Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hubis a nehubis a vysledek je naopak. Co z toho plyne?Smile
(09.07.2016 0:39)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Uvidíme.....Reinvaze se nevyhnuly vloni ani těmto včelstvům.Dodgy
Teď už asi chápeš proč tvrdím, že není jasné kdo ohrožuje koho.
Ten kdo chová nebo bude chovat takové co popisuješ bude jednak ohrožován na podzim reinvazemi VD o těch chemiků s blbou genetikou a na jaře bude ohrožován pro změnu trubci od těch samých co mu budou bastardizovat chov jeho varroatolerantnich.
A teď se ptej na SVS a MZe co bude upřednostňovat a koho bude podporovat - chemiky nebo varroatolerátory.
Na to snad zná odpověď každej....Dodgy
(08.07.2016 23:04)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Včera jsem udělal "ultimativní":-D monitoring v jednom včelstvu....Odtočil jsem med (86kg) a využil plodové pauzy..... Včelstvo nyní sedí na 5 Vn+1Nn a včel má opravdu nadbytek. Spad po fumigaci za 24 hodin 14 ks....(čtrnáct) Teoreticky bych nemusel léčit...za ty dvě, tři generace by se ani těch čtrnáct nenamnožilo tak, aby mohli ohrozit včelstvo. Rozhodně bych jich tam měl míň než mnozí po ošetření...Big Grin No, detail. Cool Jen by mě zajímalo, jaký mechanismus boje s VD včelstvo má....Od jara to bylo 2. nejsilnější včelstvo....Spad na podložce za celý rok "0"....a to samé při monitoringu plodu. Před vytáčením obhospodařovalo prostor cca 310 litrů. Už vloni se mi nezdály nízké spady u extrémě silných včelstev, kdy se to pohybovalo od 9 do 27 ks při první fumigaci....(v době kdy tato včelstva už byla bez od 15.9.bez plodu) Slabší včelstva měla mnohonásobně větší spady.
Včelstva neviděla letos ani M1AER ani KM ani KŠ ani Gabon. Trubčí plod tohle včelstvo nemělo někdy od konce května (psal jsem o tom)....Maximálně takových 20-40 buněk. Včelstvo stojí v řadě mezi ostatními. Na stanovišti 40 včelstev....další včelstva 600m - "včely do věznic"...další 1200m - 10vč.....další až od 2700m a dál....a v lese "na beton"něco divokého.

Tak má na to někdo rozumný názor? (Varroatoleranci neberte ani do pusy.)
Spad 14/den není málo, hlavně vzhledem k datu v kalendáři. Takový gigant si po snůšce svou oběť najde a může to s nima rychle skončit. Do konce sezóny je to cca 5 obrátek tedy x dvě na pátou, tedy 32x více, to by nedaly. Tedy i s ohledem na to, že by nedošlo k invazi musíš už naplánovat útok. Pokud ne, tak nám pak musíš vyprávět...
Pavle těch 14 bylo po fumigaci. Přirozeně 0.
Dík, to jsem přehlédl, musím lépe číst.

Potom je vše OK. Pokud se nevyskytne nějaký dárce, tak je letošní sezóna bez starostí.
Já mám podobný problém, nemám žádné roztoče a nemohu testovat můj systém "koncentrák".
Tak po týdnu se včelama kdy jsem si jich užil do alelujá a dával si to do kupy bych až na vyjímky (některé oddělky)do plodiště už nemusel, ale člověk neodolá a vleze jim tam na nezvanou návštěvu. Smile
Tak asi odvrhnu vidličku, a v kapse mám vedle foťáku v jedné "tužkové" kapse pinzetu a v druhé malý-úzký - čepel asi 10mm - zlamovací nožík.

Prostě řez trubčiny je super, navíc spojený i s vyřezáváním naprosto v pohodě. Jen si člověk musí pamatovat kde je nahoře a dole, když to někam odloží, tedy pokud to není poznat na řezu - přistavěná i dole. Smile

Vše vypadalo v pohodě, ale pak jsem si včera nakonec zašel k jednomu včelstvu co mám strannou pod lesema tam to bylo maso. SKoro každý buňka.

Tak jsem hned naběhl do chemické skříně a dnes jsem zvědavý na podložku.

Jo, k těm kapsám. Zajímalo by mě který "včelař" dává šít ty včelařské kombinézy. Že nepotřebuje žádné kapsy na werkcajk.Smile

Takže já tam chodím v černé "tankistické" pro automechaniky nebo spíš montery co někde lezou a cajk potřebují mít po kapsách.
Chrání s vysokými botami před klíštaty, to i jiné, ale tady ta má kapsy na práci - a to dokonale. Mobily, doklady, rozpěrák, ...

