Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Dovolil bych si trochu odbočit, jak tak koukám do VMS tak vidím že je zde registrováno 607 včelařů a 1640 včelstev (a ztoho ještě tak 3/4 teček jsou šedivé). Vezmu-li statistiky (v ČR je 50 tisíc včelařů a 600 tisíc včelstef) tak na stránkách VMS je registrováno 1,2% včelařů a 0,3% včestev. Podle loňského průzkumu varroadno má méně než 30% včelařů. Přesto že varroa je zde více než 30 let od roku 1978 (tedy jednu generaci včelařů). A to všechno přesto že informace jsou dostupné, přesto že na varroadna a nové úly jsou dotace. Tak se zamýšlim a zajímalo by mě kde jen udělali soudruzi z ČSV chybu?
Jakou chybu?
Nechci se nikoho zastávat, ale ono je to těžké.
Nemůžeš to tak docela brát jen podle sebe. Když se podíváš na průměrný věk včelařů, tak je hned jasné, kolik jich je v důchodovém věku. A většina z nich si říká: "Teď už nic měnit nebudu, když mi to stačilo do teď...", případně ještě hůře: "Když to vydrželo mému otci, tak mně to také ještě vydrží."
Neříkám, že to je správně. A vím, že jsou výjimky, což je jen dobře, protože lze těm ostatním starším včelařům ukázat, že změny lze dělat v jakémkoliv věku. Tu s menšími, tu s většími problémy. Bohužel tu často platí rčení "Starého psa novým kouskům nenaučíš."

Vždy to je o lidech. Monitoring je pravidelně nařizován vyhláškou, stejně tak jako odběr zimní měli na vyšetření. A tady je krásně vidět, proč monitoring nefunguje. Kdo neodevzdá měl, je hned vidět. Ale viděli jste někde někoho, že by kontroloval, zda včelaři z jeho ZO pravidelně monitorují? Já o tom neslyšel.
A další věcí je vyhodnocování výsledků. U měli dostanete počet nalezených roztočů, teď nechci řešit přesnost počtu, to je jiné téma, a podle toho vidíte, jak jste ošetřovali na podzim.

Dostáváte někdo pravidelné analýzy z monitoringu? Já ne, vy ano? A jako výstup brát "mapu s puntíky", nezlobte se na mne, nemohu. Takže pro mnohé lidi je monitoring k ničemu, když nevidí důvod to dělat. Až budou mít z dodaných dat nějaké výsledky, které jim mohou pomoci, pak to včelaři začnou dělat. Až budou muset odevzdávat pravidelně nějaké formuláře s vyplněnými např. spady v určitých termínech, pak to včelaři začnou dělat.

Nejsem natolik naivní, abych si myslel, že všichni budou monitorovat poctivě, ale předpokládám, že to bude většina, jako v případě zimní měli. Tam snad také nikdo nevěří na 100% spolehlivost dodaných vzorků.

Musíme začít především od sebe a pak svým příkladem působit na své okolí. A vysvětlovat jak a proč.
Bohužel varroadna se PSNV podařilo do dotací protlačit až pro toto dotační období. Předtím kdosi usiloval o jejich nezařazení do titulů dotace technická pomoc. Méně než 30 % určitě, ale podle mého odhadu bude zastoupení varroaden a letního monitoringu v některých oblastech odrážet přibližně procenta včelařů ve VMS...
(27.06.2012 8:20)PetrM napsal(a): [ -> ]A další věcí je vyhodnocování výsledků.
Dostáváte někdo pravidelné analýzy z monitoringu?

