Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: "Medná krava" a Warré - horizontální a vertikální úl s horními loučkami - TBH
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
(11.08.2017 11:49)indrah napsal(a): [ -> ]Trochu to ztrácí kouzlo té jednoduchosti, která je podle mě na TBH to nejlepší...

To je pravda, ale mám strach že v klasickém TBH je málo místa a nedá se rozšiřovat, co jsem viděl na netu tak mají výnos tak jeden dva plásty medu z celého TBH.

Nerad bych měl TBH plný včel a žádný med.
Jako u všech je to spíše o metodice než o rozměrech, já třeba neměl letos v žádném úlu při různých metodikách Cool
mam otazku pro ti co maji warre ul. chci si udelat ramky na warre, v ramci experimentu, jasne warre s ramkama neni warre.
Moje otazka se tyka rozmeru ramku.?Ma nekdo... nebo planek , ci fotku...
dekuji
Stačí dodržať včeliu medzeru po bokoch a zo spodu.
Přátelé, rád bych se zeptal majitelů/provozovatelů warré:
Stěny uvnitř úlu respektive nástavku mohou být hrubé, nebo je nutné je dohladka ohoblovat?
A ještě - jakou máte zkušenost s počtem nástavků? Stačí tři? Nebo čtyři? Pan Warré se zmiňuje dokonce o sedmi nástavcích.
Tak přímo Warré nemám, ale mám něco podobného a dle mých zkušeností, je hoblování úplně zbytečné, holky si to upraví dle svého a vše potáhnou propolisem. Jestli je nechceš mít moc chlupaté, tak je přejeď plamenem a co bude přečnívat tak shoří a zatáhne se to. Ty nástavky co jsem měl třeba rok či dva ve včelách, tak potom přejedu plamenem, zbytky vosku a propolis se roztaví a mám je nejenom hladký, ale i impregnovaný. Když to ještě hned za tepla přejedu nožem, tak je to krásně hladký. Ostatně včelám ve stromě to taky nikdo nehobluje.

(11.08.2017 13:46)Hreny napsal(a): [ -> ]
(11.08.2017 11:49)indrah napsal(a): [ -> ]Trochu to ztrácí kouzlo té jednoduchosti, která je podle mě na TBH to nejlepší...

To je pravda, ale mám strach že v klasickém TBH je málo místa a nedá se rozšiřovat, co jsem viděl na netu tak mají výnos tak jeden dva plásty medu z celého TBH.

Nerad bych měl TBH plný včel a žádný med.

Tak pokud Ti jde o med, tak si nepořizuj TBH.
Já jsem si ho letos pořídil i s nástavkama a osadil ho loňským oddělkem. V klasických nástavkových 2/3Langách mám od obdobných loňských oddělků výnos zatím tak přes 40kg a z TBH nic, za to ale krásně vystavěli plno díla a docela se jim tam daří.
Má to něco do sebe, ale nemám je tam kvůli medu - je to taková živá televize a každá sranda něco stojí - mně holt ten med, ale vůbec mi to nevadí.
Ahoj, rád bych požádal o radu, nebo názor.
Potřeboval bych obsadit mednou krávu. Kdekoliv se dočtete, že MK se obsazuje rojem (což je pochopitelné, protože roj je připravený ke stavbě nového díla). Nicméně letošních rojů nebylo až tak mnoho (dokonce ani hasiči mi nevolali). Takže tady jsem s rozumem v koncích. Co si počít dál? Rád bych ji obsadil. Už jsem uvažoval nad oddělkem, ale jak napasovat rámek do MK (jedině seříznout na požadovaný tvar, ale co drátky a boční loučky)? Najde se tu nějaký experimentátor, který by mi poradil, nebo dal vlastní názor?
Žádný velký experimentátor nejsem, ale pár tzv. experimentů jsem si zkusil a pokud chce někdo něco se včelama dělat, tak je to experiment skoro vždycky.
Někdy to vyjde a někdy ne, ale včely právě tak jako všechno živé má v okamžiku ohrožení neskutečnou touhu po dalším životě a tak hodně experimentů vydrží, i když se lidi vůči nim dopouští neskutečnejch činů.

Pokud tedy chceš osadit mednou krávu a nemáš roj, nezbude Ti nic jiného než to zkusit. Jen dle mého je nyní už skoro pozdě a nechal bych to spíše na příští rok, jen bych si již teď začal vše připravovat. Při práci se včelama je to jako se vším v přírodě - jeden rok nic neznamená - musíš uvažovat v horizontu minimálně roku či spíše několika let.

