Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Aniž bych se Jiřího chtěl nějak významěji zastávat, protože to může udělat sám a lépe, pak bych rád podotkl několik věcí. Jednak zrovna Jiří není včelařem přímo dlouhou dobu, nicméně zrovna on je dobrým příkladem touhy věci měnit, snažit se pochopit souvislosti a progresu. Že ten progres není v rovině varidol - varroatolerance ale varidol - KM - ? je jen logické vzhledem ke zdejšímu prostředí! A kéž by to tak platilo o většině včelařské veřejnosti! On totiž pokrok je vždy proces spíše postupný než co jiného. A rozhodně zde neplatí přirovnání o vytloukání klínu klínem. Samotný fakt změny má za sebou obrovské množství práce, kterou svým příspěvkem paušalizuješ a znehodnocuješ.

Výkřiky "to my u nás v MB" jsou naprosto k ničemu. Buď sám rozjeď celorepublikovou osvětu na maximální možné úrovni (a napřed si pro to připrav legislativní a materiálové zázemí) a nebo podporuj současné snahy o změnu (např. PSNV místo neustálého navážení se do ní) a tyto snahy, resp. jejich výsledky, se snaž využít jako stavební základy na které napasuj nějakou nadstavbu - tak bych to velice vítal a asi bych nebyl sám. Protože, Leoši, pokud většina včelařů nezná určité základní fakta o biologii včelstev a vývoji varroa (a třeba je to ani nezajímá), ale o to více bojují, když se jim třeba šáhne na Svaz, tak je těžké něco měnit a v takové době je každý byť malý posun podstatnou záležitostí.

Kruhem se ještě vracím na začátek. I já jsem přesvědčen, že včelstva jsou stále více křehčím organismem, takže s tezí o kolabování za přispění menšího množství VD než v minulosti souhlasím. Nebo jsi snad přesvědčen o opaku? A k příkladu, který jsi uvedl, měl jsi na určení diagnostiky o jeden týden více, než Tebou zmínění pánové - a jeden týden je hodně, tak se nevytahuj Big Grin

Doufám, že jsi si dostatečně všiml, že jsem nijak nenapadl Tebe nebo Tvé vědomosti a zkušenosti. Naopak je respektuji a již delší dobu nosím v hlavě jistou myšlenku, jejíž podstatným článkem jsi právě ty.