Nevím, možná je můj názor zcestný, ale je důležité provádět analýzy?
Budeme zase dělat tabulky, srovnání a vyhodnocování?
U Varroa je to snad o něčem jiném. Potřebuji vědět jak to v mém okolí vypadá. K nahlédnutí a zjištění situace má snad právě pomoci VMS.
Pro mě je VMS jakási prevence a to ještě jen pro danou oblast. Myslím, že v klidu stačí v 15km kruhu 2 monitorovací stanice. Potom je jen na ostatních, zda se budou informovat na VMS a následně si sami zjistí situaci. Vždy to bude stejně jen informace. I spad v okruhu 2km může být jiný. A i každý rok nebude stejný. VMS je a bude, vždy jen informace. Teď jen najít ty "blbce", kteří budou makat pro ostatní. Ale toto vše má i SVS v metodice. Takže, proč se to nedodržuje? A v tomto se mohl ČSV už dávno víc zaangažovat, stejně jako dřív se přiklonit k varroadnům.
Už to bude pomalu rok, co jsem v naivní víře v autoritu Svazu u majority včelařů a v naději, že jeho vedení má vůli něco změnit, adresoval vedení Svazu oficiální dotaz, jak se dívá na letní monitoring a zda by byl ochoten jej svou autoritou zaštítit, aby se k němu více včelařů rozhoupalo. Jednak text Včelařství neotisklo, jednak zatím (stále neoficiální) odpověď zněla, že vedení svazu žádný názor na letní monitoring nemá (více zde). Tak nějak tuším, že věci se od té doby přece jen trochu posunuly, ale praxe ...
To jen tak na okraj, neb kdyby to nebylo k pláči, bylo by a je to k smíchu. Věc se má jinak. Situace se za posledních pár let dramaticky změnila a včelaření už není takové, jaké bylo ještě tak před cca 10 lety. Náhlé kolapsy, prudké nárůsty spadů, virózy ... Je třeba prostě číst, vzdělávat se, rozhlížet se po okolí za hranicemi našeho včelařského ráje s nejlepší metodikou, kterou nám celý svět závidí, - a sledovat včely. Z veterinárního zákona vyplývá, že jme odpovědni za své chované partnerky (tím myslím tedy včely, abychom si rozuměli ... Big Grin). Takže svaz ne-svaz, dotace ne-dotace, je to na každém z nás, abychom si byli schopni ochránit vlastní včely a pokud se dokážeme domluvit s okolními kolegy, tím líp! Čím dřív tohle vezmeme za své, tím líp pro nás. Nikdo to za nás neudělá. Zrovna letošní sezona je jako laboratoř ...Wink
Tož kéž z ní vyjdeme se štítem ...
P. S.: Proto díky PetroviM, že tohle téma stále zaťatě připomíná!
Jiří
(27.06.2012 9:42)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Nevím, možná je můj názor zcestný, ale je důležité provádět analýzy?
Budeme zase dělat tabulky, srovnání a vyhodnocování?
U Varroa je to snad o něčem jiném. Potřebuji vědět jak to v mém okolí vypadá. K nahlédnutí a zjištění situace má snad právě pomoci VMS.
Pro mě je VMS jakási prevence a to ještě jen pro danou oblast. Myslím, že v klidu stačí v 15km kruhu 2 monitorovací stanice. Potom je jen na ostatních, zda se budou informovat na VMS a následně si sami zjistí situaci. Vždy to bude stejně jen informace. I spad v okruhu 2km může být jiný. A i každý rok nebude stejný. VMS je a bude, vždy jen informace. Teď jen najít ty "blbce", kteří budou makat pro ostatní. Ale toto vše má i SVS v metodice. Takže, proč se to nedodržuje? A v tomto se mohl ČSV už dávno víc zaangažovat, stejně jako dřív se přiklonit k varroadnům.

A to je právě ten důvod, proč včelaři moc nemonitorují - nic je k tomu nenutí.

"O co, jde, dám tam Gabon, nechám ho tam déle, pak 3x zafumiguju a mám je čisté. To musí stačit. Proč bych měl ještě ty malé potvůrky počítat."

A nikdo mi nevymluví, že to je takto nebo velmi podobně u 95% českých včelařů. Sad
Myslím, že od určité chvíle příspěvky zde patří spíše do vlákna o VMS, ale necháván na Petrovi, ať případně udělá sám přesun...

