Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Loupeže
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Milaku-co takhle dát příště souše upatlané od medu rovnou do sklepa?Možná zbytečná rada,třeba už to víš taky,ale pokud nebude skříň se včelařskými věcmi vonět medem(aspoň v tomhle období),tak nebude mít včely co lákat,ona stačí jedna,aby se nasála a donesla nalezenou sladinu spolu s informací o místě,kde to našla do úlu,a její kamarádky se ve stále hojnějším počtu budou pokoušet o podobný úspěch,přičemž dokážou do jisté míry i vykousáním zvětšit škvíry ve dřevě,např.v ne zcela doléhajících dveřích skříně,a pokud už jednou najdou zdroj,tak i po přemístění souší je ještě nějakou dobu hledají,a jestli to jen trochu jde,tak se doslova vloupají i do toho sklepa.Ale pokud by souše byly rovnou ve sklepě,tak díky nižší teplotě je ta vůně nebude zdaleka tolik přitahovat.A až se venku později na podzim více ochladí,tak ty souše vrátit zpátky do skříně,pokud je ve sklepě vlhko(jako že asi ano),mohly by zbytky medu začít kvasit a bez průvanu by mohly souše dokonce i plesnivět.

S pozdravem Pavel
Nojo,už jsou zase ve sklepě, ale pořád řeším tu vysokou vlhkost. Bylo by jich škoda. Blush kam je dáváte vy, aby to včela nevyslídily ?
Já je mám v prázdných nástavcích....očka zavřená, na vrchu folie.Wink
Mám v garáži a přikryté hadrem, ale vosy to cítěj a po vkendu v brně, sem včera večer dělal hromadnů vraždu vos. AKorát budu muset nějakou skříň, bose nedostává medníků/nástavků. Nějak sem to špatně spočetl :/
Dávať rámiky do pivnice kde je vlhko a kde plesne na plástoch môžu nepozorovane naklíčiť zo dňa na deň,nie je podľa mňa dobré riešenie.Prečo vlastne skladovať upatlané plásty od medu.Nie je jednoduchšie ich dať vyčisťiť včelám,následne podložiť opäť výklz pod nadstavok,odbrať a následne uskladniť? Já skladujem rámiky vo včelách,následne časť v nadstavkoch v komínoch odvetrané a nie je problém.Dokonca suché plásty mávam uskladnené vonku pod prístreškom len voľne zavesené na latách a že by sliedili okolo nich včely,či napadla ich vijačka voštinová, som si nevšimol.Ak nie je na pláste nič sladké,žiadne zbytky medu,včely ich navštevovať nebudú.Prečo si to teda komplikovať.Viem,že upatlané plásty od medu na jar pri rozširovaní včely skorej nalákajú do medníkov,ale to len do času kým rámiky nevičistia,osobne mi to zmysel nedáva.Na suché rámiky nebudú včely sliediť ani počas beznáškového obdobia a problém s upchávaním dier v skrini, či prenášaním plástov do vlhkých a chladný pivníc nenastane.Wink
(12.08.2013 15:44)milaku napsal(a): [ -> ]Nojo,už jsou zase ve sklepě, ale pořád řeším tu vysokou vlhkost. Bylo by jich škoda. Blush kam je dáváte vy, aby to včela nevyslídily ?

Bože osvieť im rozumy, lebo nevedia čo činia (takto parafrázujem biblický výrok), aké jednoduché je dať všetky rámiky z úľovej zostavy pod zimujúce včelstvo. A do nasledujúcej jari máte s nimi pookoj, včely sa o ne postarajú, robím to od roku 1983 a nestalo sa mi, aby vijačka poškodila čo i len jeden súš. V tejto pozícii mi nikde nezavadzajú a na jar ich po ruke, čo si včelár môže viac priať. Viacej k tomu nemám čo dodať.
(12.08.2013 15:44)milaku napsal(a): [ -> ]Nojo,už jsou zase ve sklepě, ale pořád řeším tu vysokou vlhkost. Bylo by jich škoda. Blush kam je dáváte vy, aby to včela nevyslídily ?

Já sám skladuji souše ve sklepě(v počtu několik tisíc),s těmito rozdíly:
  • nejsou olepené od medu,protože je před skladováním nechám ve včelách vysušit.
  • skladuji většinou panenské(nezakladené)dílo,které nenapadá motýlice.
  • pokud už mám ve skladě tmavší dílo,tak ho musím uložit ze včel do sklepa okamžitě,než molice naklade vajíčka.Protože mám chladný sklep s betonovou podlahou,tak se tam teplota jen málokdy dostane nad hodnoty,kdy by mohla molice začít škodit(aktivní je od 10°C),a když už se nad těch 10°C dostane,tak se nestává,že by mi molice významně poničila souše.Rovněž vlhkost je přijatelná,za 22 let včelaření a skladování souší ve sklepě mi nikdy nezplesnivěly,jen případné ponechané zásoby občas jevily známky kvasné aktivity.
  • ochrana proti myším je nutná-skladuji nahusto v nástavcích (stačí kovové mateří mřížky).

Antone,dobrá rada,ale já si neumím představit,že budu podstavovat veškeré dílo,které mám ve včelách přes léto,kdy výška úlové sestavy i s podstavci dosahuje i ke dvou metrům.Protože krmím sklenicemi,tak potřebuji jednak přístup,a jednak prázdné nástavky,takže zimní sestava je u mě tak polovina letní sestavy a zbytek díla prostě odvezu.

S pozdravem Pavel
já nemám žádné upatlané souše od vytočeného medu, ty se snažím hned včelám vrátit ( hlavně letos, když je med tak tuhý, že ho polovina zůstává v plástech). Ale mezitím ony zase nanesou do prozatímních souší něco sladiny-přes den, kdy vytáčíme a když to měním za vytočené, tak prostě tam něco je... musím je odnést, ale teď jsme přivezli oddělky, tak jim to tam nastrkám a bude snad po problémech. Ty slídlky lezou i po připravených mezistěnách, prostě po všem, co je trochu cítit včelím voskem nebo medem.
Díky všem za rady. Začínali jsme urychleně vloni se 2 oddělkama, takže všechno řešíme za pochodu a zkušenosti se sbírají. Už jsme se s manželem dohodli, že si postavíme mimo chalupu přístřešek na nástavky, kde budeme vše skladovat, takže to snad bude lepší....Big Grin
Antone, taky bych to nejradši skladovala u včel, ale bohužel nemáme ještě tolik nástavků, abychom je mohli použít a už teď,když krmíme ty 3 nástavky jsou vysoké, že si pod nohy pořád něco podkládám.Rolleyes ( přes zimu zajistíme více nástavků na výměnu...)
Dneska tragédie. Babička chtěla zachránit pár včel, co lezly po okně sklepa, co zbyly v nástavcích po vytáčení. No a co se v tomto čase nestalo Sad když mi volala do práce, tak jsem ještě nepochopil, jak je problém vážný. Přijel jsem domů a před dvěma okny do sklepa to vypadalo jako před deseti úly při vydatné snůšce. Tolik včel jsem v životě neviděl. ALe problém se vyřešil a snad nepřišlo moc včel o život.
Nyní okna zavřená a utěsněná, aby zítra holky nezkusily zase štěstí.

U včelstev jsem zůžil česna a u oddělků jsem nechal v očku vchod na jednu včelu a česno zadělal trávou, aby nedošlo k nějaké loupeži. Zítra začnu krmit, tak doufám, že už se nic podobného nebude opakovat.

Babička, která mi pořád se vším pomáhá kolem medu, už ta okna kvůli deseti včelám nikdy neotevře Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