Za případné překlepy se omlouvám - tablet Rolleyes
Leoši, to mě mrzí, že jsem Tě tak "rozohnil" Big Grin, že jsi napsal, i když ses už zařekl, že nenapíšeš. Piš, prosím, ale (a znovu prosím) konkrétně k daným textům a cíleně k tématu. Ne směs faktů, dojmů a něčeho co je ve světě představ o něčem či o někom.
Pokud jde o ty úrovně napadení, přednášel o nich nedávno na PPP dr. Kašpar a není sám, kdo tato fakta uvádí, jsou totiž opřena o praxi a o relevantní data.
V Tvém příspěvku je toho napsáno mnoho a dobrého a cenného, ale ve vztahu k sobě v tom vidím jen to, že neumím poznat paralýzy, což přiznávám. Neumím.
Byli jsme spolu u té situace v Krušlově na počátku září 2011, kdy jsi ten mix DWV a paralýz diagnostikoval pohledem na česno (stáli jsme cca 3 metry od úlů) a pamatuju si to dobře a potvrzuji. Už tam jsem se Tě ptal, jak to poznáš, protože jsem z literatury znal, že to je velice obtížné, ne-li nemožné, ale dodnes neznám konkrétní odpověď, poděl se konečně, prosím, o své know-how, protože jen psát o tom, že to umíš a že to u Vás běžně děláte, je tu na tomto foru jen takové mávání jakýmsi mávátkem ... Kontraproduktivní a nikomu to nepomůže ... Ostatně, sice ta včelstva v Krušlově později opravdu padla, ale testy se, pokud vím, nedělaly, takže je to vše v rovině teorie. Pokud se mýlím, pak prosím o opravu.
Byl jsem i u těch testů u Karla a potvrzuji, že jsme našli, co uvádíš. Ale neuváděl bych to do souvislosti ...Jen možná do souvslosti s významem včasné diagnostiky.
Já se učím, mým cílem je najít takový způsob monitoringu zdravotního stavu včelstev, aby přežila s co nejmenším množstvím zásahů. Nejde o žádné paušální nahrazování, což snad víš a netuším, proč mi to podsouváš, nemáš-li relevantní informace.
Také od Tebe se učím a rád a děkuji za to, co jsem se od Tebe dosud naučil. Nebylo toho málo. K tomu ale potřebuju v konkrétních chvílích nikoli náznaky, ale jasné slovo.
To, co já preferuji, není žádné dogma a nahrazování něčeho něčím jiným, nýbrž možnost volby na základě relevantních informací. Obávám se, že relevantní informace (zejména o možnostech volby) nejsou u nás zrovna podporovány a zájemci si je musí sami nějak zjišťovat a hledat. Je to jen částečně dobře a právě s tím, zdá se, stávající systém počítá. A sama možnost volby je nyní velice omezená, jakkoli metod a variant uvnitř tohoto schématu je více a jsou stále předmětem zkoumání a veřejně dostupných analýz. To přece oba dobře víme, Ty, jenž se tomu už dlouhou dobu věnuješ, to víš zejména.
Dále: můžeme říci že z pohledu na česno lze konstatovat závažný problém a také možné napadení varroózou a kombinací virů. S těmi viry se pravděpodobně za určité situace nepleteme a lze to asi klidně říci i „od boku“, protože tam s největší pravděpodobností asi budou. A když je tam DWV, pak proč by tam nebyly také paralýzy? Jenomže tohle vše je třeba nějak hodnověrně v konkrétním případě dokázat. Literatura o tom je a potvrzuje to. Ty tvrdíš, že to umíš vyhodnotit "in situ" - "na místě" a pouhým pohledem. Odborná literatura tvrdí, že to u paralýz není možné. Takže jak dál? Dokaž to, prosím … A nabídni k veřejné odborné oponentuře ...
A pak je tu ta otázka, zda tohle lze vyřešit pouhým bodovým ošetřením, konkrétně organickou kyselinou nebo syntetickým akaricidem – acrinathrinem nebo tau-fluvalinatem (účinné látky, které obsahuje u nás tak často nasazovaný Gabon). Tu prosím odborníky o konsultaci, protože já zatím takovou možnost v literatuře nenašel … Sám zmiňuješ, že Karlovi v jeho případě pomohla sama příroda. Je otázka, kdy zasáhneme a jak účinně. A na základě jakých údajů. A obávám se, že tohle je zatím téma, jež není příliš zmapované. Takže znovu: prosím, buď konkrétní.
Samozřejmě vím, že když už najdu roztoče na včelách a DWV, tak že mi včely třeba Formidol (MG, NH etc., Gabon) nezachrání … Tedy pokud není zrovna pánbu doma, jako byl tuším u Karla ...
Je dobře, že jsi to téma otevřel a doufám, že se k němu vyjádří i další, protože nás to všechny posune snad dál.
Pár odkazů:
http://scholar.google.cz/scholar?q=bees+...CC8QgQMwAA
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dis..._honey_bee
https://secure.fera.defra.gov.uk/beebase...5&video=03
http://www.degruyter.com/view/j/acve.201...format=INT
http://wiki.pestinfo.org/wiki/Bibliograp...ysis_virus
Jiří
Tož taky by mně zajímalo jak se to pozná, z nemocí jsem dost vyděšená a jak se říká "nejhorší smrt...". Kdyby bylo nějaké předvedení, jsem tam.
Mě pořád fascinuje, jak si každý drží to své vědění. Tvrdí, jak to umí a jak mu to funguje. V podstatě to funguje u drtivé většiny včelařů. Takový pak místo, aby nechali nahlédnout pod pokličku, jdou se raději podívat jak to dělají jiní. A u včelařů to je vidět perfektně. Ale platí to obecně. Jako by se báli, že budou za své vědění upáleni či co ... To bylo opravdu obecně, protože pan Dvorský je příkladný tím, jak uveřejňuje dotazy a odpovídá na ně a na maily, v tom klobouk dolů. Takže možná napsat jenom konkrétní a správný dotaz. Smile A k monitoringu je to tak, že stejně jedno bez druhého nebude fungovat a určitě platí, že je lepší naučit rybařit než dávat ryby zadarmo.
(02.04.2014 14:03)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]...............
To, co já preferuji, není žádné dogma a nahrazování něčeho něčím jiným, nýbrž možnost volby na základě relevantních informací. Obávám se, že relevantní informace (zejména o možnostech volby) nejsou u nás zrovna podporovány a zájemci si je musí sami nějak zjišťovat a hledat. Je to jen částečně dobře a právě s tím, zdá se, stávající systém počítá. A sama možnost volby je nyní velice omezená, jakkoli metod a variant uvnitř tohoto schématu je více a jsou stále předmětem zkoumání a veřejně dostupných analýz.
................
Jiří

