Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2018/2019
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Jirko len doplnujúca otazka:
"Nemôžu problemy v tych rodinach mat predsa len na svedomí tie nove matky? Zrejme si dal oplodnene a rozkladene ale píšeš len o noseni peľu, to môže byt signal že matka je v uli ale nie je to zaruka, že aj dochovavaju od nej aj plod...kontrolu plodu uvadzaš koncom augusta a koncom októbra, čo bolo v septembri a prečo tých viac valíčok v jednej bunke?
...neonikotionidy zdecimovali lietavky, možno poškodili pôvodné matky ale myslíš, ze cez potravu a kŕmičky poskodili aj všetok plod z vajíčok ktorý tá nova matička nakladla? "
Ty 2-3 vajíčka v buňce dělají trubčice, ale když tam byly matky, tak to znamená, že jim něco změnilo chování a to by opravdu mohl být postřik i datum odpovídá době aplikací,
Jinak jedině lab.rozbor.
Pro Goro - naprosto ne vše bylo v pořádku jen sem to nezmínil. Potvrzuji, že změna byla rychlá a včelstvo se asi snažilo o plod ale nebylo kdo by ten plod již krmil a zahříval.
Není to přímo k tématu, ale chtěl jsem se zeptat, proč jste začal používat Thymovar místo vaší oblíbené KM? Vím, že ji nepovažujete v podletí za extra účinnou, ale zvládal jste s ní komplexní ošetření v průběhu celého roku.
Ještě bych dodal, že jsem chtěl vědět jak to bude s tím koncem bez loupeže, které jsem zabránil zasítováním česna. Výměna matek proběhla tak, že jsem starou zamáčkl a do vyjídací klícky ihned dal červenou. Pyl zmiňuji ale kontrolu plodu jsem také dělal. V té době bylo včelstvo v normální síle a s blížícím podzimem ustávalo v plodování jako jiná včelstva. Pyl nosily víceméně všechny.

K Mir. Šubrt - to jsem zde již někde psal - Protože u mne nebyly viry a proto přirozená záměna účinných látek. Tak jsem již v listopadu nedal dlouhodobou aplikaci.
podle mě jsou tohle právě ty viry, který dopředu těžko můžeš předpovídat a jen díky tomu, že jsi zasáhl a sledoval, si zabránil daleko větším ztrátám. Někde jsem slyšel, že matky z oplodnáčků trpí hodně nosemou, nemůže to být tenhle případ? Já osobně si myslim, že tím největším virem, kterej tohle způsobuje je právě nosema, proto jsem začal používat vita feed gold proti nosemě, ale je to jen můj pocit, nic lepšího zatim neznám.
Jirko ak tam plod bol tak, tam mohla byť absencia mladých včiel schopných sa oň starať, to lietavky nedokážu...problémy v uloch predsa len museli byť skôr pred výmenou matiek,už pri liahnutí sa včiel v tom auguste, pri cerane sa liahnu "krátkoveké" včely, teda boli tam len zo tri týždne a vyleteli uhynúť a keď sa skončil aj život letných včiel mal si zrazu v uli pusto...
...ale to sú len také naše včelárske bájky..Blush
Matky jsem si vzal do thermostatu abych tu nosemu zjistil. Viry shodou okolností se mohou vyšetřit prostřednictvím M. Šimonovského v laboratoři, ale nebude to tak brzy. Tak se uvidí.
Před česny nebyla zaznamenána nějaká anomálie (mrtvolky). Mě zajímá, jaké symptomy předcházejí takovému jevu, který bych mohl zaznamenat, protože jako důchodce jsem u včel každý den. Jeden z důvodů třeba proč jsem loni nepoužil KM bylo to, jestli se to může tato profylaxe projevit na úhynech. No a jeden „případ“ už je tu. Ale říká se - jednou je jako nikdy dvakrát jako třikrát! Tak uvidíme. Kleštík zde asi nehrál roli. Spady kontroluji pravidelně. Po nových matkách byl vychován plod - 30 až 40 dm. A právě to proč se stal ten kolaps mě není zatím jasné.
Mohu poprosit o upresneni nepodavani KM a vlif teto profilaxe ?
Mam to chapat tak, ze jsi pouzival KM a bez problemu na leceni a vcelstva OK a ted pokud jsi ji nepouzil a leceni probehlo jinak, tak nastaly urcite problemy ?

