Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Volba stanoviště
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Emer- mám něco podobného, mohu stát vedle úlu, sednout si mezi úly, nevadí jim to, ale pokud budu něco sázet a po čtyřech se přiblížím na 4 m začnou nalétávat a musím odejít jinak nějaké žihadlo dostanu, pokud na tom místě budu stát - nic, jsou v klidu, asi jim vadí práce jiných, konkurence asi
Telata se pasou u česen a nic, mě honí 20 metrů od česna na zahrádce. Některá včelstva to mají geneticky zakodované a přesně ví, kdo je nepřítel.
Pavle, u nás je to taky tak, před česny běhají kozy a pohoda. Ale letos mi včelky dávají najevo, že tam nemam být, tak mi kluci posunuli sedátko dal od úlů. Je to proto , že cítí léky které beru. Hold včelky mají lepší smysly, a čich.
A co se u Vas deje za česny, zajímá me to kvuli sousedum kteří jsou za uly
jako myslis jestli jsou tam vcely nebo co za aktivity tam delaji sousede nebo my a jestli to vcely nejak provokuje?
(21.03.2022 18:56)slamos1 napsal(a): [ -> ]Zdravím a prosím vážené včelaře o seriozní radu, já starej blbec musím na stará kolena stehovat z lesa kvuli brouku a večným vichřicím a polomum 10 včelstev na svoji zahradu za domem. Jenže moje zahrada sousedí se sousedovou a oni tam jezdí na volné dny chalupařit, jsou to duchodci 75+82r. A ted, já musím nebo mi nic jineho asi nezbude dat včelstva cca 2 metry od meho latkoveho plotu 120cm, kdy zada ulu budou na sever k sousedovi a česna na jih ke me na zahradu. Co myslite, budou mu včely delat potíže?Mam riskovat potíže?Dekuji a moc si vážím všech názoru.

Před 20-ti roky mne okolnosti také donutily svézt, po řádění zlodějů kovů, trosky ze 65-ti včelstev z okolních stanovišť na vlastní zahradu u RD v zastavěné oblasti. Včelstva jsem umístil zády cca 2 m od veřejného chodníku. Česna jsem směroval na vlastní pozemek. Oplocení do výše 2,5 m. V bezprostřední blízkosti mám 9 sousedů. Z těchto, si v prvých letech stěžoval pouze jeden a to na pokálený vozový park. Při umístění včelstev se musíme smířit i s tím, že včely neaplikují pouze apiterapii vpichem, ale i "práší" a to ne pouze na auta, nýbrž i sušené prádlo, okna, omítku RD a to nejen při jarním očišťovacím proletu. Musíme vzít v úvahu i další projevy, jako rojení a sklon k agresivitě - útočnost. Zkrátka musíme se snažit tyto negativní jevy, tedy ty, které ovlivnit můžeme, ovlivnit na míru pokud možno co nejmenší. Zde také v největší míře napomáhá ochota sousedů tolerovat takové sousedství. Není-li ta ochota, nepomáhá ani dar v podobě naturálií a je vyhlášen válečný stav.

Pokud jsou Vaši víkendoví sousedé rozumní a chápající lidé, jistě se dohodnete. Pokud takoví nejsou, nebude soužití s nimi lehké. Ale to by se již zřejmě projevilo.
Pokud jde o můj názor, včelstva nastěhujte, učiňte opatření která zde již radili někteří přispívající a uvidíte. Stejně, pokud chcete dále chovat včely moc možností na výběr nemáte.

Vše dobré
JK
Dekuji, no nevím, pán chová take včely, ovšem má je na pozemku cca 500 od domu, já proste jinou možnost nemám, neustale v lese posouvam dle težby a letos už to dospelo vrcholu, při vychřici strom padl na řadu ulu, šest jich bylo na placku, nepřežilo nic, na to už nemám nervy.Bude to asi boj, ale jak píšu, jsou to chalupaři no, asi nervozni, vadi jim i radio co mám puštené.
jezis.....tak to bych se misto kecu o tom, ze dostane zihadlo bal spis kecu o tom, ze mu jeho vcely budou sbirat nektar tvejch vcel...v hirsim pripade...

a v lepsim pripade kdyz uvidi, ze taky vcelaris a mas vcely na zahrade, tak si ty svoje prestehuje na svoji zahradu taky....treba se celou dobu klepe strachy co bys na to rek jako soused, podobne jako mas obavy ty tedSmile....

