Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Boj s vosami a jinou havětí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
(04.09.2010 22:24)Jenda napsal(a): [ -> ]... Mám na ně lahve od Coly - uříznu horní třetinu, otočím ji a zarazím zpět do větší části, naleju nejlevnější lidl pivo a přidám pár kostek cukru. Za tři dny vyndám 5cm mrtvých vos přes síto a pivo použiji znovu. Takhle mám 4 "lapače" okolo úlů a musím říci, že je situace o moc lepší...
Shy

Ano, tenhle "lapač" používám taky a je skutečně velmi efektivní. Zejména letos. Pivo je vůbec poklad v tomhle smyslu. Pivní pasti se mi osvědčily i na slimáky ...
(05.09.2010 8:39)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]. . . Pivní pasti se mi osvědčily i na slimáky . ..

Tak to by mě zajímalo detailněji. Já jsem takový barbar, že je už ani nesbírám, jen chodím se zahradnickými nůžkami a stříhám je vejpůl, co jich letos je. byl by detailnější popis nebo foto? Díky
Foto nemám, ale snad popis postačí, neb je jednoduchý. Je třeba mit kočku. Smile Myslím tím huňáče čtyřnohého, přirozeně Smile Kočce se koupí mlíčko v krabici. A až krabici vyzunkne, tato se přestříhne a ta půlka, co je odspoda neporušená, se zakope do záhonu tak,k aby trochu přečnívala. A do ní se nalije to levné pivo. Problém je, když dlouho prší, ale i tak to nějakou dobu funguje. Zkoušel jsem na zapíchnuté klacíky dávat i stříšky nad ty zakopané pasti, taky dobrý ... Variacím v materiálu a provedení se meze nekladou. Za pár dní (někdy i za jednu noc) je past plná. Pak se začnou rozkládat a věru nevoní. Takže vyměnit, je třeba, aby se kočka činila ... ... Je to holt dost makačka, ale docela to pomohlo. Jinak je to s těmi bestiemi velice frustrující ... Prakticky nic mi nepřežilo, jakmile cokoli vyklíčí, najdou to a bez milosti sežerou. Ty pasti jsou aspoň trochu obranou. Smile Hrrr na ně!!!
Díky za návod, ještě dnes pořídím kočku Tongue
Ale vážně, pivní past jsem zkoušel, ale našim politikům (slizounům) to nechutnalo. Možná špatná značka. Může to být tím, že některá piva jsou mrtvou rezavou vodou a k fungování pasti jsou třeba alespoň trochu živé kvasinky nebo jiné brebery. S pastmi na vosy to asi bude podobné. Takže, jaká piva fungují?
(06.09.2010 9:36)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]...Je to holt dost makačka, ale docela to pomohlo. Jinak je to s těmi bestiemi velice frustrující ... Prakticky nic mi nepřežilo, jakmile cokoli vyklíčí, najdou to a bez milosti sežerou. Ty pasti jsou aspoň trochu obranou. Smile Hrrr na ně!!!

