Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: "Medná krava" a Warré - horizontální a vertikální úl s horními loučkami - TBH
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
No já to vím jak se chovají včely v nástavkových úlech , ale mám pocit že nevíš v jakém si se ocitl diskusním vláknu, mluvíme tu o medných krávách a bezrámkovém včelaření v nich, což je trochu úplně něco iného a vyžaduje to také trochu jiný přístup a metodiku jak se včelami a jejich zásobami v průběhu roku zacházet.Jenom jsem se zeptal na zkušenosti někoho jiného,tvoje reakce sem zcela nepatří, máš sice dvě ruce , dvě nohy a o těch dvou hlavách ale pochybuji. Už jsem to tady taky psal , toto je diskusní fórum kde se ptají jak zkušení tak začátečníci a jestli se tady snažíš na někoho dělat patky a zkoušet ho ztrapňovat tak si se spletl, jestli nevíš odpověď tak neodpovídej ,ale odpovědi tohoto typu sem nepatří, něco si o tom přečti , zkus se o to zajímat hlouběji, to jim na mednou krávu mám nasadit další mednou krávu a brát jim med třikrát do roka? O tom tento způsob chovu ale není. Chtěl jsem praktické rady z chovu včel v medné krávě ne přesný návod. Až se o to začneš zajímat trochu více, tak se zase přihlaš do té doby se tu na nás nevytahuj. To mě dokáže vždycky namíchnout když se tu nějaký začátečník zeptá na nějakou třeba i blbost z hlediska zkušeného kolegy a vždy se tu najde nějaký šťoural, který místo toho, aby mu buď odpověděl nebo mlčel, tak mu začne opravovat gramatické chyby nebo ho školit z citu a vnímání ke včelám. Howk . Leoš
Napověděl jsem ti víc než jsi schopen domyslet a proto je to jen na tobě jak s informacemi naložíš.
(10.08.2014 21:24)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]Děkuji tento web jsme prošel poměrně pozorně již několikrát...

