Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: "Medná krava" a Warré - horizontální a vertikální úl s horními loučkami - TBH
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Zdravim, mel bych par dotazu:

Chtel bych si na zahrade postavit lezanovy warre ul, loni jsem "meditoval" nad nastavkovym ulem jako snad jedinou moznosti jak mit na zahrade vcely, ale pak jsem objevil warre TBH a jeho relativni nenarocnost a bylo rozhodnuto. Jde mi o vcely jako o okrasu a na pozorovani, ovsem se vcelarenim nemam prakticke zkusenosti, a veskere informace cerpam z netu a tohoto fora. Vyrobit si tento ul neni pro me nejak velky problem, se drevem a kovem rad delam, mam svou dilnu.
Ovsem jak a kdy takovy ul "zalozit". Osadit takovy ul rojem z volne prirody je pro me jako pro zacatecnika nemozne, zbyva tedy umely roj od jineho blizkeho vcelare (zadneho v okoli zatim neznam), nebo smetenec a nebo jeste snad oddelek, ale oddelky ty jsou uz na ramcich urcitych rozmeru, tak si dost dobre neumim predstavit, jak je do takoveho ulu umistim. Co byste tedy doporucili pro zacatecnika? Dalsi vec, kdy je takova idelani doba pozadat nejakeho vcelare o roj, smetenec nebo o oddelek. Je mozne zakladat ul temer v kterekoliv rocni dobe?
Diky za odpoved a omlouvam se za prilis zacatecnicke dotazy. Jsem z Ostravy
Zrovna v takovém případě bych doporučil se s místními včelaři seznámit v ČSV.
Pokud se znáte s místním včelařem tak jsou prakticky všechny problémy vyřešeny.
Místní včelař nemusí shánět hygienický atest pro přesunu v rámci obce, místní včelař Vám, může poradit, když je problém. Místní včelař je zpravidla unaven chytáním a usazováním rojů Wink a rád se nějakého zbaví (to možná přeháním, ale znal jsem takové).
Pokud se do toho pustíte sám tak ideální doba je květen červen. Roj je nejlevnější a do Waré úlu nejvhodnější varianta. Ale před třemi týdny jsem kamarádovi, shodou okolností taky do Ostravy, dával oddělek. Necky se udělaly tak, aby 39x24 v pohodě vešel a rámky s plodem jsem přidělal na loučky drátem.
Pokud chcete začít letos tak bych na nic nečekal a objednal oddělak a začal vyrábět úl.
Začať s odložencom prírodne včeláriť je to najhoršie riešenie aké môže poradiť "skúsený" včelár. To je len komerčná rada, ktorá prinesie osoh iba včelárovi, ktorý chce predať svoje odložence. Neskúsenemú začínajúcemu včelárovi, s cieľom prirodzene viesť svoje včelstvo, neprospeje, ale priam zákerne uškodí. Včelstvo v úli Warré alebo v mednej krave musí predsa začať na svojom vlastnom novom postavenom prírodnom diele a nie na plástoch postavených na pochybnej predlohe z parafínu nasiaknutej chémiou a vyrezaných z chorého rámika. Jednoznačne treba začať prírodne včeláriť s rojom prvákom v máji, ktorý nepotrebuje žiadnu starostlivosť a v júni, až do 10.júla, je možnosť, začať so zmetencom, ktorý dokáže pri medobraní urobiť každý včelár. Zmetenec a roj druhák však treba podporovať sirupom 1:1 a cukrovo-medovým cestom zmiešaným s peľom, aby včely postavili nové dielo, vychovali zimné včely a uložili si zásoby na zimu.
Nejhorší je nezačít vůbec! Jinak souhlas.
Tak tyhle Warré vertikály s pevnou velikostí http://nasapravda.blogspot.com/ ty stojí za pohled, paráda. Ozdoba každé včelnice.
Dobry den. Snad nebudu psát nějak mimo "mísu". Jen jsem chtěl pozdravit páně Bencůra, kterého jsme asi před půl rokem navštívili v jeho vísce a rád bych konstatoval, že vše letos testuju na deseti tbh langstrotech a že vše funguje parádně. Níž je video z pokusného stáčení rozdrcením. Jen mi prosím unikla konstrukce té dřevěné podložky či roštu co máte v bývalém medometu. Jinak včelky postavily dva nástavky divočiny bez mezistěn a jeden vrchní nástavek je komplet zavíčkovaný. průměrná hmotnost plástu je 1.8 kg v 2/3 lang, tedy cca 18 kg na nástavek. Potvrzeno stočením medu do sklenic.