Děkuji, dosti postačující popis. Kočičku máme, mlíčko bumbá, pastičky budou. Já to moc neprožívám, ale když vidím, co práce dá manželce obhospodařovat zahrádku a kytičky a pak se připlazí bestie slizská a všechno sežere, tak jsem je začal likvidovat. Nejvíce se mi zatím osvědčilo to brutální stříhání vejpůl, ale chce to vystihnout čas, kdy vylezou a syn zrovna není na zahradě. On je strašný živočichomil, mám dokonce potíže krmit chameleona, jak je mu líto cvrčků. To jsme ale odbočili od včeliček, takže debatujme raději o nich.
Já to klidně vrátím ke včelám a zůstanu přitom u slimáků Smile Jsem na tom podobně, jako Váš syn, ale tu je to na krev, začal jsem být "bestie", protože oni už totálně likvidují i zasetou včelí pastvu. Bylinky, svazenku etc. Takže padla kosa na kámen, nebo spíš slimák do piva ... Smile.
Jó, s těmi slimáky je potíž. Jak to tak už pár let sleduji, tak je úplně jedno, jestli je sbíráte, stříháte na místě, nebo chytáte do různých pastí, je jich prostě na čtvereční metr pořád stejně. Když je na svém pozemku sbíráte, přilezou z okolí další, protože se uvolní životní prostor. Když je stříháte - jsou kanibalové a mají výborný čich a na mrtvoly se stahují desítky dalších. Když máte pasti s pivem - mají výborný čich a pivo je přitáhne z širokého okolí. Prostě je to marný boj a ztráta času. Moje tchýně už strávila stovky hodin sbíráním a má jich na zahradě možná víc než já a to je nesbírám. Jediná obrana by mohla být postavit kolem zahrady plot s převisem, protože převisy plži nepřelezou. Ale lepší je naučit se je brát jako součást přírody a na svém pozemku zasadit a zasít větší množství rostlin, než stačí sežrat a hlavně ne monokultury a do řádku, ale polykulturu a vždy zůstane něco i pro vás. A hlavně se budete moci věnovat včelám a ne slizounůmTongue Jo a šneky s domečkem nechte žít, protože žerou slimáčí vajíčka a taky by to chtělo víc úkrytů pro ježky, protože to vypadá, že se už pomalu učí ty oranžový přistěhovalce žrát. A nebo chovat ty indický běžce (kachny). Hodně zdaru Shy
(07.09.2010 9:09)Petr Kovář napsal(a): [ -> ]... Ale lepší je naučit se je brát jako součást přírody a na svém pozemku zasadit a zasít větší množství rostlin, než stačí sežrat a hlavně ne monokultury a do řádku, ale polykulturu a vždy zůstane něco i pro vás. A hlavně se budete moci věnovat včelám a ne slizounůmTongue Jo a šneky s domečkem nechte žít, protože žerou slimáčí vajíčka a taky by to chtělo víc úkrytů pro ježky, protože to vypadá, že se už pomalu učí ty oranžový přistěhovalce žrát. A nebo chovat ty indický běžce (kachny). Hodně zdaru Shy

Díky za připomínku, tuhle metodu jsem letos zkoušel spolu s těmi pastmi, je fakt, že něco přežilo a že se mi docela zalíbila, i když i tu byly ztráty i frustrace značné. Někdy je zadržela první a nárazová "hráz" z něčeho, co jim zachutnalo, a dál se nevydali nebo tam už čekaly pastičky ... Chci mít svou čerstvou zeleninu, své bylinky a pod., takže to nevzdám. Právě šneci mi letos zlikvidovali všechny cukety dřív, než stačily vyrůst tak, aby už na ně neměli. Tak ty s omluvou deportuju Sarkozyho metodou ... se stejným ovšem efektem ...Big Grin. Ježci taky docela makaj, to je fakt, necháváme jim hromady roští a oni tam permakulurně spolužijí se sršni (to mě docela dostalo ...) a je jich pak plná zahrada, těch ježků ... Nicméně jsem letos nasel několik kilo svazenky pro včely a přežilo tak 30 rostlinek ... No ... vysvětlujte to včelám ...Wink. Zajímavé je, že třeba hořčici nechali slimáci být, taky šalvěj ... ale třeba bazalka, to je pro ně zjevně pochoutka. Žrali i meduňku, to jsem jindy nezažil ...
Ježka si na zahradě hýčkáme, říkáme mu Kryšpín, chodí dokonce i kocourovi na granule, což mu mlčky trpíme. Musím ale pánové s vámi nesouhlasit, letos se mi podařilo snížit stav slimáků na únosnou mez. Pravda ale je, že jsem jim zmenšil životní prostor na minimum, co se alespoň úkrytů týče. Veškeré hromady kamení, desek a podobných možností na vlhký úkryt jsme zlikvidovali a slimejšů znatelně ubylo. Samozřejmě se připlazí další od sousedů, ale to stačím likvidovat. Zaregistrovali jsme zajímavý jev, z jara, když jsou vysazeny Afrikány se slimáci můžou zbláznit, aby ochutnali. Pokud se podaří nějaký ochránit do dospělosti, tak si ho přestanou všímat. Také jsme zkoušeli sypat kolem záhonků abrasivní materiál ( popel, prach z dřevěného uhlí ), pokud nenavlhne, je to účinné zbržďovadlo.
(06.09.2010 11:01)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]... On je strašný živočichomil, mám dokonce potíže krmit chameleona, jak je mu líto cvrčků. To jsme ale odbočili od včeliček, takže debatujme raději o nich.

