Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2017/2018
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Nové téma pro letošní úhynovou situaci podletí 2017- jaro a vyzimování 2018.
[Obrázky: IMG_3419.jpg]
Posílám mikroskopické vyšetření vzorku živých včel ze včelstva, které jsem minuly týden vysiril. Pro úplnost včelstvo bylo v sezóně na 5-6NN v červnu leceno KM ( Formidol 81) a bylo varroa prosté. Začátkem září výrazně zeslabnuti tak na tři ramky vcely a počátek loupeže. Na zbytcích zavickovaneho plodu nic zvláštního. Loňska matka žila. V srpnu při krmeni asi 10 kg cukru . Jinak med . Můj závěr ? Nosema ceranae
Jo a včelstvo od jara nemělo to čemu říká Milan "jiskra v oku"
Jak se projevovalo loni?
KM nepůsobí na nosemu?
Pôsobí, ako dorážačWink
Loni to byl velmi slušný oddelek zimování na třech NN.
Mam taky jednoho clena tohoto spolku rapidni zesabnuti z 9 ram.na 3,5 uz jsem aplikoval postrik roztokem z Pelynku a uvidi se..Loni jsem takhle pokusne lecil taky oddelek i na Jare a nakonec z nej je slusne vcelstvo z ktereho bylo cca 35 kg kvetoveho medu a matku jsem mu menil az nekdy v Cervenci.Sice u toho ted jeste zadne naznaky loupeze ale scena se opakuje.Uvidime
Oddělky mají jediný problém a to, že se s nimi musí provést cokoliv v bezplodém období. Oddělky, které nemají mezeru v plodování riskují. Platí čím lepší oddělek, tím větší riziko!!!! Z toho lze vyjít i u první ńebo druhé fumigace. Neuděláme li něco se zavíčkovaným plodem, děláme v podstatě zbytečnou práci! Zdraví R. S.
Toto je každoročné pravidelné povinné vlákno,
alebo sa vyskytli nejaké neočakávané hromadné symptómy?
Hromadne to tutlame, pac je to prej ostuda vcelare, ze se nestaral jak se ma...
Na tom tutlani neco bude,nezaznamenal jsem nikde lonska cisla.
Ty nejsou dulezity, spis naopak, nahodou si nekdo vsimne, ze 3x fumigace a 2x aerosol, neni zrovna to co drzi vcely na nohou a co pak s tema vyvijecema... a taky ten propracovanej system, kerej je kazdorocne doslova vydrenej. Dyt to prece je pro dobro vsech....tech nahore..
Teď moc váhy nesleduju, což se ukázalo jako chyba. Tahle úl váha ukazovala problém.

Dnešní kontrola - úplně bez včel.
Můj první úhyn tohoto druhu.
A pokračování předchozího příspěvku ....
Další úl úl č. 4 - na grafu je vidět, jak si nanosili zásoby z prvního padlého úlu.
Pak v teplých dnech citelný úbytek hmotnosti. Dnešní kontrola - jen pár loupících včel - další včelstvo ztraceno.

Kontrola zbývajících včelstev - všechno špatně, stanoviště 100% úhyn.
Takhle jsem to zazival loni,a na jare,byt ne jako 100 % a bez roztocu ci neceho hmatatelneho.Co si naloupilo,to slo do kytek velice rychle.Domino efekt.Vliv NC ci viru.cert vi? Letos zatim klid.
Mirku, mohl bys vysvětlit ten graf? Ta tečka na konci už je váha úlu bez včel?
Podľa toho grafu nevidím, kedy si kŕmil na zimu?
21.7- cca 30.8. kontinuálny pokles, potom v priebehu týždna doniesli 5Kg - to bolo to kŕmenie, alebo už lúpež, či znáška?
Potom 6.9 strmo pribudli 2 kg snáď tá lúpež, a po týždni kolaps včelstva.
Chtělo by to opravdu popis situace, protože takhle to vypadá, že rozdíl mezi: (včely +zásoby) - (bez včel+ bez zásob)= 5.77kg....to je málo i na "miniplus".
Dobrý den,
na tomto fóru jsem se již delší čas neobjevil a snažím se pročítat vlákna: úhyny 2015, 2016 a vlákno Nosema ceranae. Ale jelikož daná vlákna mají i víc než 100 listů, je to poněkud únavné.
Ale, rozumím-li tomu dobře, má se za to, že úhyny silných včelstev na podzim nemusí souviset s vykrádáním padlých rojů a rychlím zamořením varoazou, jak se to donedávna vysvětlovalo, ale že se jedná pravděpodobně o vir Nosema ceranae.

I mě na konci roku 2015 z jedné lavičky padly 4 silná z 5 a to co přežilo, bylo jediné slabé mezi nimy. Úly plné zásob s minimem mrtvých včel v buňkách a na dně úlu. Tady na sever od Českého ráje se jednalo spíše o vyjímečný stav, ale včelaři z Českého ráje s tím mají dlouholetou zkušenost a říkali, že se jedná o vysoké napadení varoazou, pravděpodobně vykrádáním silně napadených rojů někde v přírodě. Dojde k napadení zimní generace a přičtou se nějaké virozi.

Ale když to tak čtu, je dost možné, že příčina byla jinde. Rok 2016 byl bez úhynu, ale pokud by se něco takového stalo letos, co doporučujete? Děkuji J.Š.
Takže podrobnosti.
Jedná se o lehké úly z XPS polystyrenu. Vlastní úl je velmi lehký. Proto i při celkové hmotnosti nad 40 kg je dostatečné množství zásob.
Hladem to nebylo, myslím, že se ještě vyplatí, to co zbylo, vytočit. (zásoby ověřeny i "na vlastní oči")
Tohle byl můj první pokus o zimování na medu. Ke krmení prakticky nedošlo. Jen u úlu z prvního příspěvku jsem se pokusil něco málo dokrmit - už nebrali. To vysvětluje nárůst hmotnosti mezi 26.srpen a 5. září.
Ve vážení byla přestávka po poslední snůšce způsobená EU, kdy začal platit roming za stejné ceny - zkráceně nemožnost používat SIM mobil.cz. Až po zprovoznění jiné SIM došlo k pravidelnému zasílání údajů z elektronických vah až do včera (už není co vážit, odpojeno). To může být v grafu zavádějící. (váženo každý den v noci)

Léčení - Formidol 81, toto léčivo jsem poprvé testoval jen zde, ve všech úlech, v horním nástavku zavěšené na liště, doba dle návodu.

V úlech minimum nevyběhlého zavíčkovaného plodu, matka tam tedy musela být.

A to bylo v plánu na těchto včelstvech vyzkoušet něco z vedení podle Milana Havelky.
Mnoho z popisovaných kroků by splňovali. Na zdejší poměry ve slušných 3. nástavcích 39x24. Zimní generace na medu.
Plodová přestávka.

Ještě asi důležitá informace.
Poprvé jsem měl dostatek souší. I proto nebylo na stanovišti zaregistrováno ani jedno vyrojení.
Prostě jen produkční včelstva.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Referenční URL's