Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Ale jakákoliv kyselina už není diagnostika, nýbrž léčení. V Tebou navrhované variantě plošné, termínované kalendářem, pod sankcí - podobnost s čímsi čistě náhodná...? Wink
Však já mluvím o prevenci resp. preventivním podáním citónové šťávičky (něco jako čajíčku - prostě potravnímu doplňku s jednou kyselinou - mimochodem třeba acidomic také není léčivo a kolik je v něm kyselin - i pro včely a potlačování VD velmi vhodných) ale specifickým způsobem za účelem podpory odolnosti včelstva proti VD (a já když piju čaj tak se taky zrovna nemusím léčit) a nemluvím již monitorování.
No já nevím. Když dělám doma šťávu z květů černého bezu a přidávám kyselinu citrónovou, tak si také dělám léčivo nebo jenom pitivo a v případě marmelád krmivo? A to pocukrování je léčení nebo krmení když nejde o kyselinu ale jen o polyhydroxyderivát karbonylové sloučeninySurprised?
Plošně ano, ale termínovaně - tedy pokud termín je při vytáčení a lezení do včel po 1. čevenci tak ano. A sankce - psal jsem, že je to těžko kontrolovatelné a natož saknciovatelné, ale nařídit by se to mohlo - přeci jen příkaz má větší váhu Wink a psychologický účinek. Pořád lepší než furt jenom něco zkoumat s výsledky 0,0000000001
jdjd: aha tak nejdříve Twitter, když Ti řeknu aby sis spočítal kolik včelařů z toho 1,2% monitorujících Twitter má tak nový nápad a to SMS. Taky dobrá blbina, tedy jeden odečet mě přijde na 3Kč (doufám že á včelstvo) a ťukat něco na klávesnici mobilu vyloženě lahůdka. Doufám že to máš promyšleno a jen neplácáš do větru a tyto své skvělé nápady co nejdřív dovedeš do praxe. Pokud to nakonec bude fungovat tak se ti za své ironické poznámky omluvím před nastoupenou jednotkou.
JKL: souhlas, neříkám že VMS je ideální ale je to zatím jediné co máme (do doby než jdjd představí svůj superSMS systém), proto je lepší využívat alespoň to, než nedělat nic. Ale to je taková česká vlastnost, místo toho abychom se snažili něco zlepšit tak dvakrát tolik energie vydáme na to abychom všem ukázali jak je to blbý a my jsme chytří a jak bychom udělali daleko lepší systém kdybychom to bývali uměli, přesně to co tu předvádí jdjd. Jinak nevidím důvod proč VMS nemít např. jako aplikaci pro mobilní telefony (spady nacvakám na včelnici a synchronizuji později), nebo proč by tento systém nemohl posílat maily, či SMSky v případě vyššího zamoření v okolí. Určitě by to byly lépe vynaložené peníze než na koupi tisíců vyvíječů aerosolu.
(27.06.2012 20:59)Mlha_cz napsal(a): [ -> ]... na koupi tisíců vyvíječů aerosolu.

Na co vyvíječe, když mám otevřeno tak stačí rozprašovač - ta mlha z něj propadne až na dno (vyzkoušeno s naředěným acidomicem).
K VMS, podle mě měl mít hlavní cíl, spojit lidi co o to mají zájem a zajistit výměnu zkušeností a znalostí mezi nimi. To nakonec vyřešilo spíš toto forum. Samotný spad - to je odhad síly nepřítele podle mrtvol na bojišti. Zajímavá informace ale zpožděná.

K tomu twiteru.
Na jaře ve mě bouchly saze po tiskové zprávě SVS jak je vše skvělé, až na teplý podzim a tak jsem si dopisoval s veterinou.

