Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Cena oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Včera jsem studoval na Netu ceny oddělků na letošní rok. Pohybují se od 800,- do 2.500,- za pětirámek.... jsou i vyjímky, kde se nabízí třírámkový za 1.450,-..... ale všecko již vyprodáno. Dodgy Jak to letos odhadujete?
Poptávka určuje cenu.Jak se říká pro někoho za korunu levné a pro někoho za korunu drahé.Stojím si za názorem že spousta včelařů nakupuje oddělky naprosto zbytečně.Nemám na mysli ty kteří přišli o vše a nic jiného jim nezbývá spíše se setkávám s tím že někdo má 5 i více včelstev a chce rozšířit a místo aby osazenstvo použil ze svích včelstev a dodal jen matku v ceně od 180 za kousek tak vermomocí chce oddělky a zdůvodňuje to zkvalitněním stanoviště nějaké vysvětlování že matka je bernou mincí je pro něj nepochopitelná věc.Druhou věcí je že si spousta včelařů ani neuvědomuje kolik je možno nadělat oddělků z jednoho včelstva pokud potřebuji množit.Samozřejmě nesmím chtít po včelstvu 50 kg medu a k tomu ještě rozdělit včelstvo na 5 dílů,ale do 20 kg při optimálních jarních podmínkách je následné rozdělení včelstva na 5 dílů reálné.Dokonce si troufnu tvrdit že lze udělat těch dílů o něco víc.Věřím že poptávka by se snížila a tím i cena.
V této době bych považoval navýšení ceny oproti minulím sezonám o 50% jako optimální jak pro prodejce tak pro případného kupce.
K cenám vyším jak 2000 kč za 5 rámkoví oddělek snad jen to že pokud někdo má na oddělek za zde zmiňované o dost vyší ceny nad tuto částku ještě nedává záruku že si ho bude vážit opak je spíše pravdou.
Hodně též ovlivňuje vidina rychlého zisku kda někteří bez větších zkušeností vidí ve včelaření rychlé peníze za málo práce ty pak do začátku vkládají obrovské prostředky a objednávají ve velkém aby brzo zjistili že to není tak jednoduché.
(05.03.2015 20:19)Josef Skala napsal(a): [ -> ]Stojím si za názorem že spousta včelařů nakupuje oddělky naprosto zbytečně.... a zdůvodňuje to...

Spousta včelařů to zdůvodňuje tím že to neumí. Po deseti, patnácti letech včelaření. A pak, i když jakž takž pochopíš teorii, je to i tak děsně složité, že je lepší počkat si na roj. A toho vybavení. Takové malé úlky je k tomu potřeba, a matky. Jak si vychovat matky, kde vzít tu lištu a jak na ní přidělat misky? Když mi to kolega který mě uvrtal do včelaření ukazoval, málem jsem se dal na ty zmiňované křečky. Něco tak složitého jako oddělek nikdy nezvládnu.

A pak jsem viděl u Nerada že se vezme prázdný nástavek, mezidno, z nějakého úlu rámek s plodem, rámek se zásobama, do souše voda z PETky, pár rámků s mezistěnou, matečník od souseda a je to.
No vidíš jak rychle,levně a jednoduše tě to p.Nerad naučil.Samozřejmě k tvému dobru.Big Grin
Jo. Dneska jsem začal vyrábět 48 nízkých den pro oddělky.
Včelař který ani po několika letech neumí udělat oddělek? To se nemůže ale jenat o včelaře, ale nevčelaře.
Mluvil jsem s několika takovejma.
(06.11.2014 15:41)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]Má někdo informaci kolik stojí oddělek v Polsku,Německu,Rakousku,Slovensku?

