Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Určitě nezapalovat!!! Benzínem se napouští nějaký hadr a vkládá se do podmetu nebo se pokládá na horní loučky a nechává se odpařit. Samozřejmě před tím se úl uzavírá.
(18.03.2014 19:41)Josef Skala napsal(a): [ -> ]Jedna babská rada jak aspoň zčásti bojovat proti nosemě.Samozřejmě že je to spíše pravence než nějaké vyléčení silně napadeného včelstva.Pokud uděláme placku medocukrového těsta a to smícháme z pelyňkem a předložíme ke spotřebě včelstvu v době po zimě.

Peliněk, alebo aj Palina pravá sa používa proti črevným parazitom aj u človeka http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdra...deti.html, tu to odporúča aj renomovaná doktorka, takže nejde len o ,,BABSKÝ" recept
Vygooglil jsem tooto: "Večer po skončení letu včel se úly důkladně uzavřou a
shora se do nich nalije asi 1 - 2 dl benzinu. Benzin se rychle odpaří,
omámí a usmrtí včely. Tento postup je rychlejší než zaplynování
včelstev oxidem siřičitým ze zapáleného sirného knotu." - s pokračováním
"Následuje spálení všech úlů, plástů, včel a spalitelných pomůcek"
http://eagri.cz/public/web/file/3719/Zpr...007_1_.pdf
Ale i kdybych nepálil - nevím, zda by šla dělat ta medovina (aspoň předpokládám, že ze zředěných a převařených zásob ,viz Jan Havelka výše, se dál dělá medovina).
Nevím co by mě mohlo donutit nalít do včel 2 deci benzínu,no pokud by k tomu došlo,pak fakt radši škrtnu sirkou. Používat takové dílo dále,to by mě fakt nelákalo.Dodgy Jak tak koukám,tak v tom tvém odkazu se jedná o mor,tam to je jasné,ale použít benzín na likvidaci včelstva s nosemou?
Pánové, jen pro upřesnění. Nosemóza není bakteriální onemocnění, ale houbové. Takže není důvod se obávat se případného přenosu, pokud se dodrží základní pravidla. Při silném napadení a potřebě včelstvo utratit vidím následující postup:
  • rozebrat včelstvo
  • odebrat medné zásoby
  • vytočit a zpracovat na medovinu
  • včelstvo utratit
  • mrtvolky spálit
  • rámky a dílo vyvařit
  • úly a rámky opálit do hněda

Přikládám pdf se základními údaji o Nosemóze. Všimněte si údajů o teplotě, která ničí spory nosemy. Tady opravdu není co řešit. V podstatě by stačila desinfekce v termoboxu.

[attachment=2573]
(18.03.2014 20:08)petrmachac napsal(a): [ -> ]Vygooglil jsem tooto: "Večer po skončení letu včel se úly důkladně uzavřou a
shora se do nich nalije asi 1 - 2 dl benzinu. Benzin se rychle odpaří,
omámí a usmrtí včely.

Ano, tak. Sorry, že jsem to nenapsal hned kompletně. Když už musíte zahubit včelstvo, což je samo o sobě hodně blbý pocit, tak aspoň rychle.

Ivan Černý
Dezinfekce nástavků rámků a souší jde v případě nosema a. i c. po mechanické očistě provést i výparem kyseliny mravenčí. Stačí naskládat komín nástavků, uzavřít dno a do horního prázdného nástavku na loučky položit talíř a do něj nalít KM a uzavřít víkem.
Jsi si, Aleši, jistý, že to na NC účinkuje? Pokud se pamatuji na přednášky MVDr. Martina Kamlera o NC, tak to byl vzhledem ke značné odolnosti spor NC dost problém. Toto budiiž námět do debaty pro nadcházející Podkrkonošský potlach připravovaný Podkrkonošci z PSNV tuto sobotu v Trutnově, kde dr. Kamler tohle téma otevře ... Wink Kdo tam budete, prosím, podělte se ...
Jiří
Jistý si nejsem, neověřoval jsem si to žádným rozborem. V tomto si porovnávám informace od jiných. Ale také se o NC říká, že je neléčitelná, ale znám jednoho co se technicky vybavil a tohle onemocnění sleduje pro vlastní poznání a má na včelnici případy, kdy z nakaženého včelstva, které vypadalo, že bude kolabovat spory vymizely, ale zase potvrzuje, že se to netýká každého včelstva. Takže ona ani ta NC úplně nezničitelná není, je to jen houba, možná to chce přestat věřit vědě a zkusit selský rozum.
Selský rozum tu nepomůže, k dispozici je řada odborných studií, zkusím je najít a dám je sem, uvidíme, kam v debatě dojdeme. Já si z těch přednášek dr. M. Kamlera pamatuju právě to, že tyhle spory vydrží prakticky vše ... Bohužel ...Sad
Jiří
(19.03.2014 7:42)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Pánové, jen pro upřesnění. Nosemóza není bakteriální onemocnění, ale houbové.

