Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přemístění úlů
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Krásný den všem. Potřeboval bych přemístit stávající úly na místo cca 20 m vzdálené. Kdy je nejvhodnější doba toto učinit? Díky za radu předem.
Třeba teď Smile
Buď teď, než se semknou do těsného chomáče nebo až po prvním velkém proletu na konci zimy. Mezitím bych holky nechal v klidu.
Já se chystám také některé přesunout o pár metrů a budu to dělat také teď někdy.
Myslím, že vhodná doba nastala, ale řekl bych, že s proletem skončí. Včely se totiž při proletu znovu zorientují v krajině a v případě pozdějšího přemístění úlů by se létavky vrátily na původní místo - tohoto jevu se dá využívat, stejně tak může včelstvo příliš oslabit nebo dokonce zničit. Na vzdálenost delší než +- metr a kratší než cca 5 km lze tedy včelstva přestěhovat jen v době, kdy létavky stráví bez létání dostatečně dlouhou dobu v úle, "zapomenou" původní polohu úlu a musí se znovu zorientovat. Druhá možnost je převoz na dostatečně vzdálené stanoviště a po několika týdnech je vrátit na zamýšlené místo.
Každoročně stahuji v průběhu listopadu zazimované plemenáče na 10 - 15-ti plástech. Přemisťuji je o 10 - 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.
(22.11.2010 12:35)PavelN napsal(a): [ -> ]Na vzdálenost delší než +- metr a kratší než cca 5 km lze tedy včelstva přestěhovat jen v době, kdy létavky stráví bez létání dostatečně dlouhou dobu v úle, "zapomenou" původní polohu úlu a musí se znovu zorientovat.

Moje praktická zkušenost říká, že citovaná věta je jedno z mnoha včelařských paradigmat, které přestává platit právě v tom okamžiku, kdy najdeme dost odvahy zkusit jej nedodržet... Nebo k tomu jsme donuceni okolnostmi.

Zkuste v plné sezóně prostě vzít celou řadu úlů a přesuňte ji třeba o 10-15 metrů, kam potřebujete. Pozorujte včely, co dělají, když na původním místě necháte třeba jimi ovoněné podstavce a když vše odstraníte. Zkuste to udělat s uzavřenými úly během noci a také během letové aktivity. Anebo jim na původním místě jenom jinak otevřete očka a hlavní česno...

To nic nemění na tom, že plánovaný přesun v době bez proletů je jistě vhodnější řešení.
Nevím, zda si rozumíme. Netvrdím, že včela, které přenesete úl o pár metrů hanebně zhyne na původním místě, to snad jen v případě nepříznivých podmínek.
Včela, která nenajde svůj úl na původním místě, se po kratším či delším hledání vetře do nejbližšího včelího příbytku, a to bez ohledu na to, zda je to její vlastní či cizí.
Přestěhujete-li tedy celou řadu, o 10 metrů, létavky k ní cestu najdou, pravděpodobně ale ne přímo ke svému úlu. Některá včelstva budou silnější, jiná slabší.
Přestěhujete-li 1 úl z řady, nebo 2 zaměníte, létavky se nejspíš vrátí do úlu nejblíže k jejich původnímu místu.
Díky za rady, pustím se do toho hned. Zřejmě největší chybou by asi bylo trhat zimní chomáč.
Dobry dotaz, taky nad necim takovym premyslim. Cca 100 m od meho stanoviste je stary teletnik, ktery jsem z casti vyklidil a kde by se podle me vcelam lepe zimovalo (hlavne severni vitr je kruty a od krkonos to nekdy pekne bicuje) a sucho.
Jestli tedy mohu trochu navazat. Mate nekdo zkusenosti ze zdenymi vceliny? Nekde jsem cetl, ze vyhoda i nevyhoda oproti drevenym vcelinum je tepelna stalost. Budu rad za kazdy nazor a radu. Pokud to moznosti dovoli, nechal bych je v teletniku naporad. Rolleyes
Podle mého mínění bude záležet hlavně na tom, jak budou zahřívány úly umístěné v teletníku - orientace ke světovým stranám. Teletník bude chránit tebe při práci se včelami od nepřízně počasí, úly budou chránit včely. Tepelná setrvačnost zděné budovy bude mít určitě vliv na jarní rozvoj včelstev, ale pokud je teletník uzavíratelný, tak prostor, který budeš pro svoji práci se včeličkami moci využít (uskladnění všeho potřebného, manipulační prostor, zvedací zařízení atp.) ti asi budu závidět.

