Ahoj Alberte, pokusím se pár bodů, i když naprosto souhlasím s Jirkovým příspěvkem výše.
1. Uvědomit si, že veškerá zodpovědnost je na Tobě a nikdo jiný to za Tebe neudělá. Včelaři často svoji lenost hází na okolí, alternativce atd.
2. Většinou je včelstvo citlivé k roztoči nebo virům na vlastním stanovišti.
3. Viry a varroa jsou dvě rozdílné věci, které spolu souvisí, ale klidně můžou fungovat i odděleně. Z virů se včelstvo oklepává i další sezónu, i když jsme roztoče zničili.
4. Používat dvě podložky, jednu v podmetu a druhou před česnem.
5. U roztoče je důležitější podmet, zde pozorujeme jakýkoli spad, který se vymyká průměru stanoviště. My větší včelaři máme výhodu oproti menším s pár včelstvy, vidíme víc úlů a rozdíly více "křičí". Tyto výjimky lze poléčit třeba KM, Ekopol nebo Thymovar. KM je dobrá i na diagnostiku, kolik má včelstvo roztočů. Je fajn vyzkoušet i jiné koncentrace - není jen 65% a 85%. Dále se na podložce objeví loupež - ale ta bývá chybou včelaře, že kolabující včely včas neostranil (bod 10).
6. Včely neberou krmení tak rychle jako ostatní, něco je špatně. Někdy jde ze včel blbá energie, Milan Havelka to popsal, že nemají jiskru.
7. Na viry používám sledování česna a podložek před ním - včely mají čistící pud, který mi pomáhá v diagnostice - vynášení nemocných včel, třesoucí se včely, deformace křídel, pochodující včely, nápadně černé včely, vynášení plodu, vystrkování na pohled zdravých včel jinými včelami atd. Chce to čas u včel a pozorovat. Někdo diagnostikuje viry z mezerovistosti plodu. Na viry je ideální KM, která zvýší čistící pud. Minulý rok se mi stalo, že včelstvo s totální paralýzou se dokázalo regenerovat - ten čistící pud je strašně silný a včely nejlíp umí diagnostikovat.
8. V některých sezónách je dobré si označit slabá včelstva, ta většinou odcházejí jako první. Ale někdy je to naopak, kdy je ideální si označit nejsilnější včelstva. Za sebe mívám problémy s nejsilnějšími včelstvy, které používám pro chovu při matce, kde se protočí hodně plodu (zpod mřížky se rámky dávají nad ni a souše do plodiště). Každá generace plodu navíc je problém a může být fatální.
9. S předchozím bodem souvisí časné zimování - např. letos se viry projevovaly už před slunovratem. Roztočů je taky dost - ti se projeví, až se shodí medníky a včelstvo zmenšuje plochy plodu. No letošní podletí může být velmi zajímavé...
10. Být často u včel srpen - září a rychle odstraňovat kolabující včelstva.
11. Barva díla, zásoby ze zkolabovaných včelstev nebo převážení včelstev mezi stanovišti nehrají roli, klíčový je plod v podletí. Lze jej odstranit, ale za sebe chci raději podporovat čistící pud u včel - tedy používám bodově výše uvedené prostředky.
12. Nepřemýšlet ve schématech - každá sezóna je jiná a má jiné výzvy. Krása včelařiny spočívá i v improvizaci.
Omlouvám se za případné chyby, je to psáno narychlo. A body výše na Vašem stanovišti vůbec nemusí platit
