Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Diagnóza nemoci z fotografie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Dobrý den,

jsem začátečník a při dnešní kontrole jsem našel na dně úlu cca 70ks mrtvých včel viz. obrázek. Před zhruba 14dny jsem čistil po zimě dna úlů od mrtvých včel a ničeho jsem si nevšiml. Může mi prosím někdo sdělit o co se jedná?


[Obrázky: 001.jpg]
Vyzerá to na zachladnutý plod.Včely sa asi rozplodovali a prišli ranné mrazy,ktoré nezvládliConfused
Tak to je dobrá informace. Jen ještě jedna věc mě zaráží. Myslel jsem že plodiště bude uprostřed rámku, ale mrvolky byly popadané prakticky všechny na pravé straně.
Každopádně děkuji moc za odpověď.
Zdravím, jsem také začátečník a poptřeboval bych poradit po zimě se mi včelky z úlu vynesly neco co mi ani známý včelař nedokázal identifikovat. Nevíte co to je. Dík za názor.

[Obrázky: v_ely_nemoc_3.jpg] [Obrázky: v_ely_nemoc_2.jpg]
Nic závažného, to jen včelky vyhodnotily, že uskladnění pyl už není k jídlu. Jde o plástový pyl, který je třeba plesnivý. Prostě úklid špajsu ...
Mám dojem že by tam občas mezi pylem mohla být nějaká zvápenatěná mumie plodu.
Na první fotce možná pár zbytků vytahaného plodu.
Ale jednoznačné to z těch fotek není. Undecided
Dobrý den,
při nasazování medníků jsem v jednom úle našel na opuštěných plástech ve spodním nástavku asi uprostřed na několika plástech vedle sebe bílé fleky plísně, v nich mrtvé včely, vetšinou nalepené mezi plástvemi v chomáčích, které držely pohromadě, v některých buňkách byly včely, zalezlé hlavičkou dovnitř, takže to nebyl plod. Asi 3 týdny předtím jsem dělal nátěr plodu, mezitím byly noční mrazíky. V ostatních úlech nic takového nebylo. V literatuře jsem nic podobného nenašel, zbylé včely se chovají normálně, sbírají pyl a mají dělničí i trubčí plod. Nevíte prosím, co by to mohlo být? Ty skvrny byly ve třech uličkách vedle sebe, přibližně na stejném místě, na podložku začaly padat, až když jsem vybíral plásty, do té doby jsem skoro žádné spadené mrtvé včely nad rámec ostatních včelstev neviděl.
Abych nezapomněl, při nátěru plodu bylo vše v pořádku.

[Obrázky: IMG_2287.jpg] [Obrázky: IMG_2289.jpg]
Hlad.
A možná ještě slabota.
Koukám že co jiná oblast to jiné podmínky, když píšete že už nasazujete medníky. To u nás to k tomu ještě není, ještě budem muset nějaký ten čas počkat.
(20.04.2012 23:43)RadimO napsal(a): [ -> ]Dobrý den,
při nasazování medníků jsem v jednom úle našel na opuštěných plástech ve spodním nástavku asi uprostřed na několika plástech vedle sebe bílé fleky plísně, v nich mrtvé

Jen prosím o doplnění informací: vedle uhynulých a plesnivých včel je několik zavíčkovaných buněk, některé mají otřepené okraje. To byly zásoby?
ja myslim ze cast vciel sa oddelila od chumaca a padli hladom..cele to zaplesnelo..
Máš pravdu... to byly vyloupené zásoby.
Děkuji za poznatky, ihned jsem jim dal medocukrové těsto, zůstalo jich ještě dost. Pyl nosí, takže matku dokrmily. Asi jsem udělal chybu, že jsem zásloby přesunul moc nahoru a do strany, teď se mi je ale nechtělo rozebírat, k placce jich přilezlo dost, tak snad se to spraví. Chtěl jsem jim udělat dost místa na plodování, ale podcenil jsem, že se zásoby rozehřívají teplem a asi ty chladné nemohly zpracovat. Ty vyhryzané buňky byly podle mne s plodem, asi hledaly jakékoliv živiny. Ale nikdo je neloupí. Navíc začínají kvést třešně, tak to snad zvládnou. Až na ten déšť a chlad, ale za pár dní se má oteplit.
Mě se letos něco podobného stalo u dvou včelstev. Po prudkém nástupu únorových mrazů došlo k roztržení chumáče, část včel šla po zásobách, druhá část zůstala na plodu a uhynula hlady.
Včera jsem při kontrole podložek koukal, že mám u jednoho včelstva na podložce mrtvé divné mušky. Nevím, jak to popsat - fotografie také není moc o makru, snad ale pomůže.
Mě to připadá, jako normální vinná muška. včera jich tam byl ta 15-20ks...dneska asi 5. Ještě jsem se s tím nesetkal, tak by mě zajímalo, co to je.
Také jsem špekuloval s kolegou (také začátečník),že by tam třeba něco kvasilo a mušky za tím lezou? Nebo jdou za teplem?....
Já vím, moc to sleduji, ale, tak mě to zaujalo. Den před tím, jsem zas našel malinkou (asi 5mm) housenku. Ale, podle fotek to zavíječ nebyl.
Tak jsem tak nějak znervózněl.
Alespoň, že kleštík není (zatím) přítomen. To už by byla sestava...
Omlouvám se tedy za děsnou fotku. A neděste se. V reálu to vypadá jako muška. Na fotce to vypadá jako vetřelec-brrr Smile

[Obrázky: rgh1338922739d.JPG]
Ja len dufam ze to nieje ta muska ktoru nahodou objavili tusim v amerike,a davaju jej za vinu kolapsy vcelstiev..kladie vajicka do zivych vciel..nedavno som to niekde videl,tusim to moderator daval na vcely.sk...nepamatate to niekto od nas?
Apocephalus borealis ?
presne tu musku som mal na mysli..
Apocephalus borealis viz popis a obrázky na wiki - doporučuju kliknout na ty obrázky (pro zvětšení).

Vědci ze Sanfranciské státní univerzity, kteří odhalili, že tento jinak už známý parazit čmeláků a blanokřídlého hmyzu napadá i včelu medonosnou tvrdí (mimojiné) ze svých pozorování:
  • Napadené včely opouští úl a shlukují se blíže světlu.
  • Napadaní jedinci se pohybují v kruhu bez jakéhokoli smyslu pro orientaci - vznikl tak dojem něčeho jako zombie.
  • Zatím nevědí, kde mušky včely napadají, a netuší proto, jak parazitování zastavit. Předpokládájí, že se to děje během shánění potravy, protože mouchy v okolí úlů nepozorují.
Fenomén CCD poprvé zaznamenali američtí včelaři už před šesti lety. Zasáhl ale i včelstva v západní Evropě (Polsko, Španělsko, Švýcarsko a Německo)!
Mě to přijde jako mravenci. Undecided
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Referenční URL's