Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Odběr a odevzdání měli
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
" Měl vysuším při pokojové teplotě, zabalím, odevzdám a mám pro letošní rok splněno. "
Chtěl jsem tím říci, že plním jednu z věcí, kterou slušný a poctivý včelař provádí každým rokem. Pokud si všimnete na začátku fóra, admin nabádá, abyste nejpozději do 15. února nezapomněli provést odběr měli. Co s mělí dál udělate, je na Vaší volbě. Já ji odevzdám, abych se dozvěděl, zda mám včelstva v pořádku či nikoli. Z podložek se dá ledacos vyčíst. VD jsem nikdy z podložek neodstraňoval. Každou podložku kontroluji zvlášť, neboť si o včelstvu vedu záznam ( mohu si to dovolit, neboť mám zatím troje ). Včelstva jinak pečlivě sleduji celý rok a v daných termínech ošetřuji. Je to můj koníček a pokud se do něčeho pustím, tak se to snažím dělat pořádně. Jsou dobrodruzi, kteří si pořídí včelstvo do bedny neurčitého druhu, vytočí med (pokud mu neuletí) a dál se nestarají. Tito samozřejmě měl neodevzdávají. To, že za vyšetření měli dostanou zaplaceno z dotací, já sám neovlivním. Platíme a platí se za absurdnější věci. Pokud dostanu zprávu, že vyšetření je negativní, budu klidnější a letos se pokusím o rozšíření včelstev. Pokud zabrousím do historie naší ZO, tak v určitém roce (1982) musel být předseda ZO ze své funkce odvolán pro naprostý nedostatek při shromažďování vzorku měli na vyšetření. Undecided I proto tomu současnému nechci dělat problémy.Big Grin. Tak asi nějak.
(12.01.2013 20:59)rosi1974 napsal(a): [ -> ]... odevzdám, abych se dozvěděl, zda mám včelstva v pořádku či nikoli....

To jestli máš včelstva v pořádku se tímto způsobem nedozvíš, dozvíš se pouze to, jestli laboratoř našla ve vzorku varoáky a kolik. Včelstvo může mít i jiné problémy nez varoa.

Daleko lépe je prohlédnout podložky před sesypání sám, jak radí Rosťa o příspěvek výše. Tímto způsobem budeš vědět, které včelstvo potřebuje na jaře ošetřit.
Pokud bude napadeno jen jedno včelstvo a ostatní bez brouka, tak, pokud ovšem laboratoř ty brouky skutečně najde, ti nařídí nátěr plodu u všech.
Jestli zimuje v jednom prostoru tak je možná zajímavé vědět kolik je tam přirozený spad. Pokud s jedná o velmi nízké číslo, je z toho možné vyvodit jen to, že tam asi nejsou.
Ale co zjistíte z toho že jich tam máte deset?

Zvlášť když to pak smícháte a dáte do směsného vzorku a průměr bude 1,5 a laborka najde tak 1/3 plavacích, zbytek se bude topit na dně a máte z toho průměr 0,5.

Přemýšlíte nad tím?

Chyba, musíte mít důvěru. Nemyslet, věřit!
Proto již po několik roků po oficiálním odběru měli vkládám opět podložku a po cca 3 týdnech si provedu odběr a po usušení měli (cca týden) po jednotlivých včelstvech si též provedu i flotaci. Tak zjistím, které včelstvo/a potřebuje/jí nátěr a fumigaci. U mne to funguje. Prostě, musíme poznat své Papenheimské. Musíme vědět které včelstvo je to chovné a to proléčit. Na včelnici s dvaceti včelstvy jsou to dvě až čtyři včelstva každoročně. Avšak u pětiset včelstev bych si hodil mašli. To je neproveditelné. Je zajímavé, jak si včelstva postupně předávají štafetu chovu kleštíků. Nikomu tuto praxi nevnucuji. Ale alespoň menší včelaři o ní popřemýšlejte. V každém případě to chce praktikovat i letní monitoring. Zde zjistíme, že tato chovná včelstva mají i letní spady kleštíků podstatně vyšší. U těchto pak měníme matky, stačí v listopadu zmlazení včelstva oddělkem.
JK
Jasně Pepo, je to přincip předběžné opatrnosti. A v principu rozumné.