Ceny na Slovensku su priblizne taketo, ako u mna.
5 ramikovy odlozenec na miere B ( 42x27,5 ) a na Dadante ( 43,5x30) je za 50,- EUR a na Optimale za 45,-.
Odlozence su balene v jednorazovych kartonovych krabiciach so spodnym vetranim.
Oddelok za 45 - 50Eur je nerentabilne robiť, je to málo. Nad tím ani neuvažujem za takú cenu to niekomu predávat, nakolko čo budem oddelky robiť, tak mi donesú znášku zo slnečnice. Robím kovové stojany na oddelky, už mám spravené na 48 včelstiev B 11, a pokračujem dalej.
Letos budu oddělky prodávat...už má pár lidí tady z VF objednáno.....ale stejně chci rozšířit počet....takže přebytky nabídnu až nebudu mít pro svoje místo....a ještě max. 3 ks na včelaře. Wink
Já rozšiřovat už nemůžu a zatím to vypadá, že mi zbydou nějaká záložní včelstva. Ale ještě je brzy na konečné slovo.
Pokud nekdo po x letech vcelareni neumi udelat oddelek, tak je to jako by rybar neumel uvazat hacek. Je otazka jestli ma smysl prodejem oddelku takove vcelare podporovat. Ja to vnimam tak, ze takovy vcelar pravdepodobne nebude umet ani vyhodnotit zdravotni stav svych vcelstev, nebude umet spravne a vcas nakrmit atd... a je pro me rizikovym faktorem. Vcelare, ktery prisel o vcelstva treba jejich odcizenim nebo skutecneho zacatecnika se zajmem se vse naucit, rad podporim oddelkem za pratelskou cenu.
Myslim ze odlozence by mal vediet kazdy vcelar urobit.... No odsudzovat vcelarov ked ani nevieme dovody preco ich kupuju mi pride velmi od veci...
Som presvedceny, ze kazdy kto sa rozhodne pre kupu odlozenca (pretoze nejde o par drobnych) vie preco investuje/vyhadzuje svoje peniaze....
Neverim ze to niekto robi len tak pre zabavu... mozno su taky, ale to nie su asi vcelari ale iba skusaju... nech skusa kto chce....
Ako sa vypočíta cena odloženca? Čo všetko vstupuje do tvorby ceny za jeden odloženec? Zdá sa mi, že tie ceny sú od buka do buka.
Z čeho se určuje cena medu? Smile
Cena oddělku a medu má pouze dva parametry.
Jeden je kupující a druhý prodávající.
Prodávající se snaží natáhnout cenu nahoru /nedostatkem,kvalitou a některý dokáže umluvit i mrtvého aby koupil
hlavně od něho/
Kupující se snaží zaplatit co nejméně.

A je tam ještě jeden zádrhel - soused včelař - ten něco ubere /směje jak to s vámi zkoulel/ med už nemá v září
oddělky,radši jich naseká víc - nezaplodované plásty -ale nižší cenu.Prodal vše,ale.......

Příští rok už ani jeden oddělek nikdo nekoupil a med chodí ke mně.F.V.
(05.03.2015 21:30)František Němec napsal(a): [ -> ]Včelař který ani po několika letech neumí udělat oddělek? To se nemůže ale jenat o včelaře, ale nevčelaře.

Můj soused včelaří přes 25 let a loni poprvé dělal oddělek Big Grin a to ještě jen díky tomu, že viděl, jak já hned od nultého roku včelaření, každý rok praskám oddělky. Kdybych vedle něj nevčelařil, tak by to možná nezkusil nikdy Smile
A mně kdysi nikdo nechtěl ukázat jak se přelarvuje. Myslel jsem původně že nechtějí prozradit něco začátečníkovi.
(06.03.2015 16:11)Misoka napsal(a): [ -> ]... Kdybych vedle něj nevčelařil, tak by to možná nezkusil nikdy Smile

Všechno je jednou poprvé.
budte trochu tolerantní jsou prostě včelaři kteří včely rádi pozorují,vytočí si med pro vlastní potřebu a možná postoupí časem dál na odchování oddělků,matek,atd.
Jsou spokojený Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's