Nosemóza je parazitální onemocnění, neboli invazní. (prvok nosema apis) . Houbové onemocnení je např. zvápenatění včelího plodu.
Zařazení nosémy vědci přehodnotili a dnes patří do microsporidií, neboli mezi houby
Jiří mě selský rozum říká, že kde se NC zabývají v různých koutech světa a jako desinfekci doporučují kys. octovou, tak bylo by možné použít jinou kyselinu, která se jako desinfekce používá. Co vím o desinfekcích kyselinami, tak rozdíly jsou hlavně v ceně za litr. KM je o něco dražší než octová, tak tady může být ten důvod upřednostnění KO.
Tak tady nějaký nově publikovaný výzkum z Bulharska.
Malý citát :
Citace:Field clinicoepidemiological and laboratory etiological examinations were performed in apiaries with
colony collapsе disorder (CCD)-like symptoms in different regions in Bulgaria. The survey included
5,785 bee families in 41 apiaries, which were depopulated by 3,043 (52.6%) families. In 30 apiaries
(71.8 %), the depopulation occurred in the spring (March-April) and in 11 apiaries (26.8%) bees left
the hives in the autumn (September-October).
The depopulation consisted in a dramatic decrease in
the number of bees (the bees disappeared) until only queens with 20–30 bees were left and the family
perished. In all apiaries except in one (n=40) Nosema ceranae infection was established
Píspevok na vcely.sk

V roku 2006 som preložil článok z poľského odborného včelárskeho časopisu (bol uverejnený v našom časopise Včelár, na základe ktorého som bilancoval padanie včiel u mňa a pripisoval som to práve N.C. Jednoznačne sa nedá potvrdiť, ani vyvrátiť ale sprievodné znaky na mojej včelnici svedčia o tom, že by tak mohlo byť. 25.10 som túto otázku konzultoval s ing. J. Kopernickým z Ústavu včelárstva v LIp. Hrádku, či sa niekto zaoberá typom Nosema ceranae, odpovedal, že nie, pretože na jej určenie sú potrebné vyšetrenia DNA (to tvrdili v tých časoch Španieli a preto posielali vzorky na vedecké pracovisko do Nemecka, ktoré u nás neodkážeme urobiť, ale na základe týchto údajov môžeme hovoriť o N.C. Alebo hej? To by možno vedeli dať odpoveď v Dolnom Kubíne. Počul som, že teraz to už dokážu rozlúštiť 24.10.2014

27.10.2006 plus ďalšie roky som robil poslednú fumigáciu včelstiev,Zber 28.10 po 22 hod. odpadnutých klieštikov. V niektorých včelstvách na podmetových podložkách som nachádzal viac mŕtvoliek včiel, čo je neobvyklé. Boli to mladé včely, v množstvách od 5 ks po 25 ba i viac, celkom 13 včelstiev, z toho 6 včelstiev od 8 uhynutých včiel po 25 včiel, čo už stojí za povšimnutie.
Tento obraz hynúcich včiel mám v pamäti z roku 2002, keď postihnuté včelstvo postupne uhynulo v auguste. Vzorky uhynutých včiel som zaslal V r. 2001 a 02 MVDr.Jendrejákovi do L. Hrádku, kde diagnostikovali v obidvoch vzorkách enormné množstvo spór nozémy aké, to nemohol zistiť, vzhľadom na to, že pod mikroskopom sú vzhľadom rovnaké, podľa neho to boli spóry rovnaké.
Vzhľad hynúcich včiel plne zodpovedá obrazu zachytených uhynutých včiel z poľského časopisu. Väčšia časť včiel bola už mŕtva ležiacich na, podložke na nohách, na boku a na chrbte, hynúce včely boli na boku a chrbte, pomaly kývajúc nohami ako v spomalenom filme, dokončievali svoju predčasnú púť životom.
Kópiu obrázku s uhynutými včelami na Nosema ceranae, mám z poľského časopisu, podľa ktorého som mŕtve včely porovnával.
Dnes som sa stretol s včelárom z Lučenca, ktorého vystrašili mŕtvolky mladých včiel v 4 včelstvách v podmetoch a na letáčovej pätke. Tvrdil, že včely boli mladé, nepoškodené ako pri V.D., podľa popisu skôr také, ako som ja pozoroval vo svojich včelstvách.
Jedného roku sa tento úkaz z mojej včelnice bstratil
Anton

šesť − = nula
Aký je teda priebeh a príznaky NC vo včelstve? Môže náhly úhyn dobre zazimovaných včelstiev spôsobiť v zime okrem NC aj VD+virus? Na Slovensku bol zaznamenaný takmer 100% úhyn - 400 včelstiev na NC u jedného včelára z Juhu, ale podrobnosti som nenašiel. Je to ako včelia Ebola a zatial je tajná ? Aký podiel má NC na CCD ?
Bez laboratorneho vyšetrenia včelár nevie či urobil chybu v liečení proti VD, alebo má smolu - nozema cerana. Veterinári by mali poskytnúť jasnú správu.
Albert aby to nebolo tak ako spravil môj sused včelár. Z 24 rodín mu zostali 3 slaboši. Vlani aplikoval 1x Hive clean, na jar obvinil poľnohospodárov že mu otrovili včely postrekom a na jeseň, mňa že mám agresívne včely a mám si ich spáliť lebo že mu rabujú jeho včely. Po slnečnici vytočil med a dal iba 3 kg cukru a nechal včely na verím boha až do septembra. Keď už nemal včely potom boli všetci vinovatý iba on nie. Keď som mu povedal že je to jeho chyba hneď sa začal ohánať súdom.
V susednej dedine tiež jeden prišiel o 15 rodín lebo podcenil klieštika. Čo chcem týmto povedať, že ak spravím všetko na utlmeniu klieštika a včelstvá mi padnú potom je treba hladať inú pričinu trebárs aj NC.
Přesně jak popisuje Anton.U trojích včelstev jsem měl podobné příznaky.Pod mikroskopem nosema,nemohl jsem poznat jaká- Malé
zvětšení.Zásob dost /8 plástů/ 39 x 15,zatím v pořádku jenom ubylo trochu včel. F.V.
Malé zvětšení? Jaké Františku? Jak velké ???
JK
600 F.V.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's