Po další kolapsech si myslím, že to není o řešení od PSNV či ČSV. STačí nepřekážet.
Toto je úkol státu - tedy veteriny.
Podle mě by stačilo aby včelař dodržoval a měl povinnost do určitého technicky zvládnutého temrínu povinnost oznámit úhyn. Pokud zvládá jen papírovou poštu, tak papírem, pokud mu ZO, či jiná o.s. poskytne servis tak přes ní a nebo SMS - formát - číslo stanoviště, počet včelstev, kod úhynu pokud bude znám.
A místo těch mega na vyšetření zimní měli ať stát provozuje informační systém, kde se dozvím, že to "jede". Podle mě je to jediná relevantní informace - začalo docházet k úhynům, protože to zvyušje "infekčnost" VD - normální napadení se stává pro včely najednou neúnosným - jestli se kolasy dostává do VD víc virů, nebo se zalétávají infikované včely, těžko říci.

Ale jako občan a včelař bych měl mít od státu právo na informace - když už mi ukládá povinnost mu ty informace posílat- ALe stát ani nekontroluje, jestli to co nařizuje je dodržováno.
Dodones není ani informace o nákazové situaci s morem. Kromě zpráv v TV NOva o pálení.

Podle mě je zbytečné to chtít na ČSV a dalších , je třeba tlačit na SVS. Pokud má nějakou smlouvu s nějakým o.s. tak ať si vynutí její plnění, nebo ji zruší a stará se sama.
Přátelé, nerad zasahuji do vaší plodné diskuze, ale protože už se snad můžu počítat mezi pamětníky, tak podotýkám. Před 50 léty začínal mobilní telefon. Nevešel se do kapsy. Před 30 léty se zde ukázal Vd. Dnes si vytáhnete mobil z nejmenší kapsy a Varroa si vyfotíte. Kdo to mohl před 40 léty vůbec předpokládat. Takže i možná dnes nesmyslný nápad, za dvacet roků bude třeba převratný. Nehledě na to, že nás co jsme začínali na počítači v 50 létech, už tady moc nebude. A vy mladí, snad umíte s počítačem i telefonem. A možná, že i Vd už bude vyřešen a nebo příjde jiná pohroma, o které zas bude možno diskutovat. Pro současnou dobu, myslím, je nejpodstatnější změnit myšlení včelařů.
(27.06.2012 21:58)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Pro současnou dobu, myslím, je nejpodstatnější změnit myšlení včelařů.

Ale jak? Sad Informuje se všemi možnými způsoby, přesto je mizivé procento včelařů sledujících VD a léčících "jinak". Byl jsem překvapen, že v některých oblastech prý ani není zájem o vzdělávací kurzy... Je to o průměrném věku včelaře? Starého psa prý novým kouskům nenaučíš... Ale při tom je zde na VF dost diskutujících vyššího věku, úctyhodně prokazujících, že věk by neměl být překážkou. Fakt nevím kde je problém. Přirozená lidská lenost v kombinaci s českou náturou, chybějící včelařský zákon (myslivci i rybáři svůj mají), nebo monopol a loby ..., či něco jiného?
(28.06.2012 10:13)Marek Konvičný napsal(a): [ -> ]... Je to o průměrném věku včelaře? Starého psa prý novým kouskům nenaučíš...

A proto jim to bohužel musí být nařízeno (psychol. efekt na ty starší)(28.06.2012 10:13)Marek Konvičný napsal(a): [ -> ]Ale při tom je zde na VF dost diskutujících vyššího věku, úctyhodně prokazujících, že věk by neměl být překážkou. Fakt nevím kde je problém. ...

Problém je v tom, že těch diskutujících staršího věku je zde minimální procento za skupinu včelařů staršího věku, kdežto mladších diskutujících je vzhledem ke skupině mladších včelařů asi docela dost. Z tohoto důvodu je ohromný počet těch starších, kteří "jíž nemají zájem něco měnit a chtějí v poklidu dožít" a jediné co s nimi pohne je nařízení, kterému se buď podřídí jako nutné zlo nebo s tím včelařením prostě seknou.

