Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Izolace včelích matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Svatá Anna,je způsob dobrý.Ale museli by se ho chopit i včelaři v tvém okolí.Jak ne tak je z toho jen pomocný...........F.V.
(15.06.2016 8:25)Honza Veber napsal(a): [ -> ]Ahoj,
ten plech se mi nelibi, v tom jsem s Tebou zajedno. Vysouvani dolu, jakbysmet. Ten izolator plastovy jsem koupil pres Vastoil a hned jak jsem ho videl, rikam si, ze s tim otvorem z boku to bude nesikovny. Pouziji je, mam jich 5, ale do dalsich vcelstev udelam ty ramky, jak jsem psal vyse a mozna nez rusit chomac vytahovanim plastoveho od Vastoil, udelam vsechny s tim otvorem nahore a bude pokoj. Jako plus vidim tu moznost, otevrit matce dvirka, kdyz bude prihodne obdobi, izolator tam muze zustat az do okamziku, kdy bude nahrazen treba stavebnim ramkem? Vidim to spatne?
Co se tyka zemi, nejake ruske izolatory byly na YT prave take z MM a ramku, o ukraine psal nekdo tusim ve Vcelarstvi par cisel zpatky, ale jak rikas, ruku do ohne bych za to nedal Smile

Jirko Matl-sv. Anna je dobra,a le co to spojit jeste treba s brzkym "norskym zimovanim" Plodove plasty pouzit do oddelku, ktere pujdou dobre osetrit, zasoby v plastech rozdelit nebo uschovat? Zase jen uvaha, ci nazor, rozhodne na casti vyzkousim.
Krasny den
Honza

Honzo, osobně si myslím, že je to lepší otevřít, vyklepnout matku, podívat se jí do očí a izolátor odebrat, rámky srazit k sobě (letmo zkontrolovat zásoby) a zavřít. Pokud nejsem totální lama, musím se s těmito "opičími pohyby" vejít do minuty (výjma případu, že se jí budu déle dívat do očí nebo přidávat zásobní rámek). Ona mnohdy jednoduchá řešení mají svojí váhu. S tím otvorem nahoře bych si fakt nedělal násilí a komplikoval to. Letos jsem tu klícku otvíral "rozlomením" na poloviny, jak je secvaklá po stranách zápatkama, aby to bylo rychlejší. Ale Tvoje řešení je asi technicky zajímavější, tak ....
Ahoj,
nn, ja si klidne necham poradit! A diky za tuhle diskusi! To s tim vytazenim a rozlozenim na pulky mi rikal uz Milan Havelka taky, ze to tak delal, ano je to rychle a ucinne, to urcite. Ta horni zatka se mi zamlouva z duvodu, ktery jsem popsal, naprosto nerusim vcelstvo, jen max. vytazenim zatky.pokud az dosud byl chomac kolem klicky s matkou, nemel by byt problem to tam nechat na prihodnejsi pocasi, nebo, jak pises, zvolit pro vypusteni takovy den, kdy bude mozno provest Tebou popisovany zpusob, vcetne koukani si navzajem do oci Smile...Obe varianty mohou mit neco do sebe...
Hezky pozdni vecer
Honza
To je o tom, že včely musī mít "v oku jiskru"....Big Grin ...proto je potřeba se jim "kouknout do očí"..... Big GrinBig GrinBig Grin
nebo dat na blesk -2/3 Big Grin !! Ja Te vycervenim jak repu asi za chvilku! Wink
ano, pohled z očí do očí je opravdu pro zjištění, zda-li má matka "jiskru v oku". Pokud ne, tak ....Huh
Ještě jsem možná opomenul, že odpoeldne 1.ledna vsunu česnem do úlu Plán práce. (matka jen bere na vědomí, o ničem se nehlasuje! - žádný referendum, jinak to bude jak v Británii) Blush
Jo taaak, do ted to bylo docela fajn...
diky za rozsireni obzoru Wink
(16.06.2016 1:03)MilkyWay napsal(a): [ -> ]ano, pohled z očí do očí je opravdu pro zjištění, zda-li má matka "jiskru v oku". Pokud ne, tak ....Huh
Ještě jsem možná opomenul, že odpoeldne 1.ledna vsunu česnem do úlu Plán práce. (matka jen bere na vědomí, o ničem se nehlasuje! - žádný referendum, jinak to bude jak v Británii) Blush

Ze je nevezmes do obyvaku koukat se s manzelkou na Ruzovou zahradu Big Grin... aby z ty zimy taky neco mely, ne jen plod, med, pyl a jiny kraviny...
něco od Josef Křapka

Citace:Klícka - osobní dar přítele Toníka Zrny, 75 x 75 x 20 mm ..... [Obrázky: DSC01492_1.jpg]