Skôr nepozorne. A pravdepodobne ani jeden celý krát. Pretože, kto pochopil prírodné včelárenie, tak ten vie, že včely v trámikových úľoch, teda aj v mednej krave, zimujú na mede. Včelstvo v našich klimatických a znáškových podmienkach potrebuje na prezimovanie najmenej 15 kg zásob. Z toho vyplýva, že prírodný včelár musí v mednej krave ponechať uvedené množstvo medu, aby včelstvo prežilo zimu. Med, ktorý je v úli navyše, môže odobrať. Odoberať med môže včelár po častiach aj každý týždeň, pričom musí dodržať všeobecne platnú zásadu, že včelstvo musí mať v úli v sezóne najmenej 5 kg zásob.
Napísal si: "No já to vím jak se chovají včely v nástavkových úlech...". Ak to vieš a pochopil si včelárske postupy, tak ťa uisťujem, že aj v horizontálnom úli sa včely správajú tak isto. Keď budeš cez zimu stavať tvoju mednú kravu, prečítaj si čo najviac informácií o prírodnom včelárení. Nič nie je zadarmo, takže by si s tým mal rátať. Možno ti pomôže aj tento odkaz, ktorý si pravdepodobne tiež na mojom blogu prehliadol. Keď napíšeš: "... neměl jsem na mysli obsluhu , princip a funkci ,ale metodiku chovu včel v medné krávě...", tak je zrejmé, že včeláreniu vôbec nerozumieš. Aký je podľa teba rozdiel medzi obsluhou a metodikou?
Nemyslím si, že sa Aleš Molčík správa voči tebe hrubo alebo je arogantný. Treba oceniť, že sa Aleš zapojil do diskusie v tomto vlákne. Netreba mlátiť niekoho za to, že je len trochu presný v jeho kritike, analyzuje otázky, a to je niečo, čo je vítané. Aspoň z pohľadu začiatočníkov by malo byť, ktorí navštevujú veľa včelárskych fór, kde hľadajú potrebné informácie. Myslím, že všetko, čo sa na včelárskych fórach deje, je len mierny mix komunikácie medzi ľuďmi v dôsledku kultúrnych rozdielov v komunikačnom štýle.
Mimochodom, ty si monarcha keď hovoríš v tretej osobe?
Moc děkuji za rady , takto to má být když už je někdo ochoten odpovědět a ne vytahovat se tu na začítečníka v terminologigi a obratech , přírodní včelaření jsem nepochopil , proto se snažím ptát ,až ho pochopím tak se nebudu ptát , ale nebudu ani dávat začátečníkovi najevo ,že je to vůl a srážet ho tady ,jesli jste zkušený včelat jak tvrdíte ,tak určitě víte co má začínající kolega vždy na mysli a není správné dělat mu schválnosti , a tyto příspěvky tak vyzněly ,že tu není snaha poradit ,ale ukázat ,jak tomu všichni rozumíte na rozdíl od toho chudáka který viděl svůj první úl před rokem a snaží se vše dělat jak nejlépe to jde a umí . Napsat začátečníkovi jízlivě po 30 letech své praxe, že včelaření vůbec nerozumí je přinejmenším ubohé , samozřejmě ,že mu vůbec nerozumí ,jak by taky mohl po tak krátné době, proto se ptá. Je to jako kdyby jste řekl čerstvě vystudovanému doktorovi ,který se ptá staršího kolegy a místo rady mu řekl ,že je tomu vůbec tomu nerozumí , samozřejmě ,že to tak je . Vše se dá řici slušnou formou s ohledem a přihlédnutím k situaci . No nakonec jste stejně podlehl pokušení a neodpustil jste si rýpnutí a upozornil jste na gramatickou chybu. Jak jsme to psal posledně ,že to místo rady někteří zde praktikují . Opravdu už mám strach se zde na cokoli zeptat a stejný pocit má i můj kolega . Naštěstí je tu drtivá většina kolegů , kteří opravdu a rádi poradí a těch rejpalů je tu minimum, ale dokáží to svými zbytečnými invektivy otrávit. Po příští sezóně se budu snažit vše zde popsat a napsat všechny svoje zkušenosti s mednou krávou, třeba i ty špatné , pro ostatní kolegy ,kteří by si mednou drávu chtěli pokusně postavit a rozhodně se jim nebudu snažit místo rady a zkušenosti řikat , že tomu nerozumí a že vůbec nic nepochopili . Přeji všem hodně zdaru . Leoš .
Po přečtení tohoto posledního příspěvku jsem došel k poznání, že musím poděkovat a omluvit se. Děkuji ti a omlouvám se, už se to nebude opakovat.
Tak teď jsme z toho v rozpacích ,ale děkuji ,to se samozřejmě cení , možná jsem to nenapsal moc obratně, ale snažil jsme se , aby všichni pochopili, že v začátečníkovi nemůžou hledat rovnoceného kolegu co se týká znalostí o včelách a přizpůsobili se tomu . Tak zdar všem a děkuju. Leoš
Potřebuji poradit, mám obavy jestly mám dost včel v úlu na uspěšné přezimování.
V pulce června jsem obdržel 2 oddelky. Nasledne jsem je zabydlel ve dvou Warré úlu metodou 'Chop and crop' Včely zatím dostavily jen horní box (8 plastu) není to málo včel? Kdýž je budu ješte řádně krmit, zvedne se jěšte populace, nebo mám radši před zimou zpojit dvě včelstva v jednoho?
Ja bych sa toho nebal. Hlavne dost zasob, takze krmit, pokud bude pekny podzim tak dele a zdrave vcelstvo. Nespojovat. V zime kontrolovat pristup k zasobam, pripadne posunovat, vkladat.
(10.08.2014 22:36)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]... Napsat začátečníkovi jízlivě po 30 letech své praxe, že včelaření vůbec nerozumí je přinejmenším ubohé...
No já to vím jak se chovají včely v nástavkových úlech... tvoje reakce sem zcela nepatří, máš sice dvě ruce , dvě nohy a o těch dvou hlavách ale pochybuji... něco si o tom přečti , zkus se o to zajímat hlouběji, to jim na mednou krávu mám nasadit další mednou krávu a brát jim med třikrát do roka? O tom tento způsob chovu ale není. Chtěl jsem praktické rady z chovu včel v medné krávě ne přesný návod. Až se o to začneš zajímat trochu více, tak se zase přihlaš... Howk . Leoš

