Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská váha
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
(14.08.2017 20:46)Pavel Neumaier napsal(a): [ -> ]Ahoj všichni, jsem z toho taky jelen i daněk ?,

O složitosti zapojení si můžete udělat představu na druhé fotografii Luďka Klinovského.
Jak vidíte, jen pár drátů - to dá každý.

Tenzometry - pro rychlý úspěch sem dám odkaz na osobní váhu za 150 Kč. Daný typ má jednu velkou výhodu - čidla jsou vyvedena na malou desku, kterou lze připojit rovnou na modul HX711. Tím odpadne případné "krvácení" nad zapojením čidel.

Váhu objednám a ověřím, jestli je stále vhodná. Pak dám odkaz.
Doplňuji, že pro vyšší přesnost se používá zapojení tenzometrů do můstku. Tedy 4 snímací folie na jednom tělese, řeší se tím vliv teploty. Snímače typu Single point již mají tento můstek v sobě integrovaný. Mají 4 vodiče (+ případné stínění), připojení k HX711 je tedy https://i.stack.imgur.com/XpKHR.png
Pokud použijete snímače typu Planar beam (levné z plechu), tak na nich je jen jedna fólie tenzometrů. Mají horší teplotní stabilitu a je potřeba je zapojit do můstku (v tomto případě se teplotní stabilita neulepší), mají pouze 3 vodiče. https://i.stack.imgur.com/9vDyI.jpg
Děkuji ? takže ve včelínu mi bez wifi mi to fungovat nebude? Mám nějakou apku na vytvoření wifi přes telefon. Propojuji se s tím z paměťovou wifi kartou ve fotopasti. Mohlo by to fungovat? (Flashair)
Ano, jsou možnosti udělat váhu přes GSM. V podstatě na to je potřeba:
  • tenzometr(y)
  • AD převodník HX711
  • Arduino (mini, mikro, nano, mini pro ... podle toho, co komu vyhovuje)
  • GSM modul (SIM800L, A6 nebo podobný)

Najít vhodný datový tarif nebo předplacenou kartu a data si posílat na nějaké uložiště a následně zpracovat.
V každém případě bude zcela jiný obslužný program Arduina. Pozor, GSM modul je docela žrout energie, zvláště při lokalizace sítě. takže je potřeba počítat s odpovídajícím zdrojem.
Něco o GSM a Arduinu https://www.arduinotech.cz/rubrika/gsm/

S Aplikacemi přes mobil nemám žádné zkušenosti, chytrý telefon z přesvědčení odmítám a patřím mezi skupinu dinosaurů před vyhynutím, co stále mají tatranku Big Grin
Už jsem tu psal, že pro vytvoření WIFI používám starý telefon s Androidem. Mám ho ukrytý na stanovišti spolu s malým solárním panelem a od jara do teď funguje.

Používat GSM modul je z mého pohledu nesmysl. Zbytečně se zvyšuje složitost a cena celého zařízení.
Mimo to, na jeden takový telefon můžete používat velké množství vah.

Ještě poprosím Jana Havelku, aby zbytečně nestrašil potencionální zájemce a samovýrobu váhy přesností snímačů.
Jen ať si senzory "tečou" , pro vážení úlů to nevadí. I ty levné, plechové, v sobě teplotní kompenzaci mají.
Mirku, nikoho nestraším, jen jsem popsal skutečnost. Jsou tací, co jim stačí přesnost 1 kg a měření jednou za den, jiní honí gramy a měří x-krát za hodnu. Každý si vybere, co mu vyhovuje. Nepopsal jsem jednu nebo druhou stranu, popsal jsem obě.
Určitě by někdo uvítal popis Wi-fi přes mobil, tady nemohu sloužit, nulová zkušenost.
Řešit přesnost má cenu, až když je dílo hotovo (pokud ta potřeba nastane)
V tomto nesouhlasím, pokud stavitel váhy bude honit gramy, rovnou si pořídí přesnější typ snímače. Ale souběžně souhlasím s tebou, že honit gramy u úlu a kochat se nad grafy, ze kterého odečtu návrat létavek či prolet mlaďušek je blbost.



Edit:
Poměrně detailně jsem pročetl podmínky výroby samotných tenzometrů a jejich lepení na podložku. Není to žádná legrace.
Z Wiki jsem vypíchl vlivy, které ovlivňují přesnost tenzometrů:

Teplota. Teplota ovlivňuje nejen vodivost materiálu tenzometru, ale její změna způsobuje i teplotní roztažnost tenzometru. Nejčastějším způsobem kompenzace vlivu teploty je vhodné spojení více tenzometrů do můstku. Proud tekoucí tenzometrem z vyhodnocovacích obvodů musí být také zvolen dostatečně malý, aby tenzometr zahříval jen zanedbatelně.