ALe my co jsme nuceni se denně řídit heslem že "Vše musí být měřitelné" to zařazujeme do oblasti víry. Pokud by existovala verifikace, kde by někdo zjistil, jestli spad v nástavkovývh úlech po slunovartu je v korelaci s přeživšími VD na včelách (což není ani tak podstatné jakoSmile a napadením plodu v červnu až srpnui, začnu to brát vážně.

Do té doby mi stačí - jednak ověřování přesnostiu laboratoře co provedl doc.Přidal - viz MV a z nich nevyplynulo, že by se vyhodnocení vzorků zimní provádělo v laboratoři, ale vypadalo to na nějakou věštírnu.
Druhak zkušenost z toho, že jsme dlohodobě odevzdávali pro pobavení vzorky s přesně známým počtem roztočů. Například v roce 2011 zřejmě vyhodnocvala na okrese vzorky nějaká chráněná dílny nevidomých, sané nuly - na zakladě toho OV rozhodl, že po tak skvělých výsledcích neobjedná Gabon a v létě ty mrchy VD neukázněný nedbaly skvělých výsledků vyšetření zimní měli. A výsledek byl skvělý - lepší jak Deset let bez medu to nejde - není zde problém problém s prodejem medu,

Každý by si měl zodpovídat za své včely a dělat co uzná za nejlepší. Ale na základě faktů, ne víry a měl bv vědět kdy pracuje s fakty a kdy s vírou.

A jak říkával Felix - Důvěřuj a prověřuj! A já dodávám k tomu A mysli!. (patřím k těm co se kdysi za správný odběr vzorků bojovali, rozčilovali se atd - jelikož jsem si myslel, že když se posílají do laboratoře, tak to že na xVD na podložce připadá YY přeživších nad podložkou je nezpochybnitelný fakt. Dneska se jen zeptám - citace - odkud? potvrzeno? Kým? A odcházím snídat a věřím, že buď jsem provedl ošetření dobře a bez ohledu na to jestli dobře či špatně se do května, června nic dít nebude a v létě se budu muset zabývat stavem napadení a vyhodnocovat situaci. I kdybych měl nuly na tři desetinná místa. Protože kolem mě bude spousta včelařů co metodě věří a stačí jim jak jsou přesvědčování, že když mají papír s nulou, tak jsou až do podzimu bez rotočů. A leckdy ano, protože už nemají včely.
K tomu už se sotva dá něco dodat. Zimní t.zv. přirozený spad je opravdu zvláštní věc a jeho interpretace je nesmírně složitá. Existuje-li vůbec nějaká, na niž se lze jaksi spolehnout.
Ve vlákně o tom, co se teď děle v úlech, jsem popisoval svoji zkušenost s prakticky nulovým přirozeným spadem o Vánocích (a přirozený byl, neb jsem naposledy ošetřoval v polovině září KM). A jak po aplikaci KŠ začali padat. Podle přir. spadu by člověk řekl, že tam skoro nejsou ... Wink.
A navíc při té flotaci - ro roztoči - neplavci? Je jich, jak se zdá, netušené množství ... Stačí, že jsou maličko kontaminováni, třeba sladinou ...
Jiří
(12.01.2013 19:53)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]A až získáte výsledky, bylo by dobré tato čísla porovnat a vyhodnotit. Možná se s tím i pochlubit. To bude jasný důkaz toho, nakolik je vyšetření skutečně objektivní a tedy smysluplné, nebo vzbuzuje právem pochybnosti.
iRP

Tak to, jsme to udělali minulý rok, napočítali jsme brouky a poslali to a čekali jaký bude výsledek. A nebyli jsme vůbec zaskočeni, kdo měl do 3 brouků, tak výzkumák napsal nulu a kdo do cca 6 brouků, tak měl napsaného 1 brouka. A vždy spad byl z jednoho včelstva a tím mohl pošpinit všechny, tím každý včelař dostal zpětnou vazbu a šel do poškozeného včelstva tvrději než do ostatních.
Rosťo, jednak si ten pokus můžeš udělat sám, pak prolistuj rok a trochu zpět Moderní včelaře. Najdeš tam od doc Přidala vyhodnocení jeho pokusů s "laboratořemi".

Vyšetření zimní měli má jediný efekt, zajistíá práci laborkám v období kdy je málo kšeftů.

Proto to je to tak "zabetonované". A asi i proto jsou na to dotace, protože to platit já, tak to reklamuji.

