Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Ak budú vo vašom okolí veľké úhyny, tak možno bude problém aj s predajom odložencov. Podstatne sa zvýši infekčný tlak a vznikne analogicky problém ako pri MVP. Ešte šťastie, že dezinfekcia je menej náročná ako pri MVP. Osveta a diagnostika je dobrá na to, aby ste vedeli odkiaľ prišla rana a poučili sa. Inak je to tápanie a hon na čarodejnice. Zo správy je jasné, že NA ustupuje a agresívnejšia NC ju nahrádza.
Obmena diela, dezinfekcia a silné včelstv - obligátny recept

Ak nahradila NC nozemu apis v južných krajinách, tak u nás je to možno dôsledok oteplovania. Ak má NC podľa rôznych klasifikácii CCD výrazný podiel na úhynoch včelstiev, tak by sme sa mali obávať. Ak sa spomínané interakcie vzťahujú na pesticídy, tak si každý rok pri liečení dávame vlastný gól.
Nepomáhá to. Smile
http://scientificbeekeeping.com/the-nose...reatments/

Aktualizácia: N ceranae spory sa zdajú byť jemnejšie ako N API. Sú menej odolné na kúrenie alebo mrazu. Dr Robert Cramer zistil, že zahrievaním na 120 ° C po dobu iba 90 minút stačilo zabiť. Tiež zistili, že sú veľmi citlivé na buď bielidlá alebo lúhov riešenie.
http://translate.google.sk/translate?hl=...rev=search Liečba nosema - alternatívne spôsoby
V kontexte s obsahom článku ide pravdepodobne o teplotu 120°F - 49°C a píše sa tu, že NC je menej odolná na termoterapiu, než NA.
(26.10.2014 11:21)KaJi napsal(a): [ -> ]Ještě upozornění, pokud někdo sledujete úhyny, poznamenávejte si, bude se to hodit. Všechno. Smile

To je určitě pravda.
Pokud jste si letos někdo tvořil oddělky,tak mi možná potvrdíte,že jsou v tomhle období většinou vitálnější a ve větší síle,než mateřáky.Ty letos vypadají na zimu jaksi mizerně,zřejmě nějaká taková potvora jako je N.C.,viry či něco takového je dost oslabily,dokonce první ztráty.Přitom kontrola spadu už od časného léta nějaké velké množství V.D.nenahlásily,takže jen tam asi problém není.
Samozřejmě jsou četné vyjímky,jak mezi oddělky,tak i mezi mateřáky(možná zrovna tady je ten cenný materiál pro chov do dalších let).
To je první postřeh.
Další postřeh:větší oslabení a ztráty jsou na místě,které je silně převčelené,tam,kde mám stanoviště mimo dosah včelstev jiných chovatelů,je oslabení menší a ztráty prakticky žádné.Také možná hraje vliv jeden paradox-čím exponovanější stanoviště,tím zdravější včelstva(nevím,jestli je tu možnost větší imunity nebo spíš hraje do karet větší izolovanost).
Nechápu,jak někdo může mít na jednom místě třeba na zimu stovky včelstev,v přírodě něco takového také neobstojí,sama příroda si časem udělá nucenou selekci.
Jistě,ekonomicky se to zdá výhodné,všechno na jednom místě,ale včela není slepice nebo ovce.Pokud by se na takovém místě objevil MVP,ani by nemusel být přímo na tom převčeleném stanovišti,stačí zůstat v pásmu s nemožností vykočovat,to se potom na jaře ty včely doslova sežerou.Takže v dlouhodobém horizontu se taková ekonomika může vymstít,možná už se někde podobná čistka děje,díky virům nebo N.C.
Ale třeba jde opravdu jen o náhodu,mám statisticky moc málo stanovišť,na kterých by se dalo něco takového porovnávat a ověřovat.Snad pokud by se ozvalo s podobnými zkušenostmi více chovatelů.