Chtěl bych podtrhnout to podstatné, to velmi podstatné a nechť promluví právě teď ten, kdo na to má jiný názor. VŠ už je v prachu dějin, kdo je na řadě?
sice nejsem oslovena, ale proč ne? Big Grin

(02.04.2014 14:03)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]A když je tam DWV, pak proč by tam nebyly také paralýzy? A pak je tu ta otázka, zda tohle lze vyřešit pouhým bodovým ošetřením, konkrétně organickou kyselinou nebo syntetickým akaricidem...

Samozřejmě vím, že když už najdu roztoče na včelách a DWV, tak že mi včely třeba Formidol (MG, NH etc., Gabon) nezachrání … Tedy pokud není zrovna pánbu doma...

Jak je možné na VF napsat, že se SBV, APBV, CBPV, nebo DWV nedá bez pomoci pána Boha poznat a řešit? Pomozte včelstvu a Bůh pomůže vám!
Co se týče bodového ošetření, o kterém se tu Leoš zmínil, fakt nevím nad čím tu knouráte. To je snad jasné, že universální řešení pro každé včelstvo neexistuje, ale hodně se dá odpozorovat, naučit a řešit. Viry zpravidla dřímají, než je něco aktivuje. Na to stačí stres, špatné počasí, nebo snůška, ale u preventativní léčby jsme si každoadně ten budíček nastavily sami.
Jak že to zpívá Slávek Janoušek? No je to možný tohleto? No možný to je. Big Grin
P. S.: řeč šla hlavně o paralýzách ve vztahu k výši napadení VD a o jejich "diagnostice" pouhým pohledem. SBV do toho netahej.
S Šéfem, jak jej nazývával K. Kryl, si to každý musí vyřešit osobně, pokud chce a může. Mně ukázal v r. 2012 při VD + DWV vztyčený prostředník a já to respektuji. Neboť vím, že zná i odbornou literaturu ... Big Grin
Still crazy after all these years ... Wink
Jiří
(02.04.2014 15:24)Josef Lekki napsal(a): [ -> ]Mě pořád fascinuje, jak si každý drží to své vědění. Tvrdí, jak to umí a jak mu to funguje. V podstatě to funguje u drtivé většiny včelařů. Takový pak místo, aby nechali nahlédnout pod pokličku, jdou se raději podívat jak to dělají jiní. A u včelařů to je vidět perfektně. Ale platí to obecně. Jako by se báli, že budou za své vědění upáleni či co ... To bylo opravdu obecně, protože pan Dvorský je příkladný tím, jak uveřejňuje dotazy a odpovídá na ně a na maily, v tom klobouk dolů. Takže možná napsat jenom konkrétní a správný dotaz. Smile A k monitoringu je to tak, že stejně jedno bez druhého nebude fungovat a určitě platí, že je lepší naučit rybařit než dávat ryby zadarmo.

