Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
V podstatě je jedno na co kolabuje organismus. Zvlášť v době, kdy už včelař není schopen eliminovat veškeré vlivy, které k oslabení organismu vedou. Hodnotu pro populaci a následně i pro člověka má ten organismus, který je schopen to bez pomoci zvládnout. Takové je třeba množit.
@ Pavel Holub: Vzhledem k tomu, co jsem uvedl ve své hypotéze, nemohu souhlasit s tvrzením, že prvotní problém je v roztoči VD.
(22.04.2019 13:55)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Co asi tak chcete, aby se ohledně NC a NA vyzkoumalo? Co si přejete? Zázračnou vodičku, na které bude včela na věky závislá?
Začněme se chovat racionálně. Většina soudných už ví, že prvotní problém je v roztoči VD, díky němuž dochází k epidemickým stavům, při kterých se přiživují všechny včelí patogeny.
Podstatou řešení jsou odolná včelstva, která neloupí a ukončí včas plodování. Dobře všichni víte, že v ČR žádný výzkumný ústav včelstva na odolnost nešlechtí a nikdy asi nebude. Jeden z nich by byl dokonce sám proti sobě. Nebuďte tak naivní, že by někdo mocný v tomto státě chtěl včelařům pomoci. Leda tak je využít, použít, ale rozhodně ne jim pomoci. To je vidět i na přístupu MZe a jeho organizačních složek.
Tak je to na nás!
Ako dokážu včely nelupiť druhé včely? Jedine že by ste všetky sliedičky popravili. Lúpiť vám pôjdu aj hneď keď je prví prelet a stačí na to pár minut lebo sliedičky hneď automaticky hladajú zdroje vody a potravy v podobe peľu a sladiny. Či sú to kvety alebo druhé včelstvá.
O plodovaniu je to tiež hlúposť lebo im to tiež nik nezakáže. Keď včely vytočím temer do sucha 20. 9 tak sa ešte rozplodujú a pôjdu silné do zimy.
V roztoči nie je možná žiaden problém lebo nakaziť larvy môže jedine krmička ktorá je nainfikovaná a to je kameň úrazu.
Nie všetky včely na jeseń chodia rabovať,aj v tomto sú medzi včelstvami rozdiely.
Všechna kvalitní včelstva hledají a pokud je kde tak bez milosti loupí. Holub měl napsat :je třeba (se snažit) nemít včelstva která se nechají vyloupit. Ale vždy se něco podělá ,tak že je to jen zbožné přání.
Zbozne a naivni.Spis je treba se zamyslet,jak se N.C.tak bleskurychle rozsirila po cele CR.Ze by prodejem matek a oddelku krizem krazem po CR?
Myslím ,teda na jeseń minulého roku som mal odsledované tri včelstvá z 13 tich so silným preletom na jednu stranu -do tmy-/kolegovi padlo z 12 -8 včelstiev/, ostatné nemali takéto prejavy -boli relatívne v kludovom režime . Viem to, mám ich pri dome na záhrade, sledujem skoro každý deň . Myslím že včelstvá majú určité limity ,aj čo sa týka aj množstva zásob -v určitom ponechanom priestore /úl/- potom je snaha zhánať ,,potravu ,, menšia.
Já píšu jen vlastní zkušenost a nikomu můj názor nevnucuji.
Jsou včelstva, která:
- buď nemají k loupeži takové sklony
- nebo na ně nejdou roztoči a ani se nenakazí nosemou
Předpokládám tu první možnost.
Stačí sledova deset let spad a souvislosti na celé včelnici a budete vidět věci, které jinak vidět nemůžete.

Loupit asi bude každé včelstvo, kterému pro přežití nic jiného nezbývá ale když je v podletí kontinuálně krmeno, nemusí mít tu potřebu. To by včelstva asi jen permanentně loupila, i když je snůška. Neděje se tak. Rozdíly mezi včelstvy jsou výrazné. Příroda má obranné mechanismy vždycky nějak naštelované. Včelař logicky rozchovává včelstva s nejlepším hospodářským výsledkem, ať k němu dospěla jakkoliv. To pak s sebou nese rizika nákaz, příroda vám to vrátí.
Včely pôjdu rabovať aj keby mali v krmítke žrať aj med. K rabovke ich donútia ich vlastné sliedičky lebo objavili zdroj potravy a preto je to pre nich prioritou a nie to čo majú v krmítke dane aj keby to bol čistý med.
(22.04.2019 17:03)JosPr napsal(a): [ -> ]Zbozne a naivni.Spis je treba se zamyslet,jak se N.C.tak bleskurychle rozsirila po cele CR.Ze by prodejem matek a oddelku krizem krazem po CR?

