Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Jsem také pro maximální osobní zodpovědnost za svá včelstva. Bohužel osobní zodpovědnost nepomůže, pokud ve velkém začnou včelstva kolabovat. Pak nastává domino efekt. Nicméně mě napadá, že stejně dobře jako monitorovací stanice, může posloužit toto fórum a je to bez nákladů. Jde jen o to hodit informaci do vzduchu a zodpovědný včelař se k tomu musí sám postavit čelem.
Já jsem taky už dlouholetý zadavatel dat do VMS a na rozdíl od kolegů, kteří o jeho smyslu pochybují, v něj více věřím. I v ty monitorovací stanice, které navrhuje Pavel. Námitka, že to opět přenáší odpovědnost na někoho jiného, je samozřejmě relevantní tehdy, pokud si to daní včelaři tak nastaví. Pokud si modus svého včelaření nastaví jako modus komunikace, vzájemné odpovědnosti a spolupráce (nebo jen na modus pudu sebezáchovy co minimální variantu ... Big Grin), pak je to podle mého názoru funkční model.
Jenomže to znamená práci a do té se dnes většině včelařů nechce. Navíc o osobní odvaze uveřejnit svá data, jakkoli nejsou zrovna potěšující. To se holt u nás dnes moc nenosí. I když i ve VMS to jde zadávat anonymně ...
Můžeme tu diskutovat o relevanci dat získaných z přirozeného či léčebného spadu, můžeme uvažovat o možných kombinacích monitorovacích metod a o tom, jak odrážejí aktuální výši napadení. Ale: máme něco lepšího? Protože už léta se těmito hračičkami bavím, tak pravím, že vše to mi určitou zprávu o napadení dá. A je jen otázka, jak si to nastavím, jak to udělám a jak ta svá data interpretuji a dám do souvislostí. Ale chci to dělat, takže si to nastavím tak, aby z toho něco bylo.
VMS má na rozdíl od tohoto fora řadu další plus: je nastaven tak, že dovoluje počítat pohyb průměrného napadení každého včelstva, takže chovatel vidí v časové přímce historii včelstva hluboko do minulosti. Umožňuje zřetelně a přesně zadat léčení a identifikuje léčebný spad. Umožňuje vše v komentářích doplnit nutnými dalšími informaci. Umožnuje grafy napadení, bude časem umožnovat i výstupy do tabulkových procesorů (na tom se právě pracuje). Umožňuje snadné a hromadné zadávání dat pro vybraná včelstva. Je to ucelený systém navržený s nějakou (jak se dnes říká) filosofií Wink.
Letos jsme se pokusili shromáždit okolo VMS komunitu aktivních včelařů, kteří by sdíleli data a byli vzájemně ve spojení. Nabídli jsme i speciální internetový VMS věstník se zajímavými aktuálními postřehy a metodikami monitorignu i krizových postupů. Moc lidí se ale nepřihlásilo, nicméně stále chodí maily s prosbou o zaslání. Sám jsem si ale myslel, že nás bude víc ...
Navíc se k tomu projektu váže i každoroční setkání uživatelů VMS v Brně, kde jsou moc zajímavé přednášky a diskuse. Už se připravuje lednové (5. 1.), dokonce s významným zahraničním hostem.
Chtěl jsem tím říci, že nejde jen o počítání roztočů a relevanci napočítaných hodnot k napadení včelstva, nýbrž o komplexní program s řadou souvislostí, metodik a postupů, který je také zaměřen na prevenci, na sledování a sdílení moderní literatury a výsledků moderního výzkumu. Projekt, na které se nějak pracuje už léta a jenž má určitý vývoj a nestojí (třeba letos došlo k řadě významných zlepšení).
Ivo dal zajímavý návrh dávat údaje sem. Proč ne, sám to dělám a řada kolegů též, ale tady se to (upřímně řečeno) ztratí v mnohosti a nebude to mít ty souvislosti, které vidíte ve VMS přímo na mapě.
Problém je jen ten, že abych si mohl rozkliknout detaily, měl bych být zaregistrován, jinak toho vidím tak třetinu ...
Ale to je taky o pricipu vzájemné participace. Dám, abych dostal. Dostávám, tedy oplatím. A společně se posuneme dál.
Jiří
Jsou tři možnosti:
  • dělat to dál tak, jak se dělá, tedy v zimě spočítat a podle toho v létě ošetřovat
  • monitorovat alespoň na jedné včelnici v doletu schopným včelařem (spad, plod,...) a poskytovat informace o vývoji (ne jen o absolutním stavu)
  • každý si bude monitorovat sám, Vyhláška to nařizuje
Souhlasím s názory, že odpovědnost včelaře za svá včelstva je na prvním místě. Bude-li každý ovládat monitoring (opět zdůrazňuji, že nezáleží jaký) tak souhlasím s tím, že žádné stanice nebudou třeba. Problémem je, kde se to ti lidé mají naučit a jak mají fungovat, jak tuto činnost uvést do praxe. Nejedná se mi o ty, kteří nemají tu vlastní odpovědnost za včelstva, ti nechť skončí. Jedná se o ty, kteří byli drženi a jsou drženi v nevědomosti ale mají zájem o včely, dělají to jak nejlépe umí podle první možnosti , odrážky viz výše. V takovém "soužití fungujeme" teď. Jsou tedy dvě možnosti, se zaťatými zuby tak dál spolu fungovat, nebo se pokusit to uvést do nové úrovně. Neprosazuji péči o neschopné. Prosazuji spolupráci na vyšší úrovni, protože ta spolupráce může být pro všechny výhodná, ušetří spoustu času.
(25.11.2013 9:54)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Letos jsem se zapojil do VMS. Spady jsou, řekl bych "v normě". Teď 23.11.jsme měli od deseti hodin velký prolet..... A večer jsem se nestačil divit, co spadlo. V některých včelstvech byl spad větší, než co spadlo bezpprostředně po fumigaci. Některá včelstva už měla nulu a najednou..... U jednoho přes 40 ks. Připočítávám to "úklidu", protože včera už spad zase na nule.

