Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Ano, tak tyhle tik-taky mít všude opravdu nemusím.
Je na to nějaký poměr? Při kolika už klinika opravdu hrozí. ( to mi totiž v zaujetí pozorování na brněnském semináři uteklo)Surprised
Mám pocit. že laboratorně se to hodnotí
+ ...jednotlivě ojediněle v zorném poli
++ ...desítky v zorném poli
+++ ...stovky a více v zorném poli

Kdy propukne klinika je asi individuální a záleží to na imunitě včelstva....nálezy +++ a masivně jsou přítomny u klinického projevu tj. u padlých včelstev ale tam se zase špatně shánějí včely do vzorku
Tohle je vzorek z mrtvých včel z jiného úlu. Je toho mraky, ale vypadá to jinak ne??? Že by Nosema apis ???
[Obrázky: Nosema_M2.jpg]


Tohle mi to včelstvo předvedlo na jaře po převozu, v létě si udělalo tichou výměnu matky

[Obrázky: 1_Nosema_l_M2.jpg]
Zkus porovnávat co vidíš třeba podle tohto:
http://scientificbeekeeping.com/the-nose...-part-1-2/
Včera jsem hodil pod mikroskop celé stanoviště č. 3, počet 9 úlů.
Kvalita fotek a ostření je furt děsivá. Bude to chtít ještě cvik. A hlavně, jak jsem psal vedle - vyčistit z obchodu. myslel jsem si, že z krámu to bude ok a je to hloupost. je to vidět i na kekelu v pravém dolním rohu.
No, z každého jsem udělal pár fotek a různě doostřoval. Přijde mě - laicky, že nosema je:
č.15 nic nevidím,č. 13 ano, v jednotkách, č.12 zcela určitě, ale v řádu desítek,č.11 ano v jednotkách,č.10 ne,č.9 ne, č.8 ne,č.7 ano, v jednotkách,č.5 fakt nevím, nějak mě to nešlo ostřit. Dával jsem i další sklíčko, ale nešlo to.
Srovnával jsem podle věstníku PSNV z PPP /vážně mě mrzí, že jsem zrovna na tuhle přednášku nemohl...Sad/ a podle tohohle. Snad koukám na nosemu a neostřím na blbosti.
Posuďte a budu rád za názory. přikládám vždy jen jednu fotku z úlu.
č.15 [Obrázky: 8bdf4963b0.jpg] č.13 [Obrázky: 7531a78d5e.jpg] č.12 [Obrázky: 6420b69c4f.jpg] č.11 [Obrázky: 571385af7c.jpg] č.10 [Obrázky: 2064f2d80b.jpg] č.9 [Obrázky: 3175e3c91a.jpg] č.8 [Obrázky: 0246d0fa29.jpg] č.7 [Obrázky: 1357c1eb38.jpg] č.5 [Obrázky: eca83e14c7.jpg]