Že čísla jsou zhruba o +-50% jinde je asi tak výsledek pokusů o kterých vím, nebo i které jsem já taky vyzkoušel.
(12.01.2013 19:53)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Já mám k odběru jeden postřeh - je to ideální možnost, jak zjistit stav napadení toho kterého včelstva....
iRP

Hm, také už jsem slyšel o mnohých praktikách důchodců včelařů, kteří s lupou v ruce brouky jednoduše ze vzorku vybírají. A to z prostého důvodu 1) nechce se jim včelstva z jara léčit, je to moc pracné 2) nechtějí dávat do úlu chemii 3) nechtějí být za černé ovce v očích ostatních včelařů
Pak vznikají takové ty podezřelé výsledky, kdy někdo měl abnormní spad a po vyšetření je nález 0 nebo když někdo má nález 0 a všichni po okolí mají spad
Nevím opravdu k čemu slouží odevzdávání měli, když je tam možnost vybrat podstatnou část roztočů a tak téměř úplně z nehodnocovat své i celostátní výsledky. Každý, doufám, má, nebo by měl, mít zájem svá včelstva mít zdravá a medonosná. V prvé řadě na nepoctivost nakonec doplatí každý sám a že každá nepravost má i zamořovací vlastnost do okolí je zákonitost přírody.
Samozřejmě, jenže pravda pravd se ukáže až v okamžiku prvních jarních proletů a o "chvíli" dál ve výnosu medu na včelstvo. K čemu je mi ve vzorku "po přebrání" tisíckrát nula, když následně nemám včely. Jenže s tím už se musí každý popasovat sám.
Pravdou však někdy je že sice mám výsledek roztočů "nula", zvláště za stavu, kdy mám taktéž použitelných včelstev nula.
A právě poctivostí a sledováním včelstev na podzim, poctivostí při odběru a následném vyhodnocení stavů musím získat jistotu.
Lhostejno jakou, ale JISTOTU!!!! A podle ní konat.
Ale to už je pro mnohé tak trochu jiný šálek kávy.
iRP
(14.01.2013 15:54)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]...poctivostí při odběru a následném vyhodnocení stavů musím získat jistotu.
Lhostejno jakou, ale JISTOTU!!!! A podle ní konat.

Podle měření provedených na Mendelově univerzitě (viz Moderní včelař 2/2012) získám JISTOTU, že mám výsledek s chybou asi 14000 %.
Není mi jasné, co mohu na základě takového výsledku konat.

Zcela souhlasím s tím, že stálé sledování včelstev a správné vyhodnocování jejich zdravotního stavu a zvláště napadení VD za pomoci různých metod je základem, jak udržet včelstva naživu a když dá příroda, tak i v kondici.

Ivan Černý
(14.01.2013 14:45)František Němec napsal(a): [ -> ]Nevím opravdu k čemu slouží odevzdávání měli, když je tam možnost vybrat podstatnou část roztočů a tak téměř úplně z nehodnocovat své i celostátní výsledky....

No proto aby se mohlo světu prezentovat, že stejně jako je ČSV 100%-tní v plnění ekonomických plánů, tak jsme 100%-tní v léčení proti varóze. Big Grin
(14.01.2013 16:49)Ivan Černý napsal(a): [ -> ]Podle měření provedených na Mendelově univerzitě (viz Moderní včelař 2/2012) získám JISTOTU, že mám výsledek s chybou asi 14000 %.
Není mi jasné, co mohu na základě takového výsledku konat.
Ivan Černý

Já také ale Ivane nepíši nic o tom, že budeš čekat na výsledek z laboratoře...
Přece ten (nej) SPRÁVNÝ výsledek (podpořený daty z podzimu) víš už ve chvíli, kdy vytáhneš podložku...... Tam je přece ta pravda pravd. Ostatní jsou jen kydy (pardon či zbožná přání) někoho jiného!!!!
iRP
jj, ten pokus také nebyl jen o výsledcích z laboratoře. Souhlas, že když jakkoliv získám použitelně dobrý výsledek (= stav zamoření včelstva VD), mohu a musím podle něj konat.
Ivan Č.
Tu je myslím stále užitečné vést debatu o tom, jak získat onen použitelně dobrý výsledek co základ pro mou vlastní reflexi a ev. reakci.
Konkrétně třeba teď: jak interpretovat zimní spady v konkrétních kontextech, které jsou velice rozmanité ...
Co nám říkají o napadení či v dalším plánu o kondici včelstva s výhledem do sezony.
Když vytáhnu, Rosťo, podložku, vidím tam řadu údajů, některé i početně přesně stanovitelné, ale to je zatím asi tak jediná pravda pravd ... Další krok je, co mi to řekne a co z toho vyvodím ...
Jiří
Rosťo, vytáhnu podložku. Je na ní 10 roztočů.

