Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Volba stanoviště
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Zákony a nariadenia všetko nevyriešia. Ak vám do včelstiev niekto niečo nastrieka, čo urobíte? Je takmer nemožné to dokázať konkrétnemu človeku, keby ste aj vedeli, kto to urobil. A keby sa to podarilo dokázať a súd by včelárovi dal za pravdu a vinník musel škodu uhradiť, celé roky doterajšej práce by boli preč a stálo by to znova kopu námahy a práce všetko odznova vybudovať. Samozrejme, nie vždy to dôjde do takých extrémov, ale žiaľ, stáva sa...
Koukám, že jsem spustil velmi zajímavou lavinu názorů. S novým sousedem zatím spory kvůli včelám nemám. To že mě štve, jaký a kde postavil dům je jiná otázka. Z pohledu včel je možná dobře, že dům je v části parcely, která je blíže mému stanovišti. Je orientován obytnou částí od včelnice, garáží k mému pozemku a zahrada (zřejmě s bazénem a anglickým trávníkem) bude až za domem. V podstatě jsem jen nahlas uvažoval. Až čas ukáže, jak se situace vyvine, např. můj druhý soused zjistil až po půl roce, že mám na zahradě včely, když mě viděl jít v klobouku a kuřákem v ruce.
Snd budš mít štěstí na rozumného souseda.
JK
Po medobraní navštívit nového souseda s upřímným uvítáním na seznámení a sklenicí medu.
Ano, to jistě funguje. Na normální lidi. Svět však sdílíme i s jinačími lidmi...

Stalo se nám toto. V novém bydlišti, po získání prvního medu jsme obešli spoluobčany. Všude jsme byli vítáni a všude nehraně vděčně přijali prezent v podobě kilovky medu, přijali nabízenou ruku a uvítali naši návštěvu jako vítanou možnost k seznámení. Včely máme na pronajatém pozemku za vsí a venkované ocenili, že se zase do jejich vsi vrátily včely. Všichni, až na jednoho, často však jediný nepříjemný zážitek vydá za spoustu jiných.
Nejblíž našim včelám (asi 80 metrů) bydlí chovatel psíků. Nabízenou ruku odmítl, nepředstavil se a naše představování ignoroval, vztekle vzal podávanou lahev medu, podal jí dítěti ať to odnese a nám s kamenným obličejem sdělil, že ho ty "fčely se**ou jak lítaji chlastat" do jeho jezírka, kde pijou jeho drazí psi a ať nás chrání ruka Páně jestli některý dostane žihadlo!!! (naše napaječky nám včely sveřepě ignorovaly, nevíme čím to je, ani oslazení vody je nepřesvědčilo). Zatím se (asi) nestalo nic, třeba jen pán neměl zrovna svůj den, ale bylo to velmi nepříjemné.
Příspěvky o napaječkách pro včely jsem přesunul do téma Napaječka. V debatě pokračujte tam.
Tady je pěkný server kde je najednou dost volitelných mapových podkladů včetně propojení na katastr.

Je tam i staré snímkování. Na místech mého zájmu se potvrzuje vysoký nárůst zalesnění za posledních 50 let.

http://kontaminace.cenia.cz/

A můžete se i podívat zda stanocviště nebude na bývalé skládce. Smile
Uvádí se , že stanoviště nemá být na větrném místě. V čem je přesně problém? Jde o to, že pokud budou úly na větru, budou včely mít horší podmínky pře zimu apod. nebo je to i proto, že pokud bude větrno, včely z takového stanoviště nebudou létat za snůškou, i když jinak bude dobré počasí a za závětrného stanoviště by vyletěly?
Mířím k tomu, jestli se dá toto stanoviště vylepšit nějakou zábranou nebo včelínem ( tedy skrýt samotné úly do závětří ) nebo toto nebude dostačující opatření.
Veterné stanovište je veľkou brzdou hlavne v skorej jari,lietavky krehnú,pretože musia chodiť na vodu a následne včelstvo zaostáva!
Ahoj,
stěhuji se letos do Kaznějova a rád bych si převezl i svoje včelky.
Nedaří se mi tam v okolí najít vhodné stanoviště. Na svojí zahradě to nejdeSad
Děkuju za radu a inspiraci všem odtamtud.Idea

Hezký den. Petr
Tak to jsme dva, co by jsme tam chtěli najít stanoviště na včely Big Grin
No a byl sis to tam obhlídnout? Já to tam prochodil a projezdil a pořád nic Sad
Stěhuješ se tam nebo jsi místní?
Já jsem místní a včely mám na pozemku u baráku, z toho důvodu (sousedi), jsem omezen jejich počtem Sad

A ty se stěhuješ do baráku nebo do bytovky?
Mám obavy, že ideální stanoviště na jižním svahu s dobře přístupnou cestou až k úlům jsou v dnešní době už dávno rozebraná a obsazená.
Navíc na vesnicích a menších městech už to z hlediska včelí pastvy taky není moc. Mám včely 3. rokem doma na zahradě a je to bída. Kromě pár ovocných stromů které tu zůstaly je to samej golfovej trávník a bazény. Dobré stanoviště hledáme marně už několik let.
Chce to buď les a nebo město -parky,aleje, botanické zahrady, zahrádkářské osady apod.
(20.04.2013 17:05)Tanula napsal(a): [ -> ]..... zahrádkářské osady .....

ale len v prípade, že zopár blbcov záhradkárov neprijme zmenu stanov osady, že v včely sa nemôžu v záhradkárskej osade chovať ...
(ako sa to stalo mne Angry)
U nás je to s pastvou dobrý, je tu několik zahrádkářských kolonii a řepka, zatím vždy v doletu, lesy medují a dost neudržovaných ploch (porostlých křovinami - trnky a šípek). Co tu chybí je snůška z akátů (byť jich tu bylo dost).
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda-li je možné umístit úly pro včely na půdu zahradního domku. Na půdě mám okno (arkýř) kterým by mohly vylétal ven. Chtěl bych se dále zeptat, zda-li bych mohl dát úly dále od okna, což by znamenalo, že by včelky nemohly vylétat přímo z úlu, ale trošku šikmo.
Omlouvám se za (možná) hloupý dotaz, ale nerad bych jako začátečník něco pokazil.
Všem praktikům děkuji za odpověď.
P. Wink
Udělat to sice můžeš,ale obávám se,že se budou v létě přehřívat a budou mít velký sklon k rojení. A navíc světelné podmínky pro práci asi také nebudou nic moc.
Děkuji za odpověď. Je pravdou, že na půdě bude asi tepleji, než-li jinde. Netušil jsem, že to bude včelkám vadit. Myslel jsem si, že bude lepší, budou li úly schované před vnějším vlivem počasí. Pokud tomu s přehříváním tak jak píšete, dám úly raději ven volně na zahradu.
(20.04.2013 16:09)Misoka napsal(a): [ -> ]A ty se stěhuješ do baráku nebo do bytovky?

Do baráku, ale kolem jsou sousedi. U cesty ke koupališti.. Nerad bych se tam zapsal jako nějaký psanec.
Znáš to, dítě šlápne na včelu, dostane žihadlo a oni půjdou na mě.Jinak na půdu bych včely rozhodně nedával.
V létě ti tam bude horko, budeš se strašně potit...to si vůbec nedovedu představit.
Leda tak na terasu, to by asi šlo.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Referenční URL's