Další důkaz, že vyšetření zimní měli je k ničemu. Tvůj případ v podstatě říká, že pokud se provádí ošetření později (jak se má - aby to bylo bez plodu) a pak již není prolet do vánoc, tak kleštíci zůstavají někde v plástech. Pak stačí v lednu jeden hezký den a včelky teprve vyčistí to co popadalo po tom posledním ošetření - no a veterina ti pak na základě toho nařídí nátěr - blbost co - koho? Slepí hluší k důkazům.
Jasně Jirko, taky jsem ke spadu napsal poznámku, že se jednalo o silný prolet i jsem uvedl teplotu. To by mělo "dotýct" každýmu. Jen jsem zvědavej, jak se bude vyvýjet spad dál, protože včera už jen v jednom včelstvu jeden, jinak zbytek čistej.

A ono ta fumigace zase tak pozdě nebyla, aby včelstva byla bez plodu. Dokonce jsem uvedl u třech včelstev počty světlých. Takže plod určitě ještě byl. Teď by bylo potřeba, aby se někde po 15.12.vyskytl jeden teplejší den.
Vezmu-li v úvahu situaci v době cca před pěti léty a nyní, je již patrný veliký posun ve vědomostech, v logice uvažování včelařů. Ta historie je tady na Včelařském fóru a na Fascinovaném včelaři Emana Veslého zdokumentována. Kdo neví, co s časem, může se tím prokousat. Tyto dvě webové stránky jsou obrovským přínosem v šíření informací a vzdělávání. Díky jejich provozovatelům za to.
(25.11.2013 11:08)JKL napsal(a): [ -> ]... Tvůj případ v podstatě říká, že pokud se provádí ošetření později (jak se má - aby to bylo bez plodu) a pak již není prolet do vánoc, tak kleštíci zůstavají někde v plástech. Pak stačí v lednu jeden hezký den a včelky teprve vyčistí to co popadalo po tom posledním ošetření - no a veterina ti pak na základě toho nařídí nátěr - blbost co - koho? Slepí hluší k důkazům.