S díky věrně vašek i Smolík


Vašku, len jedno slovo, BRAVÓÓÓ!
Není to krása? Společná práce, ala ing Čermák, přátelů M Štěpána a A.Virvy. Neckovitý úl představen v sobotu, v Ohnišově na "Kurzu varroamonitoringu"

[attachment=388] [attachment=389]
Je to krása, Zdeňku ... Wink
Dobrý den. Posílám Vám tady pár záběrů z dnešní prohlídky tbh oddělků.

Věrně Vašek
Dovolím si představit svou variaci na Warré úl. Jako základ mi posloužily odřezky z borovicových podlahových palubek. Kvůli šířce jsem je slepil ze dvou kusů, to pro nádstavek. Pro dno a strop pak ze tří kusů. Pro nutnost mít to rychle pro odložený roj, tak jsem vypustil pozorovací okénko, čehož dost teď lituju. Možnost přímého pozorování co tam včelky kutí mi hodně chybí. Strop mám zatím pevný, ale po konzultaci s panem Bencúrem ho předělám. Dno je rovněž pevné, jednoduché. Kolega DaKo z Ostravska se může přijít kouknout osobně, pokud bude mít cestu přes Václavovice. Úl mi osadil soused svým prvorojem.

[Obrázky: P5140003.jpg] [Obrázky: P5140017.jpg] [Obrázky: P5140020.jpg] [Obrázky: P6050071.jpg]
TOFF: Zajímavé řešení připevnění pásku mezistěnek: Nemají tendenci využít toho k prostavování?
VASEKSMOLIK: Vidím, že používáš stejně jako já horní loučky od hofmanů, jakým způsobem dodržuješ mezery mezi rámky?
Toff: Ten úl je půvabnej. Působí jak designovej výrobek. Gratuluju. Jo a taky nemam okynka. Celou věc to komplikuje. Stačí nahlídnout česnem.

AO: Loučky už mám teď rovný bez hofmanů. koupil jsem si prima drahej nerezovej hřeben na urovnávání rámků a dál to dělám na tloušťku ukazováčku. Čili od oka. moje máma to dělá od oka dvacet let u dvaceti včelstev a funguje jí to dobře. Jen to chce patřičně rostlej ukazováček. asi.

Kdo má zájem, tak níž je video jak teče med z rozdrcených plástů jednoho plného nástavku.architekt odpadu: K prostavování neměly zatím šanci. Furt sem je vyrušoval nazvedáváním horního nástavku. Ale už jsem se snad zklidnil a teď koukám jen přes česno. K vlastním mezistěnám, použil jsem 20 let staré po mém otci, důvodem byla lítost nad tím, že ten roj strávil v rojáčku a pak v přepravní ošatce Smile 5 dní. Tak sem jim to chtěl trochu usnadnit. Což se až tak nepovedlo, pět mezistěn se mi uvolnilo nebo utrhlo a to bylo druhý den. Tak jsem u spodního nástavku, který jsem si mohl dovolit vytáhnout, popravil pouhé zahnutí mezistěny v horní loučce vylitím mezery roztaveným voskem. Horní jsem nechal tak, už nic potom nevypadlo. Samozřejmě při manipulaci s voskem mi to u některých přeteklo a z vrchu bylo vosku docela dost. Skončilo to tím, že po vrácení do úlu se o přebytečný vosk shora na loučkách včetně kusů přehnutých mezistěn postaraly včely a pěkně ho "vyzobaly". To jsem si ale nevyfotil. Nakonec jsem si vyzkoušel voskovou linku na horní loučce a zkouším holky na to co se jim bude víc líbit.

