Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Monitoring výskytu V.d.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Stefanos, bingo. Tak to prostě je u všech domácích zvířat. Neznám nikoho, mimo včelařů, co chce léčit několikrát do roka svá zvířata proto, aby je vůbec mohl udržet při životě. V Čechách na to dokonce máme dotační tituly a výzkumný ústav. Ve světě, kde nejsou tlačení do jednotných šablon a "zaručených" metodik nabízejících snadná řešení, už to pochopili dávno a jsou v tomto směru mnohem dal
Ďakujem za odpovede. Manuál má v hlave určite každý včelár. Tie úspešné postupy a finty môžu pomôcť ostatným, ak sa zverejnia.
Najviac ma zaujala kontrolná podložka pred letáčom od Ivíka. To či má včelstvo iskru je poetický termín a do manuálu sa dá zaradiť len veľmi ťažko.
Ivik: tvuj spolehlivy recept na odhaleni kolabujicich me neoslovil. Nemyslim si,ze jsi schopen(na) je odhalit!

Jedinou opravdu ucinnou metodou boje proti uhynum, jsou rezervni vcelstva. Varoa bude, viry take..
Jaké % napadení VD ještě nevyžaduje zásah (léčení) a kdy naopak je potřeba rychle zasáhnout?
V různých zdrojích nacházím různé hodnoty. Např. v barevné tabulce na stánkách Dolu https://www.beedol.cz/monitoring/ je v srpnu 10 roztočů zjištěných cukerným posypem na vzorku 600 včel (tedy 1,7 %) OK a není potřeba zasahovat. Naopak při >25 VD (tj. cca 4 %) je potřeba ihned ošetřit (hodnota pro kterékoli období).

Podle brožury od Véto-pharma je v srpnu potřeba ošetření při infesaci >3 %, v období mezi snůškami je to při >2 %.

Hodnoty nejsou konzistentní. Kde by se daly najít nějaké seriózně zjištěné hranice, kdy je míra napadení v danou dobu ještě OK a kdy už se jedná o "vyšší napadení", které je potřeba rychle řešit?

Rád bych ještě obzvláště některé z Vás poprosil, abyste se zdrželi komentářů typu "řešíte úplné nesmysly, podstata vám jaksi uniká" apod., díky.
Boris podľa môjho názoru je dôležité kedy ten monitoring robíš!
Ale v tejto téme sa diskutovalo asi tak, že pri zistení v monitoringu zmyvom, že napadnutie včiel klieštikom je 1- 2% (0-6 ks pri vzorke 300 včiel) nie je potrebný žiadny zásah liečením (odporúča sa ale ďalšie sledovanie). Napadnutie 2 až 5 % (7 – 15 ks) je možno vyhovujúce v júli/v červenci, ale ho včelár zistí už v júni/ v červnu signalizuje mu to, že už v krátkej dobe potrebné včely preliečiť. Ak pri monitoringu zmyvom zistí včelár nad 10 % klieštikov na včelách je potrebné liečiť okamžite, inak hrozí kolaps včelstva.

