Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2018/2019
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Prevence Louky samozřejmě, ale tu provádíš třeba jen ty a dalších deset okolo na to kašle... spíš víc ...
takže nastupuje selekce - tady souhlas s Jirkou - a taková jsem se snažil rozchovávat letos po úhynech v roce minulém....
a odolná včelstva existují, jen mají malinko jiné výsledky, než my včelaři očekáváme - mám jedno jako trubčí, které nikdy nedalo včelaři med, vždy velmi silné, vše proplodují, ale stačí mu poloviční dávky "léčiv" a přežilo třeba jako jediné na stanovišti, kde vše okolo padlo - nejen na tom stanovišti,ale i okolních dvou začátečníků, kteří již v září měli prázdno... a toto včelstvo si z těchto padajících nosilo, a hodně... a rozhodně ho rušit nehodlám jen proto, že z něj "nic" nemám...
myslím , že nachovat si matky jen z jedné "nejlepší" matičky je pak cesta včelaření úspěšného do první vlny úhynů ...
ale to chce bohužel zažít, pak se jeden poučí, do té doby je to jako letošní molice, které u nás nic a jinde sežraly i mezistěny....
Kdyz z jineho soudku,tak taky pridam.Po melecitozo-virovo-N.C. roku jsem vetsinu prezivsich rozbil v kvetnu na oddelky na novem dile,5 vcelstev jsem si nechal na med,klasicky pridal VN mezisten,vcelstva slapala,vytacel jsem 3x,spokojenost.Az do doby,kdy jsem se do nich v srpnu pred krmenim podival,byly tam kde na jare.Na hrane kolapsu.Kdybych se vybodl na med,vytavil jejich dilo a premetl,mozna by to daly.Kdo vi.
Ten samy rok,vyzimoval zebracek na 1,5 ramku v 3VN ulu,odepsal jsem ho ze stavu,ze ho pak vymetu.Prekvapil,prezil,rostl.Odchoval jsem si z nej 2 matky,dal je do oddelku,krasna vcelstva,parada,zimovani nadhera.Jsou to vcelstva,ktera se "hemzila" na cesnech a sla letos do kytek.Obe .Pak aby se v tom nekdo vyznal.Oddelky z premetenych beze ztrat.
a to včelaříš 20 let, jak se v tom pak máme vyznat my, začátečníci ...
Rika se,ze stesti preje pripravenym,ale neznamena to,ze ac pripraveny,tak se s tim stestim potka....
Neznali jsme uhyny,az do nedavne doby.Proste to prislo,je to tady a musime prijit na to,jak s tim vcelarit,pac nikdo jiny to za nas neudela.
A neměla by to být práce pro výzkumný ústav, aby to vyzkoumal?
Proč jsou včelaři členy svazu, když svaz pro členy nic pořádného nedělá.
(01.11.2018 23:17)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]A neměla by to být práce pro výzkumný ústav, aby to vyzkoumal?
Proč jsou včelaři členy svazu, když svaz pro členy nic pořádného nedělá.

Zkoumáno bylo o N.C. za ministerské peníze už v roce 2011. Zpráva dává řadu odpovědí na zdejší otázky a pochybnosti.
http://eagri.cz/public/web/file/142451/Z..._final.pdf

Jako lidé, budou i včely potřebovat rostlinné doplňky, jenže ty Dol ještě nevyvinul, takže proč bychom měli vědět, že např. Nozevit je od tuším Chorvatů ?!

Další Informace jsou třeba tady
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0903/exper...nosematozy
(01.11.2018 16:13)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]
(01.11.2018 15:03)misan napsal(a): [ -> ]Som sa tomu málo venoval a 3 z piatich "odišli".

Musím dať za pravdu Milanovi Havelkovi, že za takéhoto počasia si včely ešte donesú z rabovačiek aj to čo nechceme.

Kolegovi uhynuli minulú zimu a moje to mali v blízkom dolete.

To by chtělo asi trochu více rozpitvat.
Tedy včely si např. v minulém týdnu něco vyrabují a přinesou si to domů i s řekněme bonusem.
A za týden komplet padnou?

To asi nebude tou rabovačkou před pár dny, ale něčím jiným.
Problém ve včelstvu musel být už o hodně, hodně dříve.

Možno som ten prvý príspevok moc zjednodušil.
Pred rokom mi Milan Havelka vyčítal že som preliečenie pred zimou urobil moc skoro a ešte hrozí "horizontálne šírenie" klieštika (nechce sa mi to hľadať). Oponoval som že okolie mám pod kontrolou... Na jar mi kolega ukazoval úle po uhynutí... Ja som pred zimou po preliečení zaznamenal spád (niekde by som našiel aj fotografie a počty). Jar prebehla ešte OK, aj znáška, ale nakoľko som mal kontinuálnu znášku (prelínala sa repka, agát, lipa, slnečnica) neurobil som žiaden zákrok po agáte a to bol pre klieštika raj. Faktický sa mi nevivinulá zimná generácia. Nemalý podiel na tom mám ja sám.