Prostě mladušku jsou tolerantnější (přijmou snadněji novou M ) a přizpůsobivější (vloudí se do cizího úlu) a učenlivější a ty ostřílené létavky sice dřou a mají znalosti ale vůči změnám jsou ostřejší a bodají a těžko si navykají na nový úl nebo změnu polohy.
Samozřejmě z pravidel statistiky určité procento v jakékoliv skupině vybočuje (do obou stran) - v tomto případě jsou to ti vyššího věku, kteří zde aktivně šíří své zkušenosti a těm je nutné seknout velikou poklonu a dík a jen si zabroukat "Kéž bych měl takovou mysl a elán v jejich věku jako mají oni"
(28.06.2012 10:59)JKL napsal(a): [ -> ]A proto jim to bohužel musí být nařízeno (psychol. efekt na ty starší)

Big GrinBig Grin:-DMyslíš Jirko, že ti staří půjdou jako ovce, a zblble se budou řídit nařízeními.
Kolik nařízení, metodik, zákonů vydává SVS, ČSV, min.zeměd. Podle nich by neměl být problém a nebylo co řešit. Ale čecháček, ať starý nebo mladý to oje....,proto je to tak jak jeBig GrinBig GrinBig Grin Pomůže jen, vytřídit zrno od plev.
KaJi: souhlasím s tím že s aplikací jako je VMS měl přijít stát a asi tak před 10. lety. Bohužel v tomto státě nefunguje nic justicí počínaje, těžko chtít aby fungovala i SVS.
A k tomu myšlení, jak jsem psal ve svém minulém příspěvku, VD je tu již 35 let, tedy již jedna generace včelařů se obměnila, ti kterým je dnes 70 let byli při příchodu VD pětatřicátníci, tedy řeči o starých psech neberu.
Nemohu si nevzpomenout na jeden vtip doufám že mě to moderátor odpustí. Reportér stojí před branou zkrachovalého podniku a ptá se zaměstnance "co si myslíte že stojí za neúspěchem vaší firmy? lhostejnost nebo neznalost" a on odpoví "nevím a abych pravdu řekl ani mě to nezajímá".

Tedy v tuto chvíli tu máme pouze VMS, na SVS se spoléhat nelze a žádný jiný systém tu není. Říkat jak je co blbý umí každý puberťák. Proto si myslím že nadávat tu na VMS a ještě ho potápět je značné nezodpovědné, tedy pokud někdo nemá v rukávu nějakou horkou kartu s lepším systémem.
(28.06.2012 10:59)JKL napsal(a): [ -> ]Problém je v tom, že těch diskutujících staršího věku je zde minimální procento za skupinu včelařů staršího věku, kdežto mladších diskutujících je vzhledem ke skupině mladších včelařů asi docela dost. Z tohoto důvodu je ohromný počet těch starších, kteří "jíž nemají zájem něco měnit a chtějí v poklidu dožít" a jediné co s nimi pohne je nařízení, kterému se buď podřídí jako nutné zlo nebo s tím včelařením prostě seknou.

Prostě mladušku jsou tolerantnější (přijmou snadněji novou M ) a přizpůsobivější (vloudí se do cizího úlu) a učenlivější a ty ostřílené létavky sice dřou a mají znalosti ale vůči změnám jsou ostřejší a bodají a těžko si navykají na nový úl nebo změnu polohy.
Samozřejmě z pravidel statistiky určité procento v jakékoliv skupině vybočuje (do obou stran) - v tomto případě jsou to ti vyššího věku, kteří zde aktivně šíří své zkušenosti a těm je nutné seknout velikou poklonu a dík a jen si zabroukat "Kéž bych měl takovou mysl a elán v jejich věku jako mají oni"

Myslím si, že toto vše je spíše důsledek dlouholetého organizovaného léčení a vedení včelařů za ručičku (v podstatě jde ještě o přetrvávající socialistický výdobytek). Pokud se organizované léčení jednoduše zruší, po pár úhynech okamžitě přijdou výsledky a uvidíte jak se všichni včelaři, nehledě na věku, začnou o zdravotní stav svých včelstev zajímat. V zahraničí to tak funguje. A Ti kdo se nebudou zajímat, nebudou mít ani včely.
(28.06.2012 11:23)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Myslíš Jirko, že ti staří půjdou jako ovce, a zblble se budou řídit nařízeními.