Sice ti dávám zapravdu.....ale znám spoustu lidí, kterejm bych tu rybu radši dal, než je učit rybu chytit.....Big GrinBig GrinBig Grin
(30.04.2014 8:27)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]...řeč šla hlavně o paralýzách ve vztahu k výši napadení VD a o jejich "diagnostice" pouhým pohledem. SBV do toho netahej.

Já jsem měla loni na včelnici tři virusy a každý z nich žil v jednom úlu. Abych si je lépe zapamatovala a rychle rozpoznala pouhým okem, dala jsem každému virusu nové jméno. Big GrinBig Grin Kdo žije v Dadantu u plotu. Co žije v Dadantu u stromu. Proč žije košnici.

Co vidíšna fotce v levo, kdo je virus v pravo v Dadantu a proč je virus v košnici?

[Obrázky: DSC_0047.jpg]
Dnes pri kontrole podložiek som si všimol v jednom včelstve 5 VD a kúsky nevyliahnutych včiel, tak som otvoríl úl a vybral SR,že skontrolujem napadnutie. Všimol som si,že pár trúdov má už vykúsanú hlavu,tak som ich vytiahol a pod larvou samička VD a jedna biela ešte nevyvynutá.Pozrel som aj do zaviečkovanych ale tam ani ťuk. Zdá sa,že doba keď si včely poradia s VD aj sami nie je tak vzdialená ako sa zdáSurprised
Mám letos opět pocit, že všichni kleštíci z celé republiky pořádají setkání na mé včelnici. Pokud se podívám na mapu VMS, vidím, že zatím co já mám spady kleštíků po Gabonu PF 90 v desítkách i stovkách ks/den, tak jiní "léčitelé" mají spady pouze v jednotkách ks. Nechce se mi věřit, že by v ostatních krajích bylo napadení včelstev tímto parazitem tak nízké.
JK
Koukám na to, Pepo, a nejsem o moc pozadu. Big Grin
Léčebný spad, tedy je to signál, že ošetření zabírá ...
Zatím ošetřuji jen ta včelstva, kde si vyhodnotím, že jsou přes mnou nastavenou čáru ...
Velmi si vážím těch kolegyň a kolegů, kteří data zadávají a podělí se o ně s ostatními. Že je jich zatím tak málo, svědčí o ... O čem vlastně? O "nás" obecně? O jednom každém z nás? O "systému"? A o kterém? Neviem, le sa tak obzerám, ako vravel Gabo Zelenay ... Wink
Jiří
Mám takový dojem Jiří : Léčím včely - jsi říkal,že se nemá.Správný název podle mne by tedy byl asi tak /aby vyhovoval i veterině/.
Poťírám,likviduje,ničím,provádím destruxi Varoa.
Já neprovádím léčení,jenom je zbavuji toho neřáda co tam nepatří /Varoa/.F.V.
Zdravím Vás, taky provádím monitoring ve všech úlech. Spad byl 0. Po vytočení medu jsem nasadil Gabon, a zase žádný spad ani 1ks. Tak jsem si říkal, děláš to asi blbě, když všichni tady píší kolik mají spadu. Tak jsem si udělal vlastní odpařovače, napustil
120ml KM 85%. Každý den vážil odpar. odpar se pohyboval 8-13ml na 24 hod.
Léčil jsem 7 dní. A spad, až 6den ve 4 úlech 1ks. Léčil jsem 12 úlů.
Tak to blahopřeji a malinko možná závidímSmile
Jen k tomu odparu. 8-13 ml (9,6-15,6 g/den ) se mi na toto období zdá málo. Většinou se udává potřebný odpar 20-30ml/den dle umístění a odpařovače.
Vloni se mi stalo, že když jsem je jen tak lechtal malým odparem, asi včelstvo stačilo páry KM odvětrat. No zkrátka nepadalo nic, jakmile jsem navýšil odpar na požadovanou hodnotu začali padat. Ne moc, ale byly tam ( celkem během 20 dní asi 120 VD ).
(01.08.2014 16:21)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Pokud se podívám na mapu VMS, vidím, že zatím co já mám spady kleštíků po Gabonu PF 90 v desítkách i stovkách ks/den, tak jiní "léčitelé" mají spady pouze v jednotkách ks.
JK

