Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: "Medná krava" a Warré - horizontální a vertikální úl s horními loučkami - TBH
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Warré aj Keňan, to je dobrodružstvo ducha. Keňa a Tanzánia sú vzrušujúce a rozmanité krajiny afrického kontinentu, kde divoká a krásna príroda dáva miestnym včelárom neprieberné množstvo možnosti bezkonkurenčného včelárenia na prirodzenom diele. Podobné nádherné dobrodružstvo ducha môže celý rok prežívať aj slovenský včelár, ktorého oslovilo prírodné včelárenie štýlom Warré alebo Keňan. Úľ Warré aj Keňan zaisťujú pre ľudí s vášnivým vzťahom k prírode včelárske safari, čo vám umožní sledovať divoký život včiel priamo vo vašej záhrade s krásnou flórou slovenskej krajiny.
Včelárstvo na Slovensku má dlhoročnú tradíciu a veľa problémov. Väčšina včelárov sú fandovia a priemerný vek členov v kluboch je cez sedemdesiat rokov. Spolu s včelármi zomiera aj včelárstvo po celej krajine. Všetky techniky sú zamerané na maximálnu výrobu medu. Tento cieľ je hlavným problémom nezáujmu o včelárenie, pretože veľa predražuje tohoto koníčka.
Moderné priemyselné techniky včelárenia nie sú riešením pre moderné rodiny. Ak obaja partneri pracujú, majú aj iné záujmy, prácu na plný úväzok, trávia veľa času s deťmi a priateľmi, musia hľadať iné spôsoby včelárenia. Myslím, že včelárenie v úľoch s trámikmi by mohlo byť dobrým riešením. Princíp TBH Keňan a Warré sú bezpochyby úle s jednoduchou obsluhou, ktoré vytvárajú rovnováhu pri rozdelení času medzi rodinu a včelárenie.
Zabudnuté formy včelárenia na prirodzenom diele vám vyriešia množstvo problémov. Presvedčíte sa, že "menej je viac". Nemusíte tráviť veľa času pri príprave rámikov na novú sezónu a pri spracovaní vosku. Veľkú časť prípravných prác urobíte v letnom období a nemusíte v zime vykurovať dielňu. Nepotrebujete skladovacie priestory a garáž už nebudete mať preplnenú včelími plástami, doplnkami a boxami. Zaobídete sa bez drahých strojov a náradia na ťažbu medu, výrobu a údržbu úľov. Nemusíte ošetrovať voskové plásty proti moliam a v uzavretom obehu vášho včelárenia používate ten najčistejší a najprirodzenejší vosk. Včelie produkty získavané z trámikových úľov majú značku tej najvyššej kvality.
A je tam!
[Obrázky: image_00258.jpg]
Už jen sklenku pěkného vínka a doutníček. Dneska slavím. Díky Milanovi B. za inšpiráciu.
Tak to je lepší jak telka!
Mít to kam dát, tak si něco takového také pořídím.
to může být i za oknem hned vedle krmítka pro ptáky Wink
Aha tak první fotečka je tu.
No super! To už by stálo za denní focení a pak to spojit do foto prezentace a bylo by pěkně vidět jak šel vývoj v průběhu sezony.
Taková prezentace by byla super. Pokud se do toho pustíš, přimlouvám se za vytvoření nějakého pevného místa pro foťák, třeba z několika latěk, aby byly všechny fotky ze stejné vzdálenosti a úhlu. Výsledný dojem je pak dokonalý.
Díky za zájem, referovat hodlám, ale dokonalé foto sotva. Největší potíž je, že sklo vytváří odraz a můj mobil má sakra bídný rozlišení.
Telka je to skvělá, ale roj pochází ze včelstva typu "vesnickej vořech" takže jsou pěkně vostrý. Přes léto na verandě žiju, takže to bude zajímavý, možná se odstěhuji do včelína ke šlechtěným vigorkám, byť "jen" Fdvojkám. Ale ten hukot! A takovej tu byl klid. Wink
Na přelomu července srpna jedu na filmovku, takže kdyby chtěl někdo tady týden strávit dovolenou (v kukle), dohoda možná. Cool
Možná jsou i lepší řešení, ale já bych tam asi dal web kameru. Mám takový pocit že dokonce některý z difoťákú měl možnost přepnutí do režimu webkamery a dával stream do netu. Případně to nasvítit luxeonem, volil bych asi rozsah b.teploty okolo 3200K, těch 120-240lm by mohlo stačilo. Ale i tak je to nádhera.
Gratulace, Karle, necháš je úplně na volno, nebo je nějak nenápadně "povedeš"? Plný prostor, nebo ho rozdělíš?
Musím se přiznat, že v obavě aby mi neuletěly a aby stavěly jak chci, jsem jim přilepil nad nejvzdálenější místo od česna proužek souše. Jenže jsem je vysypal doprostřed a tam zůstaly. Hrozen je v této době stále kompaktní, pod ním na dně se objevují voskové šupinky, tak myslím, že staví. Venku poletuje odhadem jen několik desítek pátraček. Nápovědu tedy vyndám a prostor v žádném případě nezmenšovat.