Opět je to otázka statistiky a kam se uhne gausova křívka. Někteří se vysmějí, jiní přijmou další se na včelaření vykašlou.
Na druhou stranu, ale zrušit komisionální léčení přes ČSV a nutit obstarávat si léčiva a vyšetření individuálně by také oddělilo ty plevy, bohužel se obávám, že do doby oddělení by VD z neošetřovaných včelstev zamořoval i chovy těch zrn. To by se alespoň muselo zavést povinná likvidace stanoviště po ukončení včelaření na něm pod nějakou sankcí = něco jako je likvidace vraku auta.
Informace o tom zda stanoviště skončilo by mělo jít zjistit z porovnáním každoročně nahlášených stanovišť - podklady tedy jsou jen je využít. Pak by stačilo aby někdo z odboru životního prostředí v daném katastru prostě zajel zkontrolovat stav po ukončení včelaření a případně oslovil majitele. Nemělo by to být až tak náročné - když už jezdí ke každé žumpě, čističce nebo evidují každou želvu.
Mlho_cz, s Tebou je to těžké. Že máš potřebu hlavně nadávat na systém jsem pochopil už z naší soukromé korespondence, ale že nejsi schopen ustát konstruktivní kritiku a manipuluješ fakty, protiřečíš si v rámci jednoho příspěvku, plácáš nesmysly a zjevně nechápeš význam slova brainstorming, mě trochu zaráží...
Trochu mi to připomíná to, co v jiné diskusi to kolega hezky přirovnal k tomu, jak v minulosti často zaznívalo: "A co Ty jsi dokázal, soudruhu, že si dovoluješ kritizovat...?!" To je pak obtížné pokoušet se něco psát a debatovat...

Za sebe nemám vůbec potřebu nějaký systém na varování mít (vidím to podobně jako Ivík, jen se trochu bojím krádeží včelstev v prvních letech "po"). Ale když už vznikla debata o VMS, připojil jsem svoje zkušenosti a názory. Stejně, jako před lety, když vznikal... Nemám v tom žádný zištný zájem. Tvoje invektivu vůči mojí osobě chápu - šlápl jsem Ti na kuří oko a Ty mi to nemůžeš zapomenout... Tak si alespoň zjisti reálie než něco napíšeš a sundej růžové brýle, když hledíš směrem k VMS - protože jestli mu může něco nejvíc ublížit, tak nekritická glorifikace.
Zrušit dotace, nechat na včelařovi plnou zodpovědnost za své včely, z ČSV servisní organizaci, a od SVS důsledné monitorování plnění nařízení, a do 4let budou dvě rozdílné kupičky včelařů. Ti co budou chtít, ti si s Vd a i se včelami poradí. Ti druzí budou mít smůlu. A jde jen o to, na jaké kupičce, každý z nás bude stát. Bude jedno starý, mladý. A pak i VMS nebude mít problém s daty, ale bude zase zbytečné. A ZO se budou věnovat spolkové činnosti. Krásná představa.
jdjd: nějak si nevzpomínám, že by jsi mi šlápl na kuří oko (z těch tvých marvokárných keců na téma AP si vážně nic nedělám), a když tě chytnu za slovo a chci aby jsi své nápady uvedl v praxi a poukážu na jejich úskalí, tak jen uhýbáš a napadáš. Buď své nápady přiveď v praxi a pouč ostatní nebo neplácej. Já jsem se jen pozastavil nad lhostejností včelařů ani jsem neměl v úmyslu aby z toho vzniklo nové vlákno, to rozdělil až moderátor. Tedy žádné růžové brýle nemám. A tu invektivu se soudruhem jsem jaksi nepochopil... To byl výstřel do vlastních řad, nebo to mělo nějaký skrytý smysl? A když nepotřebuješ žádný systém mít tak proč o něm vůbec diskutuješ?
A od začátku říkám to co řekl Ivík a i ostatní, tedy že je špatně, když ČSV na sebe bere zodpovědnost za jednotlivce, bezmyšlenkovitě se snaží vést včelaře za ručičku a nařizuje a dotuje "jedinou správnou" cestu léčení. A běda pokud se někdo snaží mít nějaký jiný názor, to je pak označen za vyvrhele, toho kdo chová včely "na černo" a podobně. A zase se dostáváme na začátek, po 35 letech VD v ČR narazíte na ostřílené včelaře, kteří vám jsou schopni říci že VD ve včelách nemají, nebo že jej ještě nikdy neviděli. Už kvůli tomu je záslužný krok nabádat je k monitoringu.
Jenže na druhou stranu mít vzdělané včelaře je nebezpečné a mohlo by to ohrozit onu dobře fungující osu ČSV-DOL-dotace. Kdyby se včelaři začali více zajímat o VD tak by se mohli více zajímat o to jak léčí u sousedů a ptát se proč zrovna Varidol a ne MiteGone nebo Nassenheider.
Pokud budu OT, tak příspěvek přesuňte do příslušné kategorie, děkuji.

