Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: "Medná krava" a Warré - horizontální a vertikální úl s horními loučkami - TBH
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Leoš, ja mám tiež niečo veľmi podobné tvojmu prevedeniu celkovej stavby KTBH. Len mi tam chýbajú tie vertikálne latky na spevnenie diela. Uvažoval som nad možnosťou použiť antikorovú závitovú tyč 4 - 6 mm. Tie dlhé drevené kolíky, som kúpil, ale boli tak pokrútené, že som ich nepoužil. Horné trámiky mám oddelené medzerníkmi, kôli ťažbe propolisu.
Možno skúsim ešte prevedenie podľa p. Bencúra, s klasickými trámikmi, ale už aj s výstuhou.
Františku, rozumím-li tomu dobře, máš mezerníky mezi trámky V TBH? Proč?Jen kvůli těžbě propolisu? Stojí to za to? Tedy myslím to, že včelám podstatně změníš podmínky? Protože principem TBH je právě simulace přírodního prostoru jednolitým, avšak paropropropustným stropem, tedy s trámky u sebe ...
To by pak vyžadovalo vlastně i vnitřní víko jako u normálního úlu, ale ...
Jiří
Musim říci ,že varianta s mezerníky mně v jednu chvíli také napadla , ale uvažoval jsem přesně jako Jirka , že to změním v klasický úl, potom by jsem na to v podstatě mohl i nasadit podobný medníkSmile a dát nějakou velkou mateří mřížkuSmile a udělat z toho obří úl Smile . Jediné co mně ted trochu zaskočilo, je to, že kolmé trámky asi budou k sobě taky tmelit v místě jak nasedají na sebe a může být ptoblém s trháním díla, no kdyžtak je postupne veznu z každé strany o 5mm na frézce a je to. Uvidim až jak zastaví prvních 5-6 trámků.Ještě jsem taky uvažoval o tom ,že natahnu od kraje trámků přes tu středovou tyčku drátek, ale to už by jsem asi opravdu udělal normální rámky, spíš jsem myslel ,aby jsem vystavěné plásty co nejvíce zpevnil a nedocházelo vahou k trhání , ale je fakt ,že po roce provozu budu chytřejší .
Zde je taky jeden z odkazů ze kterého jsem čerpal ale nevím jestli ho tu už někdo neuváděl :
http://www.backyardhive.com/
Zdravím.Leoš .
Já bych nechal spoustu našich úvah na včelách, ony vědí ... A vždycky si to nějak udělají. Jen jim to nekazit a naučit se s pokorou dívat ...
Co já se potřebuju naučit, je oddělit zásoby z krmení od snůšky z přírody (pokud bych chtěl získávat nějaký med) a najít vyhovující systém zootechniky, zvláště ošetřování tehdy, kdy zjistím vyšší napadení V. d. Protože je chci vést sice na hraně, kdy se musí pokoušet se s napadením nějak vyrovnat, ale zase je nechci nechat napospas této podivné situaci, kdy parazit likviduje i svého hostitele.
Těším se na nové zkušenosti, je to velmi dobrodružné. TBH roste a je to už docela "velké zvíře", jak praví jeden z mých vzácných přátel.
Jiří
Jak jsem byl výše slíbil, přidávám pro srovnání nové fotka. Využil jsem chladnějšího rána, kdy se včelky stáhly a bylo něco vidět, protože jinak toho moc vidět není. Rosteme, už je to holt "velký zvíře", jak praví jeden můj vzácný přítel. Nejen do délky, ale i do šířky, už dostavěly i druhou (zadní) půlku.
Založeno na konci května.
Minulý stav ZDE, příspěvek č. 419 ze zač. srpna. Denně vezmou za noc 2.5 l roztoku či invertu. Misky na krmení jsou tam vidět vlevo dole.
Jiří