Podívejte se na Prahu-západ (Jílové), máme tam 3 stanoviště a spád je vydatný. Vedle mně je Tomáš J. a ten je na tom stejně. Vše po 85% KM. 65% již nepoužívám, stejně tak formidol, zklamaly mě.
Ještě by k tomu odparu stálo za to napsat nejenom kolik za den a kolik procent,ale i počet nástavků a typ úlu.
Ať je to kompletní.A můžou z toho čerpat druzí informace.F.V.
Ono je to, Františku, hodně rozdílné jednak u jednotlivých typů odpařovačů, jednak záleží na úlýu, prostoru, teplotě, vlhkosti. Někteří výrobci odpařovačů to mají většinou v návodech (např: http://www.biovet.ch/en/images/stories/p...penser.pdf )
http://www.bienenweber.de/Liebig-Dispens...ng%20.html
Varianta: http://www.yannick.cz/odparovac-pro-vcelare-62.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_1, klik dole na "Katalog".
Jak psal výše Pepe: taky jsem si na jaře naběhl na vlastní vidle a dával Yannicky, když náhle přišla snůška. Vyndal jsem je, protože vlhkost snížila odpar k neúčinnosti a zbytek včely vyvětraly.
To je pořád aktuální i teď, v principu stále běží debata o tom, zda krátkodobé a opakovaně užité odpařovače, či rovnou dlouhodobé s pravidelným odparem. Někteří kolegové dávají jen malé dávky (20 či 40% ml), což mi přijde za současné situace málo. Ale to bych nechal na další debatu.
Jeden odkaz, je už trošku starší, ale stále platný:
http://www.vcelky.cz/kyselina-mravenci.htm
Pro Petra T.: Jsme vlastně jen přes kopec od sebe, koukám, jak to padá. Ale zásahy fungují, jak se zdá, že?
Jiří
(01.08.2014 21:17)Delik napsal(a): [ -> ]Zdravím Vás, taky provádím monitoring ve všech úlech. Spad byl 0. Po vytočení medu jsem nasadil Gabon, a zase žádný spad ani 1ks. Tak jsem si říkal, děláš to asi blbě, když všichni tady píší kolik mají spadu. Tak jsem si udělal vlastní odpařovače, napustil
120ml KM 85%. Každý den vážil odpar. odpar se pohyboval 8-13ml na 24 hod.
Léčil jsem 7 dní. A spad, až 6den ve 4 úlech 1ks. Léčil jsem 12 úlů.

z mého pohledu pohledu zbytečné zatěžování včel chemikáliemi léčit prosím až když je to třeba Smile 120 ml 85% !!! je brutus u včelstva bez spadu
(01.08.2014 22:39)Petr Topiarz napsal(a): [ -> ]Podívejte se na Prahu-západ (Jílové), máme tam 3 stanoviště a spád je vydatný. Vedle mně je Tomáš J. a ten je na tom stejně. Vše po 85% KM. 65% již nepoužívám, stejně tak formidol, zklamaly mě.

Petře, po výrazným nárůstu spadu.....jsem nasadil letos Formidol......a to 2 desky na jedno včelstvo. 1.dva dny na dírky, 3.den 1 desku vyndat z igelitu a dalčí den i druhou. Všechno v těch vedrech posledních dnů..... Spady od druhého dne hodně vysoké.....nekde i přes 300 VD. Ve většině včelstev se světlí roztoči podílí na spadu až 65ti %. Včelstva jsou na 2, 2,5 a 3 nástavcích 39x24 a nyní mají 8-10 r.plodu. Další přeléčení mám naplánováno na "za týden".....už budu dávat KM 85% do odpařovačů, nebo na houbičky......Ale Formidol bych asi nezavrhoval. Pro včelaře, kteří se nezajímají o léčení tak intenzivně, je to asi jediná, nejdostupnější a nejúčinnější forma KM, kterou lze s úspěchem a jednoduše aplikovat bez dodatečných investic.
Jinak spady jsou k nahlídnutí na VMS.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's