neres to a prestehuj je....tim spis, kdyz i on sam vcelari....tak kdyz dostane zihadlo tak mu reknes, at si de srovnat do late svoje vcely, kdyz ho pobodalyWink)
Dobrý den,jsem začínající včelař. Už jsem se tu ptal na pár věcí ohledně stanoviště. Teď bych potřeboval řadu na volbu podstavce. Stanoviště budu mít ve svahu ale v části kde je kaskáda a rovina kterou jen o kousek rozšířím. Řeším jak zpevnit podklad kvůli případnému propadu zeminy,jestli štěrk a na to dlaždice 50x50? Ale jde mi teď o podstavec. Chtěl bych použít ztracené bednění a na to dva trámky. Zatím mám dva úly a do budoucna kdybych rozšiřoval tak chci alespoň stojan na 3-4 úly. Tak teď řeším jakou délku trámů zvolit a jaký rozměr profilu. Bednění dám jak na kraje tak jedno doprostřed. Děkuju a přeju hezký den.
Trámek 0.1x0.1 délky 2.5m pro 4 úly, podložit stačí na krajích.
Jakub mal som to tak ako ty plánuješ, časom trámy nevydržali... teraz má každý úľ vlastné stratené bednenie a je to super... susedné včely nevedia že robím nejaké zásahy v úli vedľa nich...Wink
Mám to asi tak jak píše zdenda3. Po cca 10 (no možná po 15) letech trámky nevypadají, že by chtěly vyměnit. Samozřejmě trámky byly impregnovány + nátěr základovka + 2x vrchní.
Barvy na dřevo pro venkovní použití. Všechno barvy normálně v krámě, žádná specialita tak do 50 Kč za plechovku (tenkrát)

Ale chci to upravit na samostatné bednění pro každý úl s tím, že si nechám udělat plechové dno (v podstatě druhá stříška pod úl) a ten plechovej límec by měl sloužit jako zábrana proti myším a podobně. Tohle je ve stádiu plánu (už asi pátým rokem Smile)
Cau kjuci,
to ztraceny bedneni me zaujalo - jaky konkretni rozmery ? Rad bych na tretim vlhkym stanovisti vymenil palety, ktery tahaj a udrzujou vlhkost. Samozrejme je i moznost holky odvezt domu, kde problem neni.
Dikas a zatim
Chose
Cau, ja to takhle mám, rozmer 500×400×250 mm. Výhoda je v tom, ze můžeš každý úl dat nezávisle tam, kam se ti hodí. Výška 25cm je dostatečná pro NN systém. Já zatím jedu na Tachováckém rozměru, takže mi i šířka vyhovuje bez nějaké podložky. Přední hranu včelky používají jako přistávací plochu, pokud nemám dno s letáčem. No a konečně i cena je proti různým svařovaným konstrukcím bezkonkurenční. O životnosti to platí jakbysmet.
Teď to mám na šířce 200 mm, dvě nad sebou. Ale ta dolni je jen abych v té mezi udèlal rovinu. Čili záda ve výšce 250, česno cca 500. Je to skládaný na sucho.
U nás jsou taky problémy s vodou, ale obrácene než má Josef. Já uz znám déšť jenom z vyprávěnì a starých fotek. Smile
Dobrý den,chtek bych se zeptat. Začínám se včelařením a právě zakládám nové místo pro úly. Dvě ztracené bednění a na to trámky. Jde mi o to že jsem poprosil manželku aby mi koupila ochrannou lazuru na tyto trámy a koupila nějakou bezbarvou ale píšou že je odolná sice vůči dřevokaznému hmyzu ale nerad bych aby to mělo nějaký neblahý vliv na včely. Na druhou stranu je to vlastně jen podstavec se kterým by do styku moc přijít neměly. Díky a přeji hezký den
Pokud chceš něco opravdu neškodného, kup lněný olej. Natírej zahřátým.
Ale, na druhou stranu, takový nátěr není na věčnost.
Asi není potřeba lněný olej. Jde prostě o stojan na úly. Na úly mám Balakryl Dixol. Tak myslím že by na ty stojany nemělo vadit použít i tu lazuru co mám. Jen jsem chtěl názor ostatních včelařů ?
uly z venku a na hranach, na ktere se muze stekanim dostat voda a hranoly, na kterych uly stoji, jsem natiral dosud jen xyladexor classic bezbarvou lazurou. ulum to evidentne prodlouzilo zivotnost, vcelam se v tom dari take dobre, soudim tak podle toho, jak se roji a nikoliv, ze by hynuly.
od letoska vsak budu natirat ne bezbarvou, ale nejakym svetlym odstinem, prptpze na tom bezbarvem pisou, ze se nema pouzivat samoatatne, ale jako vpodstatw zaklad.
Taky jsem uvažoval, že na to bednění hodím trámky, ale nakonec jsem to udělal tak, že co úl to jedna tvárnice ztraceného bednění. Já mám celodřevěné tenkostěnné úly a nijak je z venku nenatírám. Nevěřím, že "moderní" vodou ředitelné lazury nějak prodlouží životnost. Suché dřevo vydrží věky, pokud není ve vlhku a nenapadne ho houba, dřevotoč, nebo datel. Jediná věc, co dokáže dřevo napenetrovat a opravdu chránit je karbolka a tou bych fakt úly natírat nedoporučoval.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Referenční URL's