Po prvním ošetření jich tam bylo nepočítaně, rozteč mezi VD 5-10mm pod plochou chomáče. Po druhém ošetření jich tam bylo do 50. A nyní tam po měsíci najdu deset VD.

V druhém včelstvu taky, jen jsem tam měl 200 a pak nějakých 5. a teď v zimě opět 10VD za měsíc.

Mám naprosto přesná čísla, vím že jde o silná včelstva zimovaná v několika nástavcích.

ALe co z těch čísel někdo ví?
Ale co z těch čísel někdo ví? Toť otázka. Aby z těch čísel včelař něco poznal, musí znát i do historii spadu kleštíků toho kterého včelstva v minulém roce. Údaj o spadu ze zimní měli, ať je získaný "čenicháním" na podložce nebo flotací ve vlastní režii, je jen dalším kamínkem v mozaice hodnocení toho kterého včelstva. Teprve na základě těchto údajů se zodpovědný včelař rozhoduje, které včelstvo to jarní ošetření potřebuje a kam se nemusí cpát chemie.

Spady zjištěné v laboratoři slouží SVS k rozhodnutí jak a kde postupovat. Slouží rovněž těm kteří, pokud to trochu přeženu, neviděli v životě kleštíka a jen čekají na to, až za ně někdo rozhodne. Ale včelaři, kterým na včelstvech záleží, ti vědí co dělat ještě než přijdou "relativně přesné" či nepřesné výsledky spadů z odevzdané měli a než SVS rozhodne, zda je, či není jarní tlumení (léčení) třeba. Ale včelař, který situaci ve svých včelstvach zná, již ví co dělat.
JK
Přiznám se, že se ve Vašich reakcích tak trochu ztrácím.
Zkusím se z toho nějak dostat právě přes poslední Karlův příspěvek.
Veškerá ošetření provádíme aerosolem (nikoli knoty) proto, že jej mám přidělen již cca 3 roky jako důvěrník se starostí nejen o našich cca 200, ale i dalších cca 30 včelstev. Celkem tedy obhospodařujeme cca 1/3 stavu celé naší ZO.
Tedy polopatě ještě jednou celý můj postup znovu.
Provedu šmahem 1. ošetření aerosolem dle platné metodiky přiděleným přípravkem (určuje veterina, neřeším).
Před každým dalším ošetřením vyčistím podložky a počty roztočů na nich velmi pečlivě zaznamenám. Roztoče v počtu nad 20 ks na podložce nepočítám úplně přesně, je totiž úplně jedno, zda jich tam je naprosto konkrétně 258, nebo 364. Prostě do cca 20 roztočů počítám, vyšší počet odhaduji.
Na přelomu roku, po 3. ošeření velmi důkladně vyčistím podložky a samozřejmě zaznamenám.
Takže tímto způsobem mám už 3 čísla u každého včelstva.
Tady se ještě tak trochu zamyslím nad relevantností 3. ošetření u včelstev, kdy po 1. ošetření spadne řekněme 20 brouků a po 2. jeden. Nakonec jsem vždy selhal a 3. ošetření provedl, protože jsem si říkal, co když je někde chyba, co když jsem nedej bože neudělal něco dobře...
Na konci ledna při odběru měli opět počty zaznamenám, což representuje 4. číslo u každého včelstva. Je na to čas, není nic jiného na práci a za tu cca 1 - 1,5 hodiny se stanoviště s cca 40 - ti včelstvy naprosto v pohodě stihne.
Jestliže je v měli nějaký významnější počet (řekněme nad 5 - 10 roztočů) a dostanu - li laboratoří nařízení nátěru - natřu. Nediskutuji - natřu.
Ale považuji za NAPROSTO ZBYTEČNÉ PROVÁDĚT NÁTĚR NAPŘ. U VČELSTVA S ČÍSLY 50 - 10 - 2 - 0.
Přece proboha - jestliže má v nějakém souboru 1 pacient chřipku - bude si ostatních 20 píchat penicilín???? PROČ??????
Právě proto, abych si mohl dovolit nenatírat včelstva, kde spad nebyl MUSÍM VĚDĚT, NIKOLI MYSLET..
MYSLET, ZNAMENÁ H...O VĚDĚT!!!!!!
A to, jestli se rohodnu na tom kterém stanovišti provést nátěr toho kterého naprosto konkrétního včelstva mi do prčic ŽÁDNÁ!!!!!! sebelépe fundovaná laboratoř neřekne už jen z principu směsného vzorku!!!!!!! A to i za předpokladu naprosto relevantního přesného spočítání brouků, čemuž už jen z principu akreditace laboratoře věřit musím. Jestli jsem přesvědčen o správnosti je ale jiná věc.
Prostě chovatelem a jediným zodpovědným člověkem za stav mých včelstev jsem JÁ!!!!! Ne veterina!!!!! Jen já naprosto exaktně vím, co se v tom kterém včelstvu děje a jen já vím, jaké jsou konkrétní spady!!!!!
Kdo to má za nás vyřešit vyřešit? Laboratoř? Veterina?
Jsem dnes v situaci, kdy mne to živí a nemohu si dovolit cokoli nechat náhodě!!!!!! Jestliže o včelstvo přijdu, jsou veškeré náklady v pr....i a potenciální tržba žádná. Je to složité pochopit?
Jsem si vědom, že mne mnozí za tento postoj nechválí, naopak. Ale já, na rozdíl od mnoha ostatních ta včelstva mám. Pravda, někdy jsou ztráty vyšší, jindy mizivé. Ale Matce přírodě toho moc nenařídím. Jen se s tím musím nějak, za cenu minimálních nákladů vyrovnat. A zkusit zachovat účinnost těch preparátů, které zatím máme. Ono totiž zas moc jiných alternativ není.
Nebo tomu celému nerozumím a měl bych toho asi nechat.