[Obrázky: P5150033.jpg] [Obrázky: P5150035.jpg]

vasekismolik: Dík, je to kouzlo nechtěného, jak dekorativně může působit drážka proti kroucení dřeva. Smile Okýnko je komplikující věc, ale to pozorování bych teď vážně bral. Vynechal jsem je z důvodu, že rozhodnutí mít včely padlo ve čtvrtek večer, s tím že v neděli mi soused přiveze roj. Takže jsem se okýnkem nenechal zdržovat a postavil to všechno za tři dny (trochu víc o tom mám na webu).
Mostíky medzi poschodiami v trámikových úľoch nie sú prekážkou, ale užitočnou komunikačnou sieťou medzi včelami v úli. Prestavané dielo v trámikovom úli je žiadúce. Netreba mostíky odstraňovať. Kde sú včely, tam je zdravie, teda aj medzi poschodiami úľa a následne na včelnici aj v rodine včelára. Nemáte televíziu? Úľ Warré aj Véčko sú dobrou alternatívou. Nie je to len iný úľ, ale úplne nový spôsob pozerania na včelárstvo.
Rozhodl jsem se že Vás unudím videama k smrti.

Natočil jsem kontrolu spodní části šestinástavkového TBH langstrothu.

Vašek Vás zdraví
Často zdôrazňujem, že prírodné včelárenie v trámikových úľoch je úplne nový spôsob pozerania na včelárstvo. Napríklad, je každoročné zmladzovanie včelstiev pridaním umelo odchovanej matky pre zdravie včiel užitočné? Je to správne riešenie, že všetky včelstvá na včelnici pochádzajú z rovnakej matky? Bolo by rozumnejšie urobiť si analýzu nákladov a prínosov preventívneho ošetrovania včelstiev v Langstrothte a porovnať si výsledok s prirodzeným chovom na trámikoch v takom istom úli? Ako by mohli pomôcť včelstvám esenciálne oleje a čajové odvary pridávané do vosku na výrobu medzistienok? Je to na každom včelárovi, ako dokáže spolupracovať s prírodou, aby vyriešil zdravotné problémy jeho včelstiev, ktoré sme všetci v priebehu jedneho storočia vytvorili.
Při slédnutí Vaškova videa, na kterém spracovává v nádobě plásty plné medu z TBH, jsem si ani nevím proč, vzpomenul, kterak jsem onehdá šlapal zelí Big Grin
Je fakt, že bílé gumáky jsou lacinější jak medomet a nástavky na dva langy mám stále ještě odložené.
Dnes som pozrel do rojov z tohtoročnej sezóny, s cieľom, ako sa im darí. Včely majú postavené dielo v dvoch nadstavkoch. Dielo je súmerné a smeruje kolmo na letáč. Dá sa skontrolovať pohľadom zhora do nadstavku. Dielo som nerozoberal, na niekoľkých miestach sú donesené zásoby v plástoch spojené do hromady. Sila včelstiev je primeraná, predpokladám, že si ešte v priebehu troch týždňov nahromadia dostatok peľu a nektáru na zimu. Pozrel som aj zpred dvoch týždňov vyrojené včelstvo, z ktorého vyletel po mesiaci roj druhák. Myslím si však, že to druhák nebol, ale že včelstvo menilo mladú tohtoročnú rojovú matku, s ktorou pravdepodobne nebolo spokojné. Nenašiel som vo vyrojenom včelstve ešte položené vajíčka, ale zásob majú dostatok. V rámikoch je dielo jeden rok staré. Ten roj druhák sa má k svetu, bez akejkoľvek mojej podpory úspešne stavia dielo, našiel som aj matku pekného vzrastu a veľa položených vajíčok. Takže, moje divoké stádo sa rozrástlo na sedem kolónií. Mohlo byť tých kolónií aj viac, ale päť neznámych rojov, ktoré prileteli do mojej a susedovej záhrady, som porozdával kamarátom.


THB - pár fotek
Uděláno podle návodu D.Murrella například zde osazeno 8. května záložním oddělkem i s šesti rámky 39x24.
Sklon stěn je cca 8°, přesto jak je vidět přilepily dílo i ke stěnám. Na horních loučkách je v zářezu stříkačkou s voskem udělána vodící linka, které se stavitelky spolehlivě drží.
Materiál je hoblovaný modřín spojený perodrážkou. A střecha je zhotovena ze dvou bočnic vysloužilé pračky, doufám, že to architekt ocení Smile.
Starší paní v pozadí, mi hlásila, že se už 2x rojily. Před 14ti dny a před čtyřmi dny. Tu židličku tam má na pozorování jak česna tak přímo včel přes zasklenou stěnu.
Docela mě to potěšilo, že práce měla smysl, když teď mají holky tak vděčného pozorovatele.

[Obrázky: IMG_0396m.jpg] [Obrázky: IMG_0390m.jpg] [Obrázky: IMG_0393m.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :