Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Volba stanoviště
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
(05.04.2012 15:10)Milena napsal(a): [ -> ]Dobrý den,
od příštího roku chci začít včelařit, prostudovala jsem nějaké publikace a přihlásila do kurzu nástavkového včelaření. Mám v úmyslu mít nanejvýš 3-4 včelstva. Ale nejsem si jista, zda stanoviště, kde bych chtěla mít úly, je vhodné pro včelaření. Máme pozemek cca 500 m2, z toho cca 250 m2 zahrady.....

Včelám stačí i střecha domů. Díval jsem se,že kolem vás je hodně polí,takže řepku tam určitě míváte. Nedávají tam někdy slunečnici?Nebo jetel? Třeba Inkarnát,takové sytě vínové barvy je pak pole když to kvete....Jinak ta zahrádka je relativně malá,ale rozhodně stačí.Ty 3-4 včelstva je na začátek OK.Já začínal se dvěma a pak jsem ještě ten rok dokoupil dvě,takže jsem zazimovával nakonec 4 včely (2009).No a tuto zimu jsem zimoval už 12 včelstev Wink,ale dvě jsem nedávno spojil,takže jich mám teď 11.Uvidíte,že u čtyřech neskončíte a že si nějaké včely třeba časem šoupnete po dohodě k někomu na pozemek,pokud jiný nemáte.Ty včely Vás "chytnou" uvidíte.Včelaření je v tomto zvláštní.Pořád Vás to k těm včelám táhne a to i když to někdy schytáte.Smile Nakonec,si stejně zvyknete na žihadla.Smile
Když je třeba člověk nas..ný na celý svět,tak u včel vás to zaručeně přejde.
Rád bych se zeptal zkušených včelařů, co je lepší pro včely. Úplný stín, nebo celodenní slunce? Mám totiž na výběr ze dvou možností a stále váhám.
První možnost: Nechám úl na zahrádce, pod višní kam svítí sluníčko až odpoledne, protože nám stíní sousedův štít domu. Ráno tam zasvítí asi hodinu kolem sedmé hodiny, ale pak se schová a vykoukne zase asi v 15 hodin.
Druhá možnost: Máme dům ve svahu a mám ze zahrádky pohodlný vstup na střechu verandy, kam svítí sluníčko celý den. Až moc. Musel bych tam udělat nějaké přistínění. Momentálně jsem to sem umístil.
Vůbec nejlépe by mi to pasovalo, pokud bych mohl úly dát ke štítové zdi, ale to by byla česna obrácená na sever a v celodenním stínu.
Dokud nemám ještě včelky, tak můžu zatím úly přesouvat. Tak bych to potřeboval vychytat .
Takže co je lepší, celodenní stín, nebo celodenní slunce( s nějakým tím přistíněním)?
Děkuju všemTeď jsem se byl ještě jednou podívat a dnes tam ještě zatím krásně svítí pod tu višeň a už je po deváté hodině. Pokud bych jej dal na zahrádku a natočil česna na východ, tak bude svítit na ně od rozbřesku asi do těch 9,30 hod a pak je tam stín až do 15ti hod. Potom sluníčko vykoukne a svítilo by do zad úlů až do večera. To by možná bylo lepší. Ale od asi 10 hod. do asi 15 hod by tam byl úplný stín.
Podle mě je nejlépe mít česna úlů na jihovýchod, jih nebo jihozápad.
Prostě aby na ně co nejdéle svítilo slunce, ale zároveň chránit před největším žárem.
Polostín pod stromy je ideální, ráno slunce, přes poledne stín a večer slunce.

V tvém případě by asi nebylo od věci zamýšlené přistínění na verandě.
Ten celodenní stín v žádném případě, včela je "královna slunce" Wink
Foto

[Obrázky: Zahr_dka_001.jpg] [Obrázky: Zahr_dka_002.jpg] [Obrázky: Optimal_016.jpg]
podl by půdorys s vyznačenými světovými stranami a měřítkemSmile
Je to jednoduché, tam jak je to zelené stínění na plotě, tam je východ. Pokud bych to nechal na té střeše, tak to směřuje přesně na jih.
přesně, taky z těch fotek nejsem moc moudrý, ale moc místa tam asi neníCool
Pokus o nákres

[Obrázky: N_kres.jpg]
Možná dát náhled z hora ze stránek Mapy.cz , dát jak mapu, tak letecký pohled. Bylo by vidět i okolí (pole, les atd.)
Ještě otázečka, ta střecha, co je na ní ten úl, je trochu zešikmená nebo je to jen zdání?
Na té zahrádce, víc od vysoké zdi by to nešlo?
Vysadíš stromy a pod ně vrazíš úly. Za pár let bude polostín Wink
49°9'6.506"N, 16°30'2.238"E

Lehce zešikma 2cm na metr.
(09.04.2012 8:51)alesjochman napsal(a): [ -> ]Rád bych se zeptal zkušených včelařů, co je lepší pro včely. Úplný stín, nebo celodenní slunce? Mám totiž na výběr ze dvou možností a stále váhám.

