Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařský spolek Moravy a Slezska z.s
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Víc než dotace a včelařské úředníky je potřeba včelařské dělníky co do toho dají trochu toho vlastního sádla. Snažím se rozšiřovat kvetoucí květiny významné pro včely a na to, abych si nakoupil základní semena pro rozmnožení doma a následné rozšiřování po okolí žádná dotace není potřeba. Ten největší díl, práci, mi stejně nikdo nezaplatí, když už bych to měl přepočítat na peníze. Tyto podpory vnímám spíš jako kdyby si chtěli ti co dávají koupit ty co si tu podporu berou. Asi jako současná vize rozvoje zemědělství. Do teď se likvidovaly sady, zelináři, živočišná a od teď za peníze EU máme obnovovat sady, zelináře a živočišnou. To zase bude řečí jak nám EU pomáhá.
Mých jsem se ptal. Říkají, že se nemají kde pást. Ptají se, proč se kácí jejich tak oblíbené akáty, proč se vykácely staleté obecní lípy a nahrazuji se jakýmisi exoty z Japonie. Na to jsem měl odpověď. Řekl jsem jim, aby si to vyřídili se starostou, ten má známého v jisté zahradnické firmě, ten známého architekta, jenž pro něj připravuje projekty. A je na to grant, tak nevyčerpejte ho, že ...
No, byl to celkem smutný rozhovor. Takže začínám žít podle podnikatelského hesla: Chcete med? Postarejte se o pastvu pro včely! Sázejte, kytičky! Nesekejte před vykvetením!
Chcete med i se svými pesticidy? Ano? Pak stříkejte, kud jdete! Budou tam ...
Jiří
Není třeba se ptát ale přiložit ruku k dílu každý rok vsadím několik stromků i když ne všechny na svůj pozemek. Loňský dar od starosty proměněn v nektarodárné a pylodárné stromky včelaři vysázeli u svých včel rovněž.
Už jsem tu vícekrát uváděl, že v řadě spolků působil v dobách normálnosti t. zv. pastevní odbor. Byli to lidé určení tehdy nezávislým spolkem, kteří jednali se správci lesů, obecních pozemků, s farmáři. A domlouvali, kde na momentálně volných místech sadit něco pro včely. Aby byl např. med pro ostatní v regionu. U nás na dolní Mži nám po nich už zbyly jen vrby podle řeky ...
Námět na další z aktivit pro spolky.
Periodicky navrhuju tenhle princip obnovit, ale výsledek je tristní. Nejde totiž jen o jistý a špatně definovatelný součet soukromých iniciativ, ale o jistou formu pochopení správců našich věcí veřejných a konsekventně o formy institucionální podpory. Vím ale, že často je to spojeno s řadou kompromisů a také s osobními kontakty.
Jiří
Proč chovat včely v oblastech kde se nemají kde pást?
Protože to, že se nemají kde pást, je prostě chyba.
Jiří
Když se nemají kde pást, nejsou tam potřeba.
No tak já píšu o zemědělské krajině/poušti, kde zatím je med z řepky, hořčice a lip z alejí cca 40-60kg na včelstvo. A zatím ještě kukuřice, bob a mák na pyl. To navíc oč tu běží jsou "plevelné" květiny po příkopech nebo různých nevyužitých ploch kde je podmáčená půda apod. Ta doba kdy se u nás sklízel med z chrpy v obilí jsou bohužel pryč, ale chrpu modrou, která u nás (myslím moji oblast) prakticky vyhynula se snažím vrátit do přírody a celkem se to i daří. Já tomu paběrkování včel mimo hlavní snůšku dávám docela význam, protože není toho, aby to bylo na vytáčení, ale pylovou rozmanitost nenahradí nic a v tom je význam.
Takže přes tu bídu medu pro lidi je dost, ale je potřeba zajistit tu rozmanitost pro včely, ta je důležitější než abych měl x druhů medu.
