Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Jaka je rozppustnost arteminisinu ve vode? Pokud se odpari lih, tedy rozpoustedlo, nevystazi se do krystalku?
Ve studené vodě malá, v horké větší. Kolik artemisininu je v extraktu z pelyňku? Záleží v jakém druhu asi, v sušině pelyňku ročním píšou 0.1 až 1.4%. V jiném druhu třeba žádný. Celkově asi malinko. Pak se ustavuje rovnováha mezi rozpuštěnou fází a nerozpuštěnou fází. Když se část artemisininu odpaří může se koncentrace doplnit z nerozpuštěné části. Nemám křišťálovou kouliBig Grin Ale když to nebudeš vařit hodinu a odpařovat, tak si myslím, že neodpaříš ani ten samotný alkohol .
ved kup artemisinin v lekarni ..tam budes mat istotu koncentracie..vyuzijes aj pri covide ked ho chytis..?
Dovolte mi také malý příspěvek na toto téma. V loňském roce, tedy v roce 2021 mi MUDr. Šumera přivezl 4 rostliny Pelyňku ročního. Z těchto rostlin jsem koncem podletí udělal výluh v 70% alkoholu. Po dokrmení včelstev v září jsem aplikoval do včelstev pokapem 2% výluh v cukerném roztoku 1:1. Aplikaci jsem zopakoval ještě na konci října před druhou fumigací Varidolu. V období letošního jarního rozvoje včelstva dostala pokapem další dávku. Další dávku jsem aplikoval po jarním medobraní. Nyní po zimním doplnění zásob včelstva opět dostala svůj příděl roztoku pelyňku, tentokrát již výluhu z vlastních vypěstovaných rostlin a opakování plánuji stejně jako loňského roku před druhou fumigací současně s odstraněním případného zavíčkovaného plodu. S touto praxí míním pokračovat i v příštím roce a patrně i letech následujících.

K tomuto záměru mne vede pozorování stavu mých včelstev která se jeví oproti minulým rokům vitálnější v nástupu do podzimu. Oproti minulým rokům jsem v letošním roce pozoroval výrazně nižší množství lezoucích bezletných včel před úly. V této souvislosti si kladu otázku, zda příčinou lezoucích, bezletných, zdánlivě nepoškozených včel jsou viry, nosema, kombinace obou nebo i jiné příčiny?

Ještě v minulých letech jsem denně v podletí v rozmezí jedné hodiny běžně napočítal na 1 m2 cca 10 - 15 lezoucích včel. Letos jsou to pouze jednotky kusů ( 2 - 3 včely). Nevím, zda tuto skutečnost mám přičítat požití výluhu pelyňku, či též i aplikacím thymolu dle E Osterlunda. K použití Thymolu mne přivedl ing. Šturma. Thymol jsem od měsíce dubna použil u několika včelstev která vykazovala zvýšený přirozený spad roztočů VD na podložky. Výhodou je, že Thymol je možno použít v rozumné míře i v období snůšky a tudíž je možno kontrolovat výskyt "tohoto distributora virů", roztoče VD i v období kdy je použití jiných VLP vyloučeno.

Je však skutečnost, že již v červenci, jsem při prohlídkách včelstev, před letním ošetřením včelstev proti VD, letos vyjímečně Gabonem Flum, neviděl včely s pokroucenými nebo nevyvinutými křídly. Pro informaci k letnímu ošetřování včelstev, VLP rotuji. Dosud jsem používal KM, pokusně KŠG a Gabon.

Závěrem bych chtěl říci, že po použití výluhu pelyňku v letošním včelařském roce pozoruji výrazně méně bezletných lezoucích včel a dle mého subjektivního mínění se včelstva jeví při nástupu do podzimu ve velmi dobré kondici. A ščíl mudrůj.
JK
Držím palce s peliňkem.... daj potom info....
Ale tiež píšeš...?
(23.09.2022 15:16)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Výhodou je, že Thymol je možno použít v rozumné míře i v období snůšky...JK

mohol by si bližšie objasniť čo je to "rozumní míra..."?

Tých 15g thymolu v prípravku "Thymovar" to asi nebude, lebo u prípravku v navode na používanie píšu:

"Nepoužívejte před a během období snůšky.
Plásty v plodišti, které byly během léčby přípravkem THYMOVAR přítomny v úlu, se nesmí stáčet v průběhu následujícího jara.
?"
Z pozorování mě vychází, že viry kolem slunovratu a v podletí včelstvo načnou a když je nosematický rok, tak část z nich nosema na podzim a přes zimu dorazí. Poslední cca 3 roky alespoň u nás nebyl nosematický rok.
Letos to vypadalo na úhynový rok, ale zatím to zachraňuje studené září. Bude tedy záležet, jaké podmínky bude nosema mít přes zimu, protože viry na zimní generaci udělaly u mnohých včelařů své.
Lezoucí bezletné včely na podzim bych přiřadil spíše DWV. Včely postižené tímto virem nemusí mít nutně deformovaná křídla.
(23.09.2022 15:43)goro napsal(a): [ -> ]
(23.09.2022 15:16)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Výhodou je, že Thymol je možno použít v rozumné míře i v období snůšky...JK

mohol by si bližšie objasniť čo je to "rozumní míra..."?

Zdravím goro, zkus třeba zde: http://www.vcelarisobe.cz/2018/09/thymol-ve-vcelach/

Nepoužívám Thymovar nýbrž dávám přednost vlastní výrobě podle E Osterlunda. Ta rozumná míra je cca 5g thymolu v jedné dávce do plodiště a rozhodně nedávat do medníku. Jde skutečně pouze o dlehčení včelstva od VD. Po vyprchání thymolu z nosiče včely pach odvětrají během několika dnů. Plodištní plásty nevytáčím. Samozřejmě, je možno použít i vyšší dávku ale již bez medníků. To vše je možno si ověřit u starších a zkušenějších. Přednáška E Osterlunda je dostupná například na stránkách Včelařského spolku pro Mladou Boleslav.
Přeji vše dobré
Pepa
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's