Ve škole jsme se učili, že pro včely je nejhorší přehřátí. Stín, zima, mrazy...s tím vším se dokáží vyrovnat, poradit...ale kdyby uhodila tropická vedra, včely byly na plném slunci několik dní,bylo by to dost špatné.
Chce to vyzkoušet to stínění,aby bylo opravdu dostatečné, klidně bych rozestavila úly bez včel na obě stanoviště a zkoušela co s tím jde udělat.
Mít dobré stanoviště je velmi důležité a bohužel taky ne vždy možné. U nás by bylo nádherných míst,ale buď nepřístupných, nedá se tam autem dostat a tahat vše v rukách nejde a nebo už jsou obsazená několik desítek let. Číhám, jestli by se nedalo s nějakým starším včelařem domluvit, že by mi ho přenechal až se rozhodne se včelami skončit a nebude mít následovníka....
Tak by snad ten stín na zahrádce nemusel být tak na škodu. Ráno tam svítí a odpoledne taky. jen přes poledne je to zastíněno. No přez poledne.... od asi 9,30 hod do 15,00 hod.
První fotka je v 9 hod.
Druhá fotka ve 14,20 hod.

[Obrázky: Zahr_dka_1_002.jpg] [Obrázky: Zahr_dka_1_004.jpg]
Ja som musel záhradku "zbaviť" úlov. Ani s najmiernejšími včelami sa to nedalo obrábať, a zvlášť s malou mechanizáciou. A prepotemé telo tiež urobilo svoje.
Samozřejmě jde i o ohleduplné sousedy. Některým to strašně vadí a to jsem pocítil na vlastní kůži
Potřebuju to tady zkusit rozjet a zjistit jak mi to půjde. Nechal bych si tady asi jen 4 úly a pokud mě to bude bavit ( a myslím si že určitě), mohl bych si u našich zabrat celé políčko. Ale je to 20 km daleko a nechce se mi tam začínat. Musím si napřed všechno osvojit!
Já bych viděl nejlepší řešení tu střechu,ale to by chtělo rozhodně přistínit,protože tam bude pařec. Jinak musím dát zapravdu Vojtechovi nade mnou.Ony včely pak "otravují".Hlavně na jaře a na podzim. Já je mám asi ostřejší než mnozí,ale stejně. To projdeš okolo a občas schytáš a nebo nalétává a odhání tě.Když nedbáš,tak bodne. Já je mám částečně také na zahradě,ale pět včelstev už mám "mimo civilizaci" . Asi ten zbytek také přestěhuji.Tím nechci strašit,aby mne někdo neobvinil.Smile Skutečně většinou je to v poho,nevšímají si tě a dá se s nimi vyjít,ale občas jdeš po zahradě,přiblížíš se trošku k úlům a najednou fik a už ho máš....Big Grin(09.04.2012 15:08)alesjochman napsal(a): [ -> ]...Ale je to 20 km daleko a nechce se mi tam začínat. Musím si napřed všechno osvojit!

Já bych je vrznul tam hned. Osvojit? To zvládneš.
Já bych to dal asi před tu stodolu pod ten strom. Ale ty tam asi plánuješ něco jiného, co? Včely mám na zahradě ... občas sousedi brblají, ale ne mocSmile Neumím si dost dobře představit, že bych k nim někam jezdil ... minimálně dokud se to aspoň trochu s nima nenaučímSmile
Tam nemůžu. Tam je silnice. A mělo by to být aspoň 10 metrů od používané komunikace ne? A taky je lepší mít úly pod zámkem.
10 m od komunikace? Pokud to bude za plotem a nebude na ně z ulice vidět (keře, nebo prozatím nějaká rohož - máš tam už tu plachtu, ne?), tak bych v tom problém neviděl... samozřejmě ne česnem do ulice. Česna na jih. Aspoň metr od zdi, abys k nim zezadu mohl. A něčím zdvihnout letovou dráhu - zase keře, nebo rohož 2 m před česny. Pak můžeš využít i zbytek toho prostoruSmile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Referenční URL's