Víte, já tomu Vašemu synu naprosto rozumím. Já taky někdy bojuji s pocity viny smíšenými se vztekem. Big Grin No jo. Příroda má své plány a ty naše, které bychom ji rádi vnutili, naprosto ignoruje. Taky máme ty "španělské slimáky" v jednom šiku, ale co to je proti zavlečené asijské sršni v jižní Francii, která "levou zadní" zlikviduje včelstvo jako nic. Vždy když stojím před úly a dívám se na česna, připadá mi, že jako lidé pořád víme kulový. Žijeme ve světě, který tady byl mnohem dřív než my, který je naší součástí a my mu v podstatě v základních principech vůbec nerozumíme.
Letos chci na svině slimáky vyzkoušet toto : http://www.biocont.cz/shop/detail/12/nemaslug-12-mil/
Údajně má pomáhat vydlabaný (vyjedený meloun) tedy jeho půlka a trochu piva. Prý jsou ožralové a v tom pivu se topí. Nakolik je to ale účinné to zatím nevím.
Já po všelijakých pokusech, jak se zbavit slimáků nastolil drobátko brutální metodu. V podvečer, když se začnou rozlézat po zahradě špacíruji a velkýma nůžkama je stříhám na půl. Je to sice hnus, ale účinné.
já chodim se slánkou Big Grin Big Grin ale prej pomáhaj hlíztice nebo něco takovýho ale musej to aplikovat i v okolí je to nějakej parazit prvok či co co likviduje nejen slimáky ale i vajíčka a ze slimáku to dělá impotenty Smile
Aby se toto kytičkové vlákno nezvrhlo ve slimáčí (sypu si popel na hlavu za iniciaci)
navštivte např. toto fórum: http://www.zahrada.cz/forum/skudci/slimaci-0127/
abyste se dozvěděli co všechno nefunguje. Dokud jich solíte nebo přestříháváte stovky denně je to ještě brnkačka, jak to jde do tisíců, tak nezbyde už čas na nic, ani na včelaření. A šup zpátky ke kytičkám, např. k bělotrnu kulatohlavému. Až mi vyroste všechen co jsem rozesil, koupím si mačetu abych se dostal ven.
Já mám na likvidaci slimáků dobrovolníky. Za byt a stravu se o ně zajímají sami a zahradní rostlinky nechávají na pokoji. Likvidace zcela ekologická, produkty do kuchyně (chutná vejce) a ještě Vám pohnojí trávník. Jsou to 2 exempláře běžců indických Big Grin
Přátelé, invazní jednotky jsou tady a sílí. Položil jsem kolem svazenky a dalších inkriminovaných míst stará prkna coby lapače a každé dopoledne, když se na spodní stranu stáhnou před vzrůstajícím slunečním žárem "oddělkuji" slimáčky ruční motyčkou. Každodenní objem na každém lapači 25 – 10 ks podle lukrativnosti lokality. Dobře se tedy likvidují ve velikosti cca 1 cm, které nejsou běžně v trávě vidět, ale narazil jsem už i na 4cm těžkooděnce.
PS: Dovedete si představit, že by dorůstali vícemetrové velikosti a potravou jsme byli MY? Že sci-fi? Quen sabé?

