsem na procházce viděl řepku kterou neustále něčím stříkají. Stříkají ve dne. Tam kam se "postřikovač" nedostal, tak tam je řepka velká a již kvete. Čím a proti čemu to pořád stříkají?
Foto zde: https://velkopetrovickevcelareni.rajce.idnes.cz/Repka/
Rozdilne vysky i doby kveteni delava zpomalovac rustu. Jeden z 16 postriku co jde do repky
To znamená že se to stříká šestnáctkrát?
Ano.

Jinak v této době je možno sledovat zrzavě hnědá pole uprostřed zeleně = zemědělec zrandapoval kus krajiny a nasadil do něj odolné hybridizované osivo obilí. Panečku, to bude v Tesknu glyfosátový chlebíček! Mňam, mňam..

Pro včely se vyplatí vyhřívaná napáječka. Gylfosát totiž stéká do rybníků odkud to nosí do úlů.
Surprised Keď toto čítam tak som za tu moju divočinu rád.Tu sa nič nestrieka a ani nepestuje.Myslím vo veľkom.
S Roundupem (gylfosátem) se to začíná hýbat:

Druhý případ, který právě projednával americký soud, rozhodl, že společnost Monsanto, která je nyní součástí německé společnosti Bayer AG, musí zaplatit 81 milionů dolarů jako náhradu škody žalobci Edwinovi Hardemanovi, který onemocněl rakovinou, non-Hodgkinovým lymfomem. Rozhodnutí soudu a celá řada dalších 11 000 nevyřízených případů u amerických soudů, zaměřených na účinky glyfosátu, zasáhly společnost Bayer AG tvrdě. Společnost oznámila dočasné propouštění několika tisíc lidí, neboť klesá cena akcií. Licence na výrobu Roundupu byla přesunuta nejprve z USA do Německa, nyní aktuálně do Číny firmě Syngenta.

Už dlouho se bavíme o imunitním systému včel, resp. střevní mikroflóře:

Metaanalýza šesti studií, zahrnujících téměř 65 000 účastníků, zkoumala spojení mezi herbicidy na bázi glyfosátu a potlačením imunity, endokrinním narušením a genetickými změnami. Autoři uvedli, že glyfosát „mění střevní mikrobiom“, a mohl by „mít dopad na imunitní systém, podpořit chronické záněty a přispět k náchylnosti k napadení patogeny“.

Zdroj:Glyfosáty jsou horší, než si umíme představit. „Jsou všude“
Jste si jistý, že střevo včely funguje stejně, jako střevo lidské?

Nejsem nijak proti vám ani proti správné snaze likvidovat jedy v zemědělství. Jenom takovéto směšování vede ke ztrátě věrohodnosti zprávy.

Za sebe se domnívám, že neonikotinoidy jsou tisíkrát horší. A to tisíckrát není hovorová nadsázka.
Postrik repky ohrozuje zeny a deti.

Nurelle D obsahuje organofosfát chlorpyrifos. "Chlorpyrifos je stříkán na pole s řepkou v dávce 30 mg/m2, což činí 30 miliard pikogramů na metr čtvereční. Přitom bylo zjištěno, že 300 tisíc pikogramů dokáže intoxikovat těhotnou ženu, u jejíhož budoucího syna (7-9 let věku) se projeví vývojové vady mozku," upozorňuje Šerý na twitteru.

https://tn.nova.cz/clanek/postrik-repky-...mozek.html
(03.05.2019 17:41)Frey napsal(a): [ -> ]Rozdilne vysky i doby kveteni delava zpomalovac rustu. Jeden z 16 postriku co jde do repky

To už bude pravdepodobne aj s prídavkom aditív do "biopaliva", aby to nemuseli robiť dodatočne Sad.
Dnes zajimavy rozhovor se vcelarem popisujici lonsky uhyn na kukurici. Bylo mu zahadne oslabeni vcelstev u kukuricneho pole, ktere nebylo strikano. Pri obhlidce pole nasel na jeho okraji na zemi tisicovky mrtvych vcel. Patral a pres agronoma zjistil, ze kukurice se sama geneticky modifikuje od gmo kukurice. Ta je obohacena o gen rostliny, ktera zabiji skudce. Jeji listy i pyl maji silny insekticidni ucinek na hmyz. Agronom popsal stiznosti zemedelcu z Mexika, kam vitr zanasel z USA gmo pyl kukurice a ten sam modifikoval mexickou kukurici. Byt je v CR zakazano pouzit gmo plodiny, uz tu rostou byt jsou pojmenovane jinak. Tyto potraviny pak jedi lide pres zvirata nebo naprimo.
A kde je ten rozhovor?
Masivni uhyn vcelstev na nekolika stanovistich v okoli Senova. Strikal pry v noci a samozrejme bez ohlaseni.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097...deo/697673
No a to kdyby predstavitele CSV za neco stali,tak uz dupou na MZe kvuli postrikum.A misto toho nam davaji vyjadreni zastupce firmy Basf na web...
Mám perličku. Na jedné včelnici mi začala u dvěří do boudy růst vloni jedna rostlinka řepky, jak se tam dostala nevím.
Půdu nikdo nepřipravil, nezoral, nepohnojil a nezbavil jí Roud upem plevelů. Nikdo nenamořil semeno proti plísním a kdo ví čemu všemu. Nikdo rostlinku nestříkal proti růstu či naopak na podporu růstu. Přežila zimu i sekačku - u zdi rotačka nedosáhla asi, hlavně tam toho moc neroste, je to pod velkou třešní.

Zjara jsem to chtěl vytrhnout, ale nějak jsem prokrastinoval. Nikdo to samosebou nestříkal proti dřepčíkovi, krytonosci a kdoví jakým škůdcům ještě. Rostlina je teď ze dvou třetin odkvetlá, díky krytu u stěny jí neporazil vítr i když je asi 150 cm vysoká a mě zajímalo, jestli ta jedna řepková rostlina zajímá včely. Nezajímá vůbec a přitom z pole se stříkanou řepkou nosej jak vo život!

A v tu hcvíli mi to došlo. Nikdo to nestříkal a stěží je to nějaká prastará odolná odrůda z dob našich dědů a přesto bez miligramu chemie odkvetla. Počkám, zda dozraje semeno bez plísní a nějakých požerků ještě kvetoucích kvítků a dám sem vědět. Kdo si tipne výsledek?

Poprosím jednoho kolegu s chytrým fonem aby to tam dojel vyfotit, snad se mu bude chtít a dá sem ty fotky. Já to neumím dát z pravěké Nokie do PC. Přesněji, někdo mi ukrad kabel a ještě přesněji jsem líný ho hledat a znovu se učit jak na to když jsem to už šťastně zapomněl.Tongue
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's