Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Odvíčkování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Odvíčkovací vidličku má a používá asi každý. Ale má někdo zkušenosti s tímto odvíčkovacím nožem?

[attachment=54]
Zdroj: Medocentrum
Tento nůž jsem zakoupil letos a hned jsem jej vyzkoušel na jarním medobraní. Dobrá a vcelku rychlá práce na odvíčkovacím hrotu. Pro odvíčkování nerovných plástů je ale zapotřebí odvíčkovací vidlička. Proto ji nezahazujte.
JK
Klasickou vidličku asi v malovčelaření nic nenahradí, ale když už se to nakouslo. Viděl jsem taky odvíčkovacího ježka

[attachment=500]

a elektrický hoblík.

[attachment=501]

Máte někdo i s tímto vybavením zkušenosti?
Elektrický hoblík (jiné konstrukce než na fotografii v předchozím příspěvku - odvíčkovává tahem shora dolů) používám už druhou sezónu a nedám na něj dopustit. Odpadla námaha zápěstí, práce se zrychlila a je příjemnější. To všechno beze změny konstrukce rámků či jejich rozteče.
něco takového?

[Obrázky: 4308.jpg]
Tak toto bych přátelé chtěl vidět v akci... Nemám ani šajnu jak to funguje...
Také se přimlouvám za nějaké krátké video hoblíku v akci. Myslím že pro názornost by bohatě stačila ani ne celá minuta natočená mobilem.
Dík předem Angel
(18.06.2010 8:31)hanss napsal(a): [ -> ]Tak toto bych přátelé chtěl vidět v akci... Nemám ani šajnu jak to funguje...

Nikdy jsem to v chodu neviděl, ale je jasné, že to pracuje na principu tepla. Topné těleso rozehřeje nůž/hoblík na dostatečnou teplotu, kdy vosk začíná měknout a tahem se "odřezává" vrstva víček a nejspíše i část díla. Teplota asi bude dosti kritická, aby to vosk odtavilo, ale nerozpustilo a taky tepelně neovlivnilo med. Předpokládám, že se nůž opírá o horní a dolní loučku a tím je dosaženo rovnoměrného odebrání víček, vhodné pro nízké rámky. Hoblík bude asi vhodnější na vysoké rámky a "odřezává" se bez opory, jen tak z ruky. Jenom mě udivuje, jak nechutnou cenu toto zařízení stojí. Vždyť to není nic jiného, než nerezový výlisek a rukojetí a topným tělesem. Výrobní náklady budou v řádu stokorun. Třeba se časem donutím a vyrobím si něco takového. Idea
Nůž : http://www.vcelarstvisedlacek.cz/img_commodity/4512.jpg
Hoblík : http://www.vcelarstvisedlacek.cz/img_commodity/4406.jpg
neuvažoval jste někdo o něčem automatickým? něco takového


Tak to první video vypadá dost zajímavě.
Pánové,
a nevyzkoušel jste někdo teplovzdušnou pistoli lehce ofouknout víčka, ty jakoby vystřelí anebo lehce ukapnou a medu to vůbec neuškodí, viděl jsem to v akci a těším se na jaro až to sám vyzkouším a porovnám.

Má s tím někdo zkušenosti?

Včeličkám zdar. Renda
Při moji návštěvě u p. Čermáka jsme mimo jiné mluvili o odvíčkování a má nějaké zkušenosti s elektrickým hoblíkem. Někdy se prý stává, že po odtavení víček se rámek pokryje slabou vrstvičkou vosku a brání kvalitnímu vytočení. Blíže by se k tomu dokázal vyjádřit přímo p. Čermák, zajímaly mě více jiná témata, než elektrické odvíčkování, tak jsem se na tohle moc nevyptával. S horkovzdušnou pistolí by mohly nastat podobné problémy.
No to první video je fakt dobrej nápad. Pokud jsem to dobře pochopil, tak víčka jsou nařezána těmi ostrými kotoučky. Je to rychlé, ale chtěl bych vidět ten rámek po vytočení, jak vypadá. Jestli tam ty kousky víček zůstávají a netrhají se i s dílem při tlaku medu ze vnitřku.
Video číslo dvě je jen hračička, která nadělá spíš víc bordelu, než aby pomohla.
No a co se týče těch elektrických odvíčkovacích nožů, tak jsem koukal na různá videa a pěkně se na nich med připaluje, až se z toho čoudí a to myslím nemá dobrý vliv na chuť a vůni toho medu.
Já mám odvíčkovací nůž normální bez ohřevu a používám ho jen k seříznutí tlustých rámků co včelky nadstaví. Jinak už se těším na jaro, až zkusím tu svou novou vidličku od pana Sapáka.
No a stou horkovzdušnou pistolí sice zkušenost nemám, ale nevidím v tom budoucnost pro odvíčkování.
To první video - to je dobrej nápad za málo peněz a bez nutnosti používat elektřinu.
(06.10.2010 16:36)Míra.P napsal(a): [ -> ]To první video - to je dobrej nápad za málo peněz a bez nutnosti používat elektřinu.