Niet pochýb o tom, že webové stránky s témou prírodného včelárenia poskytujú včelárom najviac informácií na internete. Ak máte akékoľvek otázky o včelárstve, dostane sa vám zdvorilej a rýchlej odpovede na fórach týchto stránok a blogov. Filozofii pôvodného spôsobu včelárenia bez rámikov sa celosvetovo venuje viac ako 5000 včelárov.
Hneď na tvoje prvé otázky som odpovedal uvedením odkazov, kde môžeš nájsť odpoveď na to čo ťa zaujíma. Ty sa však namiesto študovania, alebo aspoň prečítania si informácií v odkazoch, dožaduješ polopatistického vysvetlovania priamo v tomto vlákne. Pre tvoju rozmaznanosť a lenivosť tu chceš plytvať časom a energiou druhých, ktoré venovali písaniu dát na inej adrese, aby sa tu nemuseli stále opakovať. Vytáčaš tu viacerých reakciami ako je táto: "Děkuji tento web jsme prošel poměrně pozorně již několikrát v minulosti, určitě jsme z něj dostal spoustu cenných informací ale toto jsme tam jednoduše nenašel: 1.kolik berete včelám plástů z medem jestli vyřezáváte nebo berete pouze plásty bez plodu a kdy naposledy a jestli na podzim dokrmujeta a jak." Pritom ešte drzo klameš, že odpovede na tvoje otázky na uvedených odkazoch nie sú. Dožaduješ sa tu vedenia za ručičku krôčik za krôčikom. Solidarita fungovala za socializmu v brigádach socialistickej práce kedy sme prijímali socialistické záväzky, že zapracujeme na pracovnú pozíciu nových kolegov. Dnes je tu konkurencia, ktorá vyžaduje od čerstvého absolventa školy dvadsaťročnú prax v obore, a každý sa musí postarať o seba sám. Veľa si domýšľaš. Nepoznáš sebakritiku a každá otvorená odpoveď na tvoje otázky sa príliš dotýka tvojho ega? So zdvorilosťou si v tomto vlákne zlyhal ako prvý ty. Čo by sa ti stalo keby si sám vyvinul iniciatívu a priložil svoju ruku k dielu intenzívnym štúdiom dostupných informácií?

Ok děkuji , již s tebou nechci polemizovat , toto vlákno je o zkušenostech a radách druhým o chovu včel medné krávě a ne o tom když se někdo zeptá tak mu říci, že nic nanastudoval a nic neví a nemá snahu a o opravě gramatických chyb. Když by jsem nic nevěděl , nic nenastudoval a neměl snahu tak ani nejsem schopen položit otázky které se problematiky týkají , nějakou radu utrousíš , ale mezitím párkrát plivneš a rýpneš a nakonec i urážíš .Založ si nové vlákno jen o bezrámkovém nástavkovém včelaření , ty jsi mně dokázal pouze vždy někam odkázat a naznačit jakej jsem diletant , jelikož si zřejmě odpovědi konkrétně nevěděl nebo ze své ješitnost nechtěl sdělit . ,,Co by jsem komu říkal , ať se snaží sám" , ale potom tu nemáš co dělat a obtěžovat ostatní. Toto fórum je o radách a není to žádný odkazovník . Když někdo po tobě něco chce , tak se tu akorát místo rady vytahuješ na začátečníky. Přeju ti hodně zdaru. Co jsme potřeboval vědět tak mi jiný kolega ochotně a bez invektiv v krátkosti napsal a lidma jako ty , kteří si myslí , že jsou mistři světa amoleta se už nechci zaobírat. Poprosím tě , aby jsi na mé příspěvky neragoval a já učiním totéž a necháme tu prostor pro prezentaci zkušeností a rad kolegů kteří jsou ochotni tyto konkrétně poskytnout a podělit se s ostatními . Zdar a sílu. Leoš.
Sám mednou krávu zatím nevlastním, ale to kolik medu včelám vezmeš a odkud je už jen na tobě. Zmíním tu pár svých představ a nakonec můj dotaz.

Pokud chceš být úplně BIO tak vezmeš přeci jen tolik medu, aby ti včely přežily zimu. Obecně platí, že včely lépe zimují na květových medech než na medovicových, zároveň medovicový je tržně cennější, tak vemeš na konci července jen hezký tmavý a tekutý med no a zkrystalizovaný neřešíš, ten necháš včelám. Nebereš 1/3 ani 1/4, ale prostě tolik, aby podle síly včelstva zbylo ideálně 15-20kg nebo určitě 10kg. Jak jsem psal, mednou krávu nemám a tak opravdu nevím, kolik toho na jaře sežerou.

Pokud nejseš BIO, tak máš nejproduktivnější využívat med ze staršího pevnějšího díla, které se dá opatrně i vytočit v medometu, velikost krávy musí být uzpůsobená velikosti koše medometu, pak vytáčíš klidně 2-3x ročně a na zimu je zakrmíš cukrem.

Vyřezávání medových zásob kolem plodu mi přijde jako zbytečná piplačka a zároveň stres pro včely. Obměna díla lze provádět určitě více způsoby. Prostě moc staré tmavé dílo vyhodíš, když v něm není plod nebo se zavíkovaným plodem ho hodíš za upravenou mateří mřížku, kde vyběhne. A pokud tam jsou i zásoby medu, ktery by jen při rozdrcení málo vytekly, tak se dá hodit rámek za upravenou blinovu přepážku, odkud by měly včely přednostně všechno vycucat a pak ho už jen odřežeš a loučku znovu použiješ v úlovém prostoru.

