Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Spotřeba zásob
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Tak na to že já v 700m.n.m zakrmuji 15kg tak těch vašich 14 bude asi v pohodě Smile
Med je hydroskopicky,nasava vodu a ne vsechny zimni zasoby musi byt zavickovane.
Od 1.12.2019 do dneska mam cca -5kg zasob dolu.
Mam na vaze ty my zlodejky.

chose
(28.02.2020 15:53)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Josef, ak môžem tak sa spýtam, ako to je zo spotrebou zásob u teba,predsa len si v nižšej nadmorskej výške ako Louky.Já váhu nemám, odhadoval som po komorovaní spotrebu u silných včelstiev cca 8kg.
V úľoch mi ešte zostáva cca 14kg zásob, čo môže aj nemusí byť na doraz,uvidíme aký bude priebeh jari.
Jozef, upřímně, já nyní nevím. Mám včelstva spojená s rezervními a vážení by nebylo vypovídající. Avšak dle chování včelstev na tom jsou se zásobami dobře. Vážil jsem kmenová včelstva před a po zakrmení. Rezervní jsem pouze odhadoval vizuálně. Vzhledem k teplotám a rozlítanosti včelstev jsem spojoval až v posledních dnech minulého roku, čekal jsem na ochlazení. Po spojování jsem vážení neprováděl, bylo by to obtížné.
JK

[Obrázky: DSC02231.jpg]
Len pre poriadok -med je hygroskopický a nie hydroskopický..pokial máme na mysli jeho schopnosť absorbovať vodu..
No ba,mam tam preklep.Nic to ale nemeni na tom,ze nasava vodu,at uz ji donesou letavky nebo se vysrazi na strupkove folii.A ze je radne orosena !
stačí vyndat krajní rámek z horního nástavku (pokud na něm nejsou včely) a oklepnout s ním....je plný vody a ani tam med být nemusí....ta voda tam prostě kondenzuje, alespon u mě v polystyrenejch......o tom perpetu mobile jsem psal už loni a byl tu někdo, kdo tomu nevěřil a říkal, že to není možné, jenže to jsem měl váhu první rok, tak jsem si za tim ještě tak nestál....letos to vidím druhý rok po sobě, takže je to prostě fakt....ale může to být opět tim polystyrenem, to nepopírám.....

Tady si to můžete prolistovat jak váha jde den za dnem. Je tam myslim jednou jednorázovej příbytek 2kg, to jsem dal na horu druhou stříšku. První sloupec je váha úlu, druhej je rozdíl optoti předchozímu měření a třetí je teplota vzduchu venku.
Keďže som sa ešte stále nenaučil zmenšiť veľkosť obrázku, skúsim údaje o spotrebe zásob z mojich váh napísať: č.1 - 10/19 1,9 kg, 11/19 0,9 , 12/19 0,7 , 1/20 0,95 , 2/20 1,6 . č.2 - 1,0 , 0,8 , 0,5 , 0,3 , 0,45 . č . 3 - 1,4 , 0,6 , 0,9 , 1,2 , 1,3 kg . A nik ma nepresvedčí, že sa váha nepohne nadol , preto že spotrebované množstvo zásob včely nahradia vodou, prípadne váhou plodu a liahnucich sa včiel. To som myslel tým perpetuum mobile.
od 4.11. minus 5.1 kg, únor viz obrázek
(01.03.2020 15:56)emer napsal(a): [ -> ]A nik ma nepresvedčí, že sa váha nepohne nadol , preto že spotrebované množstvo zásob včely nahradia vodou, prípadne váhou plodu a liahnucich sa včiel. To som myslel tým perpetuum mobile.