K věci:
(27.06.2012 9:42)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]... U Varroa je to snad o něčem jiném. Potřebuji vědět jak to v mém okolí vypadá. ... Myslím, že v klidu stačí v 15km kruhu 2 monitorovací stanice. Potom je jen na ostatních, zda se budou informovat na VMS a následně si sami zjistí situaci. Vždy to bude stejně jen informace. I spad v okruhu 2km může být jiný. ...

Podle mého názoru je VMS přežitý. Minimálně v podobě v jaké je a s cíli, která má. Ve své době vyburcoval část včelařů k monitorování, udělal dost k osvětě. Ale poznání pokročilo dál a slabiny jsou podle mě čím dál více znát:
  • Lokálně jsou obrovské rozdíly. Dohledejte si třeba staré příspěvky Rudy Stonjeka na vcely.or.cz ohledně kolapsů 2007/2008. Jeden břeh Berounky vs. druhý. Co z toho vyplývá? Byť někdo monitoruje o cca 1 km vedle, je téměř k ničemu se jím řídit. Je to velmi nespolehlivé, ale zato ukolébavé...
  • Je-li někde ohnisko nákazy (kolabující neošetřovaná včelstva), okolí se lavinovitě zamořuje také. To je pro změnu moje letošní zkušenost od počátku června - jeden sektor od základy má dost problémy, jiné jsou v pohodě.
  • Jsou rozdíly i na jedné včelnici s různě orientovanými česny (např. kočovný vůz nebo podkovovité uspořádání (psal o tom někde Leoš Dvorský - myslím i zde).
  • Jsou rozdíly i mezi jednotlivými včelstvy např. v řadovém uspořádání. Zrovna z jedné takové včelnice jedu...

Nemluvě o tom, že samotné sledování spadu je dost problematické. Jasně, mám-li pár včelstev za barákem na betoně v miskách, snadno půjdu večer spočítat roztoče. Ale když jsou včely po lesích okolo anebo 100 km daleko, je to něco jiného. Dvě návštěvy zdržují, mravenci zkreslují, tráva roste...

A navíc - sledování spadu je vlastně poslední možnost, jak napadení zjistit. Stejně už zjišťuji stav ex-post. Padají totiž jen mrtví roztoči. A spad strmě stoupá s časem. Kdybych na něj třeba letos dal na výše zmíněných včelnicích, tak to zjistím třeba až nyní, kdy už padá opravdu hodně. Tím, že jsem sledoval výskyt na včelách, věděl jsem, že problém přijde s předstihem, kdy na podložkách ještě nic nebylo znát.

Poslední věc je časová náročnost obsluhy VMS. Aby to mělo smysl, mělo by se zadávat po jednotlivých včelstvech. Byť (anebo právě proto...?) mám vedení záznamů už hodně zdigitalizované, další čas strávený přepisováním/převáděním dat už tomu fakt dávat nechci. To si radši u počítače počtu nebo jinak zarelaxuji...

Jak to shrnout...?
Za sebe to vidím tak, že vkládání dat do VMS už je vlastně kontraproduktivní - ukolébává k nemonitorování. Je časově náročné a nevidím v něm valný smysl. Namísto dalšího vylepšování (a zesložiťování) VMS bych šel spíše cestou jakéhosi jednoduchého komunikačního systému včasné výstrahy. Stačí něco jako praporky na pláži, pár slov - technicky třeba na bázi Twitteru. Klidně i bez mapy - lokalizace je stejně jen problematická. Zvyšující se četnost praporků bez ohledu na lokalitu by lavinovitě iniciovala další k sledování vlastních včelstev (podobně v minulosti reagovali řidiči na večerní rozsvěcení světel - když už proti nim jelo víc svítících aut, také rozsvítili). Nebylo by to samozřejmě dokonalé, ale aspoň jednoduché...