[Obrázky: image_00248.jpg]

re: Adlef: já běžce budu mít až v červenci
S běžci končí boj se slimáky Smile
já myslim že na slimíky stačej i obyčejný čínky nebo jaký koli kachny.... my je kdysi měli na zahradě a dokázali vybrat i šneka z ulity Smile
Tak hlásím, že na dolní Mži už zase řádí vosy. Byl jsem zvyklý na to, že tak jedna se furt motala kolem úlů. Teď jsou jich desítky. Překvapil mne jak brzký jejich nástup, tak množství ...Sad Taky sršni už se docela činí ...
Netreba vám zdôrazňovať, že osy potrebujú k výchove mladi veľa proteínov, preto na nalietavajú na včelnice, kde získajú dostatok čerstvých včelích mŕtvoliek a tých je naozaj dosť. Nie žeby medové zbytky im nechutili, ak sa k nim dostanú, istotne ich odnosia, ale viac potrebujú bielkoviny ich hniezda sa rozširujú, hlavne pri ose nemeckej a zemnej,ktoré majú populácie pri dostatku potravy naozaj veľké.

Čo chcem vlastne zdôrazniť, vždy za tých 27 rokov invázii Vd do našich zemí, vždy jeho vysoký výskyt vo včelstvách bol spojený s vysokým výskytom ôs, vlastne presnejšie povedané, pri vysokom napadnutí klieštikom, včely vždy trpeli a hynuli, pričom osia populácia sa dostala štádia vrcholu rozvoja.

Preto buďme ostražití a sledujme výskyt ôs, ktorých ak bude na našej včelnici veľa, veľa, môže signalizovať ža v našich včelstvách začína útok klieštika na zimné dlhoveké včely. Anton
Také přiložím polínko pod kotlík tohoto guláše. Pokud si budeme více všímat v podletí chování vos na včelnici tak uvidíme, že vosy do některého včelstva chodí jako do supermarketu. Některá včelstva jsou pro vosy jako takový Kaufland. Toto chování nám naznačuje, že se včelstvam není něco v pořádku, včelstvo ztratilo obranný pud. Příčinou může být bezmatečnost, choroby.... Je třeba takové včelstvo prohlédnout a zjednat nápravu. Většinou tato náprava spočívá v řízené likvidaci bezcenného včelstva včelařem - záchrana zbytku zásob a plástů či souší před motýlicí (zavíječem voskovým). Vosy jsou tedy takovým indikátorem kvality (zdravotního stavu) včelstva.

Občas slýcháme od některých také včelařů následující výrok: "to byl rok, kdy se přemnožily vosy a zlikvidovaly mě polovinu včelstev". Můžeme však směle prohlásit, že to nebyla včelstva ale životu neschopní mrzáci, pro ně byla likvidace dobrodiním.
JK
Vosy a sršně jsou predátoři a podle toho se také tak chovají, napadají slabší organismus, je to známá věc. Jenže to samé jsou i slídilky jen s tím rozdílem, že se pozná cca o 1 měsíc dříve, že ve včelstvu není něco v pořádku. S bezmatečností to nemusí mít nic společného, ale hlavně to ukazuje na nemocný organismus, tedy včelstvo. Opakovaně jsem si ověřil, že např. včelstva i oddělky, kde byly včely vykazující silnou odolnost vůči roztoči V.d. vydržely bez matky až do konce října. Bez problému se bez roztočů ubránily slídilkám i vosám, resp. ty je ani nenapadaly. Jejich zkázu způsobily až první dny kolem nuly, to se přestaly bránit a ochotně se přidaly k slídilkám, které vyplenily jejich zásoby během velmi krátké doby. Ani vosám nic nenechaly.
již několik dní si všímám, že před česny úlu se pohybuje větší množství vos. některé se snaží dostat do úlu, to se jim ale nedaří, včely je snadno odeženou. daleko víc vos je ale na zemi před česny, kde se živí vyhozenými mrtvolkami včel. je toto normální, nebo je třeba v té věci něco dělat? (např uklízet mrtvolky včel, nástrahou proti vosám). Mám obavu, aby se vosy později nepokusily vyloupit úl.Huh
děkuji za odpovědí
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's