Takže základ je v tom jakou variantu medné krávy máš, já mám takovou, že mi na ní pasují dva normální nástavky od 2/3 langa vedle sebe na teplou stavbu, takže položit je nahoru je bez problému. Pokud máš nějakou podobnou že tam dáš nástavky co standardně používáš, je to jednoduchý, pokud ne pak si to musíš nějak upravit, nebo udělat něco jako přechodový nástavek (pár prkýnek, styroduru, či jen široký lepící pásky někdy taky udělají podobnou službu - jen to nevypadá nijak krásně).

Zkusím tu popsat co jsem letos dělal s mednou krávou já, ale jestli je to správná cesta, si neopovažuji soudit.

1) Loni jsem si připravil jeden klasický oddělek na 2/3 langu co mám jako převažující systém a přezimoval jsem ho na dvou nástavkách.
2) Nechal jsem si udělat mednou krávu, na kterou mi právě sedí ty dva nástavky a loučky jsou stejné jako na volnou stavbu v langu
3) Na jaře, když začaly holky stavět, tak jsem při rozšiřování tohoto oddělku dal pár prázdných souší z těch dvou nástavků dal do nového spodního nástavku a začal dávat místo nich do horních dvou nástavků právě ty loučky z medné krávy, a holky na nich začali stavět.
4) Když na pár loučkách trošičku postavily srdíčka a matka začala i do nich klást, tak jsem je přendal do dolního nástavku a místo nich zase dal nové loučky.
5) V týhle fázi jsem to holkám trochu zkomplikoval, protože pár dní jsem se k nim nedostal a holky jely jak namydlenej blesk a když jsem je chtěl konečně přendat do krávy, měli na těch loučkách toho postavenýho už hodně a někde už byly s dílem až na stěně nástavku. Pak přišla ta největší prasárna co znám a nikdy to nedělám rád. Vzal jsem klasický rámky co byly v horních nástavkách a přendal je do dvou nástavků. Loučky s novým dílem jsem musel odříznout od stěny nástavku a přibližně je seříznout na vnitřní rozměr krávy, bez ohledu na plod a zásoby, pak jsem je srovnal do krávy postupně odzadu směrem k přední části. Odřezky jsem nandal na kus kartonu z krabice od mlíka a dal na dno, ať si to co budou chtít přenosí.
6) Když jsem měl srovnány loučky v krávě, šoupnul jsem na to nahoru ty dva nástavky a bylo hotovo.

Od tý doby jsem je nechal prakticky na pokoji a jen se na ně chodím dívat. Jediný co vidím jako chybu, je to že si nedělám fotodokumentaci. Holkám se docela daří a je jich tam docela černo. Jsem zvědav jak se to bude vyvíjet dál. Za celou dobu od jara jsem je nijak nekrmil, protože se držím pravidla že buď si něco přinesou nebo mají smůlu, ale taky jsem jim nic nevzal, takže co si donesly je jejich. V srpnu jen plánuju se podívat do těch dvou nástavků a pokud tam budou mít zásob málo, tak je trochu přikrmím.
Uvidím jak to půjde dál a zda přežijí kritický příští a přespříští rok a zda budu muset u nich dělat nějaké zákroky třeba proti vyrojení a pod, ale to až napřesrok.