(Omlouvám se rozsáhlost příspěvku.)
Dávám ti za pravdu. Ale, ani ty vzorky zimní měli nejsou kolikkrát "čisté" samy o sobě. Zrovna tak jak se i třeba léčí. Proto jsou statistiky k ničemu. S 95% nemůžu ale souhlasit.
Byl u nás na PPP dr.Kašpar a přednášel o monitoringu cukrem. Po půl roce se to na schůzi znova rozebíralo a z deseti lidí, kteří na setkání byli, má většina zájem to vyzkoušet. A někteří si už i zhotovili "hejblátka". Tak možná i osvěta?
O mě se ví, že monitoruji a když příjdu na schůzi, tak hned jsou dotazy zda Vd padají. Zda mé poznatky si někdo překontroluje, už ztěží zjistím. A je vidět že jsou lidé, kteří mají zájem monitorovat. Zda budou i ochotni to zadávat do VMS už je jiná věc. V loni když začali průsery, tak jsem pokud to šlo, na to i upozorňoval okolí. Nakonec se ukázalo, že z poloviny zbytečně. Zrovna tak, jako když se v zimě, upravují vzorky měli. Proto si myslím, že vést statistiky je vcelku zbytečné, ale chtělo by víc, najít pár těch"blbců", kteří alespoň pro těch, odhadem 40% včelařů, zajistí servis s VD. A právě to má v "popisu práce", dle metodiky, ZO. A protože si "rád" na starý kolena přidělávám problémy, tak letos si testuji i OSVS.

Ke Kubově příspěvku: VMS pro lokální úroveň, nějak tomu musíme říkat, to je přesně to o co mi jde. A na to stačí těch pár "blbců" v místě ZO.
Cukerný otřep letos také testuji. Na nějaké publikování to zatím není, chce to doladit - je-li to principiálně vůbec možné doladit. Na mě subjektivně to působí že spíše ne. Hlavně kvůli pracnosti a spolehlivosti výsledků. Ale ještě chvíli to chce třepat Smile Bude-li nás třepat víc, jedině dobře WinkDoplněno po Zdeňkově doplnění:

(27.06.2012 12:17)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]... VMS pro lokální úroveň, nějak tomu musíme říkat, to je přesně to o co mi jde. A na to stačí těch pár "blbců" v místě ZO.

Tak jsem to ale vůbec nemyslel... Podle mě právě ani na lokální úrovni nemá VMS smysl. Ani v rozsahu katastru, leckdy ani v rozsahu jedné včelnice. Když už nějaký "VMS" mít, tak naopak jen zcela obecný, ukazující jen četnost výskytů. Problém stejně bude v tom, že když v něm nebude žádné hlášení, bude to ukolébávat k falešnému klidu. Řešením také tedy může být žádný "VMS" - tedy spoléhat jen sám na sebe. Jestli to třeba není nejlepší... ?
Kubo, alespoň třepat, než čekat a nic nedělat. A ten cukr je stále přijatelnější než smyv.
Jenže k němu potřebuješ referenční hodnotu a vyloučit nahodilost způsobenou testováním jen na části kolonie... Z toho pohledu je přirozený spad lepší, otřep/smyv potřebuje hodně hodně vyladit. Mrkni na box "VZORKY VČEL NA SMYV" tady: http://www.vcelky.cz/varroatolerance-var...atoleranci.

Proč Ti přijde cukr přijatelnější než smyv? Že včely přežijí...? Při důkladně provedeném otřepu si nejsem jist, že je o co stát... Sad A když si pokusně zkusíš otřepané vzorky následně ještě smýt, budeš se divit nahodilostí počtu zbylých roztočů... Undecided
Ano, mrtvé včely. Dělal jsem dva roky pro Dol. Dvojnásobný počet vzorku. V době kdy jde o zimní včely, dost radikální zásah.
A přijatelnější cukr, právě proto, že trochu vyburcuje včelaře. Nebudeš moci chtít na obyč včealaři, aby se Vd zabýval tak jako my. Pro ně je důležitější je k tomu vůbec přinutit.
jdjd ty také cpeš své názory na autorské právo do všech příspěvků a nedbáš doporučení moderátorů (a ještě se rozčiluješ, když jsou tvé příspěvky přesunuty tam kam patří) tak to jaký příspěvek bude přesunut nech na moderátorech.

