Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
V nekolika oddelcich pozoruji vir deformovanych kridel. Zhruba ve 2 ze 40 na stanovisti se objevil vir pytlickovitosti plodu. Je podobny moru,avsak netahne se sopel z uhynule larvy,ta je hnede zabarvena rohlickoviteho tvaru. Pred lety jsem mel tento vir na jedne vcelnici, bylo mi lito vcelstvo utratit. Vymenil jsem oddelkem matku, situace se zlepsila. Presto dalsi rok uhynulo vcelstvo i dve vedle. Dalsi rok, padlo 45%stanoviste. Opakovane testy na mor negativni. Takze bacha na pytlickovitost
Priznávam, provokujem. Klieštika vieme spočítať, ale pre úhyny a kondíciu včelstiev to je zavádzajúci údaj. Koľko klieštikov je diagnoza ?Idea Koľko deformovaných krídel je diagnoza, koľko uhynutých alebo skákajúcich včiel pred letáčom ? Počítať podozrivé včely 15 min. na letáči je rovnaká činnosť, ako počítať padajúce meteorityWink
Koľko vírusov je diagnóza? Nie si trošinku smiešny? Provokujem?
Alberte souhlasím s tebou. Já navíc ještě víc provokuji tvrzením, že z přílišného monitorování se akorát zblbne. Cesta k prosperujícím včelstvům je podstatně jednodušší a spolehlivější než pořád někam brejlit a počítat, s výsledky velmi často neodpovídajícími realitě. R. S.
Pytličkovitý plod pozoruji u jedné linie matek od jara, kdy jsem to zpozoroval prvně u sebe na včelnici. Dostali KM 85% poměrně velkou dávku ve formivanu a dlouho se z toho nemohly dostat. Nyní už pytlíčkovitý plod zcela vymizel a matky kladou už krásné ucelené plochy plodu bez mezerovitosti a jakýchkoliv mrtvých larev ve stylu rohlíku. Takže KM clona pomohla a včelstva krásné síly a nosí už i med. Avšak takové matky nehodlám dál tolerovat, takže jsem nadělal navíc 15 oddělků před měsícem a matky už krásně kladou, takže všechno půjde přes noviny vyměnit.
To jsem bezuspesne zkousel s formidolem (40g, 85% kys.) 2x po 14d. Jake koncentrace jsi pouzil ve formivanu?
85%.
Odpařoval jsem 200ml (cca 250g) několik dní na jaře. Další aplikace jsem nedělal. Nyní u jednoho navíc zvápenatění, takže další KM 85% ve formivanu.
Jak je vidět, matky jsou to náchylné na nemoci a tudíž na hov......
Rozchovávať matky z úhynovej včelnice znamená rozchovávať potencialnych invalidov.
Nie je pravda, že čo zostane je vyselektované. Bežný včelár neurobí žiadny pokrok v selekcii. Musí to byť prísny, systematický a dlhodobý výber.
Takto vznikla žltá kranka, ktorá má genetický potenciál na komerčnú včelu.
Albert, problém se rozšířil i na monitoring mimo včelnici. Nebezpečím nejsou jen okolní včelaři a alternativci. Nepřítel je mnohem sofistikovanější. Může číhat i ve vlastní žumpě. Čo teraz?
(22.07.2022 7:44)bohemia.gall napsal(a): [ -> ]Nebezpečím nejsou jen okolní včelaři a alternativci. Nepřítel .... Může číhat i ve vlastní žumpě.

Nepřítel číhá především ve vlastní žumpě.
.... Do které dokázali dostat včelařství za posledních 30 let ti na správné straně.
Stupňovat dávky chemie už nemohou a tak hledají problémy mimo vlastní žumpu.
Škoda.
m.
Jejich škoda, jejich cesta, jejich volba. Nikdo nikoho k ničemu nenutí. Jejich problémy se mě netýkají, každý máme svoji žumpy dost.
Může číhat i ve vlastní žumpě. Čo teraz?
Terazky neviem. Je to súkromná vojna každého včelára. Inteligentní včelári vedia, ako zabrániť úhynom. Ja nie. Nízky spad ma ukľudňuje až do konca septembra. Potom zistím, že mal byť nižší. Neliečil som dosť intenzívne ? Smile Cieľom monitoringu je dosiahnuť ideálny spad 0 po celý rok ?