My jsme to s Milanem důkladně probírali v telefonu a právě jsme taky došli ke stejnému závěru. Je to doslova modelový příklad, jen trochu posunutý v časové ose do dřívější doby. Je to zase o té interpretaci. A je cenné, že to do VMS, tedy do veřejně přístupného úložiště dat, zaznamenal i s komentářem, protože kolegové, kteří si to dají do souvislostí, to ocení. A to je to, o čem se tu bavíme ...
Tu to pak můžeme v debatě rozvést a navzájem to prodebatovat. Super a díky!
Jiří
VMS přinesl větší povědomí mezi včelaře ale jako projekt podle všeho "zkrachoval" a nesouhlasím aby se mrtvý kůň rozhýbával dotacemi. I když je mi ho líto, je to podle mě tak.

Buď se probudí a bude sám žít, nebo je to lepší zahrabat a nedržet na přístrojích.

https://www.google.cz/search?q=j%C3%ADzd...ywP7v4GABw

Moje očekávání od VMS - aktivní spolupráce a výměna informací a zkušeností - to převzalo toto a další fóra.
Výstupy nikdy z něj nebyly, i když se to slibovalo.
Navíc poslední MV, info o článku v ABJ. I když si myslím, že pojem monitoring je širší jak počítání mrtvol na podložce

Samozřejmě si myslím, že informace o situaci a dynamice populace VD i kolapsech by byly užitečné, ale navykli jsme si přežívat bez nich a po letech jako že jo a že ne už nikdo asi nic nečeká a válčí sám jak může.
Jak fungoval ten kůň, než byl mrtvým?
(26.03.2014 9:04)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Varroa dno se mi zatím jako jeví jako nejuniverzálnější.....A teď myslím to obyčejné dno od BVD.....(nebo ještě líp....to co mám na úlech a vyrabí ho Honzák) Viděl jsem tu spoustu den.....různý šuplíčky na podložku, vložky nad síť....atd. Neměnil bych. Tohle dno je pro včelařskou praxi vyhovující, jednoduchá konstrukce....tudíž jednoduchá dezinfekce.....možnost pro pylochyt...(ikdyž nepoužívám)....a případná jednoduchá oprava.
Celoročně mít nasazenou podložku na spad beru jako výhodu a možná by se mělo tohle dno zavéct jako povinný. Ne tohle konkrétní dno, ale jakékoliv varroa dno. Léčení včel proti VD čímkoliv bez kontroly spadu začíná být nanic.

No jo, ale když máš 500, nebo 1000 včelstev?
Jsou profivčelaři, kteří mají 400 včelstev na Varroa dnech.....a kontrolu spadu VD nepodceňujou..... A pak jsou taky včelaři s 5-ti včelstvy, kteří na to dlabou.....stále jsou pro ně Gabony to nejlepší a ani neví, jestli při tom něco spadne.....při fumigacích s klidem nevyčistí podmet, měl pro rozbory vyškrábou pohrabáčem, a aby měli vyhovující výsledek tak to "vylepší" přes síto.Dodgy Je to jen o přístupu k věci a vlastní odpovědnosti nejen ke svým včelám ale i k okolí....
Otázkou je, nakolik je přirozený spad relevantní informací. Zvýšený spad sice indikuje, že je něco špatně, ale to už také může být pozdě.
Víš o rychlejší a průkaznější metodě?
Zdeňku, za mě varroa dno určitě ano! A přesně jak psal Milan o pár příspěvků výše jakékoli varroa dno! Například při samotném léčení je jeho role nezastupitelná. Jenom není úplně bezpečné spoléhat pouze na spad a hlavně v létě je dobré zkoušet i další varianty monitoringu. Sám jsem na to jednou doplatil - řekl bych, že naprosto typicky - u nejsilnějšího včelstva, které někde něco vyrabovalo, spad ještě v normě, ale kolaps rozjetý. Navíc včelnice mám opravdu v přírodě a ne na zahradním trávníku, takže nemám ani formistopy, protože by byly zbytečné a mravenci dokáží z velkého spadu udělat žádný spad... :-)Tolik z vlastní zkušenosti
Je podle mě nezodpovědné vzbuzovat naděje které nemůžete splnit.