Nech být, ono vyrobit takový válec není levná sranda. Taky jsem přemýšlel, jak by to šlo udělat. Nejlepší mi připadá na přesnou hřídel nasunout řadu kotoučových nožů. Kdysi jsem s ním na soustruhu dělil papírové dutinky, je to nechutně ostrý a kvalitní nástroj. Ale ta cena. A spočítej si, kolik kusů je potřeba, aby jsi dosáhl šířky RM. A válce potřebuješ dva . . . Ale myšlenka je to pěkná.
Teplovzdušnou pištoľou sa dajú odviečkovať panenské plasty s bielym viečkom (vzduchová bublina medzi viečkom a medom). Ak sú viečka tmavšie (vzduchová bublina tam nie je) odviečkovanie je ťažšie alebo nijaké.

Na prvom obrázku z videa skutočne chyba pohľad na vytočený plást či nie je veľmi poškodený – rozmrvený. Druhá vec je pri akej teplote sa dajú takto odviečkovať plásty.
No tak to je docela "randál" za ty kolečka. To jsem netušil. Undecided
Co použít kolečka ze starých skartovaček?
No vida a nápad je tu. Sice nevím jak to vypadá - nikdy jsem to neviděl a to ani rozebrané ale proč ne.
Z jakého je to materiálu? Že je to ostré, o tom není pochyb. Jak jsou ty kolečka pevná? Není to jen nějakej fajnovej plíšek?
(06.10.2010 19:32)Míra.P napsal(a): [ -> ]No vida a nápad je tu. Sice nevím jak to vypadá - nikdy jsem to neviděl a to ani rozebrané ale proč ne.
Z jakého je to materiálu? Že je to ostré, o tom není pochyb. Jak jsou ty kolečka pevná? Není to jen nějakej fajnovej plíšek?

Když jsem šťourl do vosího hnízda, tak to trochu blíže rozeberu. Vzhledem k tomu, že celé zařízení přichází do styku s potravinou, která už nepodléhá žádnému tepelnému zpracování, musí to být z nerezi. Samozřejmě potravinářské. Ty originál kolečka budou určitě z nástrojařské oceli, protože jsou původně určeny k jiné činnosti. Ale to se na ceně neodrazí, drahá je práce. Aby to bylo k něčemu, musí to být ostré, takže brousit na kulato ostří, aby to udželo ostří, musí to být zakaleno, aby se to dalo navléknout na nějakou hřídel, musí to být přesné, takže zase brousit na kulato, tentokrát otvor. A to jsem ještě nezmínil, že ten polotovar se musí nějak z tabule vyříznout, zřejmě by to sneslo i brusku na plocho. A tyhle všechny operace něco stojí. Zatím jsme jenom u koleček. Přidej další mechaniku a celková částka se bude pěkně kulatit. I kdyby jsi měl možnost to dělat na koleně, ufušovat v práci atd., věřím, že stejně skončíš minimálně na 20 000,- a budeš se klepat, kdy ti na to někdo přijde. Mašinka je moc pěkná, ale pro běžné včelaře asi nedostupná. Měl jsem stejnou chuť si něco takového v budoucnu postavit, ale trochu počítání mě zase vrátilo zpátky na zem.
Tady jsou detailnější fotky. Taky tam mají ty odvíčkovací elektrické nože. Cena je 98 dolarů, což je cca 2000 Kč. I tak je to drahé, ale o polovinu levnější než v ČR.

http://www.brushymountainbeefarm.com/The...tinfo/795/
Cena je 1 195 dolarů, což je při současném kurzu cca 21 000,- Kč.

Když kliknete dole pod obrazkem na "View Additional Images", tak je tam par detailních fotek.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :