Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Metoda chovu trubců - Metoda LBV
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Pokud tedy zebruješ dle metodiky Wrighta, tak roje mít s vysokou pravděpodobností nebudeš. K tomu už žádnou další techniku včetně LBV nepotřebuješ.

Mezistěny se snad dávají do plodiště běžně. Je to klasický způsob ošetřování v dvouprostorových (a podobných malých) úlech. Dostatek stavby je také jeden z preventivních úkonů, mimo jiné.

Osobně mám ve včelstvech tolik trubčiny, kolik ony chtějí (stavba bez mezistěn). Pokud mám nějaká slabší (záložní na 3NN) vč. tak je na jaře nazebruji dle Wrighta (jsou totiž náchylnější k RN - málo prostoru)
Kmenová včelstva jen oberu o staré dílo a výměnou jim dám nástavek, nebo dva st. rámků se soušovým jádrem. Další zákrok je až chov matek, nebo obírání o med. Roje mám zcela vyjímečně, letos tedy 2, byl rojový rok a trochu jsem zanedbal jarní zákrok.
(05.06.2014 10:48)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Používám již řadu let metodu LBV a od začátku století až do roku 2013 jsem neměl žádný roj.
Bohužel, na netypický letošní rok byla i tato metoda krátká a tak po květnovém ochlazení hned první horký den jsem chytil 3 roje a několik jich zřejmě ulétlo.
Celkem jsem ve 21 včelstvech našel 7 nových matek, tedy předpoklad rojení 1/3 z celkového počtu vyzimovaných včelstev.
I když mě letos metoda LBV "zklamala", počítám s jejím používáním i v dalších letech.

Taky už několik let používám LBV,ale i přes to se mi letos něco vyrojilo(cca 10%).Což je na letošní atypický množicí rok docela v poho.Ale v rámci objektivity několik postřehů:

Včelstva,která se vyrojila,neměla dobrý genetický základ-jednalo se o nějaký původní materiál.

Ta,která mám pro chov matek,v režimu LBV vůbec nebyla,přesto nerojivost 100%.Všude ušlechtilé matky,ať už inseminované,nebo F1.Ale i tak dobře chovaly(přijímaly nalarvené série).Dokonce většinou blokovány MM.

Tak v půlce května při tvorbě oddělků skoro všude rojové matečníky(nervydrásající stav),ale hodně jich přesvědčilo přidání dalšího nástavku(matečníky zrušeny samotnými včelstvy!)),ty,které to nepřešlo,většinou přesvědčilo vylámání matečníků při další kontrole,další už nenarazily,nebo přešly v tichou výměnu.Podezřelá včelstva jsem si značil a potom hlídal.Metodika práce na langstrotu přece nepočítá s nějakými důkladnými inspekčními prohlídami včelstev,jako to dělali naši dědové(a nějací brtníci je provozují ještě dneska).Tak jsem se v nich moc nešťoural,ani na to nemám čas,jen ty označené bylo nutné prohlédnout.

To co vylétlo,nebyly zrovna ukázkově silné roje,něco mi ulétlo,ale to,co se mi povedlo chytit,spíš připomínalo poroje o váze okolo 1kg,na vytvoření nového včelstva skoro málo.Úplně nejvíc to připomínalo kombinovanou tichou výměnu matky s částečným odrojením(odplivnutím).

Zkrátka a jednoduše,LBV zafungovalo i letos,jen vývoj počasí zrovna blbuvzdornosti tolik nenahrával,bylo nutné kombinovat s tvorbou oddělků a přidáváním prostoru.

S pozdravem Pavel
(04.06.2014 20:16)ustec napsal(a): [ -> ]Nezdá se vám, že včelstva, kde se využívá LBV ( to znamená, kde je mnohem více trubců ), jsou lehce "cítit"? Wink

Souhlasim, pri vetsim mnozstvi trubcu, nema vcelstvo tn svuj prijemny oder, ale takovy zvlastni., ne moc zrovna prijemny. Ale jinak trubce nezatracuju ;]
(12.04.2014 9:51)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Já myslím, že tato velmi chytrá metoda má hejno svých spokojených uživatelů, kteří si díky ní užívají bezrojovou pohodu, včetně mě.

Rudo ako na základe svojich skúseností hladíš na " Stanovisko rady PSNV-CZ k současným úhynům včelstev,":

Bod 8 - Propagácia protirojovej metódy chovu trúdov, ktorá výrazne zvyšuje množenie klieštikov. Aj keď autori metódy na to upozorňujú, včelárom chýbajú základné poznatky o rýchlosti množenia klieštikov na robotníčom a trúďom plode, čo vedie k podceneniu rizika.

naozaj pri využití LBV idem do veľkého rizika, že prídem o včely kvôli klieštiku ???Blush
Nesmíte věřit všemu co se napíše. Každopádně jsem měl nejvyšší spady kolem 400 a všechna včelstva žijí! /Zatím/Na druhou stranu kdyby to s tou trubčinou tak dokonale fungovalo, VD by již byl jen v našich vzpomínkách. Já jsem se s nijak dramatickým navýšením nesetkal. Kdo tvrdí opak, dobře mu tak! Vloni ani jen roj! Zdraví R. S.
dakujem, moje doterajšie skúsenosti s množstvom klieštika v trúďom plode sú podobné,Blush
Goro, ja tiež používam LBV, a na klieštikovosť mi nepadlo ani jedno včelstvo! A to som liečil len 2 krát , august KM, 26 október varidol, októbrové spády od 4ks po 135 na jedno včelstvo!!
Jedu LBV metodu, léčím Apiguardem a Varidolem, léčím zavčas, stejně tak zavčas krmim, do včel nelezu zbytečně. Úhyn nula.
Už to frčí....Wink
[Obrázky: P5040058.jpg]
Jenom malý dotaz pro upřesnění mých myšlenek.
Trubčí plod se používá k tomu, aby se "včelám odsávala" přebytečná krmná kašička pro larvičky a nedošlo k vyrojení včelstva.
Jenomže, když je všechen trubčí plod, třeba během pěti dní zavíčkován, tak už včely trubčí larvy krmit nemohou a opět vzniká přebytek krmné kašičky nebo se pletu?
To by se musel trubčí plod odvíčkovat a zlikvidovat, aby matka rámek znovu zakladla a plnil tak účel.
Funguje to vůbec tak nebo mi něco uniká?
To co píšeš nemá nic společného s teorií LBV, ale odpovídá obecně do kola opakovaným poučkám ze včelařských knih.
LBV počítá s potřebou včelstva šířit svoje genetické informace, a když to hodně zobecním, tak když zvládnou šířit svoje geny přes trubce , tak nepotřebují šířit svoje geny přes matky, tedy roje. Tedy takto jsem to pochopil já. Ale ideální bude když si ten článek přečteš.
Moje zkušenost je minimální. Vloni u všech 6 včelstev 4TR a za celý rok bez rojovky. Letos zatím vím jen to, že tam, kde jsem se nechal zvyklat kolegy z PSNV a dal jen 2 TR už jsem dělal přelétáky, i když jedno včelstvo vyrostlo před rojovkou i na 5VN.
Teď, po tom ochlazení, uvidím co zbytek, kde je zase trubčiny podle LBV.
Josef K. ty se pleteš.
Kde si na to prišiel, že v rovnakom čase bude zaviečkovaný trúdí plod v celom úli? Máš tam 4 rámiky plástovej plochy CS a tie nesmú byť vedľa seba a okrem toho máš ešte aj otvorený plod robotníčí.
Mám tolik trubčiny, že něco už vyběhlo, něco je zavíčkováno a někde se teprve staví a o pár buněk dál jsou vajíčka. Takže jistojistě nebude vše v jednu chvíli zavíčkováno.
Oddělky dělám jen za účelem množení (pro sebe), nikoli jako protirojové opatření.
(29.05.2015 23:56)Josef K napsal(a): [ -> ]Jenom malý dotaz pro upřesnění mých myšlenek.
Trubčí plod se používá k tomu, aby se "včelám odsávala" přebytečná krmná kašička pro larvičky a nedošlo k vyrojení včelstva.
Jenomže, když je všechen trubčí plod, třeba během pěti dní zavíčkován, tak už včely trubčí larvy krmit nemohou a opět vzniká přebytek krmné kašičky nebo se pletu?
To by se musel trubčí plod odvíčkovat a zlikvidovat, aby matka rámek znovu zakladla a plnil tak účel.
Funguje to vůbec tak nebo mi něco uniká?

Musíš na to koukat i tak že místo kojiček produkuješ trubce, takže ta kapacita tam pak chybí.
Chov trubců je svým způsobem proti medové i rojové produktivitě včelstva - udržuje se proto že pokud vznikla odchylka, která měla míň trubců, evolučně to prohrála proti těmi co jich měli víc. Ta odchylka která jich měla přespříliš, to prohrála v bídných letech.

To že se vše zavíčkuje najednou - soudíš asi podle jednoho nebo mála stavebních rámků. Pokud mají včely možnost stavět hodně podle libosti a průběžně, je trubčina stavěna a zakládána v dlouhém předrojovém období.

Trubčinu nestaví slabé oddělky a nebo včely které vzdaly rojení - jsou po termínu.
Josef K napsal(a):Jenomže, když je všechen trubčí plod, třeba během pěti dní zavíčkován, tak už včely trubčí larvy krmit nemohou a opět vzniká přebytek krmné kašičky nebo se pletu?
To by se musel trubčí plod odvíčkovat a zlikvidovat, aby matka rámek znovu zakladla a plnil tak účel.
Funguje to vůbec tak nebo mi něco uniká?

Existuje teorie, že vylíhlí trubci tvoří jakousi genetickou osobní gardu matky.
V úlu totiž panuje genetické napětí, protože dělnice mají v sobě pouze polovinu genů z matky, druhou pak od trubců, se kterými se matka spářila.
Jakmile je dělnic tolik, že na ně feromonová síla matky nestačí, je tendence k rojení.
Trubci v sobě mají pouze geny matky a proto posilují její nadvládu.
Tolik teorie. Snažil jsem se to napsat zjednodušeně, proto prosím, abych případnými znalci genetiky nebyl chytán za slovíčka.
Neviem či zrovna idem touto metódou ale trubciny mam v úloch ako maku... Na stavebnom ramiku stávajú vcelie bunky a na rámikoch kde im dám časť medzistienky tak pokračujú trubcinou... Asi vedia lepšie co potrebujú... Big Grin
A to som pri tom už 2x trubcinu vyrezaval...
J.H. Možná se ptám špatně a pokud ano tak mě prosím omluvte, ale jak to, že včely nevystaví do stavebních rámků i dělničinu, aby chůvy stále vychovávali 4,6x méně trubců?

Ono je to tak, že včelstva staví trubčinu a vychovávají trubce podle své potřeby. Pak se stává, že na jaře, staví na stavebních rámcích převážně trubčí dílo. Koncem jara a v časném létě je ta stavba již smíšená a pokud vložíme stavební rámek v plném létě, je stavba již s převahou díla dělničího. Nemusíte mít obavy z toho, že budete mít ve včelstvu "pouze trubčí dílo a trubce". Ony si včely dokáží trubčí dílo v případě, že to uznají za potřebné i přebudovat na dílo dělničí, nebo převážně dělničí. Pokud na vystavěné trubčině odchovávají trubce ještě v plném létě, chystají se nejspíše k tiché výměně matky. Zkrátka a jednoduše, při rozšiřování v rozvoji je třeba počítat s patřičným počtem stavebních rámků a ostatní ponechat na holkách. Ony si s tím poradí lépe, než včelař Wink.
JK
(31.05.2015 15:05)miooo napsal(a): [ -> ]Neviem či zrovna idem touto metódou ale trubciny mam v úloch ako maku... Na stavebnom ramiku stávajú vcelie bunky a na rámikoch kde im dám časť medzistienky tak pokračujú trubcinou... Asi vedia lepšie co potrebujú... Big Grin
A to som pri tom už 2x trubcinu vyrezaval...

Aký je to u Teba SR a rámik s časťou MS?
Ja mám SR úplne prázdny.Rámik s časťou MS včely skoro vždy vystavajú trúdim dielom.Že máš trubčiny ako maku,je dôsledok vyrezávania trúdieho plodu.Včely vedia koľko trúdov potrebujú a Ty keď im ho odstrániš,snažia sa ho opäť nahradiť.Čím bližšie k letnému slnovratu,tým vo väčšom množstve.
Nevíte kde je možné prostudovat pracovní postup LBV? Ať hledám jak hledám, tak nenacházím. Díky za pomoc.
Tady to máte v příloze...Wink
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Referenční URL's