Ani pri madarskom kobercovom bombardovaní klieštika sa nedosiahne 0.
1000 komárov je neškodných, ale stačí jeden s maláriou.
Preto sa do blba pýtam na monitoring vírusov. Analogicky - test na Covid stojí 1,80 €
https://www.redmed.sk/antigenovy-test-pr...alenie-1ks
Riešením je anamnéza včiel, ved niektorí včelária podľa toho, čo im hovoria včely.
Som stejný tupoň.
Jestli on ten monitoring virů nebude k prdu, to video není včela, občas to potkám vylézat z žumpy. Kdo je tam infikoval? Klestik těžko. Možná já....nebo moje žena?
Odpověd´ se zdá být jednoduchá, ale záleží na správném odhadu včelaře. Slepý samozřejmě nevidí zavčas změnu v chování včelstva. Vidím zde, že někteří se již posunuli do včasných zákroků, které mohou tlumit rozvoj viróz. No a kdo je akcelerátorem viróz víme (VD NC a včelař nic neděláním). Retardérem jsou ku příkladu – monitoring spadu koncem června a začátkem července (odhalíte varroabomby) na své včelnici a kontrola zesláblých včelstev (s minimem VD) společně se zásahem do odhalených. Viry jsou důsledkem zhoršeného zdravotního stavu a také genetickou dispozicí. Avšak čím menší zdravotní zátěž a stres, tím hůř se vybírá na odolnost.
Kdo svádí na sousedy a alternativce, tak bohužel neudělal ani první krok. Už od slunovratu a letos o něco dříve, jdou vidět kolapsoví spouštěči na vlastní včelnici. Stačí pohled na česna + pohled na podložku.
Ivo, ako spoznáte kolapsové včelstvo. To isté by som sa opýtal aj Jirku Vítamvas. Chcel som z poznatkov včelárov vytvoriť pomôcku /manual/ na včasné odhalenie kolabujúcich včelstiev. Bola to téma v Úhynoch 21/22, ale skončilo to out. Ďakujem za pomoc.
Alberte - Včelstvo není stroj, ke kterému dostaneš návod, jak ho obsluhovat. Chování takového stroje je tím pádem předvídatelné, protože to není živý tvor. Včely musíš mít pod kůží. Musíš jim rozumět a chápat je. Být s nimi v nejtěsnějším kontaktu (obrazně). Vědět co jim hrozí čeho se nedostává a kdy jim včas pomoci. Prostě je to náročnější než vámi prostudované včelařské publikace. Mne to vše naučila dnes již 55ti letá praxe i když jsem přečetl o včelách vše co bylo pro mne dostupné. Proto odpovídám fungující manuál se ti nikdy nepodaří napsat.
Ahoj Alberte, pokusím se pár bodů, i když naprosto souhlasím s Jirkovým příspěvkem výše.
1. Uvědomit si, že veškerá zodpovědnost je na Tobě a nikdo jiný to za Tebe neudělá. Včelaři často svoji lenost hází na okolí, alternativce atd.
2. Většinou je včelstvo citlivé k roztoči nebo virům na vlastním stanovišti.
3. Viry a varroa jsou dvě rozdílné věci, které spolu souvisí, ale klidně můžou fungovat i odděleně. Z virů se včelstvo oklepává i další sezónu, i když jsme roztoče zničili.
4. Používat dvě podložky, jednu v podmetu a druhou před česnem.
5. U roztoče je důležitější podmet, zde pozorujeme jakýkoli spad, který se vymyká průměru stanoviště. My větší včelaři máme výhodu oproti menším s pár včelstvy, vidíme víc úlů a rozdíly více "křičí". Tyto výjimky lze poléčit třeba KM, Ekopol nebo Thymovar. KM je dobrá i na diagnostiku, kolik má včelstvo roztočů. Je fajn vyzkoušet i jiné koncentrace - není jen 65% a 85%. Dále se na podložce objeví loupež - ale ta bývá chybou včelaře, že kolabující včely včas neostranil (bod 10).
6. Včely neberou krmení tak rychle jako ostatní, něco je špatně. Někdy jde ze včel blbá energie, Milan Havelka to popsal, že nemají jiskru.