12,32 - dochází ke změně, hrozen se rozvolnil, včely pokryly 80% plochy skla, dovnitř nelze vidět. Teď se zřejmě láme chleba - zůstanou anebo "znechuceni šmírováním" se opět vyrojí? Napětí stoupá!
Okno má byť zatemnené.
V tom má pan Milan pravdu.
Já když otevřu vzadu dvířka klátu ke sklu tak za tři minuty už leze spousta včel po skle a chtějí tudy ven.
Zakryj jim to a pak se tam třeba za hodinku mrkni.Mělo by to být OK.
Jasně, také jsem na to myslel, ale víme, že včely obsazují bez problémů i venkovní prostor - na stromech, skalách apod. Prosklená strana je otočena SV směrem, slunce tam jde pouze hodinu od půl sedmé. Chomáč se po poledním rozvolnění opět semknul a zůstal. Není tedy vidět zda již staví, ale risknu to, je to jejich volba. Kdybych je zakryl, přišel bych o možnost kontinuálního pozorování, naopak myslím, že střídavé odkrývání za účelem pozorování a opětné zakrývání by bylo nepřirozené. (A přišel bych o 24h vysílání TV BEE Smile )
Zajímavé je např. že na rozdíl od úlu, kde to hučí i v noci, tak tady je chomáč zcela tichý!? Že by to mělo vysvětlení v rezonanci obsazených rámků?
Vydrž bez zakrytí. loni jsem spáchal pokus, u dvou úlů vyřezal v zadních stěnách nástavků díry a zasklil je. U langu je skrz hofmany prd vidět, ale v 39/24 je to zajímavá včelí televize. Každá návštěva včelnice se zastaví právě u tohoto úlu, deti přes sklo "hladí" včely. Nepřipadá mi, že by to včelám nějak vadilo. Pár desítek jich leze po skle - hlavně trubci, a to především v době, kdy je teplo.
Ja som svoj dvojpriestorový ležan pomenoval KORYTO, pretože mi pripomína moje detstvo, v drevenom koryte nás mama kúpavala od narodenia až do určitého veku, pokiaľ sme nezačali hanbiť.

Obidva priestory už obývajú včelstvá, ktoré zavčelnili silné roje (min. 3,5 kg a viac), v jednom už je zaviečkovaný plod a krásne zásoby s agátovým medom . Tvorba týchto včelstiev je vhodná práve rojmi, cez existujúcu znášku. Zo 16 trámikov je vystavané dielo na 12-tich. Na každý zosilnený trámik som zafixoval 1 cm širokú Ms, musel som ich usmerniť, aby nestavali plásty krížom krážom, plochy vystavaného plásta na trámiku je 1,3 násobok plochy miery B. Včely majú s predpísanou stavbou problém, aj napriek vloženým pásikov MS sa im stavba vybočí so smeru. Trúdie bunky dokážu postaviť priamo na pláste, napriek vloženej Ms. Úľ som zhotovil zo sololitových panelov, tie som mal na sklade, takže som investoval do "Koryta" len prácu.
Prvý poznatok z Koryta, šikmé steny úľa naozaj plnia funkciu pristavovanie plástov na steny úľa, práve v tom je genialita tohoto úľa so šikmej konštrukcie.