Neříkám že VMS je ideální, ale mě dal docela dost a díky němu monitoruji. Kdybych si to měl psát na papírek a pak vynášet do grafu tak to nedělám.

A jaká je k VMS alternativa? Ano skvělá ČSV nabízí naprosto zbytečné vyšetření zimní měli (samozřejmě dotované) a pak následnou "schůzi hanby" kdy se veřejně předčítá, komu napočítali kolik "brouků". Samozřejmě na koho se na jedné schůzi ukazovalo prstem udělá vše proto aby se tak podruhé nestalo. Jak? Asi zbytečné připomínat. Proto jsem svůj minulý příspěvek zakončil frází z filmu Pelíšky o "střílení do vzduchu". Tuto hlášku jsi evidentně nepochopil. Jen doufám že jsem se citací výroku z filmu nedopustil nějakého autorského hrdelního zločinu a ty tu nerozvineš zase nějakou pětistránkovou off topic diskusi na téma AP.

Tedy prosím navrhni nějakou rozumnou alternativu k VMS! Ale vycházej ze zkutečnosti, že více jak 70% včelařů vůbec varroadno nemá a tak 80% z nich ti řekne že kleštíka nikdy nevidělo. Na základě výše uvedených faktů mi přijde úsměvné tvoje tvrzení že jednoduché a triviální zadávání pomocí web formuláře je kontraproduktivní, ale věc zachrání upozorňování přes Twitter. Zkus odhadnout kolik lidí z toho 1,2% včelařů, kteří se byli schopni přihlásit na VM Twitter vůbec používá.
Monitorovat, nemonitorovat, zveřejňovat či ne na VMS, nebo stačí spočíst kleštíky z jarní měli...? Osobně to vidím tak, že počátat kleštíky z jarní měli je pohled do již neovlivnitelné minulosti. Průběžný monitoring ať již jakýmkoli způsobem je vyhodnocení aktuálního stavu. A nás přeci musí aktuální stav zuajímat či ne? Ono je nanejvýš důležité, "znát své Papenheimské". Na každé včelnici se totiž nalezne včelstvo či více včelstev, ze kterých se kleštíci šíří a to nejdříve do našich vlastních sousedících včelstev. Import kleštíků z cizích včelstev a včelnic přijde až v pozdním podletí s poklesem přirozené snůšky. Pokud tedy včas nezachytíme zdroje kleštíků z našich vlastních "líhní" a z vlastního chovu, tak právě tito "naši" kleštíci jsou příčinou poškozených generací našich zimních včel. Jedině díky znalosti aktuálního stavu napadení včelstev tímto parazitem jsem v loňském roce nemusel vyhlásit svou včelnici za pokusnou včelnici na provádění "bondtestů". Pokud tedy chceme udržet svá včelstva v relativně dobré zdravotní kndici musíme znát především své Papenheimské. Pokud budeme údaje o těchto poskytovat i na VMS, tím lépe. Musí nás být ale víc. Na mapě VMS by pak bylo vidět kde, že se to právě chystá ten průšvih. To bychom však po lidech chtěli asi mnoho???
JK
(27.06.2012 9:50)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]... Jednak text Včelařství neotisklo, jednak zatím (stále neoficiální) odpověď zněla, že vedení svazu žádný názor na letní monitoring nemá... Tak nějak tuším, že věci se od té doby přece jen trochu posunuly, ale praxe ...