Tečení (creep). Tenzometr, na který působí konstantní mechanické zatížení, po čase ztrácí citlivost. Je to způsobeno jevy v materiálech tenzometru, měřeného objektu a lepidla.

Příčná citlivost. Je nejvyšší u drátkových tenzometrů. U tenzometrů použitých ve snímačích je vliv příčné citlivosti již zahrnut do cejchování.

Hystereze. Samotný tenzometr má obvykle zanedbatelnou hysterezi. Větší hysterezi může vykazovat materiál, na který je tenzometr nalepen.

Vlhkost. Hygroskopická nosná podložka mění s obsahem vody své rozměry. Také některá lepidla mění s vlhkostí své vlastnosti. Po nalepení tenzometru je třeba jej překrýt ochranou proti vlhkosti. Pro tento účel se užívá i včelí vosk.

Elektromagnetické pole. Elektrickou složku pole lze snadno odstínit. Problémy může způsobovat silné střídavé magnetické pole a s ním spojená indukce v přívodních kabelech.

Vyhodnocení signálu z tenzometrů. Nejčastěji se tenzometry spojují do Wheatstoneova můstku. Přístroje pro připojení tenzometrů v sobě obsahují odpory pro doplnění můstku. Tenzometry jsou běžně vyráběny ve standardní řadě hodnot odporů, 120, 300, nebo 600 Ohmů. Používá se napájení tenzometrů stejnosměrným i střídavým proudem. Výhodou střídavého napájení je snadné odstranění vlivu velmi pomalých rušivých změn (teploty apod.). Velikost nosné frekvence ovšem omezuje snímaný frekvenční rozsah měřeného děje.

Osobně mám pocit, že největší zlo pro nás včelaře je tečení, při trvalém zatížení.
Tečení je pro včelaře nepodstatné stejně jako skutečná hmotnost úlu.
Důležité jsou krátkodobé významné změny hmotnosti.

Je podstatně jednoduší si váhu udělat, prakticky vyzkoušet, než se zabývat teorií. .
Když nebudu spokojenej, tak ji vyhodím (250 Kč) .
A vyzkoušené tenzometry? Jinak kluci děkuji začínám si myslet, že je to česky. ??
(15.08.2017 8:52)Pavel Neumaier napsal(a): [ -> ]takže ve včelínu mi bez wifi mi to fungovat nebude?
WiFi má bohužel velmi vysokou spotřebu energie, pro odečet vah se více hodí tzv. Internet věcí (IoT - Internet of Things), v ČR jsou k dispozici síť SigFox a LoRa. Tyto sítě jsou navrženy tak, aby baterie vydržela i několik let. Zařízení většinou spí a probouzí se v předem definovaných intervalech (např. jednou za 15 minut, nebo jednou za hodinu). Zařízení SigFox je jednodušší (spí - probudí se odvysílá, původně nebyl navržen zpětný kanál, nyní je doimplementován a je možné se s zařízením spojit po vysílání, než zase usne), zařízení LoRa mají více možností, buď fungují jako zařízení SigFox (spí - vysílá - spí), ale umí dokonce být stále na příjmu a "poslouchat", to pak ale samozřejmě vytluče baterky velmi rychle.
Ještě taková drobnost, siť SigFox může být jen jedna a vše je certifikováno, síť LoRa může stavět více providerů a vše je volnější.
Jaké je pokrytí sítí IoT najdete zde:
https://www.iot-portal.cz/mapa-pokryti/
(15.08.2017 9:36)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Mirku, nikoho nestraším, jen jsem popsal skutečnost. Jsou tací, co jim stačí přesnost 1 kg a měření jednou za den, jiní honí gramy a měří x-krát za hodnu. Každý si vybere, co mu vyhovuje. Nepopsal jsem jednu nebo druhou stranu, popsal jsem obě.
Určitě by někdo uvítal popis Wi-fi přes mobil, tady nemohu sloužit, nulová zkušenost.


prubnu tu otázku WIFI.. Co se mobilních dat týká, na mobilech lze nastavit tzv. mobilní
hotspot. V podstatě používám data od operátora pro další zařízení která se k tomuto tlf připojí... /notas, komp....espmodul váhy/. Je potřeba najít rozumný tarif dat. Třeba tu
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcela...ha?page=24
Mirek má pořešeno v programu uspávání a probouzení zařízení. Důvodem je spotřeba proudu a dat./SIM/

Co se týká napájení... mám power banku se solárem, dal jsem vše poblíž../KADIBOUDA/ a bez zásahu to jede už třetí den...stahování dat co 5 minut..
(15.08.2017 11:59)Mlha napsal(a): [ -> ]Internet věcí (IoT - Internet of Things), v ČR jsou k dispozici síť SigFox a LoRa. Tyto sítě jsou navrženy tak, aby baterie vydržela i několik let. Zařízení většinou

Samozřejmě to taky sleduju.
Jenže, za každé toto IoT zařízení se platí . U WIFI váhy mám neomezený počet zařízení (vah) při využití jednoho připojení k internetu.