Tvrzení že monitoringem zabráníte úhynům a kolapsům je podle mých zkušeností nezodpovědně klamavé.

Pravdivější - získáte lepší přehled o napadení včelstev.

A pokud se podaří zabránit plošným kolapsům získáme všichni - ale to bude za současné plošné negramotnosti dlouho ještě sen. A k tomu ta dna trochu přispívají, ale nedělal bych z nich modlu. Já už tedy ne. Smile

Lacinou odvíčkovací vidličkou kterou budete nosit s rozpěrákem, odlomením a následně pitvou trubčiny poblíž plodu atd získáte ale taky podobný přehled. A podle mě je to méně náročné.
Já také nemám formistopy, ale mám své mravence otestované, takže pohoda. Poslední tři roky monitoruji celoročně. Jak ale v létě, jinak příjdeš na stav, že se něco děje.
Teprve rozdíly ve spadu, tě můžou motivovat k průkaznějšímu zjištění, případně k zásahům. A navíc, k dokonalému přehledu, bys musel monitorovat všechna včelstva.
A tohle "hraní" si dovolí jen ten, kdo má úly při ruce a má na ně čas. Třeba důchodce.Big Grin
Já se přiznám že včelstva, no jen ty u baráku prakticky každý den co přijedu z fabriky tak kouknu co se dějeA a cca obden vytáhnu podložku a porovnám cca jak přibejvá měl. Určitě se budu snažit kontrolovat celoročně.
Tak, když už to obden kontroluješ, tak to si už krůček od toho, abys to spočítal a naťukal do VMSWink .
Letos se budu snažit a ťukat.Wink
(27.03.2014 8:34)KaJi napsal(a): [ -> ]Je podle mě nezodpovědné vzbuzovat naděje které nemůžete splnit.

Tvrzení že monitoringem zabráníte úhynům a kolapsům je podle mých zkušeností nezodpovědně klamavé.

Pravdivější - získáte lepší přehled o napadení včelstev.

A pokud se podaří zabránit plošným kolapsům získáme všichni - ale to bude za současné plošné negramotnosti dlouho ještě sen. A k tomu ta dna trochu přispívají, ale nedělal bych z nich modlu. Já už tedy ne. Smile

Lacinou odvíčkovací vidličkou kterou budete nosit s rozpěrákem, odlomením a následně pitvou trubčiny poblíž plodu atd získáte ale taky podobný přehled. A podle mě je to méně náročné.

Karle, jasně že s kolapsům nezabrání.....a modlu si z varroa den nedovolí nikdo dělat.....ale spad během roku mi minimálně vylepší povědomí proč mi včely padly, když už teda padnou. Včelař povětšinou ví, co "odfláknul" a tudíž proč se tak stalo aspoň tuší. Pokud ale to varroa dno mám, a je možnost to využít k lepší a jednodušší diagnostice.....tak proč ne? Spousta lidí nediagnostikuje spad jen proto že ta dna nemá....Nadruhou stranu se dělá modla z Gabonu..... ( cituju: "Letos určitě Gabon....tenkrát se nedal a padlo 60% včelstev....") ....a přitom spad po gabonech byl loni uplně zanedbatelnej.....v podstatě i po Vratiči spadlo víc.....Dodgy Ale letos se tu Gabon odhlasoval znovu....Takže radši ta dna, ať se každej koukne po čem co padá.......
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's