Diky
Chose
Pochopil jsi to správně. Od roku 2010 jsem používal dlouhodobý odpařovač v říjnu a nebo listopadu dle počasí. Loni mi to přišlo zbytečné. Je to však první případ, takže ještě není nic možné tvrdit. Více si přečteš na mých stránkách.
Ja na KM teprv "ted" prisel, na jednom stanovisti jsem aplikoval 2 vcelstvum s nejvyssim a nejnizsim spadem, dalsim 2 vcelstvum co mely spad mezi dostaly KM na houbicce. Po 2 dnech pocitani brouku, nejvyssi spad melo vcelstvo s KM. Kazdopadne KM je pro me zajimava i z hlediska nosemy, tu na stanovisti mam, posilal jsem po uhynu v unoru 2018 mrtvolky do Dola, pozitivni na NC. Ikdyz pry je nosema uz vsude. Ale kazdopadno vloni jsem udelal vice chyb, ktere se secetly a diky tomu jsem mel takovy uhyny. Kazdopadne si myslim, ze jsem se pro letosek poucil. Jen to nepodelat zase jinak a zcela novym zpusobem Smile
Chose
(06.11.2018 19:55)Louky napsal(a): [ -> ]podle mě jsou tohle právě ty viry, který dopředu těžko můžeš předpovídat a jen díky tomu, že jsi zasáhl a sledoval, si zabránil daleko větším ztrátám. Někde jsem slyšel, že matky z oplodnáčků trpí hodně nosemou, nemůže to být tenhle případ? Já osobně si myslim, že tím největším virem, kterej tohle způsobuje je právě nosema, proto jsem začal používat vita feed gold proti nosemě, ale je to jen můj pocit, nic lepšího zatim neznám.
Louky chce to trochu nastudovat, nosema není virové onemocnění !
Tak to se omlouvám, že jsem napsal, že je to vir, ale důležitý je podle mě ten obsah sdělení, než to jestli tomu budem říkat vir nebo houba. Pořád se tu mluví o virech a co když to viry nejsou a jsou to parazitické houby? Nebo už někdo nějakej konkrétní vir vyzkoumal a popsal?
No právě. Viry , viry, viry, .... Jak nějaké zaklínadlo.
Výstižnější je asi používat slovo infekce, jak to psal Jiří Marx.
Ty infekční tlaky tu byly a jsou všudypřítomné. Pokud jsem prošel několika vlnami úhynů způsobenými právě těmito vlivy a některá včelstva to zvládla, tak podstata problému nebude v infekcích, ale v odolnosti včelstev.
Takže je to o odolnosti včelstev.
Ta může být ovlivněna hloupým včelařem a šlechtitelem, agrochemií, špatnou stravou a kleštíkem včelím. Víc v tom nehledejte, to úplně stačí.
Letošní rok asi budou lokálně větší úhyny, snůška leckde skončila velmi časně a vytočená včelstva mohla mít hlad, najela na nouzový režim a stala se citlivějšími na viry. Vůbec, celá naše zootechnika jde právě proti odolnosti včel. Vytáčení , krmení to vše jsou věci které mohou včelstvu podlomit nohy. A tím neříkám, že nemáme vytáčet, jde jen o to kdy.
Loni mi otravil zemedelec letavky. Letos jsem dodelal evidenci a zjistil jsem zajimavy fakt a to, ze lonske matky maji oproti jinym stanovistim o 52% vetsi ztraty. Matky pochazeji z stejnych serii.

Takze pro me otrava neznamena dej v danem okamziku, tedy uhyn vcelstva. Nybrz uz v pripade pouhe ztraty letavek, postupna smrt matky v horizontu roku a pul spojena s nizsim vykonem vcelstva atd.. Dost veci mi to spojuje..
Jirko jak se se spolu bavily tak souhlas stebou ale u mne nepomohlo jak jsem ti rikal ani to ze jsem vcelstva vubec nevytocil.nemel jsem cas ani na to a na 100% vim ze vsechny mely na zacatku Června plne dva medniky na 17tce..ani to casti vcelnice nestacilo
(08.11.2018 15:06)Frey napsal(a): [ -> ]Loni mi otravil zemedelec letavky. Letos jsem dodelal evidenci a zjistil jsem zajimavy fakt a to, ze lonske matky maji oproti jinym stanovistim o 52% vetsi ztraty. Matky pochazeji z stejnych serii.

Takze pro me otrava neznamena dej v danem okamziku, tedy uhyn vcelstva. Nybrz uz v pripade pouhe ztraty letavek, postupna smrt matky v horizontu roku a pul spojena s nizsim vykonem vcelstva atd.. Dost veci mi to spojuje..

Kontaminovaný pyl působí dlouho a nenápadně.
(08.11.2018 10:46)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Ty infekční tlaky tu byly a jsou všudypřítomné. Pokud jsem prošel několika vlnami úhynů způsobenými právě těmito vlivy a některá včelstva to zvládla, tak podstata problému nebude v infekcích, ale v odolnosti včelstev.
Takže je to o odolnosti včelstev.
Ta může být ovlivněna hloupým včelařem a šlechtitelem, agrochemií, špatnou stravou a kleštíkem včelím. Víc v tom nehledejte, to úplně stačí.

Niečo mi vraví, že odolnosť aj priemerného liečeného včelstva je na oveľa vyššej úrovni ako tomu bolo pred 30-timi rokmi a že ju donekonečna zvyšovať nepôjde.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Referenční URL's