MatesP
Sliedenie som vyriešil zároveň s tým, ako som začal kočovať minulý rokBig Grin. Problémy som mal vždy len pri poslednom vytáčaní, kedy som do vytočených včelstiev vracal rámiky na dočistenie. Kým som za tri dni vytočil všetky včelstvá, užil som si zakrývania úľov a odobratých plástov neúrekom (letáče som nezužoval nikdy, ani pri odložencoch, rodina s kladúsou matkou si letáč vždy ubránila!!!) Teraz nie je problém odobrať a kontrolovať na "trvalom" stanovišti zo 60 rodín medníky ani pri poslednom vytáčaní. A keďže zároveň aj poriadne kontrolujem plod, trvá mi to tak dva tri dni (neponáhľam, mám vždy pri poslednom vytáčaní dovolenku). Rámiky na dočistenie však na toto trvalé stanovište nenosím a so sliedením mám odvtedy pokoj. Zakrývam len bedničku, kde ukladám odobraté medové plásty, nadstavky so včelami vôbec. Rámiky na dočistenie dávam na jedno z kočovných stanovíšť. Je ich na sebe aj osemBig Grin v každej rodine. Po týždni sú vyčistené a je pokoj
(13.08.2013 21:03)MatesP napsal(a): [ -> ]Dneska tragédie. Babička chtěla zachránit pár včel, co lezly po okně sklepa, co zbyly v nástavcích po vytáčení. No a co se v tomto čase nestalo Sad když mi volala do práce, tak jsem ještě nepochopil, jak je problém vážný. Přijel jsem domů a před dvěma okny do sklepa to vypadalo jako před deseti úly při vydatné snůšce. Tolik včel jsem v životě neviděl. ALe problém se vyřešil a snad nepřišlo moc včel o život.
Nyní okna zavřená a utěsněná, aby zítra holky nezkusily zase štěstí.
MatesP

Stalo se mi něco podobný, ve sklepu, kde tavím vosk, tak jsme taky nechali otevřený dveře a na okně (uvnitř místnosti) to vypadalo, jako když si sedne roj a pod ním plno mrtvých včel. Vzhledem k tomu, že ve sklepu, kvůli vlhkosti musíme větrat, tak to naopak vyřešilo trvale otevřené okno (přes den), aby včely mohly odlétnout ...
Zdravím, prosím o radu. dnes jsem po 19.00 hod zjistila patrně loupež. Už se smrákalo a tak mě překvapil ruch na česnech, pod úly i na stěnách. Evidentně se praly, trubci to nebyli. Před úly sem tam mrtvolka v podmetu více. Přivřela jsem česna. stačí to? Po 21.00 kontrola. Na úlech zvenku sedí tak 50 včel ( na 5 včelstvech), taky různě po zemi a na poličkách ve včelíně. Po mrknutí do podmetu včely vyvěšeny v chomáči, tak jako jindy. Některé mrtvolky už odklizeny. Odebírají invert. Mám je tam úplně zavřít, nebo se ubránily? Jak to mám zjistit, váhu nemám. Na podložkách až tak velký nepořádek není, připadá mi, že je to jako jindy, kromě těch včel co zatměly z venku na úlech a té předvečerní pranice.
Pokud zjistíte , že je některé včelstvo loupeno - OKAMŽITĚ UZAVŘÍT. NATVRDO!!!!! Nebojte se, včely se neudusí. Zvláště ty loupené.
Během jednoho dne se situace uklidní, včelstvo zformuje obranu a Vy stojíte před problémem - PROČ TA LOUPEŽ VLASTNĚ ZAČALA?
Většinou se to děje u slabochů, nějak poškozených včelstev, oddělků atd.
Obratem nasaďte tekuté krmení - nejlépe roztok dovnitř nástavku podle mého příspěvku http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Pece-o...6#pid30936
Nejdůležitější je, aby dostaly vodu, proto prosakovací systém, nebo roztok.
Po uklidnění, tedy nejdříve další den (lépe až ten další) můžete otevřít očko "na jednu včelu". Opatrně včelstvo rozeberte a zjistěte přičinu. Pokud nebude odstraněna, bude s vysokou pravděpodobností loupež pokračovat.
Většinou je příčinou široce otevřené česno, nebo včely daleko od očka. V tom případě uspořádejte rámky tak, aby včely kontrolovaly vstup do úlu. U teplé stavby i za cenu, že je bezprostředně plod v očku, u studené proti očku. Kontrolu očka zvládnou 2 - 3 včely, ale musí tam být!!!!!
Pokud mi tady někdo napíše, že oddělek nikdy nezavíral na jednu včelu, nikdy o žádný nepřišel, nikdy mu žádný nevyloupili apod., prostě buď nemluví pravdu, nebo rovnou lže. Toto řeším vždy na jistotu, ať jsou podmínky jakékoliv. I letos, kdy loupeže vypukly až v době, kdy oddělky měly nejhorší za sebou.
Uvedený postupem lze ztráty minimalizovat, ale nikoli vyloučit. Dobře prostudujte vlákno "Péče o oddělek". I přes jeho délku je tam velmi mnoho užitečných rad a postřehů.
iRP
Děkuji moc, běžím je zavřít. Péči o oddělek sleduji pravidelně, ale stejně mi to nejde do hlavy. Česno ovládá všech 5 včelstev, tedy všech které mám. Dvouje méně a proto jsem jim ještě NN nepřidala. To mělo přijít teď o víkendu, protože už jsou mezi plásty napěchované. To co popisuji se děje u všech. V tom mumraji jsem nevypozorovala jestli se olupují návzájem, nebo jsou cizí. Nebyla jsem 3 dny doma, kolem 12 hodiny, kdy jsem přijela a hned se na ně dívala- normální prolety, sběr pylu. Dala jsem jim invert. Mám to schované v nástavku. Dolévám přes síťku a s každou odměřenou dávkou chodím k vůli slídění( i vos) samostatně. Pokapané nic nebylo. Dnes sem dám fotky z podmetu, jak včely obsedají prostor a na sítě jsou mrtvolky. Taky jsem fotila jak se perou, ale nevím, jestli bude nějaká ostrá. ještě jednou dík.
Nejčastější a snad jedinou příčinou loupeže u loupeného včelstva (i oddělku) je vadná, nebo již chybějící, matka. Takové včelstvo ztrácí obranyschopnost a včely ostatních včelstev této situace zcela přirozeně využijí. Za dobu mé praxe se nestalo, že by příčina loupeže byla jiná. Takové včelstvo nemá smysl zachraňovat. Buď zimu nepřežije nebo je z něho na jaře mrzák a stejně dojde k jeho zrušení. Jinou příčinou loupeží bývá sám včelař, který neopatrnou manipulací s krmivem, nebo prohlíženými včelstvy v období končící snůšky, vyvolá na včelnici rvačky. To pak většinou odnesou vyloupením včelstva slabá, která dostatečně neovládají svůj úlový prostor - česno. Proto, při krmení zbytečně roztokem "nebryndat" a nutné prohlídky u podezřelých včelstev provádět v brzkých ranních hodinách a jen v nezbytné míře. Při prohlídce se zaměřit na kvalitu plodu. Stačí zhodnotit na jednom plástu (plod všeho stáří, mezerovitost, trubčina v dělničích buňkách) a počet plodových plástů - stačí pohledem shora, matku není třeba hledat. Vše již řekl plod. Dále odhadnut množství zásob - stačí pohledem. Jak říkali staří včelaři, "zbytečně se v tom nešťourej".
JK
Pán Pešek,