S pozdravem Pavel
Ze svých zkušeností nemohu srovnávat, mám relativně izolovaná včelstva. Ale jistě na zavčelení něco bude ve vztahu k úhynům a NC. To by mohli napsat chovatelé, kterým padly nějaké včely. Také bude rozdíl Čechy vs. Morava vs. Slovensko. Většinou jsem četl, že včelstva padla lidem v Čechách a mám takový pocit, že tam je situace akutnější (možná díky většímu zavčelení?). K zavčelení mě napadá i další faktor, a to počet chovatelů na počet úlů v dané oblasti - čím více, tím pro nemoci teoreticky hůře. Ale to jsou jen myšlenky, vůbec tomu tak nemusí být..
U nás zatím probíhá klasický rok co do nemocí, až na oddělky. Některé matečníky potažmo matky se vůbec nechytly, takže jsem v červenci rušil a spojoval daleko více než minulé roky.
Ak chceme zistiť, aké úhyny nám spôsobuje NC, musíme poznať priebeh a príznaky. Ja som mal veľké úhyny v zime. Včelstvá, ktoré boli na jeseň silné, skončili v januári na site. Včelstvo uhynie na premnoženého VD už na jeseň /za pomoci vírov a NC/. Takéto úhyny včelár bez laboratorneho rozboru nevie zaradiť. Preto by sa mal vytvoriť nejaký manuál.
A kálení tam bylo? Včely padaly dolů a byly na středu síta, nebo měly snahu opustit chomáč a hynuly na obvodu? V uličkách?
Včely boli v rovnomernej vrstve 3-4 cm na celej ploche sita a len časť z nich zostala v prázdnych bunkách. Plásty so zásobami pokalené len v okolí týchto včiel. Včely som kontroloval cca raz za dva týždne a úhyn som zistil cez upchatý letáč.
Já před pár lety zažil to co jsem se ptal.
Když jsem do vlákna o nátěrech googlil VD kalkulačku /marně/ objevil jsem zajímavou poznámku /i web/:

http://www.bbka.org.uk/members/forum.php...=5987&pg=3

Colony disturbance may be a concern - one master beekeeper who has a teaching apiary near me says that he gets high incidents of nosema due to, he believes, the repeated opening of hives.

Tedy: čím víc vyrušování včel, tím víc nosemy - říká jeden učitel včelařství poblíž.
Kaji, čo je to viac vyrušovania, tým viac nozémy (názor ti neberiem) vo včelstvách? Rozhodne to minimum návštev, včelám neublíži a nevyvolá stres. Je pravdou, že čím starší včelár, tým tých jeho návštev v nich je menej, čo vlastne včelám neprospieva, ale i prospieva, ale pravdou je to, že včelárovi stačí prejsť popred úle a z chovania sa včiel na letáči sa včelár sa dozvie toľko, aby vedel posúdiť stav jeho včelstiev. No priamy pohľad do včelstva nič nenahradí.
Nakoniec, môžem napísať, že NA a možno i NC tak, aby som vyvolal tieto nepríjemné choroby, len tým, že som v začiatkoch svojho včelárenia, aby som ich zapríčinil.
Antone, to je odkaz na názor.
Zajímavý názor.
Ale ne můj.
Neviem co je Nosema ceranae. To je asi iba nieco v neizolovanych uloch. Confused
To neví ani spousta včelařů kterým na ni včely uhynuly.
Kolik úlů na stanovišti je optimální,jaké máte zkušenosti z množstvím úlů na jednom stanovišti?Idea
Tři, čtyři, aby tam alespoň jedno včelstvo zůstalo a bylo z čeho množit.

Toto ti nikdo přesně neporadí, záleží na úživnosti, zavčelení atd. Maximum má leckdo různé - od 20 do 60.
Někde se píše, že nad 25 včelstev už začíná být letový koridor natolik plný včel, že po těch srážkách ve vzduchu začínají být bodavější.....Big Grin
(17.11.2014 23:19)monark napsal(a): [ -> ]Kolik úlů na stanovišti je optimální,jaké máte zkušenosti z množstvím úlů na jednom stanovišti?Idea

Kdysi dávno se tím zabýval předchůdce VÚ Dolu a to VÚ Tachov, ale měl stanoviště pouze v lese. Ti přišli na to, že tehdy to bylo 33 včelstev na stanovišti, potom už s rostoucím počtem včelstev, šla výtěžnost dolů.
Jiný test dělali Švýcaři a ti zjistili, že je jedno jestli je na jednom stanovišti 100 nebo 300 včelstev.
Ono na tom něco bude, u nás je ZO poměrně malá katastrální rozlohou, ale máme 274 včelstev a výnosy hodně rozdílné, tak to bude spíš tou technologií včelaření Wink
Jakkoli se naše krajina v posledních letech výrazně mění (a obávám se, že spíše v neprospěch snůškových možností), je to vše věc ryze lokální, a tak je třeba posuzovat i výživu včel stran jejich imunity vůči nosematóze.
Jiří
Tohle je další snímek ze včelstva S6 ale myslím si že N.c. budu mít ve všech. A že ji budeme mít všichni a můžeme jen čekat, jestli jsou naše včelstva vůči N.c. odolá či ne Smile Zdali propukne klinika nebo nepropukne.
[Obrázky: 3_Nosema_l_S6.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's