Pořídil jsem si celozasítované dna a teď řeším co s podložkou. Když podložku dám nad síto, tak mě monitoring bude zkreslovat, že včely budou roztoče odnášet apod. Pokud podložku dám pod síto, tak vše krásně propadne a mohu počítat, ale mám s tím 2 problémy. Plocha pod sítem je o několik cm2 menší ( nebude to zkreslovat?) a pokud budu mít podložku i v zimě pod sítem tak budu muset mrtvolky vymetat Sad , tak řeším jestli nad nebo pod

Jinak si myslím, že na celoroční monitoring je to perfektní Smile
Pár mm po stranách neřeš. To není místo kde by Vd moc padali. Kdybys měl i vytahovací síto, neřeší se vymetání. Vytáhne se, vyklepne, zasune. Teď už včely moc uklízet nebudou, vzlášť, když nebude teplo. Jde i o to, jak vysoké dno je.
Jinak monitoring je především pro tebe a tvou zodpovědnost.
Výška dna je cca 8-10 cm. Jde mi o to, když budu v zimě holkám uklízet, tak abych je moc nerušil.
Uvidíš. Podle mě bude v zimě pod sítem vlhko. V zimě dávám podložku dovnitř i když je to varroadno. Je to sušší.

Rušení spíš záleží na tom, jestli "vrata" nezamrznou. Pokud se něco jen otevře a podložka vysune, tak to moc neva.

Nakonec to stejně člověk skoukne jen před ošetřením a pak po ošetření. To ošetření je vyruší o dost vícSmile
Pro zimní měsíce, před prvou fumigací, je dobré dát podložku dovnitř úlového dna na síto. To z důvodu čtení podložky a čištění úlového dna. Pokud zůstane podložka pod sítem, mrtvolky napadané na sítu nedovolí měli ani kleštíkům propadnout na podložku a vypovídací schopnost podložky (nic neříkající mapovitost) je v tomto případě pro kočku. Také čištění úlového dna se neobejde bez šťourání pohrabáčem a rušení včelstev. Pokud je podložka na sítu, je po jejím vyjmutí vidět počet a výšku řádků měli, je vidět i množství mrtvolek a rušení zimujících včelstev při čtení podložek je minimální.
Samozřejmě, pro letní monitoring je lepší mít podložku pod sítem.
JK
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's