Jasně Kohoute.Taky si myslím, že začít chovat včely v místech bez možnosti pastvy je primární chyba.....a od ní se odvíjet vše ostatní.....A následný vzdechy a požadavky včelařů o dotace na zajištění pastvy, se nechají nazvat drzosti !
Milane,ono je to trošku jinak.Všady je pastva pro včely,snad na takové výjimky /Lomnický štít/,já aspoň tam včely neviděl.
Jen že, jsou místa / díky nám - Homo sapiens/ ,kde jak se zpívá v jedné písni :Moje širé,rodné lány........
Je to totiž následek rozorání a zcelení do abnormálních celků.
Včela tam má šanci jednou za rok /třeba i 50 kg/ a toť vše.
A jak píše Jiří,nezbyde něž se snažit pomoci včelám.Nebo budem všichni kočovat?
A myslím si když se plýtvá penězi na takové vyšetření měli ............,proč ne na něco smysuplnějšího. To určitě včely ocení dříve.F.V.
(15.07.2016 17:15)Kohout napsal(a): [ -> ]Když se nemají kde pást, nejsou tam potřeba.
Tohle je moc zajímavé téma k debatě (díky za ně!), ale pojďme je převést do jiného vlákna, ať tu neděláme bordellum.
Jiří
Zdravím Vás přátelé včelaři

Chtěl bych Vám připomenout akci pro včelaře a zahrádkáře ,která probíhá tento víkend od 23.9 - 25.9 v Ostravě na Černé Louce. Zde nás taky najdete v našem stánku a můžete za námi přijít diskutovat o včelařství . Dále bych Vám připomněl včelařskou akademie ,která začíná 1.10.2016 v Opavě na Slezské univerzitě už teď máme skoro plno.Tak ,že máte poslední možnost se přihlásit kdo má zájem se dále vzdělávat.

Bližší informace najdete na stránkách http://www.vcelarime-sami.cz
(23.09.2016 7:48)Hyju napsal(a): [ -> ]...
Chtěl bych Vám připomenout akci pro včelaře a zahrádkáře ,která probíhá tento víkend od 23.9 - 25.9 v Ostravě na Černé Louce. Zde nás taky najdete v našem stánku a můžete za námi přijít diskutovat o včelařství.
Tak doufám, že přijdete na kafe do stánku PSNV-CZ ...Wink
Jiří
Už jsem tam byl Smile
Bylo jak od Marysi?
V pátek ráno jsem tu kávu u nástavkařů podával z presovače lidem a byla zatím čerstvá a chutnala a já žiji. Snad i ti ostatní. Pak jsem měl ze stánku Svazu (Medokavárna) a nic moc. Že by od Žida. Ale stále žiji. Smile Odpoledne přišla Markéta. Z jejich rukou pak to tedy bylo od jako od Maryši. Markéta nebo Maryša, to je skoro stejné. Obě na M ne? Smile
Kaji, raději jsem si donesl svoji Smile
Jinak musím říci, že nemáme spolu vzájemně žádný problém a bavili jsme se s úsměvem a v pohodě.
Já taky ne. Kafe bylo i s členy svazu. Bylo to takové milé šťouchnutí. Wink . Maryšo, to kafé je ze spolku nebo od Žida a proč není ztuchlé? Smile
Bylo to fajn. Myslím, že to , že koutek spolku a PSNV byly vedle sebe vůbec nevadilo. Se Zdendou mnoho lidí, tím že jsme skoro místní, známe. A koho neznáme, toho poznáme. Přiřadily se mi nějaké niky zde z fora. Že jo Hyju Wink
Jen ten pátek nebylo moc návštěvníků. O víkendu jsem tam nebyla,ale předpokládám, že to bylo lepší. Se zástupci spolku jsme i podebatovali.
Asi to sem nepatří, ale bylo mi líto, že v doprovodném programu už na pátek byly přednášky. Tím, že tam bylo málo lidí, to pro přednášející asi nebylo to pravé. Přitom přednáška Michala Počucha stála za to a pan Sedláček to své taky umí skvěle podat.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's