Ještě bych přihodli něco na levý rukáv, právě ten nožík, fixy na značení, fixy na poznámky na úl aťmá SVS záznamy Smile atd.
I ty kujóóóne. Ty vedeš evidenci na úlech. To když přijde hezká, mladá veterinářka na kontrolu tak ji vezmeš do lesíčka. Ty to máš vychytané Tongue.
Pepa
Tak dnes jsem prohlížel dělničí buňky a to cca 160 buněk - našel jsem 1 samičku VD. Spad nulový. Takže možná byla tak silně napadena jen trubčina, kterou pravidelně vyřezávám.
A tu trubčinu jsi taky testoval?
Jiří
Toz tu jsem testoval, jak jsem psal, ze tam byly 4 samička VD. Ve ctvrtek myslim.
U toho spadu co jsem psal, že je nulový, tak to jsem myslel spad přirozený, ne po aplikaci KM. Ale i tak si myslím, že by to mělo být v pořádku. Aspoň zatím. S aplikací KM počkám až po vytočení medu, asi to nakonec nebude taková krize, jak jsem si napřed myslel. Ale hlavně to nezakřiknout. Exclamation
Nejvyšší čas dát do včel KM, Formidol nejlépe položit na rámky, před zakrmením. Česna otevřít naplno. Za 24 hodin kontrola spadu.
Myslíte si, že i po 14 hodinách, kdy je ve včelstvu kysm. mravenčí - 65% je kontrola spadu objektivní, nebo tam KM musí být aspoň těch 24 hod.? U nás jsou přes den vysoké teploty, tak jsem to do včel dal večer a ráno vytáhl a zkontroloval spad.
Obvykle kontroluju zkusmo a letmo po 12 hodinách, na fest po 48 hod. Vzhledem k tomu, že používám vícekrát po sobě krátkodobé odpařovače, stejně jsou za 2 dny suché. Spad trvá ještě několik dnů poté, co deska vyschne.
Jiří

(29.07.2016 21:09)Pavera Bernard napsal(a): [ -> ]... Česna otevřít naplno. Za 24 hodin kontrola spadu.
To je trochu problém. Včelky pak dokážou velmi efektivně kyselinu odvětrat. Řada metodik naopak radí nahoru folii a očka i česno přivřít. Samozřejmě je to jiné u koncentrace 85 % a jiné u 65 %. Vždy je dobré dát včelkám šanci na řešení krizové situace. A důsledně je třeba sledovat reakci včelstva. Každé je jiné. Teď budou zase horké dny, takže spíš večer a chlazenou.
Já používám taky krátkodobé - deska hobrafit, takže aby byl účinek dlouhodobý, tak musím doplňovat. Ve čtvrtek nebo v pátek by se mělo ochladit, tak to bych tam KM už nechal normálně. Ale i po těch 14 hodinách něo spadlo, tak aspoň nějakou představu mám.
Hobrafilt se odpaří cca za 2 dny (i dřív), pak je dobré nechat tak 2 dny pausu a znova. Za těch 12 dní zavíčkovaného plodu se to dá otočit 3x klidně. Dával jsem i 100 ml na desku, teď tak 70 ml. 65 - 70 %.
Jiří
Citace:U nás jsou přes den vysoké teploty

Neviděl bych to tak kriticky, abych musel desky vyndávat.

dne 10.7. večer jsem vkládal do produkčních mezi plásty k plodu (tj. odparná plocha z obou stran) rozpůlenou hobrafiLtovou desku s cca 40 ml podchalzené 70%KM. Druhý den bylo 35 st. C a bylo to bez projevů neklidu ve včelstvu. V tu dobu byly na 6N L159.

Roje a oddělky na méně než 4N dostaly totéž, ale položeno na rámky a přikryté fólií (snížená odparná plocha), také bez problémů.
Máte tu nekdo zkusenost s pouzivanim co2 pri monitoringu? Dnes jsem provedl zkusmo a výsledky podle metodiky vychazi celkem priznive od 0,6 % do 1,47 %. Vzal jsem cca 15 vcelstev ze vcelnice . Jeste pro porovnani zkusim na druhe vcelnici.
Osobne ne, nevedel jsem o teto metode, ale chci ji zkusit. Videl jsem nekde nejaky video a vcelku me to zaujalo. Zatim mam jen monitoring ze spadu, ten je ale hodne zkreslenej mravencema...
Taky dam pak echo.
Chose
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's