Asi se trochu něco posunulo - četl si červencové Včelařství - hned na začátku je o tom pěkný článek - sice ne tvůj ale v tomto duchu.
Mimochodem zajímavé mapky rozšíření VD podle vzorků zimní měli. Opět okres OU a vůbec východ Východních čech a sever moravy jsou na tom velmi dobře. Mám pocit při srovnávání s výsledky z předchozích let tak se toto stává pravidlem. Lze jen spekulovat proč tomu tak je - a to to kdysi u nás všecho začalo a jako první jsme museli kvůli VD likvidovat plošně včelstva.
Tak nevím, třeba je tu zdravější prostředí - lesy, kopce = rozmanitá potrava anebo je tu více úkrytů pro zalétlá včelstva a probíhá přirozený výběr na varoatoleranci a tyto geny se pak prostřednictvím trubců dostávají do chované populace včel. Možná je tu více rozšířená Vigorka a Pradědka nebo třeba se chovají nějaké místní odolnější včelky? Nevím možná, třeba zodpovědnější včelaři méně buzerovaní SVS - neléčí komisionálně, ale tehdy, když je na to vhodná doba. Přitom třeba v naší ZO Lanškroun je zavčelení dvonásobek celorepublikového průměru - tedy šance přenosu VD dvakrát vyšší a dle slov předsedy ZO využili aerosovací přístroj jen 3 včelaři z cca 200 což by ale znamenalo, že aerosolování asi nemá vyšší účinnost oproti fumigaci.
Klimatické podmínky u nás určitě nejsou zas tak odlišné jako jinde - tak kde je příčina - prosím odborníky o své teorie a hypotézy. Mohlo by to být i téma na nějakou bakalářskou práci zabývající se rozdílným rozšířením VD v některých okresech a třeba v okolí Prahy nebo na jižní moravě (statistiky počtu chovaných linií, praktik léčení atd.) Třeba by ty rozdíly napomohly v řešení těm včelařům, kde s VD mají problémy.
(27.06.2012 13:05)Mlha_cz napsal(a): [ -> ]... A jaká je k VMS alternativa? Ano skvělá ČSV nabízí naprosto zbytečné vyšetření zimní měli (samozřejmě dotované) a pak následnou "schůzi hanby" kdy se veřejně předčítá, komu napočítali kolik "brouků". ...

Motáš páté přes deváté... Toto nenabízí ČSV, nýbrž požaduje SVS. Chápeš, jaký je v tom rozdíl...?
Na schůzi být nemusíš, je to Tvoje svobodné rozhodnutí, že tam chodíš a jsi členem nějakého spolku ...

(27.06.2012 13:05)Mlha_cz napsal(a): [ -> ]... Proto jsem svůj minulý příspěvek zakončil frází z filmu Pelíšky o "střílení do vzduchu". Tuto hlášku jsi evidentně nepochopil. ...
Ale pochopil... Jen jsem chtěl, abys napsal, jakou chybu ČSV konkrétně s ohledem na VMS udělal. Třeba jestli tím myslíš, že svaz měl svým členům letní monitoring pod hrozbou ukončení členství nařídit nebo tak něco (ironie). Prostě abys tu chybu, o které píšeš, definoval.

(27.06.2012 13:05)Mlha_cz napsal(a): [ -> ]Tedy prosím navrhni nějakou rozumnou alternativu k VMS! Ale vycházej ze zkutečnosti, že více jak 70% včelařů vůbec varroadno nemá a tak 80% z nich ti řekne že kleštíka nikdy nevidělo. Na základě výše uvedených faktů mi přijde úsměvné tvoje tvrzení že jednoduché a triviální zadávání pomocí web formuláře je kontraproduktivní, ale věc zachrání upozorňování přes Twitter. Zkus odhadnout kolik lidí z toho 1,2% včelařů, kteří se byli schopni přihlásit na VM Twitter vůbec používá.

Svoji představu jsem popsal výše. Nejde o finální návrh, spíš o nástin cesty - cesty k zjednodušení. Odeslání SMS mi třeba přijde výrazně jednodušší než vyplňování formuláře. Těch existujících aplikací je víc, netřeba objevovat kolo. Za sebe ale cestu vidím klidně i ve zrušení VMS a tím posílení osobní odpovědnosti každého.
A propó - VMS se uživatelé také museli naučit používat...