Podobne ak pri kontrole podložky v júni/v červnu včelár zistí v niektorom úli priemerný spád 8 a viac klieštikov za deň už treba okamžite začať liečiť, pri okamžitom a razantnom zásahu sa dá k úspešnému zimovaniu často doviesť aj včelstvo so spádom do 30 klieštikov. Ak padne pri novembrovom/listopadovom monitoringu na podložku viac ako jeden klieštik za 48 hodín treba zopakovať liečenie!
Ak niekto už pri jarnom monitoringu nájde 4-5 klieštikov denne na podložke jedná sa o netypickú a kritickú situáciu. Treba si uvedomiť, že hlavne na jar pri masívnom plodovaní včelstva je väčšina klieštikov v zaviečkovanom plode a tých, ktoré uhynú a padnú z včiel na podložku , je len jedno percento...
Díky.
Samozřejmě že je důležité, KDY se monitoring dělá. O to mi také jde.
Rozumím tomu tedy tak, že např. 5 % v srpnu je také OK.
Najdu někde Tebou uvedené hodnoty nějak více oficiálně/odborně zveřejněné?
6 VD z 300 včiel je 600 foretických VD z 30 000 včiel. Mne padali včelstvá už pri polovičnom liečebnom /diagnostickom/ spade 200-300 VD, aj menej. Musíte mať cit a vyberať pre chov len odolné včelstvá. Včelstvá, ktoré nemajú iskru treba z chovu vyradiť.
Borisy, musíš vzít v úvahu dvě věci:
- monitoring pomoci moučkového cukru vykazuje poměrně velkou chybovost - až 50 %, takže řešit, jestli je 5% napadení OK... ono to může být právě taky těch 10
- včelstva jdou nyní pomalu početně dolů, takže i kdyby se počet kleštíků nezvyšoval, tak se procentní napadení zvyšuje. navíc se kleštíci z plodu trubčího přesouvají na plod dělničí. Navíc se jedná o zimní generaci včel, což je naprosto zásadní - o tom, v jaké kondici budeš mít včelstva na jaře, případně už je mít nebudeš. se rozhoduje nyní.
Pokud u nějakého včelstva na stanovišti zjistíš oproti ostatním včelstvům vyšší míru napadení (bez ohledu na %), na nic nečekej a něco udělej.
beekeeper: Diagnostikuji smyvem.
Píšeš o tom, když se nějaké včelstvo vymyká ostatním - chápu.
Ale zároveň taky chci vědět, jestli i ty ostatní včelstva jsou OK, nebo taky vyžadují ošetření.
Pokud se ti nechce přemýšlet, jak je standardem u českých včelařů a jak nás nabádá ČSV & Dol, tak ošetři všechno...
Je mi jasné, že to ale není tvůj případ, s tím (ne)přemýšlením. S tím vymykáním se jsem to myslel tak, že když máš u většiny třeba do 1 % a u jednoho zjistíš 3% napadení, tak neřeš, jestli je to už dost anebo počkat, až bude 4, 5 či více procent. Prostě ho nějak ošetři.
Ano, nechci ošetřovat všechno. Loni jsem to měl jednodušší - ve smyvu nebyli žádní roztoči, tak jsem za celý rok "léčil" pouze 2x fumigace na podzim. Všechna včelstva přežila a prospívala znamenitě. Letos (předevčírem) jsem měl ve smyvu 0,5 %, 1,4 % a 2,6 % roztočů. Netestoval jsem všechny, ale chci to dodělat. Tak prostě chci vědět, jestli těch 2,6 % je ještě ok. Nebo jestli zítra zjistím u zbytku včelstev třeba 3 %, tak jestli je to taky ok.
Nenechajte si VD rozmnožiť až do vírusovej epidémie. Potom už je jedno, aký máte spad pri monitoringu.
Ak však chcete šľachtiť na odolnosť, nesmiete liečiť Huh
(10.08.2022 15:08)Boris napsal(a): [ -> ]Rozumím tomu tedy tak, že např. 5 % v srpnu je také OK.
Najdu někde Tebou uvedené hodnoty nějak více oficiálně/odborně zveřejněné?
Boris napísal som že ak je 5% spád v júli/v červenci tak už v auguste/v srpnu musíš liečiť, porozmýšľať trochu ako ti radí beekeeper...
"Odborné" zverejnené čísla ako postupovať som čítal niekde u Olivera ale na takýto postup nie je "biblia"....aj on to len odporúčal...
Stačí aby si odobral mladušky z iného plodového plástu a posun v čísle % je výrazný...

v srpnu pri 5% spáde nemôže byť nič OK, zisťuješ len foretické klieštiky a tých zistíš stovky... ale väčšina je v zaviečkovanom plode!!
Koľko teda je klieštika vo včelstve pri 5% spáde foretických?
poliaci publikovali údaj že o tomto čase v jednej bunke viečkovaného plodu našli maximimum 32 samičiek varroa!
Nie 1-2 ale o 30 viac...Undecided
(10.08.2022 22:46)Boris napsal(a): [ -> ]Ano, nechci ošetřovat všechno... Netestoval jsem všechny, ale chci to dodělat. Tak prostě chci vědět, jestli těch 2,6 % je ještě ok.
Pokud nechceš ošetřovat plošně, musíš monitorovat všechny včelstva.
Neřeš prosím desetiny procent - 2,6 už jsou 3. Goro i Albert ti radí dobře. V srpnu už opravdu není na co čekat...

Neber to prosím nějak jízlivě, ale neodpustím si otázku. Cos dělal u svých včel těch jedenáct let?
2,6 % jsem napsal proto, že mi tolik prostě vyšlo. Jsem zvyklý uvádět naměřené hodnoty, byť ve skutečnosti to může být víc. Ale to neřešme.

Další věc, kvůli které si stále asi nerozumíme: všude v těch vyhodnocovacích tabulkách se uvádí, že čím později, tím je akceptovatelných víc roztočů. Co je v červnu průšvih (%), je v srpnu OK. Vy tady píšete přesný opak.

A co jsem dělal u včel těch 11 let? Dával jsem plošně Formidol. Plošně proto, že jsem nedokázal diagnostikovat napadení VD. Přirozený spad je podle mě naprosto nevypovídající (málokdy jsem něco na podložkách objevil) a ošetřovat naslepo jen některé je podle mě taky chyba, protože sousední vč. se mohou lišit o stovky % v počtu VD.
No a v posledních dvou letech mi po KM padlo několik matek, tak jsem s plošným ošetřováním KM skončil a hledám jiné cesty.
(11.08.2022 11:45)Boris napsal(a): [ -> ]...a ošetřovat naslepo jen některé je podle mě taky chyba, protože sousední vč. se mohou lišit o stovky % v počtu VD.
Uf, o stovky procent snad ne. Chápeš správně procenta?

Ano, u KM hrozí ztráty matek, hlavně těch mladých. Ale jde to mírnit - to je ale na jiné téma.
Nejsem si vědom, že bych někde uváděl únosnost procentuální napadení vzhledem ke kalendáři. Možná moc čteš mezi řádky Wink
Zkusím to jinak. Někdy po slunovratu jde početně včelstvo přirozeně dolů. I když zůstane absolutní počet kleštíků stejný (nebudou se množit ani umírat), procentuální napadení se pochopitelně zvedné.
Příklad:
60 000 včel / 900 kleštíků = 1,5% napadení
50 000 včel / 900 kleštíků = 1,8% napadení
40 000 včel / 900 kleštíků = 2,25% napadení
Jenže kleštíci se množí, takže ten nárůst je mnohem strmější.
Začni tu, máš tu všetky odpovede.
https://scientificbeekeeping.com/refinin...ns-to-use/
VD je OK, ak nroznáša vírusy. V Randyho grafe je to od spadu /zmyvu/ 15. Ale monitoring je zavádzajúci a v 7,8,9 sa počet VD môže prekvapivo meniť. Ak nechcete selektovaťWink, tak odstránte klieštika plošne. Na nulu sa nikdy nedostanete, ale zabránite kritickému premnoženiu /15 foretických/ ktoré spôsobujú virozu= úhyn. Randy tam má 3 plošné preventívne /nie selektívne/ zákroky 4/5, 7/8 a na Vianoce.
https://scientificbeekeeping.com/refinin...ns-to-use/
Štatisticky nevieme, koľko úhynov spôsobili vírusy a koľko NC, ktorú monitoruje len pár včelárov.
(11.08.2022 11:45)Boris napsal(a): [ -> ]2,6 % jsem napsal proto, že mi tolik prostě vyšlo. Jsem zvyklý uvádět naměřené hodnoty, byť ve skutečnosti to může být víc.
A počet včel ve vzorku je ti znám? Když už hrajeme na tu přesnost...
(11.08.2022 15:41)#beekeeper napsal(a): [ -> ]
(11.08.2022 11:45)Boris napsal(a): [ -> ]...a ošetřovat naslepo jen některé je podle mě taky chyba, protože sousední vč. se mohou lišit o stovky % v počtu VD.
Uf, o stovky procent snad ne. Chápeš správně procenta?

Ano, snad chápu. Je ale potřeba dát dobrý pozor na to, zda vnímáme % jako setinu nebo jako jednotku. Pro mě procento je setina. Jednotkou je třeba kus.
Jedno vč. může mít infestaci např. 3 % [0,03] a jiné může mít 9 % [0,09]- a to je 3x víc, neboli o 200 % (procent) víc.
Tedy to není o 6 % víc. Když někdo chce dát najevo, že chápe procento jako jednotku, tak řekne, že je to o 6 procentních bodů víc.
Takže takto mohou vznikat podobná nedorozumění.
Např. když budu mít med s 14 % obsahem vody a přítel včelař 21 %, tak má o polovinu víc, neboli o 50 %, v tomto případě o 7 procentních bodů.

(11.08.2022 20:40)#beekeeper napsal(a): [ -> ]
(11.08.2022 11:45)Boris napsal(a): [ -> ]2,6 % jsem napsal proto, že mi tolik prostě vyšlo. Jsem zvyklý uvádět naměřené hodnoty, byť ve skutečnosti to může být víc.
A počet včel ve vzorku je ti znám? Když už hrajeme na tu přesnost...

Počet včel odhaduji na základě jejich hmotnosti. Jistě je tam nějaká nejistota, ta může být směrem nahoru nebo dolů. Vlivů tam bude víc a celkovou nejistotu nedovedu vyjádřit. Zaokrouhlit na jednu platnou cifru - na 3 % - je asi možné, problém s tím nemám.
I tak to lze pojmout. Ještě to rozepiš se třemi či čtyřmi vzorky (medu, včel) a bude těch vztahů ještě více... I vypovídací hodnota bude dozajista dobře srozumitelná...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referenční URL's