Láká mě to, jenže nemám jistotu, že to dokážu. Z mého pohledu je to mnohem složitější. Proto zatím nevidím důvod se o to pokoušet.

Kdo je ochoten zveřejnit návod? Pak bych si to postavil.
To čidlo na Aliexpress - zajímavé. Děkuji za typ. Na zkoušku objednám.
Jen mi vadí, že se na něj bude muset dělat kovový monstrum.
(15.08.2017 18:24)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]Samozřejmě to taky sleduju.
Jenže, za každé toto IoT zařízení se platí . U WIFI váhy mám neomezený počet zařízení (vah) při využití jednoho připojení k internetu.

Láká mě to, jenže nemám jistotu, že to dokážu. Z mého pohledu je to mnohem složitější. Proto zatím nevidím důvod se o to pokoušet.

Kdo je ochoten zveřejnit návod? Pak bych si to postavil.

Prověřoval jsem možnosti u současných poskytovatelů sítí LoRa a Sigfox, cena se pohybuje kolem 10,- za připojené zařízení měsíčně.
Relativně slušný návod na Sigfox modem je zde, ke koupi zde. Před nedávnem byl tento modem za 440,- nyní ho zdražili na 533,- a ještě přidají "zdarma" USB TTL převodník. No nekup to Big Grin.
Ač nemám s modemy vlastní praxi, spíše bych se přiklonil k tomuto modelu z konstrukce Petra Foltýna, v návodu je dost dobře popsána funkce a programování a selský rozum mi říká, že je to dost dobrý kousek. Ze stejného zdroje lze vidět příklad využití ke snímání teploty viz. příklad 1 a příklad 2.

Jak už jsem někde výše zmínil, pracuji s kolegou zkušeným studentem na BeeAlarmu, jako bonus tam bude váha. Abych nemusel mít ke každému úlu samostatný LoRa nebo Sigfox modem (náklady na provoz ve formě paušálu), tak jednotlivé úly mezi sebou komunikují pomocí NRF24L01 a výsledná data jednorázově za všechny úly odešle GSM modul (GSM je použit pro potřebu rychlé informace, je to hlavně alarm). Tento princip by nebyl problém použít na komunikací několika váh a jednorázově odeslat přes LoRa či Sigfox.
Ještě doplňuji, že Vodafone vstupuje jako třetí velký hráč na trh internetu věcí a počítám, že by to mělo snížit ceny za připojené zařízení. Pro pochopení, k čemu to je připojuji skvělou přednášku od Petra Stehlíka na dané téma.

(16.08.2017 6:55)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Tento princip by nebyl problém použít na komunikací několika váh a jednorázově odeslat přes LoRa či Sigfox.

Největší problém mám s tím, že jsou odeslaná data velmi malá - takže několik vah asi těžko (nevím). Velikost 12 bajtů a k tomu ještě hexadecimální. Fuj, co to je? Zatím jsem nikdy neměl potřebu to zkoumat.
Zatím jsem se tím také nezabýval, ale mám to v hlavě jako další krok do váhy - alarmu. Při krádeži úlu by to mohlo v reálném čase v minimální spotřebou předávat data o akt. poloze. A tento signál nezarušíš. Ale to je už jiné téma ...
Ta hexadecimální (šestnástková) soustava není zas takový vopruz, dá se docela lehce pochopit. Je tam právě pro to, aby se ušetřily drahocenné bajty. Princip LoRa je vlastně přes velmi malého objemu dat, velmi pomalou rychlostí na velké vzdálenosti. Proto se tam tak šetří daty.
Rozhodně se to vyplatí sledovat.
Jsou v plánu ( nebo už jsou reálné) čipy s GPS přijímačem. Předpokládám, že se na internetu objeví návody, jak to využít.
Ani bych do toho váhu nebastlil, jen připojit baterii a ukrýt do několika úlů. Tam vidím velkou budoucnost.
Samozřejmě se nabízí využití v autě, motorce, prostě ve všem, kde hrozí krádež.
Mluvil jsem s technikem od Sigfoxu, už nyní umí odečítat polohu, ale zatím je v rámci služby dost nepřesné. V podstatě ti určí okres ... Ale to je není problém technologie, ale tato technologie v současnosti nevyžaduje více příjmačů na danou plochu. Díky dálkovým přenosům jim stačí jeden přípojný bod na x kilometrů a průsečík dává nepřesné výsledky. Ano, modemy mají v sobě integrovaný GPS snímač, pokud k tomu připojíš např. Arduino (Atmegu ....) a vhodným SW využiješ dostupné GPS družice, tak jsi schopen vložit přesnou polohu do zprávy a LoRa sítě využít pouze na přenos dat. Snad jsem to napsal srozumitelně.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Referenční URL's