Koryto má zábranu na stavbu plástov do podmetu, aby som mohol využívať dno na fumigáciu. Do obidvoch častí úľa, je prístup z koncov Koryta, kde sa vkladá monitorovacia podložka. Kŕmenie je zabezpečené z hora, keď odberná miska (je podložka pre nádoby pri pestovaní kvetov), ktoré sa kladú rovno na trámiky pod sieť, cez ktorú sa roztok nalieva priamo. Mám šťastie, že agátová znáška dáva dostatok nektáru, ktorý včely podnecuje k stavbe.

Od tohoto systému si nesľubujem nejaké prevratné zmeny v mojom myslení, je to úľ na hranie a pozorovanie, no ale ak sa chcem k tejto téme vyjadrovať, musím si to overiť ako to funguje. Jeden takýto typ voľnej stavby diela už na pozorovanie mám, už som tu spomínal úľ klát, do ktorého života zasahujem len jesennou fumigáciou. To sa po 4 roky roky stále trikrát vyrojilo, tentoraz celý priestor zanieslo medom a plodové teleso sa zosunulo asi 6 cm nižšie a časť diela sa odtrhla. pritom v polovici kláta vložil dve vodorovné tyčky na udržanie plástov, no nepomohlo, napriek teplu a enormnej váhe medu.
Pri 75 včelstvách je to zábava navyše. Už sa teším na "miaganie" medu z plástov rukami, ako v stredoveku, budeže to zábava.

Z úľa Koryto mám aj fotodokumentáciu, len to neviem vložiť, pretože v tejto disciplíne som naozaj slabý odborník.
(25.05.2011 23:27)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]...Obidva priestory už obývajú včelstvá, ktoré zavčelnili silné roje (min. 3,5 kg a viac), v jednom už je zaviečkovaný plod a krásne zásoby s agátovým medom . ...Na každý zosilnený trámik som zafixoval 1 cm širokú Ms, ... Trúdie bunky dokážu postaviť priamo na pláste, napriek vloženej Ms. ...Prvý poznatok z Koryta, šikmé steny úľa naozaj plnia funkciu pristavovanie plástov na steny úľa, práve v tom je genialita tohoto úľa so šikmej konštrukcie....Koryto má zábranu na stavbu plástov do podmetu, ... Kŕmenie je zabezpečené z hora, keď odberná miska (je podložka pre nádoby pri pestovaní kvetov), ktoré sa kladú rovno na trámiky pod sieť, cez ktorú sa roztok nalieva priamo. ...Z úľa Koryto mám aj fotodokumentáciu,..