Mozno ovela jednoduchšie,a to predajom krmneho cesta s peľom..včelarske obchody ho predajú na tony a spolahlivo pokryvaju všetky kúty nielen čr ale aj sr a zvyšku europy..a nemusí to končit len pri ceranae..
Gustav plný súhlas ako rozniesť nákazu na iné včelstvá.
Debatu o loupežích doporučuji přenést do příslušného vlákna.
Hoj,
pri lonskym uhynu, resp. po nem a prevareni posranych ramku/ulu jsem zaslal vzorek vcel do Dola. Prislo mi od vsech NC pozitivni. Nicmene si myslim, ze NC byl posledni hrebik do rakve, prevazne se jednalo o MY chyby.
Nicmene vedel jsem, ze mam NC na stanovisti, poucil jsem se z mych chyb a v podleti 2018 jsem si sehnal mikroskop a zaroven jsem provadel v mesici rijnu a listopadu odpar KM 60% v ramci eliminace klestika. U nekterych vcelstev byla nosema, spise mala mira napadeni u mrtvolek a kdyz jsem delal analyzu mrtvolek po vanocich, nic jsem jiz nenasel. LEtos vyzimovano vsechno a v sile, co jsem jeste nemel.
Takze bych to videl, ze nosemy (i NC) se da zbavit za nejakych podminek a zaroven, ze nosema nemusi bejt jen pricina padnuti vcelstev, ale i dusledek, resp. doprovazejici dusledek problemu/chyb.
Ale je to muj nazor, nemam na to ty spravny skoly Smile.
Chose
od té doby co při zakrmování míchám roztok z čaje tak nemám s nosemou výrazný problém
zakrmiji na cca 4-5x
jednou udělám výluh z tymiánu potom z heřmánku a také z pelyňku
v podstatě můžete použít jakékoli bylinky které se používají na dobré trávení.
na 1l vařící vody 1 lžíce sušených bylinek vylouhovat cca 15 minut a rozmíchat s cukrem.
To si myslím ,že to může bejt asi tak účinné jako třeba vývar z použitých dětských plenBig Grin
si piš Wink
Jo,
o vyluhu jsem taky premejslel, ale nez varit a resit davku pri krmeni, to asi je jednodussi KM v zari/rijnu dle pocasi. NEbo jsem mel z brusele kliku Smile
Chose.
Chceme li hodnotit Coloss jako takový, musíme si položit základní otázku jak moc za ta leta obohatil naší praxi a jak hodně nám v našem nelehkém včelaření pomohl. Odpovězte si každý sám. Kdysi hned na začátku VMS jsem do něj zavandroval a hned jsem si to také od nadšených přiblblíků zde slízl. A to se jednalo o 4 jednoduché otázky. Dnes si tyto otázky klaďte sami a já vám přeji hodně optimizmu do dalších let! Zdraví R. S.

Já už dlouho mám podezření, že na VD svedeme úplně všechno a že to není dobře. Jestli nějaké vědecké práce potvrdí, že díky NC nejsou schopny užitečné membrány v trávicí soustavě včel nepropouštět viry,ale tento průnik jim NC jejich poškozením umožní, znamenalo by to, že přenos virů je daleko intenzivnější přes trávicí soustavu než vpichy po VD a také by to zodpovědělo proč je rok od roku hůř a hůř. O těchto membránách nám již hodně dávno povídal v DK Ing. Řeháček. V té době o tom nikde nebyla ani zmínka a tak má můj obdiv kde to tenkrát vyšťoural. Na normální NA, podle něj, má každá mladuška alespoň 14 dní vzdorovat. No a jestli NC je daleko agresivnější a membrány jsou hned jak cedník, znamenalo by to změnit úplně naší metodiku ochrany včelstev. Bylinkám bych se rovněž moc neposmíval. Např. pelyněk se táhne včelařskou literaturou už nejmíň 100 let a má řadu nadšených uživatelů i dnes. Letos se k nim přidám i já a začnu porovnávat. No když nám nepomáhají ti,kdo jsou za to placeni a mají to v popisu práce, musíme si pomoct sami! Ať se daří! Zdraví R. S.
Extrakty z bylinek bych nezavrhoval. Např. v roce 2015 byla udělena Nobelova cena za zjištění, že extrakt z pelyňku (artemisinin) působí na malarii ještě lépe než chinin. Pokračuje výzkum jeho působení na parazity a plísně.
Už řada včelařů, kteří mají možnost mikroskopování, popisuje podstatné snížení počtu spor NC po aplikaci Tymolu - extraktu z tymiánu. Ale pozor, není rozpustný ve vodě, jen v lihu.
Maďaři vyvinuli lék na Nosemu apis (Fumagilin), ten se v EU nesmí používat.
Výzkumná pracoviště se bylinkami asi zabývat nebudou, proto bychom měli jakoukoliv svou zkušenost otisknout v tomto vláknu.
Pár kvapiek do cesta,alebo na kusok papiera a nechat odpariť.. Silice vo farmaceutickej kvalite,vhodné aj na vnútorné použitie ľudmi..používam rôzne,tieto sú použité v ruskom ekopole..

[Obrázky: image.jpg]

(23.04.2019 13:43)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Maďaři vyvinuli lék na Nosemu apis (Fumagilin)
Fumagilin nema s bylinami nič spoločné,je to staré antibiotikum,používané za socializmu spoločne s lacnejším domácim prípravkom nitekabin..madari používajú fumidil b,aj ked mi hlava nebere,ako mozu mat vynimku na antibiotikum ..vyvinuli aj prirodny preparat nonosz,ten je na bylinnej báze..
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's