nazvať niekoho klamárom, len preto, že sa Vám zdá niečo nepravdepodobné je dosť úbohé. Ja mám všetky oddielky už roky rokúce na trvalom stanovišti. Oddielok je u mňa nová rodina s kladúcou matkou a verte alebo nie NIKDY mi takúto rodinu nevylúpili a to ich chovám niekedy už od mája. Letáč majú ako klasické včelstvá 35cm x 5cm.
Mně to,co popisuje Maky, vůbec jako loupež nepřipadá. Nemyslím,že by loupící včely zůstaly přes noc na stěnách vylupovaného úlu a poličkách včelína. Určitě nešlo o trubce?
(23.08.2013 7:26)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Nejčastější a snad jedinou příčinou loupeže u loupeného včelstva (i oddělku) je vadná, nebo již chybějící, matka. Takové včelstvo ztrácí obranyschopnost a včely ostatních včelstev této situace zcela přirozeně využijí.

Já bych asi oponoval resp. doplnil, že to může být i ještě nekladoucí čerstvě přidaná matka - kritické období přidávání a přijetí matky. V tomto případě naopak musíme zachraňovat. Tady ale dopředu víme, že k té loupeži může dojít a je nutno opatření proti loupeži plánovat zároveň s plánováním té výměny a nasadit je ihned při plánované akci, neboť pokud ta loupež jednou začne, tak i přes to, že včelstvo matku přijme a matka se rozklade tak ty zlodějky to už jaksi neodradí a dál loupí což brání matce v tom aby se pořádně rozjela - nemá klid.



(23.08.2013 8:00)Vítězslav Richtr napsal(a): [ -> ]Mně to,co popisuje Maky, vůbec jako loupež nepřipadá. Nemyslím,že by loupící včely zůstaly přes noc na stěnách vylupovaného úlu a poličkách včelína. Určitě nešlo o trubce?