Ale nikde jsem nečetl doporučenou velikost podprsenky pro tu matku Big Grin
(15.06.2016 8:25)Honza Veber napsal(a): [ -> ]Jirko Matl-sv. Anna je dobra,a le co to spojit jeste treba s brzkym "norskym zimovanim" Plodove plasty pouzit do oddelku, ktere pujdou dobre osetrit, zasoby v plastech rozdelit nebo uschovat? Zase jen uvaha, ci nazor, rozhodne na casti vyzkousim.
Krasny den
Honza
Ahoj, Honzo, obojí je samozřejmě možné. Sv. Anna je dobrá jak jako prevence, tak jako záchranná brzda tam, kde se chystá problém. Důležitá je rámcová znalost úrovně napadení a jeho vývoje. Tedy kontinuální monitoring.
Přesypání na MS je komplexnější akce. A třeba v t. zv. Třetinovém systému se ve třetím roce včelstvo obnovuje de facto výměnou matky a přesypáním na mezistěny a umístěním do nového či dobře vydesinfikovaného úlu. Tedy kompletní obměna všeho, nikoli jen odstranění roztočů.
Krásně o tom přednášem Marian Solčanský na posledním podzimním semináři ve Zbýšově (http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...ask=zbysov ), kde upozornil na řadu úskali a triků důležitých pro to, aby se to povedlo.
S tím zaplodovaným dílem se musí opatrně. Pokud je velké napadení (nebo i viry), pak je lepší to zlikvidovat. Pokud ne, je možné risknout pozdní sběrňák a zkusit to zvládnout. Ale pokud se vybírá plod ze včelstva, které je v krizi, tak tam to nemá smysl.
Jiří
Já myslím, že obdiv k Svaté Anně je třeba lehce poupravit. Naivně totiž předpokládá, že včelstva udělají vše naprosto stejně. Zde bude fungovat nejspíš známé třetinové pravidlo s tím, že u 1/3 to bude fungoovat mizerně u další jakž takž a u další dobře. Takže sečteno a podtrženo uděláme si ve včelstvech dost solidní bordel. A to nám závislým na medu nevyhovuje. Daleko lepší je udělat z každého včelstva 3 rokem oddělek v bezplodém období které je při mém způsobu o dost delší pečlivě ošetřit a rozšiřovat mezistěnami. Naprostá jistota a na další 2 roky zaručen slušný zdravotní stav s minimem chemie. Viz přednáška Dr. Kašpara před lety v Brně. Otázka je co se včelstvy co zbyla. Nejjednodušší je hned po vytočení je utratit vytavit vosk a odjet na dovolenou. Je to kruté, ale nesmírně účinné. V menším to mám se skvělými výsledky vyzkoušené, na všechny včelstva ale chybí odvaha. Ale jako příprava na katastrofický scénář dobré. Zdraví R. S.
Čo keby ste sa vrátili k téme? Izolácia včelích matiek.....poprosil by som k téme viesť diskusiu.
(16.06.2016 15:39)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Já myslím, že obdiv k Svaté Anně je třeba lehce poupravit. Naivně totiž předpokládá, že včelstva udělají vše naprosto stejně. Zde bude fungovat nejspíš známé třetinové pravidlo s tím, že u 1/3 to bude fungoovat mizerně u další jakž takž a u další dobře. Takže sečteno a podtrženo uděláme si ve včelstvech dost solidní bordel. A to nám závislým na medu nevyhovuje. Daleko lepší je udělat z každého včelstva 3 rokem oddělek v bezplodém období které je při mém způsobu o dost delší pečlivě ošetřit a rozšiřovat mezistěnami. Naprostá jistota a na další 2 roky zaručen slušný zdravotní stav s minimem chemie. Viz přednáška Dr. Kašpara před lety v Brně. Otázka je co se včelstvy co zbyla. Nejjednodušší je hned po vytočení je utratit vytavit vosk a odjet na dovolenou. Je to kruté, ale nesmírně účinné. V menším to mám se skvělými výsledky vyzkoušené, na všechny včelstva ale chybí odvaha. Ale jako příprava na katastrofický scénář dobré. Zdraví R. S.
Akorát je třeba tento postup sesynchronizovat s kolapsovými roky.
Já bych se těch včelstev takto nezbavoval. Mám metodu "popelnice". Popelnice jsou včelstva v kontaminovaných úlech, kam se právě v tomto čase odloží veškerý zavíčkovaný plod a matka se tam zaklíckuje (Izolace včelí matky). Po vyběhnutí se popelnice přejedou amitrazem a zůstane tak k dispozici velké množství včel k posílení oddělků.
Omlouvám se, ale diskuze je pouze takové pindání o ničem a lehce převyprávěný útlý spisek ukrajinského včelaře./Jiné plemeno, př. podmínky hustota zavčelení atd. atd./ Celé to dostane smysl, až budou v rukách výsledky z české kotliny za 3 roky a od větších včelařů. Do té doby pouze sníme a předáváme si tajná přání zatím nenaplněná. Já mám pouze k dispozici svědectví př. Zrna kterému to funguje řadu let k všeobecné spokojenosti a tvrzení jednoho většího včelaře, který tvrdí, že dlouhodobá izolace= častější výměna matek. V tomto případě ale platí 1 včelař= žádný včelař! Zdraví R. S.
Jaro, Ruda píše k věci, jenom se u jednoho tématu přirozeně může dojít k jeho alternativám.
Navíc si myslím, že Rudovo řešení není špatné. Sám jsem u sv. Anny narazil na včelstva, která ten razantní zásah neustála. Dnes díky této zkušenosti vím, že to byly marné a zbytečné pokusy a že tu bylo třeba postupovat natvrdo a ta včelstva zrušit (a mít v záloze oddělky).
Nemůžu říkat o sv. Anně, jak je skvělá, na to ji aplikuju příliš krátkou dobu. Ale třetinové pravidlo tak, jak je Ruda uvádí, jsem nezažil. Většinou se vše povedlo a občas to některé včelstvo neustálo. Ale nepolemizuju, může to tak být, jak uvádí Ruda. Oddělky jsou dobré řešení každopádně. Celé toto debatování říká, že jsou efektivní metody, kdy se dá včelstvo udržet, aniž by se do něj prala horem dolem chemie drsného ražení.
Jiří
Pavle úplně s tebou souhlasím, navíc o tříletých cyklech jsem přesvědčený a krásně to do sebe zapadá ale.... Mám 100 včelstev a letos úhynový rok. Kam, do čeho, co potom atd atd. Takže pro většího a velkého včelaře neřešitelné. Jako hraní pro menšího snad dobré. Ono tohle kruté řešení probíhá v přírodě po miliony let. Co není schopno, zemře. No radost z takového počínání vypadá jinak. Zdraví R. S.
Pavle, o synchronizaci nepolemizuju, ale občas nastane případ, kdy jde o jednotlivá včelstva v krizi mimo běžně vnímané schéma. Je to velmi individuální, lokální, tak jako v celém tomto oboru.
Popelnici taky zkouším, ale víc problémů než užitku. Je to individuální ...
Zdá se avšak, že ten tříletý cyklus je dobrá inspirace, akorát se musíme asi naučit se v něm pohybovat. Včetně toho, že budeme nekompromisně rušit to, co přináší problémy. A že se naučíme mít rezervy, protože je to jednodušší, než se piplat s něčím, co většinou stejně dobře nedopadne.
Je fakt, že když má chovatel 100 a více včelstev na několika stanovištích, je to problém. Ale v záloze jsou i kompromisní varianty. Ano, je to dřina a mnohem jednodušší je tohle neřešit a prát tam preventivně chemii ... Zatím ...
Abychom se vrátili k tématu: ano, izolace matek je v řadě zemí s úspěchem užívána a zkusme využít jejich zkušeností. Je dobře, že už řada kolegů začala a své zkušenosti sdílí.
Jiří
(16.06.2016 15:39)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]...v bezplodém období které je při mém způsobu o dost delší....