P.S.
Předpokládám, že stále hledám toto:
[Obrázky: b9fd6b4192.jpg]
Zdravím,
moja tohotočná prevencia proti šíreniu Nosema Ceranae bola zhruba nasledovná:
* na jar - aplikovanie priamo do včelstva do horného nástavku postrekom z injekčnej striekačky - Nozevit - 2 x s tyždenným odstupom (Nozevit obsahuje výťažok z dubovej kôry, je uplne nezavadny - má údajne dobrý účinok na tráviaci trakt včiel, už sa objavil aj v štúdiách v CZ alebo SK - s dobrými meranými výsledkami)
* 10x - v týždenných intervaloch zimné zakŕmenie sirupom po 1,5 kg cukru na jedno včelstvo - začiatok v polovici augusta a ukončenie na konci oktobra - včely mali stály prísun sladiny a tým sa minimalizuje v jesennom obdobi stres vo včelstve že nemajú čo jesť (dôležitý tlmiaci faktor uvedený v jednej štúdii)
* 4 x v septembri počas krmenia aplikovanie sublimáciou kys štavelovej - eliminácia hlavne VD (čiastočný vedľajší produkt pri sublimácii KŠ je KM) - za toto som si u väčšiny kolegov vyslúžil "pochvalu"
* do posledných dvoch zakrmeni (sirupu) ide Nozevit
* v novembri (od polovice) - v tyzdennych intervaloch 3x - aplikacia kys štavelovej
hmm 7x aplikovaná kyselina šťavelová. Daj potom vedieť, ako to zo včelami bude vyzerať na jar. Buď všetky výskumy týkajúce sa vplyvu kyseliny šťavelovej na dĺžku života včiel klamú, alebo máš nejaké hyperodolné včely
Zdravím Rado máš hezkou včelnici. ALE !!!! Mám nějaké výhrady proti Tvým postupům.
1. NOZEVIT ...s klidným srdcem ho můžeš vyhodit a již nekupovat, studie ukazují, že je vůči Nosemám neučinný!!! http://honeybhealthy.com/nosema2.html
Stačí se podívat do té tabulky
2. Krmení 10 x po 1,5 kg je de facto podněcovací krmení včelstva se ti akorát rozplodovala v době, kdy měla mít klid a jediný kdo z tohoto způsobu krmení profitoval byl varroa destructor. Mají -li po ukončení snůšky dostatečné množství zásob, určitě nemají pocit hladu Big Grin
Včely v přírodě po ukončení snůšky přejdou na klidový režim s minimem plodu a výkrmem zimních včel.
O aplikaci 7-10 gramů KŠ do včelstva jsem se již vyjadřoval a nesouhlasím.
Zkus to jen jednou a bez plodu, výsledek bude stejný, zatížení včel 7x nižší.
Právě jsem Ti z 19- ti zásahů do včelstev udělal 2-3 . Není to pro ty včely a pro Tebe velký přínos???
Já to chápal jako silvestrovský vtip.
(01.01.2015 10:55)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Zdravím Rado máš hezkou včelnici. ALE !!!! Mám nějaké výhrady proti Tvým postupům.
1. NOZEVIT ...s klidným srdcem ho můžeš vyhodit a již nekupovat, studie ukazují, že je vůči Nosemám neučinný!!! http://honeybhealthy.com/nosema2.html
Stačí se podívat do té tabulky

Jirka, na jeho postupoch nič nezmeníš, on je presvedčený, že včelám dobre robí. Svoj názor zmení, až keď sa poriadne "popáli".
a nebo se nepopálí a názor nezmění. Kaji tomu říká diverzita (nevím jestli by ale nebylo lepší používat slovo pluralita)
No v tom je ta pluralita že tomu může každý říkat jak chce, třeba i diversitaSmile

Jenom tak nakonec zjistíme co všechno vydrží včely.
Nevím jestli nějaká tabulka může být oporou oproti praktickým zkušenostem. Sublimovaná KŠ není špatný přípravek proti VD. Já ho považuji za adekvátního nástupce Varidolu. Četnost aplikací je přímo úměrná napadení, bez následků, jestli tedy někdo aplikuje 7x, asi byl spad a 7mi násobná aplikace byla adekvátní.

Špatný je, že si někdo něco přečte, a hned je mistrem. Nebo dá na vyprodukované závěry místo vlastní nabyté zkušenosti.

Přeji hodně vlastních praktických poznatků o včelařství místo jakýchsi vyřčených skálopevných názorů předaných přes klávesnici do kecárny, založených na jakýchsi získaných informacích kdesi odkudsi ani nikdo neví odkud.

Také zdraví, štěstí a medu, je ho jak šafránu.