Taky se mi to nezdá. Krmí invertem, který neláká zlodějky, normální přínos pylu. To vyvěšení v podmetu spíš svědčí o tom, že jsou velmi silné a nevejdou se tam. Proto bych to jejich večerní vylehávání venku na čerstvém vzduchu nedramatizoval. Ty boje v nějaké míře jsou v tomto období normální - taky to pozoruji, jak to některé zkouší, poperou se, dostanou za uši/tykadla a za chvíli se najde další co to zkouší.
Pokud by to byla loupež, tak by určitě zlodějky nezůstávaly kolem česna/oček - ty hned startují s viditelně těžkým nákladem a létají stále až do noci.
(23.08.2013 7:47)patko79 napsal(a): [ -> ]Pán Pešek,
.....Oddielok je u mňa nová rodina s kladúcou matkou a verte alebo nie NIKDY mi takúto rodinu nevylúpili a to ich chovám niekedy už od mája. Letáč majú ako klasické včelstvá 35cm x 5cm.....

Příteli, v tom bude ten rozdíl. Ty máš oddělky už "od mája", tedy května. Než na stanovištích propuká loupež - tedy někdy od druhé poloviny července a především v srpnu, jsou Tvoje oddělky už vlastně kmenová včelstva. Ony se opravdu za červen a červenec hodně rozvinou, tedy k vylupování by muselo dojít opravdu velmi surovou chybou včelaře.
Hledal jsem ve Tvém profilu lokalitu včelaření - nenašel jsem. U nás v nadm. výšce 550 m nad mořem mnohdy v polovině června ještě včely v podstatě neví o světě. Když z nich začnu dělat oddělky, není z čeho - chybí plod. A ten co tam je potřebuji do jarní snůšky. I vlastní chov matek mnohdy nezačíná dříve, než 20.5. Než se matka vylíhne, než začne klást, je polovina června. Jejich první líhnoucí včely jsou tedy v období kolem první třetiny července. Teprve pak začíná oddělek růst, ne dříve. Ony i předložené larvičky v sériích začaté před 20.5. včely nepřijímají, nebo velmi, velmi omezeně (1 - 2).
Drtivá většina včelařů, zejména začátečníci naprosto bez zkušeností tedy dostávají 5 - ti rámkové oddělky z prvních sérií někdy kolem 20. června, mnohdy i hodně později. Já sám "stavím" oddělky koncem července z těch, které mi doma jako nevyexpedované zůstanou. Myslíš, že jsme oba (resp. námi vyprodukované oddělky) ve stejné pozici? A přesto musím ty moje oddělky dostat do "štontu", jinak bych neměl příští rok nic.
To je přesně ten stav, před který se snažím právě ty začátečníky varovat. Jen proto, že mi jde o jejich včelstva. Oni si je pořídili, ale bez zkušeností je mnohdy nemusí dovést k cíli, zatímco my déle sloužící víme přesně, na co dát pozor, co ošetřit. U nás je celkem jedno, jestli některý oddělek začne falírovat - je promptně nahrazen jiným, nebo mu pomohu plodem od sousedů. To ale u začátečníka není - on mu nemá z čeho pomoci.
Takže více chápat rozdíly, než někoho začneš červenými body hodnotit........
iRP
Trubci to opravdu nebyli, ty včelky vyhnaly před 14 dny. Jestli je možné, že to zkoušely mezi sebou na stanovišti a dokážou se tak prát, že jich zůstane docela dost mrtvých, tak to by snad byla ta lepší varianta. Ráno po osmé mlha, chladno. Ty včely co zůstaly venku moc ošoupané nejsou, jsou ztuhlé 9°C. V úlu to hučí a je slyšet jak naráží na mřížku- chtějí ven. Počkám až se zvedne teplota, podívám se jestli z venku nepřibývají další včely a když ne, otevřu je. Přikládám fotky z večera po setmění, to už měly zúženo. Po zvětšení je vidět, že si to hlídají a mrtvolky na sítě. Bohužel nemám fotky za světla, kde by bylo vidět jak se pronásledují po povrchu úlu, česně a přistávacím prkně.
[attachment=2167][attachment=2168][attachment=2169]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Referenční URL's