Nějak jsem se rozepsal, tak se omlouvám. Pokud se mnou nesouhlasíte, tak napište jak to děláte vy.
Teď je ideální čas to udělat. Nejprve se vystrojí medná kráva deseti loučkami shodně, jako klasický nástavek a zbytek MK se oddělí polystyrénovou přepážkou. Pak se vybrané včelstvo zcukne do jednoho nízkého nástavku (L2/3 ideální), prakticky samé plodové plásty. To se posadí na vystrojenou MK a včely se vyvěsí do MK. Ihned se to začne né moc zhurta ale trvale, dokud budou brát, krmit. Takto se to nechá až do jara. Důležité je to trvalé krmení a horní nástavek musí být do zimy úplně plný zásob. Včely musí být překrmeny až do MK, kde musí být medné věnce a krajní zásobní plásty. Až budou během krmení mít pod nástavkem téměř hotovo, může se mezi plod vkládat další loučka (okud budou mít náladu stavět) a posouvat tak polystyrénovou přepážku. Medník je přes zimu jen pro sichr. Brzy na jaře se nástavek odebere a a krmí se těstem, případně se vedle těsta položí na loučky pylový plást. Medné zásoby se pak jistě hodí do dalších včelstev nebo do oddělků.
Dodatek:
Medné plásty se mohou nechat vyjídat ve zbylém prostoru MK za přepážkou, pokud tam ještě na ně zbylo místo - pokládat podél.
(12.05.2018 2:25)bohous nebohous napsal(a): [ -> ]mam otazku pro ti co maji warre ul. chci si udelat ramky na warre, v ramci experimentu, jasne warre s ramkama neni warre.
Moje otazka se tyka rozmeru ramku.?Ma nekdo... nebo planek , ci fotku...
dekuji
Kup si tu, nadrotovne kvalita prvotriedna len doprava trosku drhahsia.
https://www.holtermann-shop.de/Holzbeute...eiten.html
Jx mas skusenost s tym obchodom? Ako sa objednava na sk? Normalne cez eshop? Kolko vychadza doprava? Ď.
Ahoj,
Nevím jestli se to tu již řešilo. U medné krávy má fungovat, že při určitém zešikmení stěn by včely neměli dílo spojit se stěnou. Funguje to někomu? popřípadě v jakém úhlu stěny.
Mne nelepia dielo ani k bocnym a spodnym latkam normalneho Adamcovho ramika, takze je to asi pripad od pripadu. Ak chcem prilepene, musim tam dat medzistenu.
(20.05.2019 19:16)Paloš napsal(a): [ -> ]Ahoj,
Nevím jestli se to tu již řešilo. U medné krávy má fungovat, že při určitém zešikmení stěn by včely neměli dílo spojit se stěnou. Funguje to někomu? popřípadě v jakém úhlu stěny.
To tak není. Dílo přirozeně dostaví do stěny. To se ostrým nožem jednou odřízne a včely ho už většinou do stěny nepřistaví. To zešikmení je hlavně proto, aby pak šlo dílo bezpečně vytáhnout a zasunout zpět.
Dobry den vsetkym vcelarom. Vopred sa omluvam ak som napisal do nespravnej temy. Zatial vcelar nie som odhodlavam sa uz niekolko rokov zatial som bol len vo faze zberu informacii ale tento rok asi dozrel ten cas a chcel by som spravit ten krok od teorie k praxi. Moj plan je zacat mednou kravou. Citim to tak ze na zaciatok by to bol pre uplneho zaciatocnika asi najlepsi zaciatok. Ide mi o to zoznamit sa zo vcelami a skusit ci budem vcelam vyhovovat aj ja. Som dost limitovany malym pozemkom ale mam v susedstve dost velky park. Moja otazka znie mohol by som umiestnit ul na povalu hospodarskej budovy? Upravit strechu aby vznikol otvor pre vylietavanie vcielok by som vyriesil zdvihnutim stresnej krytiny. Jedna sa mi o to ci ma vobec zmysel uvazovat nad takymto riesenim. V lete je na tej povale dost teplo. Zvladli by to vcielky?
Diki moc pomohlo. Niekedy je fakt tazke najst to spravne slovo do vyhladavania. Joo ty vole to co je u nas povala u vas puda se da taky klasififikovat jako patro Smile este raz dik

Mam naprojektovano a uklizeno v hlave, do patra zatim nepolezu ale tbh cili medna krava to bude. Zatial som sa dostal na 80eur cena 31 tramkovej mednej kravky a 70eur cena mojho vybavenia ako vcelara. Za cca 70eur by mohol byt za par mesiacov zmetenec alebo oddelok tak uvidime. Snad nepokazim moc ale uz to musim skusit

Jo a maju vcelari nejaky pozdrav? /petrov zdar - rybar, gazda je hore - zlodej sliepok , nech ta sila sprevadza - pozna kazdy/ maju aj vcelari nieco?
Hezký den všem,
preferujete při stavbě či včelaření v medné krávě česno raději v úzké části (na teplou stavbu) nebo v dlouhé (na studenou) popřípadě poraďte umístění česna prosím, děkuju moc. Co video to jinak, co plánek, to jinak Smile
Honza
mám to na teplou aby tam šla kontrolní podložka
[Obrázky: IMG-9609.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's