_gp_
Zdravim,
toto vlakno sa zaobera prioritne NC (nosema ceranae) skusme sa toho drzat.
Preco som nasadil Nozevit ?
V tom čase (na jar r. 2014) som čerpal info zo "Závěrečnej zprávy za rok 2011 o plnění úkolů vyplývajících ze Smlouvy o dílo č. 227 – 2011 - 16232, uzavřené mezi MZe a VUVč Dol : Rozšíření, patogeneze a návrh opatření v chovech včel ohrožených mikrosporidií Nosema ceranae" ", z tabulky na str. 12.
Zistoval som si (v tom case) o priravku Nozevit, ze je to pomerne neskodny preparat, ktory upravuje pH v traviacom trakte vciel. Cize sa nejedna o ziadnu "tvrdu" chemiu a ani antibiotikum, takze som si Nozevit objednal, zaplatil a aplikoval.
V najblisich dnoch si urcite zakupim mikroskop a budem si sam testovat pritomnost NC vo svojich vcelach pocas roka. Hlavne vdaka informaciam ktore som ziskal z tohoto fora, za co uprimne dakujem.
Ak budem mat viacej casu zagooglujem a nastudujem nieco na temu Nozevit a mozem poskytnut dalsie info do tohoto vlakna.
Co sa tyka opakovanej viacnasobnej aplikacie sublimacie KS do vcelstva, takisto dakujem tomuto foru, ze som ziskal informaciu z tohoto fora ze to uz poniektori robili (info spred niekolkych rokov vo vlakne na temu KS - nechce sa mi to hladat) + samozrejme naviac pred apklikovanim som si dostatocne vygooglil a zaanalyzoval ze je te to inde vo svete uplne bezny a neskodny postup.
Dakujem panu "gupovi" za celkom trefnu reakciu.
Já jsem se o Nozevit zajímal loni. Ale také mě to nenadchlo. Myslel jsme si, že, když by to mělo mít třeba 10% účinnost, tak by to bylo super. Ale nic mě o tom nepřesvědčilo. Je to škoda.
Dovolim si vykopírovať časť z mnou vyššieuvedeného dokumentu (Závěrečnej zprávy za rok 2011 ...), nech sa páči:

[Obrázky: nozevit.jpg]

Podľa údajov z tejto tabuľky to vyzerá tak, že Nozevit má účinnosť takmer blížiacu sa ku 100 %.
Samozrejme ide o dva rôzne pozorovania (výskumy) na ten istý preparát Nozevit.
Tento test si dělal ty sám na svých včelstev?
Jedna o údaje (v tabulke) najneskorej z r. 2011 - kedze to je rok vydania správy a ja som sa dostal ku tejto správe resp. ku meraniam uvádzným v tejto správe o Nozevite - ako uvadzam az v r. 2014, takze odpoved je - Nie tieto testy neboli merané na mojich včelách.
Co sa týka mojich včiel tam som mal na jar nasledovný problem:
Už niekolko rokov pozorujem na jar zopár lezúcich včiel po zemi pred úlami (nie mnoho), nebolo tomu inak aj v tomto roku, avsak tento rok som mal podozrenie ze ich bolo viacej. Kontaktoval som okresného veterinára , veterinár priesiel ku mne na vcelnicu a spolu sme zozbierali vzorky tatýchto včiel (hlavne mladusiek) a on ich expresne zaslal do Dolného Kubína na vyšetrenie na Nosemu, kde sa aj potvrdila, výsledok bol az za niekolko týzdnov.
Ihned som začal pátrať a vygooglil som si Nozevit.
Mal som na vcelnici cca 5 vcelstiev = nehovorim slabochov ale nevedeli sa pohnut z miesta - stale zotrvavali na "jednom mieste" - tito dostali Nozevit ako prvi. Dalsiu davku Nozevitu po tyzdni dostali uz vsetky vcestva.
Postupne tieto "prispate" vcelstava sa nastartovali - hovorit ze to bolo vdaka Nozevitu je samozrejme blbost ale jeden nikdy nevie.
Tento rok ako som uz uviedol si zakupim mikroskop a budem sledovat kazde jedno vcelstvo, potom sa budu dat robit aj "vyskumy" per vcelstvo.
A oni Ti potvrdili Nosemu ceranae nebo Nosemu apis??
(02.01.2015 12:21)jirka.marx napsal(a): [ -> ]A oni Ti potvrdili Nosemu ceranae nebo Nosemu apis??
Nie, nebolo to zvlast na NA a NC bolo to spolu uvadzane ako Nosema spp.
Uvediem tu cely vysledok zo skusok (nechcem publikovat scan celeho protokolu o skuske):
* DWV (vidus deformujucich kridel) - pozitivne
* CBPV (virus chronickej paralyzy vciel) - negativne
* SBV (virus vreckovitosti vcelieho plodu) - pozitivne
* Nosema spp. - pozitivne
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's