toto ma trochu prekvapilo,som to doteraz vnímal že vďaka lbv udržujete neprerušené plodovanie matiek(výmeny matiek tichou výmenou alebo na jeseň odložencom)..keď som v sezóne prerušil plodovanie pomocou klietkovania alebo výmenou matky za metečník,tak tie včelstvá mali menší výnos medu..ale na druhej strane mali aj merateľne menej klieštika..
(16.06.2016 15:39)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]... Naprostá jistota a na další 2 roky zaručen slušný zdravotní stav s minimem chemie. Viz přednáška Dr. Kašpara před lety v Brně. ...
Ta přednáška byla na konferenci pořádané MSVV na podzim 2014 a byla ve své podstatě o něčem trochu jiném, totiž o tříletém pokusu ošetřování včelstev pomocí dlouhodobých odpařovačů KM. To bylo sice pěkné, ale de facto pro současnou praxi nepoužitelné (což se už tehdy dobře vědělo), akorát to mělo dokázat, že pouze s KM to nejde. To ale víme (čest výjimkám!).
Dr. Kašpar tehdy nehovořil vůbec o zimní dočištění např. KŠ či o jarních a letních speciálních zootechnických metodách, které jsou v souvislosti s kontinuálním a kombinovaným monitoringem velmi účinné.A o řadě dalších témat, která jsou dnes vnímána jako velmi důležitá.
To ale nic nemění na tom, že tříletý cyklus je inspirativní a že pokud se s ním sžijeme, funguje dobře.
Jiří
Jiří neříkáme oba něco stejně? Ing Kašpar vyzkoušel že 2 roky to jde s 2x použitými dlouhodobými odpařovači KM, třetí rok se musí něco přidat a tím to do toho 3 let. cyklu krásně zapadá.
Gusto! Já už dost let chovám pouze v plemenáčích a produkční včelstva do toho netahám. Těm měním matky až v září s celým obsahem plemenáče. Zdraví R. S.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's