(Jen pro úplnost - v počátcích mi VMS přišel jako dobrý nápad - až realita včelaření mi změnila názor.)
Možná by bylo lepší využít toho co už včelaři dělají a umí jen ty kroky trochu doplnit a tak místo monitorování vlastně udělat preventivní zásah, ale spojený s kontrolou nebo medobraním.
Viděl bych to třeba takto:
Nařídit po resp. při každém medobraní případně kontrole po 1.červenci :
  1. Vložit monitorovací podložky natřené vazelinou na ruce překryté 2x polynet sítí stejně jak to dělají v lednu (aby se nám oklepaní broučci nerozlezli)
  2. Rozebrat dílo a rozprašovačem s roztokem kyseliny citónové postříkat včely na všech plástech
  3. Práškovým cukrem v cedníku pocukrovat včely
  4. Další den vyndat monitorovací podložku, kdo chce může spočítat a pak ji otřít hadrem, který se spálí - tedy včetně napadaných VD.
Prostě to vkládání podložek každý umí a měl by je mít. Medobraní taky každý dělá a občas snad do nich koukne. Prostě jen přidat ten postřik roztokem kyseliny citrónové, kterou každý doma má a rozprašovač snad už taky a možná používá i na včely a práškový cukr se doma taky najde. Žádné extra náklady (vyšetření, monitoring portál) a minimum extra práce (udělání roztoku kyseliny citrónové, prohlídka již rozebraného včelstva doplněná postřikem a pocukrováním)

+ Zdůraznit, že je to pro blaho jejich včel !!! Aby jejich svěřenkyně šly silné do zimy a nepoškozené VD

Já vím - to slovo "nařídit" je trochu ostré a určitě by to nařízení nešlo kontrolovat - nicméně obzvláště ti starší jsou na nařizování zvyklí a dokonce jsou i zvyklí poslouchat na rozdíl od těch mladších.Confused
Není nad vlastní zkušenost: včelnice, kde dělám jen čisté medobraní, je hotová raz dva. Tam, kde z nějakého důvodu při tom lezu ještě do plodiště, trvá o poznání déle a je tam o poznání více rušno... A nedovedu si představit farmáře s 150-250 včelstvy, který většinou jezdí dělat medobrní v 1-2 lidech, že každé včelstvo do mrtě rozebírá kvůli postřiku... A extra náklady tam jsou - jen je nevidíš: čas v sezóně. Proklatě drahá věc...

Cukrování je reálnější, navíc většina roztočů podle mých zkušeností popadá do 10 minut, pak už je spad minimální. Po 30 minutách už nepadá téměř nic. Takže to jde i bez vazelíny. Roztoči v cukru jsou sice živí, ale moc se jim to nehýbe, až tak akutní spěch není. Ale zatím jsem to zkoušel jen na singlech, doubly podle rešerše zpomalují spad (více zde: část první, druhá a třetí - překladač pro neangličtináře je na Googlu). A o využití v NN systému asi tedy ani nemluvě... Sad Ale cukr moučka taky není zadarmo a aby se jen tak povaloval pod či před úlem ... Chce to dotáhnout, udělat statistiky, najít rizikové hodnoty, protočit na velkém balíku vzorků. To taky na něco vyjde... Ale nezabije se přitom ani včelka a výsledek je během jedné návštěvy, to je dobré Smile
Pravda - při 200 včelstvech by se tam musel ten aerosol s kyselinou citrónovou fouknout asi tak jak se to dělá při zimním aerosolování (aerosolovače asi tací mají k dizpozici) a ten cukr by také bylo dobré fouknout nějakým obráceným vysavačem, který by na principu fixírky vmíchával prášek - to by se ale samozřejmě ale u velkovčelařú dalo pořídit a ti malovčelaři by si časem nějaká udělátka, jakožto správní čeští hračičkové nakonec taky vymysleli (pokud by teda opravdu nechtěli zkouknout všecho sami a při tom ty akce provést.)
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's