JiříM
Bohuzel je to "volne pristupna" budova. Takze nejvetsi strach mam z kradeze, ci rebelstvi. Proste proc ty uly neprevratit, vzdyt to je sranda Huh. Nejradsi bych to nejak zapezpecil mrizema, nebo prknama. Orientace je na jih, takze to je bomba. Dalsi pozitivni vec je, ze to je v peknem zavetri, tim padem by nemuselo dochazet ke ztratam mladusek, ktere se jdou poprve proletet. Ale treba pisu nesmysly. O idealnim stanovisti pro vcely jsem moc informaci nenasel. Jediny z ceho jsme mel obavy, je pozdni stehovani ulu, ale snad to vcelky zvladnou Rolleyes
Pokud teletník není Tvůj, a je-li skutečně v prostředí jak uvádíš, v každém případě bych řešil vlastnické vztahy. Pokud by byl na prodej za rozumnou cenu, koupil bych jej, pokud by byl k pronajmutí - za rozumnou cenu, pronajal bych jej - nájemní smlouva na více let s předkupním právem, protože určitě tě úpravy budou stát nějaké peníze a pokud by tě někdo za dva roky vyhnal, bylo by to škoda. Včelky v současné době nelétají, nebo téměř nelétají a dlouho prolety nebudou. Pokud přestěhování bude dostatečně šetrné, neublíží jim a snadno se zorientují. Určitě bych část, kde bych včelařil, od ostatní plochy oddělil zdí. Investice se Ti určitě vyplatí. Pokud má včelař vše potřebné po ruce, je to k nezaplacení.
JiříM
Jj mas pravdu, ale vcera (teplota kolem 0) jsem uz na stehovani nemel odvahu, necham je na louce do jara. Mrzi me ze jsem zavahal a neprestehoval je minuly tyden (teploty kolem 10°C).
S tim teletakem to je tezky. Patri ZD, ale na soukromym pozemku a jsou tam dalsi spory, takze to je 21 let k nicemu. Ale jak jsem se majiteli pozemku zminil o tom, ze bych tam vcelky dal, uz zacal po par dnech mluvit o tom, ze si tam mozna udela dilnu Wink, proste klasika, hihi.
Ale uvidime, jinak zabednit tam dvere je to krasnej a prostornej vcelim 100 m od domu. Na praci super a konecne by byla vyklizena kulna, vzdyt to znate Big Grin
Domnívám se, že nízká teplota vůbec nevadí, pokud při stěhování neuklouzneš na ledu a "psi se kolem tebe nesběhnou" - nevyrušíš včely, tak je naprosto vhodná doba na přestěhování. Naopak vyšší teplota, která by zapříčinila větší aktivitu včel, by byla na překážku. Nízká teplota spíš je překážkou k provádění úprav teletníku. Ať se Ti daří a držím palce.

JiříM.
Já se chystám přestěhovat úly zítra přes den. Sice bude kolem 0 až -2°C, ale musíme připravit podstavec na příští rok, než zem příliš promrzne.
Předevčírem v úterý jsem převezl dva úly. Bylo to v pohodě a vypadá to, že jsou včelky v pohodě.
Zdravím Zd.
Tak jsme s tátou přemístili úly v pátek. Sice byl lehký sněhový poprašek, ale pořád lepší, než dneska. Dnes bychom se už pěkně brodili sněhem.
Na túto tému som už dávnejšie napísal článok Pamäť včely a presun včelstiev, aj keď je zima (čo je výhoda, máte teraz dosť času), môžete si pripraviť taktiku na presun včelstiev a to vždy vtedy keď to potrebujete (ak dokážete pracovať s citom tak i v zime, včely sa dokážu po vyrušení za 24 hodín skonsolidovať bez ich poškodenia), bez obavy, že včelám ublížite. J.Křapka to napísal jasne i keď stručne.
Viackrát som dostal za radu poďakovanie majiteľa včelstiev, ktorí sa nebál neznámeho. Anton
V zimním období jsem nezvládl přemístit včelstvo z uzavřeného "domce" - podle slovenské terminologie - na vzdálenost cca 5 m na volný podstavec. Nyní je část včelstva již zalétaná do domce. Ke včelstvům jezdím jen na sobotu a neděli. Mám obavu, že o část včelstva jeho přemístěním příjdu, i když počítám s tím, že po přemístění nynější česno uzavřu ( v sobotu ráno) a během dne a v neděli budu smetat včelly z původního místa a přenášet (vnucovat) je na nové česno.
Má někdo zkušenosti a doporučení (znám pouze doporučení přestěhovat dočasně na vzdálenost cca 3 km a po týdnu nebo 14 dnech přestěhovat zpět).
Při jakém počasí je vhodné toto přemístění podniknout?
Nebo relativní blízkost umožní podle vůně včelstva bezstrátové přemístění a nemusím mít žádné obavy?
Děkuji za odpověď.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Referenční URL's