jak nepřesvědčí? viděl si tu mojí tabulku?...co chceš víc za důkazy....
Miláčku Louky, v takých továrensky vyrobených polyšoch ja včelárim už od roku 2006 a ešte nikdy sa nestalo, aby váha za dva zimné mesiace neklesala. Bolo by to proti všetkým fyzikálnym aj prírodným zákonom. Jedine ak máš sibírsku líniu včiel, ktoré za pár týždňov nanosia zásoby a potom v kožuchoch zo sobola až do jari nosia drevo na kúrenie aby nepomrzli. Daj si skontrolovať funkčnosť váhy, iné ti poradiť neviem. Nech sa ti darí. A nezabudni pred prvou znáškou vyliať z plástov vodu, aby si nemal riedky med.
Až na ten polystyren bych s tebou souhlasil, je teplá zima, včelstva plodují, a mají příležitost si pro vodu zaletět, takže přírůstky váhy kompenzují úbytek zásob...
S polystyrenem nemám srovnání...
Bavíme sa s Loukym o situácii v mesiacoch december až január. A koľko vody včely ukladajú do plástov?
Chlapci, co se vody v plástech v předjaří týče, je to voda vzniklá při konzumaci zásob, tuto včely ukládají pro využití pro plod po zimním slunovratu. Kdybych to sám u svých včelstev při předjarních prohlídkách neviděl, také bych tomu nikdy nevěřil. Tak laskavě zvedněte zadky od klávesnice a podívejte se do včelstev. Zajisté tam tu vodu v plástech uvidíte. Musíte ale pohnout. Jakmile teplotní podmínky včelstvům dovolí vodu donášet, voda z plástů zmizí. To platí pro plastové i klasické dřevěné úly.
Zdravím JK
Úplne vážne s tým súhlasím, ale nemôže byť, čo sa týka váhy, toľko vody , koľko bolo sacharidových zásob. Vody je v nich cca 20%. A zvyšných 80% váhy nemôže byť v plode, pretože to by bolo to perpetuum, viac získať ako dať. Ak nie je do úlov prínos, musí váha klesať. Leda že by včelstvo uhynulo. 12 možno 11 rokov mám minimálne 1 úľ na váhe a ešte nikdy sa nestalo, aby za december a január váha neklesla aspoň o kilo. Viac sa do tejto debaty zapájať nebudem.
Mě pro vodu lítaly možná dneska a předtim možná tak 2x a to vždy pár včel, jinak je to u nás bez proletů, takže si troufnu říct, že přínost tu bude za celou zimu uplně minimální v rámci 10dkg....to že tam od prosince do ledna nic neubylo je holej fakt, nebo si myslíš, že tam chodím každý druhý den pokládat závaží, aby váha stála?

(01.03.2020 23:16)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Chlapci, co se vody v plástech v předjaří týče, je to voda vzniklá při konzumaci zásob, tuto včely ukládají pro využití pro plod po zimním slunovratu. Kdybych to sám u svých včelstev při předjarních prohlídkách neviděl, také bych tomu nikdy nevěřil. Tak laskavě zvedněte zadky od klávesnice a podívejte se do včelstev. Zajisté tam tu vodu v plástech uvidíte. Musíte ale pohnout. Jakmile teplotní podmínky včelstvům dovolí vodu donášet, voda z plástů zmizí. To platí pro plastové i klasické dřevěné úly.
Zdravím JK

a jseš si Josef jistej, že jí ukládají? podle mě tam kondenzuje.....protože vždy je v krajním rámku, kde oni vůbec nesedí....a až když se roztáhnou do celého nástavku, tak jí použijí....
Voda v úlech kondenzuje a zásoby natahují vodu. Je velice snadno možné že přibývající voda v zásobách vyrovnává váhu spotřebovávaných zásob. Včera jsem vytáhl krajní rámek se zásobami a kapalo mi to až na boty. Mám tenkostěnné úly a včely jsou ještě v chomáči tak že neovládají úl.
To, že je med hygroskopický, nasává vodu s zásoby řídnou, je nezpochybnitelný fakt. Jak to, že je voda i v prázdných buňkách které zimující hrozen včel opustil při cestě za zásobami? Ty buňky jsou plné vody. Pokud by se jednalo jen a pouze o kondenzát, proč jsou podložky pod plodištěm suché? Že by se teorie spojila s praxí a nic nefungovalo? Ví někdo proč?
Hezký den JK
Nasadili jste mi brouka do hlavy. Takže pozoruji, přemýšlím.
Takové množství vody v buňkách rozhodně kondenzát není (podle mě)
Vysvětlení Josefa Křapky je zřejmě pravdě nejblíže, možná 100%. Včera jsem kontroloval včelstva s menším stavem zásob, plus nějaká čumenda do ostatních a voda už nikde není, nikde nekapala. V poslední době se létá poměrně hodně.

Může ještě někdo ze zkušených včelařů napsat svůj názor na ukládání vody?
Pročti si staré knihy,ty úplné základy včelaření.

Nymsa ve své knize také úvádí že váha ukázala za 3 zimní měsíce úbytek jen1kg. V jiném místě uvádí že má na jaře zadní část úlu velmi mokrou.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Referenční URL's