[Obrázky: P1100921.jpg] [Obrázky: P1100922.jpg] [Obrázky: P1100923.jpg]
Nevím jestli to někdo máte, ale na TBH jsem viděl použít staré necky. Zprvu jsem nechápal, co to na té zahradě mají, ale po bližším prozkoumání to bylo překvapivě jednoduché.
... a ledničku, Františku, znáš?
http://vitavydra.sweb.cz/lednice.html
Je to ale již poněkud starší inspirace ...Big Grin
Mimochodem, pokud to byly necky na paření vepříka, tak asi byly větší, než bylo třeba ... Pařívávali jsme vždy kousky kolem tří metráků a to chtělo speciální míru necek, aby se vešel ...
Ale i tam je samozřejmě pro včely řešení ...
Jiří
Holky uz trenuju zimni chomac.
[Obrázky: WP_20141025_001.jpg] [Obrázky: WP_20141025_002.jpg] [Obrázky: WP_20141025_003.jpg] [Obrázky: WP_20141025_004.jpg] [Obrázky: WP_20141025_005.jpg] [Obrázky: WP_20141025_006.jpg]
jde jim to moc krásně - díky za fotky Wink
Včera ve Zbýšově na Podzimním semináři (http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...&Itemid=92) měl moc zajímavou přednášku o volné stavbě B. Gruna a dokumentoval na základě letitého pozorování a na řadě obrázků, jak se to postupně vyvíjí a jak to dělají včelstva v různém stadiu vývoje či "dospělosti".
Včetně toho aspektu, kdy včelstvo už po t. zv. "bodu zlomu" (Wright), nebo po vyrojení (to zejména) staví tak jak potřebuje, tedy primárně dělničinu. A když je jeho potřeba dělničiny jaksi saturována, přidá i trubčinu, i když třeba i na konci řady plástů a v podletí, kdy ji vlastně už nepotřebuje. V mé krávě to tak mám taky ... Poslední dva zatím nedostavěné plásty jsou trubčina a nyní zalitá zásobami. Uvidíme, co z toho udělají na jaře ... Wink
Jiří
How to build a simple top bar hive - PDF
http://ulozto.cz/xkYY35ye/168332145-how-...r-hive-pdf
Christy hemenway - The thinking beekeeper - A guide to natural beekeeping in top bar hives. New society publishers, 2013. MOBI
http://ulozto.cz/xMJBvpX2/christy-hemenw...013-2-mobi
Kolegyně, kolegové, mám námět na debatu na téma ošetřování proti varroóze v TBH. Asi je pro ty, kteří to nenechávají na přírodě.
Původně jsem zvažoval nějaký způsob zavěšení NH někam do prostoru poblíž plodiště, ale to je fakt těžké. Nakonec jsem se rozhodl pro podsunutí desky od Formidolu s KM o koncentraci 85 % přímo pod sezení zimního chomáče, jedna dávka 50 ml, druhá 30 ml. Spady jsou, takže to zjevně funguje. Padají jen tmaví ...
Blíže viz VMS, pro ilustraci přidávám print ze screenu, dole - TBH.
Jak to děláte Vy?
Jiří
[Obrázky: Bez_n_zvu.jpg]
Přiložím 3 obrázky zimující medné krávy. Pvní zimování a krásná zkušenost ...
Klepu na dřevo, holky si vedou dobře.
Řešil jsem, jak provést tak zvané Restentmilbung, jak to sousedé v Rakousích či v Teutonii nazývají, tedy něco jako závěrečné zbavení roztočů, prostě zimní ošetření v bezplodém období.
Protože pro TBH je to problém, zbývá vlastně jen Grifin a fumigace Varidolem či sublimace KŠ.
Grifina mám, ale nechtěl jsem užít Amitraz. Na sublimaci nejsem vybaven. Takže jsem podsunul desku Hobrafilt s 30 ml. KM 85 %. Teplota kolem 12 °C.
Včely v pohodě, za 24 hodin spadly jen dvě mrtvé samičky V. d. Takže uvidím, zatím si nejsem jist interpretací.
Běžný přirozený spad u nich byl cca 10 týdně, což mě vedlo k tomu, že bych měl něco zkusit. Dám vědět, ještě asi dám jednu várku KM.
Jiří
[Obrázky: P1110461.jpg]

[Obrázky: P1110462.jpg]

[Obrázky: P1110463.jpg]
Tak zkus šťavelku Grifinem. Ty dva výdechu tvúj Grifin přežije.
Díky, Zdeňku, to je také schůdné řešení. Probereme to v lednu v Trutnově na PPP.
Jiří
Někde na webu jsem viděl způsob jak jednoduše takové včely ošetřit. Teď to asi nenajdu, proto bude muset stačit můj slovní popis jak jsem to nakonec dělal.

Medná kráva se přetočí na střechu, odšroubuje se dno a do uliček se aplikuje kyselina šťavelová pokapem. Je to jednoduché, pokud jste při stavbě neuváženě nepoužili hřebíky či sponky. Obavy, které jsem měl z polámání souší se nepotvrdily. Otáčel jsem přes bok na pneumatiky. Tedy bez otřesů a namáhání souší.
No jo, to je tedy opravdu zajímavé ... Pokud jsou plásty přistavěny ke stěnám, samozřejmě se to udrží ...
Fakt je, že je to docela operace ...
Upřímně řečeno na to pořád myslím ...
Je fakt, že sublimace KŠ nebo Zdeňkova varianta s Grifinem (Oxalgrifem) je taky nepochybně dobrá.
Další možností je taková strategie ošetření, aby nebylo třeba to zimní. Tu je samozřejmě asi jediná volba (kromě biotechnických metod v průběhu sezony), a tou je KM. Tedy aplikovat ji spodem tak, aby zabrala, a to i tehdy, kdy už není plod. ... Oříšek, že?
Ale myslím i to se dá ... Zejména při eliminaci pozdního plodování ...
Můj pokus s KM nyní a spodem na desce Hobrafilt (opakované dávky po 30 ml 85%) pokračuje, zatím to nevypadá na zvláštní terno, ale uvidíme. Výsledky dávám na VMS.
Deska je přímo pod sediskem, tu bych si dovolil požádat o konsultaci kolegu Vítámvás.
Jiří
Jiří kdyby byla i fotka (případná série fotek zachycující pohyb včelstva po zásobách) zimní měli na podložce byl bych rád!
Jaromír
Ja sa teraz cez zimu pokúšam vyrobiť jednu kravičku,zatiaľ je vo výrobe.Prikladám aj fotky.Ja som dal sieťové dno a spodnú časť som predelil na tri diely(aký mater.som mal,taký som použil).Bude dať sa pekne odčítať počet spadnutých klieštikov,zospodu sa bude dať aplikovať KM.Zásuvná stredná časť je z pliešku,keby som chcel použ.na ošetrenie natvrdo avartin.Trámiky ani striešku zatiaľ ešte nemám.
Ale chcel by som poradiť.Ako je vidieť na fotkách,mám letáč spredu,to zn. na studenú stavbu.Poradte,nebudú mať dievčence problém so stavbou diela?Sad
To poteče medové mléčko!
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's