Takže pre Tomáša Madara. Naozaj ten problém nastal hodne skôr. Tie rabovky som myslel tie minuloročné. A to moje okolie "pod kontrolou" nebolo až tak pod kontrolou. To som spomenul v tej poslednej vete.
Z předběžných výsledků vyšetření uhynulých včelstev (jiných než v rámci tohoto funkčního
úkolu) však můžeme říci, že společným faktorem vedoucím ke kolapsu včelstva jsou roztoči
Varroa destructor, viry DWV a ABPV a také N. ceranae (vlastní pozorování, doposud
nepublikované údaje VUVč).
V současnosti se také stále více projevuje synergický efekt infekce N. ceranae a exponace
včel pesticidům požívaných v zemědělství. Zásadní práce byla publikována kolektivem
Vidou et al. (2011), který exaktně ověřil, že synergický efekt infekce včel parazitem N. ceranae
výrazně snižuje LD50 řady přípravků pro ochranu rostlin, zejména neonikotinoidů.
http://eagri.cz/public/web/file/142451/Z..._final.pdf
(01.11.2018 18:07)Louky napsal(a): [ -> ]Ale tady nikdo nemluví o kleštíkovi ale o viroze přenesenou v zásobách.
zase ty imaginární virózy......bakterie a bůhvíco ještě....vždycky je třeba se na něco vymluvit.

(01.11.2018 15:03)misan napsal(a): [ -> ]Som sa tomu málo venoval a 3 z piatich "odišli".

Musím dať za pravdu Milanovi Havelkovi, že za takéhoto počasia si včely ešte donesú z rabovačiek aj to čo nechceme.

Kolegovi uhynuli minulú zimu a moje to mali v blízkom dolete.

Letošní ztráty - 1 včelstvo,bezmatečnost,následná srpnová loupež.
Tzn. necené 0,5% z celkového počtu.
Ztáty v minulých letech cca 7% průměr.
Letos je zatím menší spad oproti minulým letům,takže uvidíme.
Ony ty virozy Pavle nejsou imaginarni,myslel jsem si,ze to co popisoval KaJi je lajdactvi vcelaru,nebo nejaka chyba v beznem osetrovani.Bohuzel byla to pravda a clovek tomu neuveri,az se mu to stane.Ztratu vcelstva jsem si neumel predstavit,dnes to beru jako moznou vec a prijal jsem i fakt,ze virozy,na to nabalena N.C. propukaji i bez spadu ci mnozstvi klestiku.Plizi se to pomalu,po nasi ZO se to projevilo o rok pozdeji u sousedu.Bohuzel s tim musime pocitat a zacit byt trosku pokornejsi. Koneckoncu,nejspis sklizime ovoce lidskeho konani(zemedelstvi,priroda,prenos patogenu z kontinentu na kontinent,atd.).
No já si myslím, že největší chybou je z úhynů včelstev dělat velkou složitost! Je naopak lepší si celou problematiku zjednodušit a hlavně pak ji řešit. V podstatě si za úhyny může každý včelař sám a je úplně jedno jak se jmenuje. Omluvou mu může být nečekané překvapení, dál pak už záleží na informacích které má a jak je u sebe zavádí do praxe. Nedávno mě kamarád , loňský absolovent Blatné, volal ohledně revolučních nápadů ohledně oddělků. Nějak se mě ho nepodařilo přesvědčit, že tudy cesta nejspíš nepovede a dopadlo to asi tak jako kdybych mluvil čínsky a on svahilsky. Pak mě ale napadla docela dobrá vysvětlovací pomůcka a sice to, že obsah úlu je vzdáleně něco podobného jako obsah žumpy. Ten nebudu popisovat ale u úlu je to stará matka, staré plásty dávno za zenitem, zamořený plod a všudypřítomný VD. Řekl bych, že je to i seřazeno podle důležitosti, ale kdo ví? Nic jiného v tom nehledejte. Proto také náhrady uhynulých včelstev oddělky hodnotím jako nic moc. Takže 4 složky a všechny se dají řešit!!! Navíc vše je navíc víc než dobře popsáno a zveřejněno! ,Jen číst!!!! To jestli VD saje hemolymfu nebo tukové tělísko je pro naši praxi zcela bezvýznamné, ale toto naprosto stěžejní! Takže jestli má někdo velké ztráty, měl by sebou hodit a něco s tím dělat! Zdraví R. S.
V tomto se hluboce mýlíte.
Přístup," já to dělám dobře, já léčím, já se o včely starám, mě se to stát nemůže", je scestný.
(01.11.2018 22:28)janR napsal(a): [ -> ]Trošku z iného súdka- v Októbri včelstvo na 2-3 rámikoch zjavne zdecimované aj virózami, na jar pri prehliadke, lámete nad ním palicu nezrušíte ho len preto ,že to nie je Vaše- o rok o takomto čase včelstvo v plnej nádhere,krútite neveriacky hlavou- myslím ,že nie všetky, ale určité si vedia aj s týmto poradiť...chlapcovi z troch prežilo 1 toto včelstvo a má sa k svetu -ostatné dve padli na záhadný jesenný uhyn matky + vyrabovanie.

Otázka je, či je to to isté včelstvo. Mne sa tiež stalo, že sa mi o slabých včiel vrojili cudzie včely.
Pan Stonjek. Mam stanoviste kde bolo tento rok len 8 oddelkov vsetko nove matky nove ule nove vystavane dielo plne zasob plne vciel na 2/3LR. Vsade vlozeny pasik Elopolu spad kliestoka minimalny a napriek tomu jeden oddelok behom tyzdna uplne bez jedinej vcely zostali vsetky zasoby a asi pol dlame zavieckovaneho plodu. Ostatne oddelky su zatial v poriadku dufam za aj zostanu. Prazdny ul nikto neraboval. Kde hladat chybu? Okrem seba?
Tak mne sa osvedčilo namiesto oddelkov urobit zmetence na medzisteny a s novými matkami..hned po vytvorení zadymit amitrazom.. Doteraz krásne šlapú,(aj vo warréčkach na volnej stavbe),čo sa nedá o kmeňových z ktorých boli tvorené povedat..jedno už je v kopru..
Právě pro tyto dotazy píši ono zjednodušení. Př.Vochozka nejdřív píše a nepřemýšlí. Když naberu několik šoufků ze žumpy do nějaké nádoby, nestane se z ní křišťálová studánka, ale pouze menší žumpa se stejným obsahem. A přesně takto to platí u oddělků. Díky vlivu nové matky a snad i částečně nově vloženým mezistěnám jsou úhyny menší, ale jsou a přinejmenším znepokojující. Takže buď oddělky ze zdravého materiálu, což snižuje dost výnosy medu, nebo smetence, nebo dost změnit zootechniku ošetřování. Já nejvíc používám to poslední . Zdá se, že celoročně budou stačit 2x dlouhodobé nosiče org. kyselin. Ale kdo ví????? R. S.
Ja zase nesouhlasim s temi starymi plasty,jeste me bohuzel nikdo nepresvedcil proc menit dilo. A kdyz ted byl v Brne Weaver, co ma rezistentni vcely na roztoce a viry,tak v prezentaci ukazoval,jake vzorky plastu posilal na sekvencovani RNA. Byly cerne jak bota... Big Grin
Andrej-je to zrejme to isté včelstvo. má ich pri dome,kontrola asi bola dostatočná. Nebol som tam dva roky, prejavy u tých dvoch spadnutých -topenie včiel pri krmení, odchod uhyn jednej matky potom po určitom čase to isté postihlo druhé včelstvo -rabovky,tretie to s veľkými stratami na vytvorenych zimných včiel zázrakom prežilo zimu- na jar som to zúžil na 1 nastavok B s dvoma obsadenými čiastočne včelami a málo plodu+zvyšok zásoby- dostalo sa s toho. Išlo o darované ,,,panelové úle´´. Neviem či aj v minulosti keď sa včelárilo bez klieštika bol taký enormný tlak zo strany viróz na včelstvá ,asi nie, len ma trošku zaujal tento prípad. Netvrdím,že treba isť touto cestou ale skôr či neskôr si to prejdú všetky včelstvá a takto získaná určitá imunita či ako to nazvať môže byť pomocná -neviem to správne posúdiť. Len toľko
Podla vsetkeho odchadza aj 2 z osmich oddelkov je tam tak za hrst vciel plne zasob a kusok zaviecovaneho plodu. Vecer som to zavrel zajtra to zrusim. Uvidime co bude dalej. Rabovka ziadna. Spad kliestika uplne minimum.
VŠICHNI budou svá včelstva sledovat a chudáky včas likvidovat. - já mám zkušenost, že odcházejí ty nejsilnější včelstva ( 7-8 nástavků 2/3L). Většinou letošní a loňské oddělky přežívají.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Referenční URL's