Můj dotaz: Zmiňoval se tu sklon stěn 8°, ale určitě čím větší sklon, tím míň přistavování ke stěnám, nemá s tím někdo prosím zkušenost? Určitě to bude mít své meze v ideální šířce horní loučky a zároveň nějaké slušné výšce díla, ale 8°mi přijde málo, volil bych alespoň 12° +
Každá medná krava je originál. Vo všeobecnosti však platí, že základom úľa Kenyan je rovnostranný trojuholník so stranou dlhou 60 cm.
I u zcela kolmé stěny nedostaví až ke stěně. Žádné pravidlo neexistuje, záleží to pouze na včelách jak jsou se stavbou "rozjetí".
No - já jsem si vždycky myslel, že včelaření v TBH je - jak se to hrome teď tak moderně říká ... - aha už vím: přírodní či přirozené ...
Takže tahat do medné krávy M M a Blinovy přepážky mi přijde poněkud morbidní. Kočkopes. Co tím chceme dokázat? Vypadáme, jako že včely necháváme na volno, ale přitom je stejně stavíme do naší latě ... Ještě jim začneme dávat mezistěny ...
Pokud ovšem je necháme na volno, pak v praxi neodlišíme jak jednotlivé druhy medu (květový či medovicový), jednak (a především) medné a cukerné zásoby (tedy pokud jsme v nouzi zakrmili ...).
Pokud chci mít medný výnos, tak raději v běžných úlech (nic proti Warré a pod., naopak!), třeba i na volné stavbě.
Pokud se chci jen dívat a občas z toho i něco mít, tak proč ne? Ale s tím, že jen někdy, když se zadaří ... Podle toho, jak včely dovolí.
Ano, vím, že i TBH byl původně konstruován jako úl pro produkci medu či jeho přebytků ...
Jiří
Souhlas, TBH je o jednoduchosti a prirozenosti. Materi mrizka maximalne pri chovu matek, nic vic. Z medne kravy toho medu na stabilnim stanovisti moc neni, takze prodej az tak nehrozi, takze bych nejake zbytky zimnich zasob, jako cukru moc neresil. Spis bych uprednostnil to, ze med, z takovych vcelstev, ktere su minimalne rusene, ma daloko vic aktivnich latek oproti medu normalnimu.
Ja bych vyzdvihl hlavni zasluhu vcel a to opylovani.
(15.08.2014 14:04)paprna napsal(a): [ -> ]med, z takovych vcelstev, ktere su minimalne rusene, ma daloko vic aktivnich latek oproti medu normalnimu.

Tak to je teda slovo do pranice Big Grin Můžeš to doložit nějakým odkazem na seriozní studii ? Dík.
(15.08.2014 13:34)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]No - já jsem si vždycky myslel, že včelaření v TBH je - jak se to hrome teď tak moderně říká ... - aha už vím: přírodní či přirozené ...

To je pravdou tak z poloviny stejně tak i u Warre, jsou to trámkové úly a tím včelám určujete rozteč plástů. Takže bych nijak neřešil používání mřížek nebo přepážek podle potřeby a používají se i výkluzy. A proč ne, když to včelaři ulehčí práci a včelám pomůže od stresu.
Pokud by se mělo trvat na absolutním přírodním či přirozeném chovu, tak to se musí včelař poohlédnout po nerozběrném díle. Je docela zajímavé nechat včelstvo přírodně a přirozeně a potom si ten úl otočit a v té knize zalistovat. I když si na to je potřeba vzít někdy nějakou svítilnu, aby si početl.

P.S. A k těm výnosům, je to o stanovišti a než se ze skutečného telete stane kráva, tak to zabere 2,5 roku času a péče.
Medná krava nie je o pozeraní sa cez okienko na život včiel v úli. Prirodzená stavba včelieho diela je o znižovaní počtu roztočov Varroa vo včelstve. Bez ohľadu na to či je ten úľ trámikový alebo rámikový, prípadne košnica lebo klát. Prirodzená veľkosť buniek a prirodzená veľkosť včiel skutočne funguje v regulácii počtu roztočov Varroa samotnými včelami na udržateľnej úrovni. Nedá sa to dosiahnuť za jednu sezónu. Včelstvá treba viesť ako v každom konvenčnom úli. Včelárske postupy v úľoch s prirodzenou stavbou včelieho diela zdokonalili komerční včelári v Belgicku a vo Francúzsku pre úľ Warre, v Spojenom kráľovstve pre úľ Kenyan a v Argentíne pre Peronov úľ.
(15.08.2014 14:16)bobek napsal(a): [ -> ]
(15.08.2014 14:04)paprna napsal(a): [ -> ]med, z takovych vcelstev, ktere su minimalne rusene, ma daloko vic aktivnich latek oproti medu normalnimu.

Tak to je teda slovo do pranice Big Grin Můžeš to doložit nějakým odkazem na seriozní studii ? Dík.

Bobku, nedam ;], ale cituju pritele Dvorskeho, doufam, ze presne. Budes sa moset obratit na jeho osobu.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's