Chcem si ujasniť niektoré myšlienky. Sú včelstvá oddelené pevnou priehradkou až ku dnu? Lebo, ak má V-úľ zábranu na stavbu plástov do podmetu, dva osadené roje vedľa seba, s volným priechodom medzi sebou popod zábranu v podmete, by nevedeli spolunažívať.
Prekvapilo ma, že práve osadený roj stavia trúdie bunky. Ja som doposiaľ vždy pozoroval u čerstvo osadených rojov len stavbu krásneho robotníčieho diela. Trúdie bunky stavajú až na jar, v nasledujúcej sezóne.
Včely pritmelia dielo ku stenám každého trámikového úľa, bez ohľadu na to, či je úľ KTBH alebo TTBH. Ešte sa mi nestalo, aby sa takto fixované plásty plné medu pod váhou zásob odtrhli a zdeformovali.
Tiež ma zaujíma, ako je vyriešené kŕmenie z hora, keď trámiky sú naukladané tesne vedľa seba.
Fotodokumentácia s popisom by ma v mailovej pošte skutočne potešila. Vopred ďakujem za prípadnú spoluprácu.
Ja sa riadim svojím rozumom pretože rád vymýšľam:
  • stredová priehradka je zo sádrokartónu, dá sa vybrať, pretože ten priestor pre jedno včelstvo sa mi zdal hrozivé. Ak včelstvo prekvapí, tak priehradku vyberiem a môžu nosiť. Všetko má však svoje hranice. Dĺžka Koryta bola dimenzovaná hotovými sololitovými panelmi.
  • TB, bol som tým aj ja prekvapený, snáď je to tým, že včely začali stavť na trámiku z dvoch centier.
  • zatiaľ ani jeden plást nebol pritmelený ku šikmej stene a zo zvedavosti to kontrolujem hádam každý deň. A niektoré plásty sú zanesené medom a sú poriadne ťažké.
  • trámiky sú široké len 25 mm a s tradičnými medzerníkmi, klince na upevňovanie térového papieru, takže som ich pre včely spriechodnil. Za bžnej prevádzaky sú prikryté vrecovinou a koberčekmi, takže nie je problém pod siť vložiť chovné misky. Videl som to v Maďarsku, kde v ležanoch takto včelár kŕmil, bez plaváka a bez slamy. Poľskí kolegovia z Nového Sonču aj so mnou otvárali ústa, pretože každý mal pred sebou utopenú masu včiel, nebola ani jedna. Nad rámikmi mal kočovnú sieť, cez ktorú priamo lieval cukrový roztok.
Anton
(26.05.2011 7:24)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Poľskí kolegovia z Nového Sonču aj so mnou otvárali ústa, pretože každý mal pred sebou utopenú masu včiel, nebola ani jedna. Anton

Tuhleto by asi bylo dobré nějak rozvést nebo trošku upřesnit. Díky.
(25.05.2011 23:27)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Trúdie bunky dokážu postaviť priamo na pláste, napriek vloženej Ms. ...

Není to jen moje zkušenost: když se včely poprvé nechají stavět "na volno", chovají se někdy jako "utržené z řetězu" a všude stavějí trubčinu. Ale časem je to přejde a dílo předělávají na podivné přechodové buňky a v posledku na dělničinu a vše se jaksi zvolna dostane do normálu. Je úžasné to pozorovat ... Moc by mě zajímalo, jak to u Vás, Antone, dopadne ... Wink
P.S.: také bych se přimlouval za fotky ...
Viem, že táto téma sem nepatrí, ale keď ju Jan H. naniesol, nemôžem nereagovať.

Jan, prečo si myslíš, že každý roj musí byť nemocný, to potom aj tvoj aj susedov a nakoniec ja stále vychádzam z vlastného poznania (pretože som zažil MVP na otcovej včelnici), že zo včelstva postihnutého klinikou MVP roj nevyletí. Som o tom presvedčený a ak sú vo včelstve spóry, tie nevidíš ani vo svojom, len po vyšetrení meliva. Anton(26.05.2011 7:24)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]
  • TB, bol som tým aj ja prekvapený, snáď je to tým, že včely začali stavať na trámiku z dvoch centier.
Anton

Pri včerajšej kotrole včelstva v Koryte, som pochopil prečo včelstvo stavia trúdie bunky TB a to hneď na štyroch trámikoch a vo všetkých včely ošetrujú trúdí plod, od vajíčka po zaviečkovaný plod.

Včelstvo navyše prestalo prinášať nektár, pochopil som, že včelstvo je v rojovej nálade, matka je tá istá čo som osadil s rojom. Zdalo by sa, že nie je to možné, ale opak je pravdou, môžem sa ešte mýliť v tom, že by to mohla byť TV, ale v máji určite nie. Dá sa len typovať prečo sa tak chová, ale zaznamenal som už postrojovú náladu. stavba trúdich buniek to nasvedčuje. Včelstvo nechám tak a budem čakať ako sa prejaví, ak RN prejde zo skrytej formy do zjavnej, tak napíšem.

Včelstvo hneď vedľa (asi o týždeň neskorší roj) stavia na 11 trámikoch a nenašiel som jedinú trúdiu bunku, no vo včelstve je mladá ešte neoplodnená M. Aj stavba voľného diela prebieha pomalším tempom. Aj na niekedy neriešiteľné problémy, sa dajú vysvetliť či už náhodným alebo zámerneným skúmaním. Takže tak Milan. Anton
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's