7. Na viry používám sledování česna a podložek před ním - včely mají čistící pud, který mi pomáhá v diagnostice - vynášení nemocných včel, třesoucí se včely, deformace křídel, pochodující včely, nápadně černé včely, vynášení plodu, vystrkování na pohled zdravých včel jinými včelami atd. Chce to čas u včel a pozorovat. Někdo diagnostikuje viry z mezerovistosti plodu. Na viry je ideální KM, která zvýší čistící pud. Minulý rok se mi stalo, že včelstvo s totální paralýzou se dokázalo regenerovat - ten čistící pud je strašně silný a včely nejlíp umí diagnostikovat.
8. V některých sezónách je dobré si označit slabá včelstva, ta většinou odcházejí jako první. Ale někdy je to naopak, kdy je ideální si označit nejsilnější včelstva. Za sebe mívám problémy s nejsilnějšími včelstvy, které používám pro chovu při matce, kde se protočí hodně plodu (zpod mřížky se rámky dávají nad ni a souše do plodiště). Každá generace plodu navíc je problém a může být fatální.
9. S předchozím bodem souvisí časné zimování - např. letos se viry projevovaly už před slunovratem. Roztočů je taky dost - ti se projeví, až se shodí medníky a včelstvo zmenšuje plochy plodu. No letošní podletí může být velmi zajímavé...
10. Být často u včel srpen - září a rychle odstraňovat kolabující včelstva.
11. Barva díla, zásoby ze zkolabovaných včelstev nebo převážení včelstev mezi stanovišti nehrají roli, klíčový je plod v podletí. Lze jej odstranit, ale za sebe chci raději podporovat čistící pud u včel - tedy používám bodově výše uvedené prostředky.
12. Nepřemýšlet ve schématech - každá sezóna je jiná a má jiné výzvy. Krása včelařiny spočívá i v improvizaci.

Omlouvám se za případné chyby, je to psáno narychlo. A body výše na Vašem stanovišti vůbec nemusí platit Wink
(22.07.2022 13:10)bohemia.gall napsal(a): [ -> ]Som stejný tupoň.
Jestli on ten monitoring virů nebude k prdu, to video není včela, občas to potkám vylézat z žumpy. Kdo je tam infikoval? Klestik těžko. Možná já....nebo moje žena?

pestřenka trubcova,alias trúdovka obyčajná ,alias Eristalis tenax.. larválne štádium može prebiehať v žumpe alebo inych hnijúcich tekutinách..ked som to prvy krat videl na zahrade v kybli so zapršaným kompostom,len som valil oči a dlho mi trvalo dopatrat sa co to je ..a potom som valil este viac,v zivote by mi nenapadlo ze trúdovka sa vyvija takto..dokonca moze sposobit aj myiázu zvierat ci ludi..

[Obrázky: 5-CEB9660-7027-435-F-A9-F8-BC1-DD3-AC523-D.jpg]
Když mluvíme o virech atd..., pak mluvme i o imunitě včelstva. Viry jsou všudypřítomné, ale citlivost jednotlivých včelstev je rozdílná a dá se zvýšit/snížit vhodnými/nevhodnými zásahy. Především se ale musí nějak projevit. Proto je velmi vhodné nemít na včelnici jednotný materiál a nepřehánět to s chemickým ošetřováním. Jen pak lze něco vysledovat a na tom stavět. A není k tomu zapotřebí žádná vědecká erudice, jen prostý selský rozum, pozorovací talent, intuice. To pokušení vše preventivně několikrát za sezónu ošetřit a nemít tak žádný problém je příliš velké a brání jakémukoliv posunu, neboť neustále vymazává vznikající rozdíly (selekci) a způsobuje včelařovu slepotu (nerozvine v sobě onen pozorovací talent/intuici - NEMÁ NA ČEM). Včelař tak přešlapuje na místě a do budoucna zvyšuje svůj dluh vúči úhynům, který pak bývá jednorázově splacen. Úhyny jsou někde jasné už teď a ani se nemusí nechat dojít do konce (proč taky? to by byl amatérismus). Stačí takové včelstvo včas ošetřit a změnit v něm genetiku. Důležité je, že jsme dovolili, aby se problém mohl projevit a my se mohli zeptat v čem je včelstvo odlišné od zbytku včelnice. Jet na graně, ale nepřepadnout. První roky to nedokáže nikdo. Buď přepadne, nebo jede daleko od kraje. Ale lepší je občas přepadnout a naučet se udržet rovnováhu. Jízdou daleko od kraje se to nikdo nenaučí.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's