iRP
P.S. Než jsem svůj obsáhlý příspěvek dopsal, Pepa částečně odpověděl i za mne. Díky, Pepo.
Já myslím že tento systém právě nutí zodpovědné včelaře, aby ho nedodržovali. Jsem v ZO, kde vedoucím nedokážu vysvětlit, že mají s aerosolem (děláme jen ten, což taky nepovažuju za správné) počkat, až skončí teplé období. V posledních letech je to čím dál častější, že je ještě v listopadu 15 nad nulou a včely nosí pyl a plodují. Například loni mi bylo úplně špatně z toho, když poslední ošetření proběhlo někde 20. listopadu (nepamatuju přesně, ale bylo to těsně za tím doporučovaným intervalem z Dolu), včely lítaly s pylem, já zavřel česna a před úly mraky včel. Taky odběr měli podle toho odpovídal. Takže jsem se naštval, sednul s lupou nad vzorek a vybral z měli cca 80 roztočů. Dle laboratoře jsem měl asi 2 ks. Na jaře jsem do včelstev, kde jsem měl vyšší spady jak 3, dal odpařovač, tam, kde byla 0, jsem pochopitelně nedával nic. Ostatní natírali. Měl jsem nejvíc medu a doufám si tvrdit i včel v celé naší ZO Samozřejmě pak kontroluji spady během sezony, u jednoho vč. jsem letos dával i 3x kyselinu. Letos probíhalo léčení pouze o týden déle, ale naštěstí nebylo takové teplo. Směsný vzorek vypadá, že s vejdu do tolerance (přesně to s lupou spočítám až vyschne), ale mám včelstva, kde zase dám kyselinu, ale vím kam a proč. Jsem člověk, co nerad porušuje nařízení atd., ale tohle mě prostě štve. Už jsem přemýšlel, že kvůli tomu vystoupím ze svazu, nebo si koupím vlastní vyvíječ, ale zas tak velký včelař nejsem, tak se to snažím nějak překousnout. Ale jednou jsem byl přítomen u nátěru plodu a svým včelstvům jsem slíbil, že nic takového nezažijí. Pokud jsem správně pochopil všechna školení, tak nález víc jak 3 ks po posledním léčení znamená, že bylo provedeno špatně. Nevím, proč za to trápit včely a ještě i ty, kde žádný roztoč není.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Referenční URL's